Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk είναι ξεκάθαρα κατά της τηλεργασίας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nova_centurion είπε

Να είμαστε δίκαιοι.

Σχετικά με την τηλεργασία έχω να πω τα εξής:

α. Ο εργαζόμενος πρέπει να είναι self motivated. Ξέρω πολλούς που ΔΕΝ είναι και λίγους που είναι. Εξαρτάται από τον άνθρωπο.

β. Η τηλεργασία δημιουργεί μονάδες απομονωμένες. Ομάδα με τηλεργασία ΔΕΝ χτίζεται εύκολα και on the job training-mentoring είναι πολύ πιο δύσκολα και λιγότερο ποιοτικά-αποτελεσματικά.

γ. Ο εργαζόμενος δύσκολα αποκτά "πίστη" (company loyalty το λένε) με τηλεργασία με αποτέλεσμα να μετατρέπεται σε μισθοφόρο. Ολοι ξέρουμε ότι οι μισθοφόροι αν και επαγγελματίες ΔΕΝ δουλεύουν με την ψυχή τους.

Επι του πρακτέου πιστεύω ότι για μερικούς (μειοψηφία) εργαζόμενους με παραμονή στην εταιρεία για ικανό χρονικό διάστημα η τηλεργασία μπορεί να δουλέψει. 

Στις άλλες περιπτώσεις δύσκολα και η παραγωγικότητα τους γίνεται πολύ χαμηλή.

Δυστυχώς ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και μέσω της αλληλεπίδρασης με τα άλλα μέλη δημιουργεί σχέσεις και δεσμούς.

Φυσικά εργαζόμενοι σε εργασίες που είναι κατά βάση "αντικοινωνικοί" όπως οι προγραμματιστές, call centers κλπ μπορούν άνετα να έχουν ένα υβριδικό μοντέλο με παρουσία 1-2 φορές την εβδομάδα στην εταιρεία και τις άλλες ημέρες εξ αποστάσεως.

Τέλος πέραν της τηλεργασίας τον Μασκ δεν τον συμπαθώ ιδιαίτερα. Τον θεωρώ υπερτιμημένο και μοιράζομαι την άποψη του Μπάφετ για αυτόν. Ως εργοδότης μάλιστα είναι χαμηλού επιπέδου και ΔΕΝ θα ήθελα να δουλεύω για αυτόν.

μονο που το "γ" δεν καταλαβα γτ ειναι κακο να εισαι μισθοφορος? για αυτο δεν εργαζεσαι? για να πληρωνεσαι. τα περι "πιστης στην εταιρια" εχουν παρελθει ανεπιστρεπτι και μονο εκ του πονηρου λεγονται απο τους διοικουντες. Αν θελετε "ψυχη" να πληρωσετε και για αυτην τοτε.

Επισης ποια ακριβως ερευνα χαραχτηριζει τους προγραμματιστες "αντικοινωνικους"?

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, nova_centurion είπε

Ισχύουν όσα γράφω στο προηγούμενο. Ειδικά για τους managers έχω χειρότερη ιδέα από τους εργοδότες καθώς τουλάχιστον οι δεύτεροι δημιούργησαν κάτι ενώ οι πρώτοι συνήθως παρασιτούν.

Οι μάνατζερ έχουν μια δυσκολη δουλειά. Να τακτοποιούν τέτοιες δύσκολες υποθέσεις ώστε να αυξηθεί η παραγωγικότητα της εταιρείας και να μειωθούν τα κόστη.

Πολλές φορές έρχεται σε αντιπαράθεση με τους εργαζόμενους για να τακτοποιηθούν τέτοια θέματα.

Δεν είναι η δουλειά του εργαζόμενου να καταλαβαίνει πως είναι να εισια μάνατζερ. Ακόμα και ας φαίνεται κόπανος στα μάτια σου, σε αυτά που σε ρωτάει και σου λέει να κάνεις.

