Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ από σήμερα το Gov.gr Wallet σε τράπεζες και παρόχους τηλεφωνίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, zygorito είπε

Εξαρτάται, γιατί και εμείς κουβαλάμε πορτοφόλι αλλά έχουμε κάτι χρόνια που το αλλάξαμε σε μοντέρνο και δε χωράει η ταυτότητα (ευτυχώς που χωράει η άδεια οδήγησης) γιατί περιμένουμε τις πλαστικές που όλο βγαίνουν ΛΟΟΟΛ.

Για εξωτερικό 1000 φορές διαβατήριο δεν έχει νόημα να κουβαλάς ταυτότητα κυρίως τώρα που άλλαξε σε 10ετή διάρκεια.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.1f792f3195d1d0365b83cd3bf7ad907f.png

 

Καλά, οκ. Σωστό και αυτό. 

Έχω τσαντάκι έτσι κι αλλιώς και το κουβαλάω τα πάντα μαζί μου.

Το διαβατήριο χρειάζεται ανανέωση κάθε 10 χρόνια και τα παράβολα κοστίζουν 84€, αν θυμάμαι καλά. Δεν το λες και βολικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Παντως σε προσφατο ελεγχο τροχαιας...δεν το δέχονται...δεν ειναι νομιμο να μην κουβαλας "χαρτι" και μπορουν να σε γραψουν κιολας!

Με την προφαση οτι δεν ξερουν αν στο εχουν παρει η οχι...

Γελοια πραγματα... 


Άρθρο 80 Παρ.1 Ν.4954/2022 
Κάθε φυσικό πρόσωπο δύναται, μέσω ειδικής ηλεκτρονικής εφαρμογής για κινητές συσκευές (mobile application), προσβάσιμης μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr-ΕΨΠ), να αποθηκεύει τα στοιχεία που αναφέρονται στην παρ. 3 του παρόντος και αφορούν στο δελτίο αστυνομικής ταυτότητας (δ.α.τ.) και στην άδεια οδήγησης οχήματος, και να τα επιδεικνύει, για τον σκοπό της ταυτοποίησής του, σε φορείς του δημόσιου τομέα κατά την έννοια της περ. α’ της παρ. 1 του άρθρου 14 του ν. 4270/2014 (Α’ 143), σε δικαστικές αρχές και σε φυσικά και νομικά πρόσωπα του ιδιωτικού τομέα, που νομιμοποιούνται για τον έλεγχο ταυτότητας ή την ταυτοποίηση, στο πλαίσιο της άσκησης των κατά νόμο αρμοδιοτήτων τους ή της εκπλήρωσης των κατά νόμο υποχρεώσεών τους.


και από το άρθρο 14 του ν. 4270/2014
α. Δημόσιος τομέας: περιλαμβάνει τη Γενική Κυβέρνηση, τα εκτός αυτής νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου (ΝΠΔΔ), καθώς και τις εκτός αυτής δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμούς του Κεφαλαίου Α' του ν. 3429/2005 (Α'314), ανεξαρτήτως εάν έχουν εξαιρεθεί από την εφαρμογή του.

Όλα τα άλλα είναι απλώς δικαιολογίες ηλιθίων που θέλουν να το παίζουν εξουσία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ParafronGR said:

Ρε παίδες, μπαίνει σε κανέναν; Πάω να κάνω εισαγωγή της ταχύτητας και μόλις πατάω για να μου έρθει μου βγάζει σφάλμα 

Έχει πρόβλημα το σασμάν. 😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Επιτέλους! Είχα σοβαρό πρόβλημα στο να κουβαλάω την ταυτότητά μου (ζυγίζει και 10 γραμμάρια...) τώρα όλα στο κινητό... Άσε το δίπλωμα... Άλλα 10 γραμμάρια εκεί... Πραγματικά σωτήριο... Μας έπεφταν τα σορτσάκια τα καλοκαίρια από το βάρος.

Αυτή η λειτουργία έχει μέλλον ακόμη... 

Για ανθρώπους με πορτοφόλι (όπως εγώ) είναι η πλέον άχρηστη εφαρμογή. Θα είχε κάποιο νόημα αν είχε διεθνή ισχύ. Πχ πάω σε μία ξένη χώρα και χάνω το πορτοφόλι μου, να μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου ώστε να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου και να μην τρέχω σε πρεσβείες να βγάλω άκρη. Στην τωρινή του μορφή δεν έχει νόημα για μένα.

edit: να πω ότι έχω κατεβάσει την εφαρμογή, αλλά την έχω για την περίπτωση που χάσω τα φυσικά έγγραφα. Κουβαλάω τσαντάκι υποχρεωτικά λόγω δουλειάς. Η εφαρμογή, στην παρούσα φάση, υποκαθιστά, δεν αντικαθιστά τα φυσικά έγγραφα, αφού έχει αξία μόνο εντός Ελλάδας.

