Προς το περιεχόμενο

Ψευτο-pos σε καταστήματα εστίασης


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πλέον λόγω Apple Pay (Alpha) δεν θέλω χαρτάκια. Συνήθως το λέω στους ταμίες αλλά από συνήθεια βγάζουν.

Μόνο για τις δόσεις μερικές φορές θέλω να δω αν όντως έχει γίνει η συναλλαγή σωστά. Αν και εκεί έχει τύχει το απόκομμα να μην αναγράφει κάτι και η συναλλαγή να είναι με δόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πολύ φασαρία για το τιποτα. 

Μπες στο ebanking της τράπεζας σου και δες αν βρίσκεται η συναλλαγή σου στα δεσμευμένα πόσα η στις ολοκληρωμένες συναλλαγές. Αν ναι τότε όλα καλά. 

Αν όχι, τότε περίμενε 2-3 μέρες και πολύ λέω, αν δεν έχει περαστεί τίποτα κάνε καταγγελία. 

καταγγελία για ποιον λόγο;Οτι δεν τον χρέωσαν;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πολύ φασαρία για το τιποτα. 

Μπες στο ebanking της τράπεζας σου και δες αν βρίσκεται η συναλλαγή σου στα δεσμευμένα πόσα η στις ολοκληρωμένες συναλλαγές. Αν ναι τότε όλα καλά. 

Αν όχι, τότε περίμενε 2-3 μέρες και πολύ λέω, αν δεν έχει περαστεί τίποτα κάνε καταγγελία. 

Δεν ισχύει αυτό. Εγώ κάθε μήνα τσεκαρω την εφαρμογή της τράπεζας μου για το τι έχει αφαιρεθεί από το λογαριασμο με τις συναλλαγές του μήνα (όλες τις συναλλαγές μια προς μια) και αντίστοιχα κοιτάω και στο πεδίο του αφορολογητο τις συναλλαγές του μήνα μια προς μια. ΔΕΝ (ξαναγράφω, ΔΕΝ) πανε όλες οι συναλλαγές με κάρτα στο αφορολογητο μου, κάθε μήνα έχω μια απωλεια της τάξης των 150-200€ ενώ έχουν γίνει με την κάρτα δεν έχουν υπολογιστεί στο αφορολογητο. 

Προσωπικά, ρίχνω καταγγελία για την κάθε τέτοια συναλλαγή, γιατί εύλογα εικάζω πως κάποια μαϊμουδια κάνουν (θες pos εξωτερικού; Θες προγράμματα που πειράζουν τις αποδείξεις; Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει). 

Επίσης, πια τσεκαρω και με την εφαρμογή της ΑΑΔΕΕ για τις αποδείξεις και αντίστοιχα επίσης καταγγελω μέσω της εφαρμογής για περίεργες αποδείξεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί χρόνια είχα pos της βιβα που δεν έβγαζε αποδείξεις και έμοιαζε με κινητό. Με το σκεπτικό σου, οι πελάτες θα έπρεπε να νομίζουν ότι τους έκλεβα κάθε φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Δεν ισχύει αυτό. Εγώ κάθε μήνα τσεκαρω την εφαρμογή της τράπεζας μου για το τι έχει αφαιρεθεί από το λογαριασμο με τις συναλλαγές του μήνα (όλες τις συναλλαγές μια προς μια) και αντίστοιχα κοιτάω και στο πεδίο του αφορολογητο τις συναλλαγές του μήνα μια προς μια. ΔΕΝ (ξαναγράφω, ΔΕΝ) πανε όλες οι συναλλαγές με κάρτα στο αφορολογητο μου, κάθε μήνα έχω μια απωλεια της τάξης των 150-200€ ενώ έχουν γίνει με την κάρτα δεν έχουν υπολογιστεί στο αφορολογητο. 

Προσωπικά, ρίχνω καταγγελία για την κάθε τέτοια συναλλαγή, γιατί εύλογα εικάζω πως κάποια μαϊμουδια κάνουν (θες pos εξωτερικού; Θες προγράμματα που πειράζουν τις αποδείξεις; Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει). 