Οπότε είναι σαν το μαύρο πρόβατο, άντε λίγο γκρίζο να το πούμε.

Είναι λογικό να μην έχεις καλή σχέση, γιατί σου κάνει το λοχία στην διμοιρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nova_centurion είπε

Συμφωνώ ότι στην δουλειά μένουμε όταν μας συμφέρει. ΟΜΩΣ το "συμφέρει" είναι πολυδιάστατο και όχι μονόμετρο μέγεθος εξαρτώμενο μόνο από τα χρήματα. Φυσικά ο συντελεστής βαρύτητας των χρημάτων είναι υψηλός αλλά και οι άλλες διαστάσεις πχ. κλίμα, εξέλιξη, σχέσεις με συναδέλφους-εργοδοσία, ισορροπία επαγγελματικής-προσωπικής ζωής κλπ μετράνε στην διαμόρφωση του "συμφέροντος".

Σχετικά με τη δήλωση σου περί συναισθηματισμού θα αναφέρω το εξής. Ο άνθρωπος ΔΕΝ πρέπει να είναι κορόιδο αλλά δεν μπορεί να κοιτά μόνο το χρήμα. Η σωστή αναλογία λογικής-συναισθήματος εμπλουτίζει τη ζωή μας και την βελτιώνει.

Αρχηγε οταν ο εργοδοτης μου ξεστομισει το γνωστο "μια οικογενεια ειμαστε" αλλα γνωρτιζω πολυ καλα οτι ειναι ενα καθικι του κερατα δεν θα υπαρξει "αναλογια" λογικης και συναισθηματος παρα μονο λογικη του τυπου " οχι μεγαλε εχω την δικια μου οικογενεια, εσυ μου περισευεις".

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tetrabitos είπε

Οι μάνατζερ έχουν μια δυσκολη δουλειά. Να τακτοποιούν τέτοιες δύσκολες υποθέσεις ώστε να αυξηθεί η παραγωγικότητα της εταιρείας και να μειωθούν τα κόστη.

Πολλές φορές έρχεται σε αντιπαράθεση με τους εργαζόμενους για να τακτοποιηθούν τέτοια θέματα.

Δεν είναι η δουλειά του εργαζόμενου να καταλαβαίνει πως είναι να εισια μάνατζερ. Ακόμα και ας φαίνεται κόπανος στα μάτια σου, σε αυτά που σε ρωτάει και σου λέει να κάνεις.

Οπότε είναι σαν το μαύρο πρόβατο, άντε λίγο γκρίζο να το πούμε.

Είναι λογικό να μην έχεις καλή σχέση, γιατί σου κάνει το λοχία στην διμοιρία.

 

Τα εχεις μπερδεψει.

Ο μανατζερ ειναι εκει για να βοηθαει τους εργαζομενους να κανουν οτι προσεληφθηκαν εκει να κανουν, οσο πιο καλα μπορουν. Ο μανατζερ ειναι και αυτος αλλος ενας υπαλληλος, αλλα συνηθως εχουν βλεψεις αφεντικου με υφος δικτατορα.

Το κοστος της εταιριας ειναι θεμα του funding department, οχι του manager. Οταν εμπλεκεται ο manager σε θεματα κοστους πιθανως εχει βλεψεις και κοιταει να κανει το καλο παιδι στο τμημα αυτο εις βαρος ολων των αλλων για προσωπικους παντα λογους.

Το funding department συνηθως ειναι διπλα στο αφεντικο, αρα αρκετα ψηλα, και οτι κανει φαινεται στο αφεντικο αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Αρχηγε οταν ο εργοδοτης μου ξεστομισει το γνωστο "μια οικογενεια ειμαστε" αλλα γνωρτιζω πολυ καλα οτι ειναι ενα καθικι του κερατα δεν θα υπαρξει "αναλογια" λογικης και συναισθηματος παρα μονο λογικη του τυπου " οχι μεγαλε εχω την δικια μου οικογενεια, εσυ μου περισευεις".

