Προς το περιεχόμενο

Critical process died


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, σε μηχάνημα με dual boot win 10 + 7 2 διαφορετικούς sad μου έβγαζε μαύρη οθόνη μετά το boot και στη συνέχεια έβγαλε critical process died. 

Δοκιμές που έγιναν :

Επαναφορά συστήματος (έγινε αλλά καμία αλλαγή ) 

Safe mode στα win 10 μέσω της επιδιόρθωσης προβλημάτων (δε μπαίνει καν) 

Λήψη windows μέσω επιδιόρθωσης προβλημάτων αλλά δεν κατεβαίνει καν

Ακόμα και μέσω 7 κολλάει (1 φορά μπήκα μόνο)  αφότου ολοκληρώθηκε το checkdisk που βγάζει αυτόματα 

Έχετε να προτείνετε κάτι ή το μπορεί να είναι; φταίνε πχ τα windows ή hardware? 

Το τρέχων μηχάνημα είναι 9 χρονών περίπου και αποτελείται από τα παρακάτω :

1 SSD Samsung 250gb (φιλοξενεί τα Win 7)

1 SSD SanDisk 1TB (φιλοξενεί τα Win 10)

CPU INTEL CORE I5-4670 3.40GHZ LGA1150

CLUB3D HD7870 13SERIES 2GB DDR5 PCI-E

ASUS H87-PRO C2

PSU XFX TS SERIES 550W

 

Επεξ/σία από PETROS13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, PETROS13 είπε

σε μηχάνημα με dual boot win 10 + 7

Λειτουργούσε για καιρό το σύστημα έτσι και τώρα χάλασε;

18 ώρες πριν, PETROS13 είπε

2 διαφορετικούς sad

Ελέγξατε την υγεία τους π.χ.με το HDSentinel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Λειτουργούσε για καιρό το σύστημα έτσι και τώρα χάλασε;

Ελέγξατε την υγεία τους π.χ.με το HDSentinel;

Σωστά το ίδιο σύστημα λειτουργεί χρόνια , με dual boot τον τελευταίο χρόνο. 

Μπαίνοντας από τον άλλο δίσκο το hd sentinel βγάζει 

97% το δίσκο με τα win 10 

91% το δίσκο με τα win 7

 

Επιπρόσθετα έκανα σήμερα έλεγχο και σε ram (με αντικατάσταση) αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα 

Επίσης με την επιδιόρθωση των windows 10 βγάζει μήνυμα και αφήνει log file ότι δεν τα κατάφερε 

Το log file αναφέρει σαν βασική αιτία ότι δε βρήκε την αιτία 

Επεξ/σία από PETROS13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασαε απο κατω και προσπαθησε να βρεις το Hardware and Device Troubleshooting Tool  (ενδεχομενως  να μην υπαρχει στο συστημα σου)

Το συγκεκριμενο error το ειχα συναντησει πολυ παλια και ειναι καθαρα μεσα απο τα windows..........εγω το ειχα λυσει με καθαρη εγκατασταση κατεβαζοντας πιο προσφατο iso και βαζοντας ολα τα updates                    

1.https://www.makeuseof.com/tag/critical-process-died/

2.https://www.ghacks.net/2017/05/10/fix-critical-process-died-in-windows-10-error/

3.https://windowsreport.com/critical-process-died-windows-10/

https://thegeehttps://www.wintips.org/how-to-run-sfc-offline-system-file-checker-tool/kpage.com/critical-process-died-error-in-windows-11-10/

 

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση, δοκίμασα τα παρακάτω από https://windowsreport.com/critical-process-died-windows-10/ :

Χωρίς να κάνω boot δοκίμασα το sfc scan αλλά έβγαλε σφάλμα ότι δε μπορεί να ολοκληρωθεί. 

Δοκίμασα με USB windows 10 αλλά όταν πάω στη γραμμή εντολών δεν εμφανίζει το C δίσκο, παραθέτω σχετική φώτο 

Screenshot_20221102_233134_com.huawei.photos.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα τα λεφτά μου σε χαλασμένο δίσκο με αυτά που λες.

Νομίζω έχει ξαναγραφτεί,  άλλαξε δίσκο(ους) και κάνε δοκιμή. Βγάλε και τους 2 τωρινούς εκτός.

Ένας ssd είναι σχετικά φτηνός και κάτι που μπορείς να μεταφέρεις σε νέο μηχάνημα οπότε και δε θα πάει χαμένος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Εγώ θα έβαζα τα λεφτά μου σε χαλασμένο δίσκο με αυτά που λες.

Νομίζω έχει ξαναγραφτεί,  άλλαξε δίσκο(ους) και κάνε δοκιμή. Βγάλε και τους 2 τωρινούς εκτός.

Ένας ssd είναι σχετικά φτηνός και κάτι που μπορείς να μεταφέρεις σε νέο μηχάνημα οπότε και δε θα πάει χαμένος.

