Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά χρημάτων σε ελληνική τράπεζα


peart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, χρησιμοποίησα την revolut,για μεταφορά χρημάτων (πληρωμή ενοικίου)σε τράπεζα alpha Bank, πρώτον γιατί δεν θέλω να δίνω ούτε μισό ευρώ για προμήθεια στις διάφορες ελληνικές τράπεζες και δεύτερον γιατί ήθελα να δοκιμάσω την λειτουργία της revolut μιας την έφτιαξα πολύ πρόσφατα.

Η μεταφορά αν και μου δείχνει ότι έγινε,δεν έχει φανεί ακόμα στον λογαριασμό του σπιτονοικοκύρη μου,αν και έχουν περάσει 4 μέρες,( έγινε Τρίτη μεσημέρι) γνωρίζει κάποιος πόσος καιρόςυ χρειάζεται για να φανεί;

Επίσης αν έχει γίνει κάποιο λάθος υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσω με την revolut ( υποστήριξη στα ελληνικά)και να ανακτήσω τα χρήματα μου ή να πάνε στον προορισμό τους;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να είχαν πάει. Αν δεν αντιστοιχεί κάπου το iban θα στα επέστρεφε αυτόματα. Να τα γυρίσουν πίσω δύσκολο αλλά δεν είναι κακό να δοκιμάσεις το support.

Μήπως δεν άρεσε στον ιδιοκτήτη ότι του κράτησε η Alpha 3€ και το παίζει τρελίτσα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριτη μεσημερι μετα τις 16:00 ? 

Θα σου ελεγα να περιμενεις και τη Δευτερα,εχει θεμα η Alpha με τις μεταφορες.. τρεις φορες που χρειαστηκε να στειλω στην Alpha χρηματα,απο οποιαδηποτε αλλη τραπεζα,μου πηρε πανω απο 4 μερες !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

παραθέτω την πρόσφατη εμπειρία μου. Ήθελα να μεταφέρω ένα ποσό (2000) από eurobank σε alphabank. Ξεκίνησα πρώτα με eurobank, έβαλα τα στοιχεία και μου αναφέρει οτι θα χρειαστεί 1,5euro για προμήθεια. Προφανώς και ο παραλήπτης θα έπρεπε να επιβαρυνθεί με έξοδα (νομίζω 2,3euro για εισερχόμενο alphabank).

Προφανώς τα χρήματα δεν θα μεταφερόντουσαν κατευθείαν, αλλά σε 2-3 εργάσιμες;

Οπότε έκανα τα παρακάτω:

1) Μεταφορά του ποσού από eurobank σε revolut μέσω apple pay. Η μεταφορά έγινε άμεσα χωρίες καθόλου προμήθεια

2) Μεταφορά από revolut σε alpha bank.

Επιβεβαίωσα με τον παραλήπτη πως το ποσό ήρθε στο ακέραιο και το σημαντικότερο; Τα έλαβε μέσα σε δευτερόλεπτα.

Συνοψίζοντας, κατάφερα να μεταφέρω χρήματα από eurobank σε alphabank χρησιμοποιώντας μεσάζοντα (revolut) και έκανα τη δουλειά μου χωρίς προμήθειες και σε ελάχιστο χρόνο. Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει πως γίνεται; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Ιδίως, πως γίνεται η alphabank να μη χρεώνει εισερχόμενο έμβασμα από revolut ενώ χρεώνει από ελληνική τράπεζα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η alpha bank χρεώνει εισερχόμενο έμβασμα με 3€ αν είναι πάνω από 5€

Μηπως έστειλε κατευθείαν σε κάρτα που είχε στην alpha bank και περάστηκαν στο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, george1807 είπε

Η alpha bank χρεώνει εισερχόμενο έμβασμα με 3€ αν είναι πάνω από 5€

Μηπως έστειλε κατευθείαν σε κάρτα που είχε στην alpha bank και περάστηκαν στο λογαριασμό;

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι, πληρωμή έμβασμα σε κανονικό IBAN (διδακτρα σχολείου). Μου είπαν οτι μπήκαν στο ακέραιο. Τους πήρα τηλέφωνο 30s μετά την μεταφορά και είχαν ήδη μπει. Μήπως έχει να κάνει με τον νέο άμεσο τρόπο που γίνονται τα εμβάσματα από τράπεζες που το υποστηρίζουν;  Εννοώ αυτό: https://www.euronews.com/next/2022/10/26/eu-pushes-for-banks-to-offer-instant-payments-in-euros-at-no-extra-cost

Το σημείο που είναι σημαντικό: Instant payments will be offered at no extra cost than normal credit transfers;

Επεξ/σία από andrew_sh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2022 στις 9:23 ΠΜ, peart είπε

Καλημέρα σε όλους, χρησιμοποίησα την revolut,για μεταφορά χρημάτων (πληρωμή ενοικίου)σε τράπεζα alpha Bank, πρώτον γιατί δεν θέλω να δίνω ούτε μισό ευρώ για προμήθεια στις διάφορες ελληνικές τράπεζες και δεύτερον γιατί ήθελα να δοκιμάσω την λειτουργία της revolut μιας την έφτιαξα πολύ πρόσφατα.