Φίλε δεν έγραψα ξεκάθαρα ότι ο εργαζόμενος δεν πρέπει να είναι κορόιδο; Συναίσθημα με λογική ΝΑΙ. ΚΟΡΟΙΔΟ όμως ΟΧΙ. Εγραψα εγώ κάπου ότι όταν κάποιος μας δουλεύει θα είμαστε "ερωτευμένες μαθητριούλες"; 

12 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Οι μάνατζερ έχουν μια δυσκολη δουλειά. Να τακτοποιούν τέτοιες δύσκολες υποθέσεις ώστε να αυξηθεί η παραγωγικότητα της εταιρείας και να μειωθούν τα κόστη.

Πολλές φορές έρχεται σε αντιπαράθεση με τους εργαζόμενους για να τακτοποιηθούν τέτοια θέματα.

Δεν είναι η δουλειά του εργαζόμενου να καταλαβαίνει πως είναι να εισια μάνατζερ. Ακόμα και ας φαίνεται κόπανος στα μάτια σου, σε αυτά που σε ρωτάει και σου λέει να κάνεις.

Οπότε είναι σαν το μαύρο πρόβατο, άντε λίγο γκρίζο να το πούμε.

Είναι λογικό να μην έχεις καλή σχέση, γιατί σου κάνει το λοχία στην διμοιρία.

 

Οι μανατζερ που κάνουν αυτά που λες ρίχνουν την παραγωγικότητα του τμήματος τους. Αρα ΔΕΝ κάνουν γι' αυτή τη δουλειά. Το ότι δεν απολύονται οφείλεται στα λανθασμένα KPIs που δεν πιάνουν την ανικανότητά τους και τη ζημιά που προκαλούν στην επιχείρηση με την συμπεριφορά τους. 

Επίσης το να νομίζει ένας προϊστάμενος ότι οι υφισταμενοι δεν είναι δυνατόν να καταλάβουν δείχνει το ότι είναι αποκομμένος από το τμήμα του αρα είναι ξένο σώμα.

Τέλος φυσικά και δεν είναι λοχίας καθώς ο λοχίας εξ ορισμού είναι χαμηλού επιπέδου. Καλό θα ήταν να ήταν λοχαγός δηλ. κάποιος με γνώση και ευρύτητα αντίληψης (όπως θεωρητικά πρέπει να είναι οι λοχαγοί) σ' αντίθεση με τους καραβαναδες λοχίες που ξέρουν μόνο να γαβγίζουν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εργασιακός μεσαίωνας μάλλον επιβεβαιώνεται και θα δούμε κι άλλες εταιρείες οι οποίες θα κάνουν παλινωδίες και απολύσεις υπό την σκιά της οικονομικής ύφεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MrRush είπε

Ο Elon "Human Trash" Musk δεν πρέπει να είναι εργοδότης κανενός. Έβαλε ολόκληρες ομάδες να δουλέψουν ΣΚ και 80+ ώρες σε μια εβδομάδα, έβγαλαν αυτό που τους ζήτησε και μετά τους απέλυσε. 

Αντί να πουν και ένα «ευχαριστώ» που δεν έχει επαναφέρει το μαστίγιο διαμαρτύρονται οι αχάριστοι...

Και στο κάτω-κάτω αυτός φταίει που δεν μπορούσαν να βγάλουν τη δουλειά μέσα στο ωράριο τους;

Χάρη τους έκανε που τους έδωσε και υπερωρία ο ευεργέτης (δεν το κάνει ο καθένας στις μέρες μας)!

