Προς το περιεχόμενο

Ψευτο-pos σε καταστήματα εστίασης


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2η φορά προχθές που μου συνέβει. Πάω να πληρώσω με κάρτα και ενω πιάνει η υπαλληλος  να περάσει το ποσό στο pos, το αφηνει, και πιανει ενα τετραγωνο σαν σουβερ με το σημα των ανεπαφων απο πανω και μου λεει να χτυπησω εκει την κάρτα, αφου το χτυπησω πιανει το κινητο βλεπει κατι και μου λεει ενταξει, με διωχνει αποδειξη αυτο δεν βγαζει. Η καρτα ειναι ΤΠ και δεν φαινεται μετα στις συναλλαγες, δεν υπαρχει τροπος να δω οτι οντως μου πηρε το ποσο που επρεπε....

τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση; (υπάρχει τρόπος να δω υι ποσό πλήρωσα και σε ποιόν εν τέλει)

προφανώς είναι κάποιου έιδου κομπίνα για να κάνω απευθείας κατάθεση στο λογαριασμό ισως ουτε καν της επιχείρησης αλλά ιδιωτή ώστε να τα παίτνει μαύρα

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 λεπτά πριν, Titos301 είπε

2η φορά προχθές που μου συνέβει. Πάω να πληρώσω με κάρτα και ενω πιάνει η υπαλληλος  να περάσει το ποσό στο pos, το αφηνει, και πιανει ενα τετραγωνο σαν σουβερ με το σημα των ανεπαφων απο πανω και μου λεει να χτυπησω εκει την κάρτα, αφου το χτυπησω πιανει το κινητο βλεπει κατι και μου λεει ενταξει, με διωχνει αποδειξη αυτο δεν βγαζει. Η καρτα ειναι ΤΠ και δεν φαινεται μετα στις συναλλαγες, δεν υπαρχει τροπος να δω οτι οντως μου πηρε το ποσο που επρεπε....

τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

προφανώς είναι κάποιου έιδου κομπίνα για να κάνω απευθείας κατάθεση στο λογαριασμό ισως ουτε καν της επιχείρησης αλλά ιδιωτή ώστε να τα παίτνει μαύρα

ποιο μαγαζι να στειλω τα παιδια ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και EMV readers εκτός των κλασσικών POS με κουμπάκια. Την ίδια δουλειά κάνουν. Απλά διαβάζουν τη κάρτα ανέπαφα και στέλνουν στο τερματικό τα δεδομένα.

https://channelpostmea.com/2017/01/22/id-tech-releases-sred-contactless-emv-reader/

Screenshot 2022-11-01 154439.jpg

Screenshot 2022-11-01 154656.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Titos301 είπε

2η φορά προχθές που μου συνέβει. Πάω να πληρώσω με κάρτα και ενω πιάνει η υπαλληλος  να περάσει το ποσό στο pos, το αφηνει, και πιανει ενα τετραγωνο σαν σουβερ με το σημα των ανεπαφων απο πανω και μου λεει να χτυπησω εκει την κάρτα, αφου το χτυπησω πιανει το κινητο βλεπει κατι και μου λεει ενταξει, με διωχνει αποδειξη αυτο δεν βγαζει. Η καρτα ειναι ΤΠ και δεν φαινεται μετα στις συναλλαγες, δεν υπαρχει τροπος να δω οτι οντως μου πηρε το ποσο που επρεπε....

τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση; (υπάρχει τρόπος να δω υι ποσό πλήρωσα και σε ποιόν εν τέλει)

προφανώς είναι κάποιου έιδου κομπίνα για να κάνω απευθείας κατάθεση στο λογαριασμό ισως ουτε καν της επιχείρησης αλλά ιδιωτή ώστε να τα παίτνει μαύρα

Αν προσθέσεις την κάρτα στο Google Wallet, σου εμφανίζει το ποσό που χρεώθηκες αμέσως.