Δεν υπάρχει πλέον ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ λόγος να έχεις πορτοφόλι. Απολύτως κανένας.

Το «έτσι και αλλιώς έχω τσαντάκι μαζί μου» δεν είναι λόγος.

Just saying.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

η διαδικασια ειναι αρκετη για ταυτοποιηση δεν ειναι πιο γρηγορο αν δωσω την ταυτοτητα κατευθειαν?

Υπάρχει και η επιλογή για γρήγορο scan. 

2 ώρες πριν, mirrage είπε

Όλα τα άλλα είναι απλώς δικαιολογίες ηλιθίων που θέλουν να το παίζουν εξουσία.

Να προσθέσω ότι αν στο πάρουν τότε και από την εφαρμογή ακυρώνετε το δίπλωμα. Απλά είναι αδιάβαστοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνοφοβία ορισμένων εδώ μέσα είναι άκρως αηδιαστική. Είστε στο μεγαλύτερο ελληνικό τεχνολογικό φόρουμ και με το που βλέπετε την οποιαδήποτε τεχνολογική είδηση τρώγεστε. Ειλικρινά ντροπή, ούτε να ευχαριστηθούμε ένα καλό νέο δεν μπορούμε.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ενώ το κινητό, που μπορεί να αποτελέσει και στόχο κλοπής, γιατί έχει κάποια αξία, δεν το φοβάσαι;.. Την πιθανότητα να μείνεις από μπαταρία την έχεις σκεφτεί;  Τί να πω;.. Καθένας με τη λογική του. (δεν το γράφω επιθετικά :))

Ποτέ. Τα έχω στο πορτοφόλι που το έχω πάντα μαζί μου. Κυριολεκτώ: από τότε που απέκτησα ταυτότητα και δίπλωμα τα έχω πάντα μαζί μου. Είμαι λογιστής και τα χρειάζομαι καθημερινά.

Επιπλέον, υπάρχει και ένας ακόμη κίνδυνος αν είσαι αφηρημένος: να ξεχάσεις που έχεις βάλει την ταυτότητα και όταν σου χρειαστεί να μην την έχεις. Μην ξεχνάς ότι το ψηφιακό πορτοφόλι δεν έχει διεθνή ισχύ... Ακόμα τουλάχιστον.

Όπως έγραψα και παραπάνω: δεν κράζω. Κρίνω. Είναι μία κίνηση στη σωστή κατεύθυνση, αλλά με μικρή πρακτική αξία στην τωρινή της μορφή.

Γιατί κάθε μέρα ταξιδεύεις στο εξωτερικό?

Να σε δω να βγείς εκτός Ευρωπαικής Ένωσης με την ταυτότητα σου και τι στον κόσμο

Πρακτικότατη αξία έχει και ας μην το καταλαβαίνουν κάποιοι στενόμυαλοι χαρτολάγνοι... αν χάσω το κινητό μου, εκδίδω άλλο ψηφιακό έγγραφο και ακυρώνω το παλιό άμεσα... αν χάσεις το πορτοφόλι σου με την 10 γραμμαρίων ταυτότητα και το 10 γραμμαρίων δίπλωμα θα πρέπει να τρέχεις να τα εκδίδεις ξανά με το κόστος να το τρως έσύ και θα πρέπει να τρέχεις να ενημερώνεις και όλες τις εταιρίες-τράπεζες με τα νέα στοιχεία

Την πιθανότητα να μείνω από μπαταρία ή να μου κλέψουν το κινητό (που μπορεί να γίνει έτσι και αλλιώς στην καθημερινότητα μας) τη σκέφτηκες... την πιθανότητα να σου βουτήξουν την πορτοφόλα με ότι έγγραφο έχεις μέσα εσύ ούτε καν τη διανοήθηκες ε??

 

Έλεος πια δηλαδή ...

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tlykog είπε

...

Εκτός αυτού, από τη στιγμή που δεν έχει διεθνή ισχύ δεν καταργεί την ταυτότητα και το φυσικό δίπλωμα, οπότε και δε θα ασχοληθώ, ακόμα, με τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Προς το παρόν είναι υποακατάστατο και όχι αντικαταστάτης των φυσικών εγγράφων.