Κατά τα λοιπά πως θα πουλήσει κανένα αμάξι παραπάνω αν αφήσει τόσο κόσμο κλεισμένο στο σπίτι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Yoshi είπε

μανατζερ ειναι εκει για να βοηθαει τους εργαζομενους να κανουν οτι προσεληφθηκαν εκει να κανουν, οσο πιο καλα μπορουν. Ο μανατζερ ειναι και αυτος αλλος ενας υπαλληλος, αλλα συνηθως εχουν βλεψεις αφεντικου με υφος δικτατορα.

Βοηθώντας τους υπαλλήλους όπως λες να κάνουν όσο πιο καλά μπορούν ή αλλιώς αύξηση παραγωγικότητας όπως έγραψα εγώ δεν μειώνεις τα κόστη κατά μία έννοια; Άμα κάθεται ο άλλος στο 8ωρο σε ένα υπολογιστή να φτιάξει ένα excel και να το συμπληρώσει σε μια μέρα ενώ θα έπρεπε να μου τελειώσει 3 Excel στο οκτάωρο, δεν μειώνεις τα κόστη; Του ρεύματος, της εργατοώρας κτλπ Όχι του στύλου bic ή του φίλτρου καφέ αν το πετάνε μετά από κάθε καφέ μόνο.

Ίσως και να έχω άλλη εννοια εγώ στο μυαλό μου, ίσως και η εταιρική δομή εκεί που δουλεύεις να είναι διαφορετική και πιο πολύπλοκη.

Πάντως εγώ όταν δούλευα σε μια επιχείρηση, κοιτούσα τιμές προϊόντων, καυσίμων, πόσο θα αυξηθούν, πώς θα πάνε πιο γρήγορα στον πελάτη, μιλούσα με πελάτες, εισαγωγείς, διανομείς, έφτιαχνα πρόγραμμα για ορισμένους εργαζόμενους, χάρτες στο Google maps, απαντούσα σε emails πιο σημαντικά κτλπ.

Φυσικά και έπαιρνα παραπάνω χρήματα και φυσικά δεν το χωνευαν αυτό αρκετοί. Γιατί άμα βάλεις πχ. ένα φορτηγατζη που είναι όλη μέρα στους δρόμους, με άγχος, καυσαέρια, επικινδυνότητα, κινητό, τιμολόγια, αποδείξεις, κίνηση, τρακαρίσματα κτλπ. Βλέπουν εμένα με πουκαμισακι και καφέ και νομίζουν ότι είμαι ο βολεμενος του αφεντικού που δε κάνω τίποτα, απλά σπούδασα κάθομαι εκεί και μου χαρίστηκαν όλα και ο παραπάνω μισθός.

Δεν περίμενα να καταλάβει κάποιος το πώς οργανώνω την επιχείρηση ώστε να δουλέψει και ο ίδιος πιο παραγωγικά, για αυτό κράζουν. Και ειδικά όταν κάνω παρατηρήσεις, αφού έχουμε πει έτσι θα γίνεται σαν εταιρία.

Εννοείται με "μισούσαν" ήμουν καλός μόνο όταν :" Σε παρακαλώ πες στο αφεντικό αυτό, θέλω αυτό, θέλω άδεια κτλπ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ένας επιχειρηματίας χρεοκοπεί μιας επιχείρηση και οι εργαζόμενοι μένουν στον δρόμο, του τα χώνουμε. Οταν ένας επιχειρηματίας αγοράζει μια σχεδόν χρεοκοπημένη επιχείρηση και προσπαθεί να την σώσει, του τα χώνουμε.Καλή φάση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Βοηθώντας τους υπαλλήλους όπως λες να κάνουν όσο πιο καλά μπορούν ή αλλιώς αύξηση παραγωγικότητας όπως έγραψα εγώ δεν μειώνεις τα κόστη κατά μία έννοια; Άμα κάθεται ο άλλος στο 8ωρο σε ένα υπολογιστή να φτιάξει ένα excel και να το συμπληρώσει σε μια μέρα ενώ θα έπρεπε να μου τελειώσει 3 Excel στο οκτάωρο, δεν μειώνεις τα κόστη; Του ρεύματος, της εργατοώρας κτλπ Όχι του στύλου bic ή του φίλτρου καφέ αν το πετάνε μετά από κάθε καφέ μόνο.