 

Καλημέρα, είναι πράγματι ο δίσκος χαλασμένος παρόλο που μπορώ  :

1. Να τον δω κανονικά σε bios κανονικά 

2. Να  περιηγηθω στα αρχεία του όταν μπαίνω με Win 7

Σε clean install τον βγάζει κανονικά αλλά σε επιδιόρθωση θέλει μέσα από το αυτόματο πρόγραμμα και εκεί αποτυγχάνει. 

Παίζει να είναι κανένα άλλο πρόβλημα, πχ σε καλώδιο μεταφοράς δεδομένων ή σε καμία GPU; (μέσω Win7 μου έκανε χθες κάτι νερά η GPU- αν και τα αποδίδω σε software {κάτι ανέφερε το πρόγραμμα ati Radeon family σταμάτησε και στο καπάκι και το Radeon settings host application} ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PETROS13 είπε

Έβαλα άλλο δίσκο που μου έδωσαν, Win 10 μπήκαν κανονικά βέβαια είδα και εκεί BSOD.. 

Κάποια ιδέα για αυτό; 

Screenshot_20221103_235114_com.huawei.photos.jpg

Και αυτη η μπλε απο προβλημα του hardware ειναι.

Στην προηγουμενη που δεν βρισκεις τον δισκο , ερωτηση ειχες 7αρια και 10αρια με τι boot τα δουλευες και ποσους δισκους ειχες επανω?

Δεν εχει να κανει το προβλημα σου με τους δισκους για μενα , το προβλημα ξεκιναει απο το boot ( με καποιο update των win ) εγινε η ολη ιστορια , αλλα επειδη εχω μια υποψια για το συστημα σου κανε μια χαρη και θα σε πω μετα αν ολα πανε καλα.............οπως εισαι στο υπαρχον συστημα βγαλε την gpu που εχεις (την 7870) και βρες μια ελαφρια καρτα ( ακομη και χωρις να χρειαζεται τροφοδοσια) ριξτην επανω και πεσ μου αν σ'ανοιξει κανονικα.

Επανερχομαι αυριο για να δω τι εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Και αυτη η μπλε απο προβλημα του hardware ειναι.

Στην προηγουμενη που δεν βρισκεις τον δισκο , ερωτηση ειχες 7αρια και 10αρια με τι boot τα δουλευες και ποσους δισκους ειχες επανω?

Δεν εχει να κανει το προβλημα σου με τους δισκους για μενα , το προβλημα ξεκιναει απο το boot ( με καποιο update των win ) εγινε η ολη ιστορια , αλλα επειδη εχω μια υποψια για το συστημα σου κανε μια χαρη και θα σε πω μετα αν ολα πανε καλα.............οπως εισαι στο υπαρχον συστημα βγαλε την gpu που εχεις (την 7870) και βρες μια ελαφρια καρτα ( ακομη και χωρις να χρειαζεται τροφοδοσια) ριξτην επανω και πεσ μου αν σ'ανοιξει κανονικα.

Επανερχομαι αυριο για να δω τι εκανες.

4 δίσκοι σύνολο, 2 λειτουργικά και 2 δεδομένα 

Είχα στην αρχή τα win7

Προσθεσα κάποια στιγμή τον άλλο δίσκο με εγκατάσταση τα win 10 (είχα αποσυνδεσει το δίσκο με τα 7) και μου έβγαζε πάντα επιλογή λογισμικού 

Win 10

Win 7 (ανακτήθηκε) 

Αν εξαιρέσουμε ότι πάντα τα 7 ζητούσαν checkdisk όταν άνοιγαν δεν είχαν άλλο θέμα 

Θα ψάξω να βρω κάποια γραφικών και θα ενημερώσω εκ νέου 

Επίσης τώρα που πήγα να μπω πάλι στο δίσκο που έγινε φρέσκια εγκατάσταση δείχνει το παρακάτω.. 

Screenshot_20221104_002210_com.huawei.photos.jpg

Επεξ/σία από PETROS13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, PETROS13 είπε

4 δίσκοι σύνολο, 2 λειτουργικά και 2 δεδομένα 

Είχα στην αρχή τα win7

Προσθεσα κάποια στιγμή τον άλλο δίσκο με εγκατάσταση τα win 10 (είχα αποσυνδεσει το δίσκο με τα 7) και μου έβγαζε πάντα επιλογή λογισμικού 

Win 10

Win 7 (ανακτήθηκε) 

Αν εξαιρέσουμε ότι πάντα τα 7 ζητούσαν checkdisk όταν άνοιγαν δεν είχαν άλλο θέμα 

Θα ψάξω να βρω κάποια γραφικών και θα ενημερώσω εκ νέου 

Επίσης τώρα που πήγα να μπω πάλι στο δίσκο που έγινε φρέσκια εγκατάσταση δείχνει το παρακάτω.. 