Γιατί σου είπε κανείς ότι η έκδοση ψηφιακής ταυτότητας ή διπλώματος έγινε για να καταργηθεί το φυσικό έγγραφο? ή είσαι από εκείνους που "βλέπουν" μακριά και έχουν αντιληφθεί ότι μας πάνε για φακέλωμα ηλεκτρονικό καταργώντας στο μέλλον τα φυσικά έγγραφα και "αντιστέκεσαι" στη νεα τάξη πραγμάτων? γιατί για τέτοιον σε κόβω μεταξύ μας!

Και τι κόλλημα είναι πια αυτό με τη διεθνή ισχύ? στην Ελλάδα ζεις ή στο εξωτερικό? 

Και παρά το ότι δηλώνεις πως δεν θα ασχοληθείς, μια χαρά ασχολείσαι και σχολιάζεις κάτι που κατά δήλωση σου δεν σε αφορά!

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tlykog είπε

Επιτέλους! Είχα σοβαρό πρόβλημα στο να κουβαλάω την ταυτότητά μου (ζυγίζει και 10 γραμμάρια...) τώρα όλα στο κινητό... Άσε το δίπλωμα... Άλλα 10 γραμμάρια εκεί... Πραγματικά σωτήριο... Μας έπεφταν τα σορτσάκια τα καλοκαίρια από το βάρος.

Δεν μίλησε ποτέ κανείς για το βάρος τους. Αν είσαι φίλος του χαρτιού οκ μπορείς να εκτυπώνεις ότι έγγραφο θέλεις και να κουβαλάς φακέλους γεμάτους έγγραφα, αλλά δε μπορείς να ακυρώνεις κάτι τέτοιο επειδή απλά εσένα δεν σου αρέσει. Θα μπορούσα να πω και γω πως η γνώμη σου είναι "άχρηστη", διότι δεν βοηθά σε τίποτα, ειδικά σε μια περίοδο που σιγά σιγά μειώνεται η γραφειοκρατεία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει πλέον ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ λόγος να έχεις πορτοφόλι. Απολύτως κανένας.

Το «έτσι και αλλιώς έχω τσαντάκι μαζί μου» δεν είναι λόγος.

Just saying.

Καλά. Κινητές συσκευές είναι, μπορεί να μας πέσουν εκεί που δεν το περιμένουμε και να σπάσουν ή ξαφνικά εκεί που θα πατήσουμε το powerbutton να μην ανοίξει για διάφορους λόγους ή οι διακομιστές να τα φτυστούν και να μην μπορεί να γίνει η ταυτοποίηση. Ένα backup plan γι' αυτές τις περιπτώσεις δεν βλάπτει.

10 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Ρε παίδες, μπαίνει σε κανέναν; Πάω να κάνω εισαγωγή της ταυτότητας και μόλις πατάω για να μου έρθει μου βγάζει σφάλμα 

Μπας και είσαι φαντάρος ;

 

edit:

Κατά την δική μου άποψη, σίγουρα πρέπει απ΄ την μια να χειροκροτήσουμε το κράτος, αλλά απ' την άλλη πρέπει να αναφέρουμε ξανά, ότι ήρθε με άλλη μία νέα λειτουργία, άλλη μία εφαρμογή. Αυτό συμβαίνει τόσο σε mobile επίπεδο όσο και σε web. Δυστυχώς το gov.gr έχει αποτύχει παταγωδώς στο να ενοποιήσει όλες τις κυβερνητικές πλατφόρμες σε μία όπως έχουν πετύχει άλλα κράτη (βλ. e-alvania.al).

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αν τη χρησιμοποιείς καθημερινά δύσκολα τη χάνεις. Αν την έχεις αφήσει κάπου στο σπίτι και τη χρειαστείς πχ σε 4-5 χρόνια γιατί θέλεις να πας ένα ταξίδι σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης να δω που θα τη βρεις...:lol:

Περισσότερο χρήμα από το να χάσεις το κινητό σου δε στοιχίζει πάντως...

Οκ. 'Εχει θετικά και αρνητικά στην παρούσα υλοποίησή της. Το θέμα είναι ότι τα θετικά και τα αρνητικά περιέχουν εξίσου ισχυρά επιχειρήματα. Αυτό δεν έπρεπε να ισχύει και αυτό κρίνω. Όχι την κίνηση. Ξαναγράφω: θεωρώ ότι είναι στη σωστή κατεύθυνση.

Καλέ δεν το είχα σκεφτεί ότι όταν βάλεις την ψηφιακή ταυτότητα και το δίπλωμα στο κινητό είναι σίγουρο ότι θα το χάσεις, ενώ αν δεν τα έχεις βάλει τότε το κινητό δεν το χάνεις με τίποτε...νάσαι καλά μας άνοιξες τα μάτια.

Ρε κόλημα με τα ταξίδια!! Βρε ο Δούσης είσαι?

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...