Ίσως και να έχω άλλη εννοια εγώ στο μυαλό μου, ίσως και η εταιρική δομή εκεί που δουλεύεις να είναι διαφορετική και πιο πολύπλοκη.

Πάντως εγώ όταν δούλευα σε μια επιχείρηση, κοιτούσα τιμές προϊόντων, καυσίμων, πόσο θα αυξηθούν, πώς θα πάνε πιο γρήγορα στον πελάτη, μιλούσα με πελάτες, εισαγωγείς, διανομείς, έφτιαχνα πρόγραμμα για ορισμένους εργαζόμενους, χάρτες στο Google maps, απαντούσα σε emails πιο σημαντικά κτλπ.

Φυσικά και έπαιρνα παραπάνω χρήματα και φυσικά δεν το χωνευαν αυτό αρκετοί. Γιατί άμα βάλεις πχ. ένα φορτηγατζη που είναι όλη μέρα στους δρόμους, με άγχος, καυσαέρια, επικινδυνότητα, κινητό, τιμολόγια, αποδείξεις, κίνηση, τρακαρίσματα κτλπ. Βλέπουν εμένα με πουκαμισακι και καφέ και νομίζουν ότι είμαι ο βολεμενος του αφεντικού που δε κάνω τίποτα, απλά σπούδασα κάθομαι εκεί και μου χαρίστηκαν όλα και ο παραπάνω μισθός.

Δεν περίμενα να καταλάβει κάποιος το πώς οργανώνω την επιχείρηση ώστε να δουλέψει και ο ίδιος πιο παραγωγικά, για αυτό κράζουν. Και ειδικά όταν κάνω παρατηρήσεις, αφού έχουμε πει έτσι θα γίνεται σαν εταιρία.

Εννοείται με "μισούσαν" ήμουν καλός μόνο όταν :" Σε παρακαλώ πες στο αφεντικό αυτό, θέλω αυτό, θέλω άδεια κτλπ".

Αν δεν σου κανει ο εργαζομενος παιρνεις αλλον (η fast forward λυση). Δεν φωναζεις, ουτε μαλωνεις ουτε τιποτα. Φυσικα μπορεις να δωσεις feedback με επαγκελματικο τροπο και να παρατηρησεις και να αναφερεις την αποδοτικοτητα του υφισταμενου, αλλα και οφειλεις να βοηθησεις, ειτε με training ειτε με το να κατσεις και εσυ στο excel μαζι του στην τελικη. Αν σε ρωτησει το αφεντικο τι εκανες πες του βοηθουσα οσο μπορουσα, και μετα η αποφαση να τον κρατησει τον αλλον η οχι ειναι δικη του, οχι δικη σου.

Ειναι λιγο δυσκολο να μεταφερω τι ενοω ακριβως. Αυξηση παραγωγικοτητας δεν ειναι το ιδιο στις μεγαλες εταιριες με το να βοηθας υπαλληλους η με το να μειωνεις το κοστος, αλλα αποτι καταλαβαινω ησουν πολυεργαλειο εκει και ισως ειναι θολα τα ορια των αρμοδιωτητων.

Οταν υπαρχει προβλημα κοστους και το αφεντικο θελει να μειωσει το κοστος στον ταδε τομεα, το γραφει στο χαρτι πρωτα, και μετα γινεται project για αυτο που περιλαμβανει εμπειρους business architects / enterprise architects που μπορουν να προτεινουν και να σχεδιασουν λυσεις. Το να προσπαθεις να λυσεις ενα προβλημα που δεν σου ειπε κανενας οτι ειναι προβλημα, ισως να μην ειναι χρησιμο σε κανεναν! Το να προσπαθεις να λυσεις ενα προβλημα που εμπιπτει στι λιστα αρμοδιωτητων των προισταμενων σου δεν το εκανα ποτε και ουτε προκειται, και ουτε το προτεινω, γιατι πολυ απλα δεν πληρωνεσαι για αυτο, και στην τελικη αν θελουν διευθυντη να πληρωσουν να παρουν διευθυντη.