Επίσης, πια τσεκαρω και με την εφαρμογή της ΑΑΔΕΕ για τις αποδείξεις και αντίστοιχα επίσης καταγγελω μέσω της εφαρμογής για περίεργες αποδείξεις. 

Αυτο με το αφορολογητο εχει να κανει με το ΚΑΔ της εταιριας που εχει δηλωσει στο POS.

Για να καταλαβεις το e-fresh στο περνάγε στα ψιλικα...

Ειχα μια χρονια 2000€ ψιλικα..... 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

 

Οτι έγινε συναλλαγή με ψεύτικο pos αφού δεν έλαβε απόδειξη ούτε θα φανεί η συναλλαγή. 

2 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Δεν ισχύει αυτό. Εγώ κάθε μήνα τσεκαρω την εφαρμογή της τράπεζας μου για το τι έχει αφαιρεθεί από το λογαριασμο με τις συναλλαγές του μήνα (όλες τις συναλλαγές μια προς μια) και αντίστοιχα κοιτάω και στο πεδίο του αφορολογητο τις συναλλαγές του μήνα μια προς μια. ΔΕΝ (ξαναγράφω, ΔΕΝ) πανε όλες οι συναλλαγές με κάρτα στο αφορολογητο μου, κάθε μήνα έχω μια απωλεια της τάξης των 150-200€ ενώ έχουν γίνει με την κάρτα δεν έχουν υπολογιστεί στο αφορολογητο. 

Προσωπικά, ρίχνω καταγγελία για την κάθε τέτοια συναλλαγή, γιατί εύλογα εικάζω πως κάποια μαϊμουδια κάνουν (θες pos εξωτερικού; Θες προγράμματα που πειράζουν τις αποδείξεις; Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει). 

Επίσης, πια τσεκαρω και με την εφαρμογή της ΑΑΔΕΕ για τις αποδείξεις και αντίστοιχα επίσης καταγγελω μέσω της εφαρμογής για περίεργες αποδείξεις. 

Δεκτό. Μόνο που δεν μιλάω για το αφορολόγητο αλλά για την γενική εικόνα του λογαριασμού σου στο ebanking που εμφανιζονται όλες οι συναλλαγές με την κάρτα που είναι συνδεμένη με τον λογαριασμό. 

Αν δεν εμφανιστεί εκεί η πληρωμή που έκανε και δεν εκτυπώθηκε χαρτάκι κάτι βρωμάει. 

Αυτό πάντως που λες με το αφορολόγητο δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου. Οι μόνες συναλλαγές που δεν έχω δει ειναι οι πληρωμές φόρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οτι έγινε συναλλαγή με ψεύτικο pos αφού δεν έλαβε απόδειξη ούτε θα φανεί η συναλλαγή. 

 

Δεν δίνουν όλα τα πος απόδειξη.Πως είναι ψευτικο το pos αν πλήρωσε;Αν δεν χρεώθηκε τι καταγγελία να κάνει;Λες ο έμπορος να έχει ψευτικο πος που δεν χρεώνει τους πελάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ήταν κάτι τέτοιο; MINI-CARD-READER-3_3.png 

Γενικά υπάρχουν τερματικά με τη γνωστή μορφή, τετράγωνα όπως το παραπάνω ή softpos απλά πάνω σε android συσκευές και κάνει τη χρέωση με το NFC του κινητού. Χαρτάκι δεν υπάρχει λόγος να πάρεις εκτός και αν πραγματικά το έχεις ανάγκη. Η συναλλαγή θα φανεί κανονικά στη κάρτα σου. Εμείς για παράδειγμα έχουμε και ταμειακή και softpos της viva σε ένα απλό κινητό. Ούτε χαρτάκια, ούτε τίποτα. Η απόδειξη στο email σου ή στο κινητό σου. 