Η μεταφορά αν και μου δείχνει ότι έγινε,δεν έχει φανεί ακόμα στον λογαριασμό του σπιτονοικοκύρη μου,αν και έχουν περάσει 4 μέρες,( έγινε Τρίτη μεσημέρι) γνωρίζει κάποιος πόσος καιρόςυ χρειάζεται για να φανεί;

Επίσης αν έχει γίνει κάποιο λάθος υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσω με την revolut ( υποστήριξη στα ελληνικά)και να ανακτήσω τα χρήματα μου ή να πάνε στον προορισμό τους;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Προσωπικά, θα έλεγα να στείλεις στον σπιτονοικοκύρη την απόδειξη να δει ότι τα στοιχεία είναι ορθά, να τηλεφωνήσει στην τράπεζα και να του δώσει λεπτομέρειες για το έμβασμα. 

Με την Revolut μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω chat αλλά την τελευταία φορά που το έκανα δεν είχε ελληνικό support. Ωστόσο απαντάνε άμεσα. Πατάς το εικονίδιο σου, πάνω αριστερά, έπειτα help, το κατεβάζεις κάτω και μετά επιλέγεις "chat with us"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... γνωρίζεις μήπως αν με την PayPal γλυτώνω τις προμήθειες; Πάλι δηλαδή για πληρωμή ενοικίου σε alpha Bank ή οποιαδήποτε τράπεζα... έχω πισμώσει και δεν θέλω να ξανά δώσω προμήθεια ούτε μισό ευρώ...

Επιπλέον, να γνωρίζετε ότι υπάρχει χρέωση στην alpha bank μέσω revolut.....

Στις 7/11/2022 στις 11:49 ΠΜ, andrew_sh είπε

Καλημέρα,

παραθέτω την πρόσφατη εμπειρία μου. Ήθελα να μεταφέρω ένα ποσό (2000) από eurobank σε alphabank. Ξεκίνησα πρώτα με eurobank, έβαλα τα στοιχεία και μου αναφέρει οτι θα χρειαστεί 1,5euro για προμήθεια. Προφανώς και ο παραλήπτης θα έπρεπε να επιβαρυνθεί με έξοδα (νομίζω 2,3euro για εισερχόμενο alphabank).

Προφανώς τα χρήματα δεν θα μεταφερόντουσαν κατευθείαν, αλλά σε 2-3 εργάσιμες;

Οπότε έκανα τα παρακάτω:

1) Μεταφορά του ποσού από eurobank σε revolut μέσω apple pay. Η μεταφορά έγινε άμεσα χωρίες καθόλου προμήθεια

2) Μεταφορά από revolut σε alpha bank.

Επιβεβαίωσα με τον παραλήπτη πως το ποσό ήρθε στο ακέραιο και το σημαντικότερο; Τα έλαβε μέσα σε δευτερόλεπτα.

Συνοψίζοντας, κατάφερα να μεταφέρω χρήματα από eurobank σε alphabank χρησιμοποιώντας μεσάζοντα (revolut) και έκανα τη δουλειά μου χωρίς προμήθειες και σε ελάχιστο χρόνο. Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει πως γίνεται; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Ιδίως, πως γίνεται η alphabank να μη χρεώνει εισερχόμενο έμβασμα από revolut ενώ χρεώνει από ελληνική τράπεζα;

Ευχαριστώ

Εμένα με χρέωσε κανονικά 3 ευρώ από revolut σε alpha bank

Στις 5/11/2022 στις 2:23 ΜΜ, Psyber είπε

τι έγινε τελικά; Και εγώ έβγαλα πρόσφατα revolut και με ενδιαφέρει να ξέρω.

Έκανα εγώ λάθος στον λογαριασμό, τα χρήματα πήγαν αμέσως αλλά αλλού, αυτό που διαπίστωσα όμως είναι ότι κρατήθηκαν κανονικά 3 ευρώ προμήθεια ...

Επεξ/σία από peart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, peart είπε

γνωρίζεις μήπως αν με την PayPal γλυτώνω τις προμήθειες;

Η Paypal έχει προμήθεια από paypal σε paypal. Αν πας σε Alphabank δεν μπορώ να φανταστώ.

6 ώρες πριν, peart είπε

έχω πισμώσει και δεν θέλω να ξανά δώσω προμήθεια ούτε μισό ευρώ...

Ο σίγουρος τρόπος είναι να βάζεις λεφτά στον λογαριασμό του σπιτονοικοκύρη σου αμέσως απ' το κατάστημα της Alpha ή να ανοίξεις ένα λογαριασμό εκεί και με κάποιο τρόπο να τον φορτώνεις ( πχ Μισθοδοσία ).

@andrew_sh Είσαι σίγουρος ότι δεν υπήρξε προμήθεια. Μήπως ήταν αμελητέα για το φροντιστήριο και δεν έκατσε να ασχοληθεί και έτσι δεν στο ανέφερε;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις εκανα δοκιμαστικες μεταφορες μπρος πισω στη Revolut.

Μεσα απο το app, εκανα μεταφορα 10Ε στη Revolut χρεωνοντας την χρεωστικη της Alpha Bank. Δεν υπηρχαν χρεωσεις.

Μεσα απο το app επελεξα να στειλω 10Ε στην ιδια χρεωστικη της Alpha. Η προμηθεια θα ηταν 0,9Ε και το εμφανιζε στο app πριν το τελικο ΟΚ.

Μεσα απο το app επελεξα να στειλω 13,56E στο λογαριασμο μου στην Alpha. Η προμηθεια ηταν 3Ε και δεν την εμφανισε στο app πριν τη συναλλαγη. Το ειδα εκ των υστερων στην εφαρμογη της Alpha.

Δεν ξερω τι χρεωσεις υπαρχουν αν τα παραπανω γινουν με Google Wallet.

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...