Αν το αφεντικο σου παλι θελει καποιον να κραταει το μαστιγιο, θυμησου οτι εχεις και προσωπικες νομικες ευθυνες για οτι κακο συμβει. Το "ετσι ειπε το αφεντικο ετσι κανουμε" τυφλα, θα πρεπει να το αποφευγεις.

Επεξ/σία από Yoshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nova_centurion είπε

Οι μανατζερ που κάνουν αυτά που λες ρίχνουν την παραγωγικότητα του τμήματος τους. Αρα ΔΕΝ κάνουν γι' αυτή τη δουλειά. Το ότι δεν απολύονται οφείλεται στα λανθασμένα KPIs που δεν πιάνουν την ανικανότητά τους και τη ζημιά που προκαλούν στην επιχείρηση με την συμπεριφορά τους. 

Επίσης το να νομίζει ένας προϊστάμενος ότι οι υφισταμενοι δεν είναι δυνατόν να καταλάβουν δείχνει το ότι είναι αποκομμένος από το τμήμα του αρα είναι ξένο σώμα.

Πίστεψε με αν δεν χρειάζονταν οι manager, δεν θα υπήρχαν σήμερα σε καμία εταιρεία πουθενά στον κόσμο, Δύση, Ανατολή, Βορρά και Νότο. Καταναλώνουν και αυτοί μισθό, δεν είναι τσάμπα, πολλές φορές και παραπάνω και έχει και παρουσία σε άλλα δωμάτια που εσύ δεν έχεις.

That being said Θα ήταν απλά μια λέξη νεκρή από αξία, ίσως ιστορικής σημασίας που θα την βρίσκαμε στο Wikipedia να δούμε τι θα έγραφαν για το τι χρησιμότητα είχε στις τότε εποχές.

Spoiler

Να δω μεθαύριο άμα σου προτείνουν να γίνεις μάνατζερ του τμήματος σου με καλύτερες αποδοχές και άλλα bonus, αν αρνηθείς για να μην την χαλάσεις στα παιδιά που βρίζετε μαζί τον τωρινό μάνατζερ, μην περάσεις στην άλλη πλευρά δηλαδή από ντροπή και προδοσία και μόνο για τους συναδέλφους σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Να δω μεθαύριο άμα σου προτείνουν να γίνεις μάνατζερ του τμήματος σου με καλύτερες αποδοχές και άλλα bonus, αν αρνηθείς για να μην την χαλάσεις στα παιδιά που βρίζετε μαζί τον τωρινό μάνατζερ, μην περάσεις στην άλλη πλευρά δηλαδή από ντροπή και προδοσία και μόνο για τους συναδέλφους σου...

Πιστη στον εαυτο σου και στις ικανοτητες σου εχεις? Αν ναι, γιατι να γινεις τετοιος μανατζερ? Εγω θα ελεγα ναι, αλλα με τον δικο μου τροπο, οχι με μαστιγιο οπως κανετε εσεις, αν θελετε, καλως, αν οχι ψαξτε αλλον. Ο μοναδικος τροπος που θα ημουν ανετος επισης με τον εαυτο μου σαν μαντζερ (και σε καθε ποστο βασικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Yoshi είπε

Αν δεν σου κανει ο εργαζομενος παιρνεις αλλον (η fast forward λυση). Δεν φωναζεις, ουτε μαλωνεις ουτε τιποτα. Φυσικα μπορεις να δωσεις feedback με επαγκελματικο τροπο και να παρατηρησεις και να αναφερεις την αποδοτικοτητα του υφισταμενου, αλλα και οφειλεις να βοηθησεις, ειτε με training ειτε με το να κατσεις και εσυ στο excel μαζι του στην τελικη. Αν σε ρωτησει το αφεντικο τι εκανες πες του βοηθουσα οσο μπορουσα, και μετα η αποφαση να τον κρατησει τον αλλον η οχι ειναι δικη του, οχι δικη σου.