Λογικό όμως να υπάρχει παρανόηση αφού όλα αυτά τώρα αρχίζουν πρακτικά να γίνονται γνωστά. Κλασικό παράδειγμα με τις ταμειακές μηχανές οι οποίες τα επόμενα χρόνια θα αντικατασταθούν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους από all in one συσκευές ή απλά κινητά τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

ο έμπορος να έχει ψευτικο πος που δεν χρεώνει τους πελάτες;

...αυτό θα μπορούσε να ήταν η κεντρική ιδέα για ποντιακό ανέκδοτο 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Δεν ισχύει αυτό. Εγώ κάθε μήνα τσεκαρω την εφαρμογή της τράπεζας μου για το τι έχει αφαιρεθεί από το λογαριασμο με τις συναλλαγές του μήνα (όλες τις συναλλαγές μια προς μια) και αντίστοιχα κοιτάω και στο πεδίο του αφορολογητο τις συναλλαγές του μήνα μια προς μια. ΔΕΝ (ξαναγράφω, ΔΕΝ) πανε όλες οι συναλλαγές με κάρτα στο αφορολογητο μου, κάθε μήνα έχω μια απωλεια της τάξης των 150-200€ ενώ έχουν γίνει με την κάρτα δεν έχουν υπολογιστεί στο αφορολογητο. 

Προσωπικά, ρίχνω καταγγελία για την κάθε τέτοια συναλλαγή, γιατί εύλογα εικάζω πως κάποια μαϊμουδια κάνουν (θες pos εξωτερικού; Θες προγράμματα που πειράζουν τις αποδείξεις; Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει). 

Επίσης, πια τσεκαρω και με την εφαρμογή της ΑΑΔΕΕ για τις αποδείξεις και αντίστοιχα επίσης καταγγελω μέσω της εφαρμογής για περίεργες αποδείξεις. 

Το πιθανότερο να μην έχουν δηλώσει επαγγελματικό λογαριασμό... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Αυτο με το αφορολογητο εχει να κανει με το ΚΑΔ της εταιριας που εχει δηλωσει στο POS.

Για να καταλαβεις το e-fresh στο περνάγε στα ψιλικα...

Ειχα μια χρονια 2000€ ψιλικα..... 

Μιλάω να μην έχει περαστεί γενικά στο αφορολογητο, όχι σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία.

40 λεπτά πριν, james01gr είπε

Το πιθανότερο να μην έχουν δηλώσει επαγγελματικό λογαριασμό... 

Μπορεί κι αυτό. Ας το δηλώσει/ουν μετά τον έλεγχο από την καταγγελία, αφού δεν φρόντισαν να το κάνουν όταν κι όπως έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Biohazard_ είπε

Μπορεί κι αυτό. Ας το δηλώσει/ουν μετά τον έλεγχο από την καταγγελία, αφού δεν φρόντισαν να το κάνουν όταν κι όπως έπρεπε.

Δεν διαφωνώ. Είναι πάντως χαζό να μην δηλώνεις επαγγελματικό λογαριασμό γιατι ουσιαστικά όλες οι κινήσεις στον λογαριασμό σου φαινονται ύποπτες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ZauZ είπε

Μήπως ήταν κάτι τέτοιο; MINI-CARD-READER-3_3.png 

Γενικά υπάρχουν τερματικά με τη γνωστή μορφή, τετράγωνα όπως το παραπάνω ή softpos απλά πάνω σε android συσκευές και κάνει τη χρέωση με το NFC του κινητού. Χαρτάκι δεν υπάρχει λόγος να πάρεις εκτός και αν πραγματικά το έχεις ανάγκη. Η συναλλαγή θα φανεί κανονικά στη κάρτα σου. Εμείς για παράδειγμα έχουμε και ταμειακή και softpos της viva σε ένα απλό κινητό. Ούτε χαρτάκια, ούτε τίποτα. Η απόδειξη στο email σου ή στο κινητό σου. 

Λογικό όμως να υπάρχει παρανόηση αφού όλα αυτά τώρα αρχίζουν πρακτικά να γίνονται γνωστά. Κλασικό παράδειγμα με τις ταμειακές μηχανές οι οποίες τα επόμενα χρόνια θα αντικατασταθούν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους από all in one συσκευές ή απλά κινητά τηλέφωνα.

Ισως οχι δεν εγραφε κατι πανω μονο το σημα των ανεπαφων, σε φουρνο πληρωνα και μ ρωτουσαν το κινητο μ και το στελνανε εκει, στο ψητοπωλειο δεν πηρα ουτε αποδειξη ουτε αποδειξη pos/ερωτηση αν θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...