Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank λογαριασμός μέσω app / Ετήσια Χρέωση 12€


AlienTechGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Πήγα να ανοίξω λογαριασμό στην Alpha Bank μέσω του app και απλά μου έκανε εντύπωση κάτι που έλεγε στην αρχή. Έγραφε, ότι με τη δημιουργία λογαριασμού θα αποκτήσω χρεωστική κάρτα με ετήσια χρέωση 12€. Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχω λογαριασμό στις υπόλοιπες αλλά καμία δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση προέρχεται από την κάρτα "Bonus" που σου βγαζουν, νομίζω μετά τον πρώτο χρόνο μπορείς να ζητήσεις να στην αλλάξουν σε απλή debit mastercard που δεν κερδίζεις πόντους, η οποία δεν έχει χρέωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο κατάστημα που άνοιξε μια φιλη λογαριασμό χθες , της την έδωσαν ψιλό υποχρεωτικά . Δε το κατάλαβε εκείνη την στιγμή , και θα πάει αύριο να ζητήσει κατάργηση και επιστροφή χρημάτων από τους τραγικούς και σιχαμένους …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο ειναι τα app, πατάς τα κουμπακια απο την πολυθρόνα σου, δεν διαδαζεις τιποτα και μετα σου έρχεται στο κεφάλι η χρέωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Για αυτο ειναι τα app, πατάς τα κουμπακια απο την πολυθρόνα σου, δεν διαδαζεις τιποτα και μετα σου έρχεται στο κεφάλι η χρέωση 

Και από το κατάστημα μια χαρά σου πασάραν "υποχρεωτικά" και κάρτες και ασφάλειες κτλ κτλ

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ανοίγεις λογαριασμό από το κατάστημα το πιθανότερο είναι ότι θα σου βγάλουν μια εκ των 2 χρεωστικών με το πρόγραμμα Bonus, οι οποίες επιβαρύνονται με την 12ευρη ετήσια σύνδρομή. Αν πας υποψιασμένος και ζητήσεις (επιμείνεις εάν χρειαστεί) θα σου βγάλουν την απλή χρεωστική χωρίς bonus και συνδρομή. Προσοχή όμως, η ενεργοποίηση του e-banking από το κατάστημα έχει χρέωση (εφάπαξ) 8€. Αν ανοίξεις πρώτο λογαριασμό ηλεκτρονικά δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να βγάλεις την απλή χρεωστική χωρίς συνδρομή ή αν βγάζει αυτή με το bonus υποχρεωτικά.

Επεξ/σία από PharmChem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η bonus της alpha bank εκτος απο τους ποντους εχει καποια αλλη οποιαδηποτε διαφορα με απλη χρεωστικη; Αν καποιος ζητησει να αλλαξει τη bonus σε απλη χρεωνεται κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ'όσον γνωρίζω η bonus σου παρέχει δωρεάν τα Alpha Alerts (sms & email όταν κάνεις συναλλαγές) και κάποιο πρόγραμμα διπλασιασμού εγγύησης/προστασία αγορών (δεν θυμάμαι ακριβώς).

 

Για να αλλάξεις σε απλή κάρτα από bonus δεν νομίζω να έχει κάποια χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, lector είπε

Η bonus της alpha bank εκτος απο τους ποντους εχει καποια αλλη οποιαδηποτε διαφορα με απλη χρεωστικη; Αν καποιος ζητησει να αλλαξει τη bonus σε απλη χρεωνεται κατι;

Σε παροχές ό,τι είπε ο PharmChem. 

Ακύρωσέ την λίγο πριν σου έρθει το 12ρι. Μπορείς να το κάνεις και μέσα από το site τους, χωρίς να τρέχεις στην τράπεζα. Ακυρώνεις την bonus και βγάζεις την απλή. Θυμάμαι ότι πήρε καμιά βδομάδα να μου την στείλουν; 4-5 ημέρες; Κάπου τόσο. Αν είναι η τράπεζα που εξυπηρετείσαι μόνο με αυτήν και δεν γίνεται να περιμένεις, ας περάσεις από κοντά για να την πάρεις άμεσα. 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, PharmChem είπε

Εξ'όσον γνωρίζω η bonus σου παρέχει δωρεάν τα Alpha Alerts (sms & email όταν κάνεις συναλλαγές) και κάποιο πρόγραμμα διπλασιασμού εγγύησης/προστασία αγορών (δεν θυμάμαι ακριβώς).

 

Για να αλλάξεις σε απλή κάρτα από bonus δεν νομίζω να έχει κάποια χρέωση.

 

9 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Σε παροχές ό,τι είπε ο PharmChem. 

Ακύρωσέ την λίγο πριν σου έρθει το 12ρι. Μπορείς να το κάνεις και μέσα από το site τους, χωρίς να τρέχεις στην τράπεζα. Ακυρώνεις την bonus και βγάζεις την απλή. Θυμάμαι ότι πήρε καμιά βδομάδα να μου την στείλουν; 4-5 ημέρες; Κάπου τόσο. Αν είναι η τράπεζα που εξυπηρετείσαι μόνο με αυτήν και δεν γίνεται να περιμένεις, ας περάσεις από κοντά για να την πάρεις άμεσα. 

Ευχαριστω για τις απαντησεις, αλλα αν δεν εχω κανει εγω κατι λαθος, δεν υπαρχει ουτε sms ουτε email. Το μονο που ερχεται μετα απο καποια συναλλαγη ειναι notification του my alpha mobile. Αν αυτο διατηρειται και στην απλη, μου φαινεται θα το γυρισω προς τα εκει, καθως οι ποντοι ειναι τουλαχιστον αστειοι, 4 ευρω (απο 5 που ηταν) ανα 2000 ποντους, δηλαδη βγαινει-δε βγαινει το 12αρι οριακα, και επισης μαλλον πρεπει να εχει απομαγνητιστει η καρτα μου και δε λειτουργει πλεον ανεπαφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2023 στις 8:23 ΜΜ, lector είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις, αλλα αν δεν εχω κανει εγω κατι λαθος, δεν υπαρχει ουτε sms ουτε email. Το μονο που ερχεται μετα απο καποια συναλλαγη ειναι notification του my alpha mobile. Αν αυτο διατηρειται και στην απλη, μου φαινεται θα το γυρισω προς τα εκει, καθως οι ποντοι ειναι τουλαχιστον αστειοι, 4 ευρω (απο 5 που ηταν) ανα 2000 ποντους, δηλαδη βγαινει-δε βγαινει το 12αρι οριακα, και επισης μαλλον πρεπει να εχει απομαγνητιστει η καρτα μου και δε λειτουργει πλεον ανεπαφα. 

Η απλή δεν έχει alerts. Το γράφει και στα προνόμια/χαρακτηριστικά τής κάθε κάρτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...