Δεν είπα κάτι διαφορετικό από αυτά που έγραψες. Κάθεσαι και τον βοηθάς με το Excel. Ούτε φωνές, ούτε κάτι έγραψα. Ίσως βγήκε το συναίσθημα λόγω λοχία και στρατού, που έγραψα πιο πριν. Η απόφαση είναι στο αφεντικό. Απλά έχω μάθει να δουλεύω με ο,τι εργαλεία μου δίνουν, προσλαμβάνουν. Αν βέβαια ρωτήσει το αφεντικό εσύ τι λες για αυτόν ή αυτήν την καινούργια, θα πω ακριβώς πώς την βλέπω, αν έχει όρεξη και προοπτική να μείνει. Δεν έχω χρόνο να σπαταλαω τον χρόνο μου και να σπάω τα νεύρα μου με άτομο που ήρθε να πάρει ένα μισθό και ας φύγει...

Επίσης τώρα τελευταία θα έχεις παρατηρήσει, ότι γενικά οι υπάλληλοι δεν κάθονται και εύκολα. Σε καμία επιχείρηση. Ίσως το Instagram, η ζωή γκανγστα στους 20+ και τα ψώνια, ταξίδια, τα stories με ο,τι αυτό καταλαβαίνεις στις κοπέλες... Δεν υπάρχει καλό υλικό να μάθεις την δουλειά σε κάποιον νέο. Για αυτό προσπαθώ πάντα να τους βοηθήσω με προοπτική να παραμείνουν και να μάθουν.

2 λεπτά πριν, Yoshi είπε

Πιστη στον εαυτο σου και στις ικανοτητες σου εχεις? Αν ναι, γιατι να γινεις τετοιος μανατζερ? Εγω θα ελεγα ναι, αλλα με τον δικο μου τροπο, οχι με μαστιγιο οπως κανετε εσεις, αν θελετε, καλως, αν οχι ψαξτε αλλον. Ο μοναδικος τροπος που θα ημουν ανετος επισης με τον εαυτο μου σαν μαντζερ (και σε καθε ποστο βασικα)

Αδελφέ όταν περάσεις στην άλλη πλευρά θα δείς. Για να φτιάξεις ομελέτα πρέπει να σπάσεις αυγό. Τέλος. Πρέπει να έχεις γερά νεύρα γιατί πίεση θα υπάρχει από όλες τις πλευρές. Ειδικά ο ίδιος θα δείς ότι μπορεί να σε γράφουν, οι ίδιοι συνάδελφοι που κοροϊδεύες τους "από κάνω".

"Σιγά τώρα, έγινες μάνατζερ; Θα μας τα σπάσεις τα @@ και εσύ"κάπως έτσι, στην αρχή με χαβαλε και καλά.

Spoiler

Το έχει η ανθρώπινη φύση. Δεν γουστάρει κάποιος που έπαιρνε τα ίδια ή κοντά να τον περάσει ο διπλανός του. Και είναι λογικό. Τόσα χιλιάδες χρόνια εξέλιξης αλλά είναι στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντα στα αρσενικά. Ο ανταγωνισμός. Εκεί φαίνονται και τι προθέσεις έχουν οι φίλοι -συναδελφοι.

Πολλές φορές οι άνθρωποι θέλουμε και μαστίγιο για να πάει καλά.