έβαλες windows από την αρχή κανονικά δηλαδή σε άλλο δίσκο; όταν πας να bootάρεις από κει είναι συνδεδεμένοι και οι άλλοι δίσκοι με τα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, triplex1 είπε

 

Ούτε αυτό πιάνει, 

Αυτή η εικόνα συνέχεια 

Enter κάνει σα refresh

F8 σα να μην κάνει τίποτα 

F9 ψάχνει για άλλο λειτουργικό αλλά σίγουρα δε με παει σε troubleshooting 

Screenshot_20221104_002210_com.huawei.photos.jpg

12 ώρες πριν, countass είπε

έβαλες windows από την αρχή κανονικά δηλαδή σε άλλο δίσκο; όταν πας να bootάρεις από κει είναι συνδεδεμένοι και οι άλλοι δίσκοι με τα windows?

Σωστά έκανα σε νέο δίσκο εγκατάσταση

Έχω δοκιμάσει με και χωρίς τους άλλους δίσκους αλλά παραμένει το ίδιο 

Στις 3/11/2022 στις 11:59 ΜΜ, triplex1 είπε

Και αυτη η μπλε απο προβλημα του hardware ειναι.

Στην προηγουμενη που δεν βρισκεις τον δισκο , ερωτηση ειχες 7αρια και 10αρια με τι boot τα δουλευες και ποσους δισκους ειχες επανω?

Δεν εχει να κανει το προβλημα σου με τους δισκους για μενα , το προβλημα ξεκιναει απο το boot ( με καποιο update των win ) εγινε η ολη ιστορια , αλλα επειδη εχω μια υποψια για το συστημα σου κανε μια χαρη και θα σε πω μετα αν ολα πανε καλα.............οπως εισαι στο υπαρχον συστημα βγαλε την gpu που εχεις (την 7870) και βρες μια ελαφρια καρτα ( ακομη και χωρις να χρειαζεται τροφοδοσια) ριξτην επανω και πεσ μου αν σ'ανοιξει κανονικα.

Επανερχομαι αυριο για να δω τι εκανες.

Με αλλαγή γραφικών πάλι δε μπαίνει σε win10 

Σφάλμα στο δίσκο το νέο που έκανα εγκατάσταση ( το 0x0000000e) και το critical process died στον παλιό δίσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PETROS13 είπε

Ούτε αυτό πιάνει, 

Αυτή η εικόνα συνέχεια 

Enter κάνει σα refresh

F8 σα να μην κάνει τίποτα 

F9 ψάχνει για άλλο λειτουργικό αλλά σίγουρα δε με παει σε troubleshooting 

Screenshot_20221104_002210_com.huawei.photos.jpg

Σωστά έκανα σε νέο δίσκο εγκατάσταση

Έχω δοκιμάσει με και χωρίς τους άλλους δίσκους αλλά παραμένει το ίδιο 

Με αλλαγή γραφικών πάλι δε μπαίνει σε win10 

Σφάλμα στο δίσκο το νέο που έκανα εγκατάσταση ( το 0x0000000e) και το critical process died στον παλιό δίσκο 

Αλλαγη γραφικων σε  ειπα γιατι ειχα μια υποψια για το τροφοδοτικο σου , δεν ξερω με τι καρτα δοκιμασες ξανα.

Πες μου κατι τελευταιο , ποιο iso των win10 εχεις και κανεις εγκατασταση (version)  και αν τον δισκο τον συγκεκριμενο τον εχεις κομμενο για 7αρια

bios Version 2104 αυτο εχεις?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αλλαγη γραφικων σε  ειπα γιατι ειχα μια υποψια για το τροφοδοτικο σου , δεν ξερω με τι καρτα δοκιμασες ξανα.

Πες μου κατι τελευταιο , ποιο iso των win10 εχεις και κανεις εγκατασταση (version)  και αν τον δισκο τον συγκεκριμενο τον εχεις κομμενο για 7αρια

bios Version 2104 αυτο εχεις?

 

Καλημέρα, 

Αναφορικά με κάρτες γραφικών δοκίμασα με μια πολύ παλιά GDDR2! που εκεί δε φόρτωναν ούτε τα Win 7 εύκολα 

Και με μια άλλη παλιά που είχα GDDR3 (τη X600XT)

 

Όσον αφορά σε SSD είναι διαφορετικοί (samsung 256gb έχει Win 7), SanDisk 1TB έχει τα πρώτα win10, PNY 960GB έχει τη δεύτερη εγκατάσταση που έκανα*. Δοκιμές έχω κάνει αφαιρώντας αντίστοιχα την ταινία δεδομένων από τον samsung προκειμένου να βλέπει μόνο τα Win 10 αλλά το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. 

Δεν έχω αφήσει τους 2 δίσκους με τα win10 μέσα, στην ίδια θέση τους έχω και αντικαθιστώ. Δεν έχω δοκιμάσει αλλαγή καλωδίου δεδομένων ή και τροφοδοσίας αλλά λίγο τραβηγμένο θεωρώ να φταίει αυτό 

Όσον αφορά τα bios θα το δω πιο μετά πάλι και θα επανέλθω 

Κατέβασα από Microsoft προχθές το tool που δημιουργεί USB προς εγκατάσταση για win10, σίγουρα ως version πρέπει να είναι η πιο νέα αλλά θα το δω και αυτό σε λίγο 

Επεξ/σία από PETROS13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...