Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία sim & e-sim στην ίδια συσκευή


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να χρησιμοποιήσω στο κινητό μου 2 αριθμούς. Έναν αριθμό να τον έχω με κάρτα sim και τον άλλον με e-sim.

Το ερώτημα μου είναι, οι εφαρμογές μηνυμάτων (Viber, WhatsApp, Telegram κλπ) ποιο από τα δύο νούμερα θα χρησιμοποιούν; Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιούν και τα 2 ταυτόχρονα; Να χρησιμοποιούν και τα 2 εναλλάξ;  Ή υπάρχει περίπτωση να γίνει μπέρδεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios223 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να χρησιμοποιήσω στο κινητό μου 2 αριθμούς. Έναν αριθμό να τον έχω με κάρτα sim και τον άλλον με e-sim.

Το ερώτημα μου είναι, οι εφαρμογές μηνυμάτων (Viber, WhatsApp, Telegram κλπ) ποιο από τα δύο νούμερα θα χρησιμοποιούν; Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιούν και τα 2 ταυτόχρονα; Να χρησιμοποιούν και τα 2 εναλλάξ;  Ή υπάρχει περίπτωση να γίνει μπέρδεμα;

Εφοσον υποστηρίζει esim μπορείς να κάνεις τη ρύθμιση να σε ρωτάει κάθε εφαρμογή ποια κάρτα esim θα χρησιμοποιηθεί κάθε φορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εφοσον υποστηρίζει esim μπορείς να κάνεις τη ρύθμιση να σε ρωτάει κάθε εφαρμογή ποια κάρτα esim θα χρησιμοποιηθεί κάθε φορά .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Άρα από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κίνδυνος να μπερδέψει μια εφαρμογή τα νούμερα και να γίνει μπάχαλο με τα μηνύματα έτσι; Γιατί θα χρησιμοποιώ το ένα νούμερο για δουλειά και το άλλο θα το έχω για προσωπική χρήση.


Τέλος πάντων, ας το δοκιμάσω και ελπίζω να μην τα μπερδέψει 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios223 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Άρα από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κίνδυνος να μπερδέψει μια εφαρμογή τα νούμερα και να γίνει μπάχαλο με τα μηνύματα έτσι; Γιατί θα χρησιμοποιώ το ένα νούμερο για δουλειά και το άλλο θα το έχω για προσωπική χρήση.


Τέλος πάντων, ας το δοκιμάσω και ελπίζω να μην τα μπερδέψει 🙂

Είναι όπως οποιοδήποτε κινητό με 2 σιμ.

Το ζητημα όπως το γράφεις είναι αν μπορείς να έχεις 2 φορές την ίδια εφαρμογή.Γιατί οι εφαρμογές αυτές είναι για έναν αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Έχω κι εγώ μια ερώτηση πάνω σ αυτό το θέμα.Έχω κι εγώ δυο αριθμούς ο ένας είναι COSMOTE ο άλλος wind.Διατηρώ δυο συσκευές τηλεφώνου οι οποίες είναι και οι δυο iPhone και όσο να ναι αυτό με ταλαιπωρεί.Το ένα υποστηρίζει λειτουργία esim και θέλω να έχω και τους δυο αριθμούς σε ένα τηλέφωνο.Το ένα να γίνει esim και το άλλο να παραμείνει κανονική sim ώστε να είναι και τα δυο σε μια συσκευή.Το θέμα είναι ότι θέλω να διατηρήσω κανονικά τα πρόγραμματα με τους παρόχους μου.Μπορω δηλαδή να κάνω τη sim της κοσμοτε esim και της wind να υπάρχει κανονικά σαν sim ή πρέπει να είναι και τα δυο στον ίδιο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jfilip1998 είπε

Έχω κι εγώ μια ερώτηση πάνω σ αυτό το θέμα.Έχω κι εγώ δυο αριθμούς ο ένας είναι COSMOTE ο άλλος wind.Διατηρώ δυο συσκευές τηλεφώνου οι οποίες είναι και οι δυο iPhone και όσο να ναι αυτό με ταλαιπωρεί.Το ένα υποστηρίζει λειτουργία esim και θέλω να έχω και τους δυο αριθμούς σε ένα τηλέφωνο.Το ένα να γίνει esim και το άλλο να παραμείνει κανονική sim ώστε να είναι και τα δυο σε μια συσκευή.Το θέμα είναι ότι θέλω να διατηρήσω κανονικά τα πρόγραμματα με τους παρόχους μου.Μπορω δηλαδή να κάνω τη sim της κοσμοτε esim και της wind να υπάρχει κανονικά σαν sim ή πρέπει να είναι και τα δυο στον ίδιο πάροχο;

Sim  αλλάζεις,δεν εχει σχέση με προγράμματα,πες ότι έχασε/χαλασε η σιμ,θα αλλάξει το πρόγραμμα σου στην αντικατάσταση;

Θα κάνεις την κοσμοτε  esim καθώς η  wind δεν υποστηρίζει αν δεν κάνω λάθος και θα ξεμπερδέψεις.Δεν χρειάζεται να είναι στον ίδιο πάροχο ή οτιδήποτε τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ’οτι φαίνεται στο Γερμανό που πήγα θελανε να με πάρουν και στον άλλο αριθμό στη κοσμοτε όποτε μου είπαν κάνα δυο παπάτζες.Ευχαριστώ πολύ μου λύνει τα χέρια αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...