Το καλόκαιρι, σε ενα μπιτσόμπαρο που πήγαινα συχνά, πλήρωνα με κάρτα (Google wallet) και αντι για POS, είχαν ενα κινητό τηλέφωνο όπου τα φέρναμε σε επαφή και γινόταν η πληρωμή. Εκεί τρόμαξα την πρώτη φορά, αλλά μετά είδα πως η χρέωση είχε την επωνυμία του μαγαζιού. Αλλά δεν γνωρίζω ποια εφαρμογή χρησιμοποιούσε ο μαγαζάτορας στο κινητο για να δέχεται ανέπαφες κάρτες. Υποψιάζομαι Viva Wallet, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

τι σημαινει ΤΠ αρχικα

επισης πως γινετε να μην φαινετε η συναλλαγη. αν δεν φαινετε δεν εγινε. δεν βλεπω κατι παρανομο μεχρι τωρα. 

Τραπεζα πειραιως

Ειχα αγορασει απο φουρνο το σαββατο και φαινεται η συναλλαγη στο app της τραπεζας κυριακη που πηγα στο σουβλατζιδικο δεν φαινεται χθες πηγα σκλαβενιτη φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Titos301 είπε

Τραπεζα πειραιως

Ειχα αγορασει απο φουρνο το σαββατο και φαινεται η συναλλαγη στο app της τραπεζας κυριακη που πηγα στο σουβλατζιδικο δεν φαινεται χθες πηγα σκλαβενιτη φαινεται

ειναι ακομα σε εκκρεμοτητα μαλλον? μπορει να κανουν τιποτα περιεργο με τραπεζες εξωτερικου κτλ. περιμενε να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Titos301 said:

Τραπεζα πειραιως

Ειχα αγορασει απο φουρνο το σαββατο και φαινεται η συναλλαγη στο app της τραπεζας κυριακη που πηγα στο σουβλατζιδικο δεν φαινεται χθες πηγα σκλαβενιτη φαινεται

μπορεί να μην έχει κάνει ακόμα λογιστικοποίηση η συναλλαγή λόγω Κυριακής. καμιά φορά κάνουν μερικές μέρες να φανούν. εσύ ίσως να δεις στην ανάλυση λογαριασμού ένα μικροποσό στις δεσμεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φασαρία για το τιποτα. 

Μπες στο ebanking της τράπεζας σου και δες αν βρίσκεται η συναλλαγή σου στα δεσμευμένα πόσα η στις ολοκληρωμένες συναλλαγές. Αν ναι τότε όλα καλά. 

Αν όχι, τότε περίμενε 2-3 μέρες και πολύ λέω, αν δεν έχει περαστεί τίποτα κάνε καταγγελία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Titos301 είπε

Η καρτα ειναι ΤΠ και δεν φαινεται μετα στις συναλλαγες, δεν υπαρχει τροπος να δω οτι οντως μου πηρε το ποσο που επρεπε....

Εφόσον μιλάμε για Πειραιώς, ανοίγεις την εφαρμογή - πας στις Κάρτες - επιλέγεις τη συγκεκριμένη κάρτα - Πληροφορίες - πατάς στις τρεις οριζόντιες γραμμές πάνω δεξιά -  και στο εκτεινόμενο μενού με τις συναλλαγές ανά μήνα θα επιλέξεις την πρώτη επιλογή, που γράφει "Εγκρίσεις".

Επεξ/σία από Vista32
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

αν δεν έχει περαστεί τίποτα κάνε καταγγελία ξαναπάνε

😄

@greekfragma ...εννοώ αν δεν έχει υπάρξει χρέωση :P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Υποψιάζομαι Viva Wallet, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος.

Das ist korrekt. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πράγματι και πος που δεν εχουν χαρτι και αν εχει κέφι αυτός που περνάει την κάρτα μπορεί να γραψει στο πος το εμαιλ σου και να σου ερθει εκει η απόδειξη, αν ειχες ομως gpay δεν θα είχες προβλημα, θα σου έλεγε ποιος ειναι και το ποσό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...