Στο λέω γιατί 12 χρόνια πριν σε παρόμοια κατάσταση και με μυαλό 24χρονου ήμουν μέλος σε ένα κωλοχανειο που είχαμε μετατρέψει μια επιχείρηση. Βέβαια έφταιγαν και οι απολαβές. Αλλά ήταν πολύ άτακτη αποχώρηση. Δεν είμαι και περήφανος. Ευτυχώς που δεν υπάρχει στο βιογραφικό μου 😄, οι σημερινοί εργοδότες άμα μάθαιναν θα με κοίταζαν πολύ στραβά.😅

Χρειάζεται και το μαστίγιο για να είσαι παραγωγικός. 

Είναι σαν τον physical trainer. Τον καταριεσαι αλλά όταν βγαίνουν οι κοιλιακοί με πόνο, απολαμβάνεις μετά!

Αυτά γιατί φύγαμε από τον Ελον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Δεν είπα κάτι διαφορετικό από αυτά που έγραψες. Κάθεσαι και τον βοηθάς με το Excel. Ούτε φωνές, ούτε κάτι έγραψα. Ίσως βγήκε το συναίσθημα λόγω λοχία και στρατού, που έγραψα πιο πριν. Η απόφαση είναι στο αφεντικό. Απλά έχω μάθει να δουλεύω με ο,τι εργαλεία μου δίνουν, προσλαμβάνουν. Αν βέβαια ρωτήσει το αφεντικό εσύ τι λες για αυτόν ή αυτήν την καινούργια, θα πω ακριβώς πώς την βλέπω, αν έχει όρεξη και προοπτική να μείνει. Δεν έχω χρόνο να σπαταλαω τον χρόνο μου και να σπάω τα νεύρα μου με άτομο που ήρθε να πάρει ένα μισθό και ας φύγει...

Επίσης τώρα τελευταία θα έχεις παρατηρήσει, ότι γενικά οι υπάλληλοι δεν κάθονται και εύκολα. Σε καμία επιχείρηση. Ίσως το Instagram, η ζωή γκανγστα στους 20+ και τα ψώνια, ταξίδια, τα stories με ο,τι αυτό καταλαβαίνεις στις κοπέλες... Δεν υπάρχει καλό υλικό να μάθεις την δουλειά σε κάποιον νέο. Για αυτό προσπαθώ πάντα να τους βοηθήσω με προοπτική να παραμείνουν και να μάθουν.

Εαν η δουλεια δεν ειναι κατι που ενας νεος θα ηθελε να κανει, και να εντρυφυσει, ισως ειναι προβλημα της εταιριας και οχι της δουλειας σαν τυπος επαγκελματος. Υπαρχουν απειροι τροποι να κανεις ελκυστικη μια δουλεια σε μια εταιρια στους νεους. Ο πιο πασιφανες φυσικα ειναι ο μισθος και η μισθολογικη εξελιξη, που θα καθορισει και το τι σοι εργαζομενοι θα σκασουν μυτη. Σαν κυκλος.

Απο την αλλη αν δεν πεσει η ποιοτητα των εργαζομενων που ερχονται, και αυτο κατα συνεπεια δεν αποτελεσει προβλημα στην εταιρια, η εταιρια δεν εχει λογο να κανει πιο ελκυστικη την δουλεια. Αλλος κυκλος.

19 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Χρειάζεται και το μαστίγιο για να είσαι παραγωγικός. 

Χρειαζεται κινητρο, οχι μαστιγιο, ισως εκει το βλεπουμε διαφορετικα.

Εαν παλι (οπως ειπα παραπανω κατα καποιο τροπο) η εταιρια παιρνει χαλβαδες, ισως σε βλεπει και εσενα ετσι, αρα θα επρεπε ηδη να εχεις αλλαξει.

19 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

"Σιγά τώρα, έγινες μάνατζερ;

Στο στρατο συνηθως με την προαγωγη επισυναπτεται μεταθεση για τον ιδιο λογο.

Ενδιαφερον διαλογος, αν και φυγαμε απο τον Ελον, thanks

Επεξ/σία από Yoshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...