Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk είναι ξεκάθαρα κατά της τηλεργασίας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Ναι; γιαυτό ψηφίζουμε; κι αυτοί που διώχνει ο Elon το σύστημα που τους αναγκάζει να πάνε στο δικαστήριο ψηφίζουν, απλά νόμιζαν ότι είναι σε μια κλίκα και δεν θα συμβεί ποτέ σε αυτους αλλά η ζούγκλα δεν έχει αγαπημένους. 

Εμενα γιατι μου τα γραφεις?

Εγω ξερω οτι δεν μπορει να αλλαξει σχεδον τιποτα οτι και να ψηφισεις.

Μαλλον σε αλλον ηθελες να απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, nova_centurion είπε

Να είμαστε δίκαιοι.

Σχετικά με την τηλεργασία έχω να πω τα εξής:

α. Ο εργαζόμενος πρέπει να είναι self motivated. Ξέρω πολλούς που ΔΕΝ είναι και λίγους που είναι. Εξαρτάται από τον άνθρωπο.

β. Η τηλεργασία δημιουργεί μονάδες απομονωμένες. Ομάδα με τηλεργασία ΔΕΝ χτίζεται εύκολα και on the job training-mentoring είναι πολύ πιο δύσκολα και λιγότερο ποιοτικά-αποτελεσματικά.

γ. Ο εργαζόμενος δύσκολα αποκτά "πίστη" (company loyalty το λένε) με τηλεργασία με αποτέλεσμα να μετατρέπεται σε μισθοφόρο. Ολοι ξέρουμε ότι οι μισθοφόροι αν και επαγγελματίες ΔΕΝ δουλεύουν με την ψυχή τους.

Επι του πρακτέου πιστεύω ότι για μερικούς (μειοψηφία) εργαζόμενους με παραμονή στην εταιρεία για ικανό χρονικό διάστημα η τηλεργασία μπορεί να δουλέψει. 

Στις άλλες περιπτώσεις δύσκολα και η παραγωγικότητα τους γίνεται πολύ χαμηλή.

Δυστυχώς ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και μέσω της αλληλεπίδρασης με τα άλλα μέλη δημιουργεί σχέσεις και δεσμούς.

Φυσικά εργαζόμενοι σε εργασίες που είναι κατά βάση "αντικοινωνικοί" όπως οι προγραμματιστές, call centers κλπ μπορούν άνετα να έχουν ένα υβριδικό μοντέλο με παρουσία 1-2 φορές την εβδομάδα στην εταιρεία και τις άλλες ημέρες εξ αποστάσεως.

Τέλος πέραν της τηλεργασίας τον Μασκ δεν τον συμπαθώ ιδιαίτερα. Τον θεωρώ υπερτιμημένο και μοιράζομαι την άποψη του Μπάφετ για αυτόν. Ως εργοδότης μάλιστα είναι χαμηλού επιπέδου και ΔΕΝ θα ήθελα να δουλεύω για αυτόν.

Μα αυτό προσπαθούν να αποφύγουν όσοι θέλουν Remote,  το να βρίσκονται με άλλους, το αποκτήσουν πίστη στην εταιρεία (δεν υπάρχει κανένας λόγος καθος είσαι μισθοφόρος στην πράξη)  κλπ

 

Αν θέλουν να μην πέσει παραγωγικοτητα, ας υπογράψουν νέο συμβόλαιο που θα λει αν τόσες φορές πχ δεν θα είσαι στον στόχο παίρνεις τον μπαούλο, εκεί να δεις πως θα ανέβει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DrLo είπε

Ο εργαζόμενος έχει ΠΑΝΤΑ την επιλογή να μη δουλεύει σε μια εταιρεία που δε του αρέσει το που θα δουλευει.

Ονομάζεται "δουλευω αλλού".

Σύμφωνοι, άρα γιατί  το συζητάμε τόσο πολύ; Ας εργαστούν αλλού όσοι δεν συμφωνούν, να μη μας πρήζει και το insomnia τα νεύρα με τον Elon, έχει κουράσει πλέον η τόση ενασχόληση με τον τύπο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επόμενο σωτήριο βήμα του Elon θα είναι να υποχρεώσει τους υπαλλήλους σου να δουλεύουν χωρίς να πληρώνονται.

Και μόνο η τιμή να είσαι υπάλληλος του μεγαλύτερου .... <--(αυτές οι τελείες θα συμπληρωθούν απο εσάς για να αποφευχθουν χαρακτηρισμοί που μπορεί να οδηγήσουν σε παρανοήσεις)  είναι λόγος να ζεις χωρίς μισθό...όλα τα άλλα είναι οδοντογλυφίδες.

Αυτά για τους υποστηρικτές του.... και υπόψιν ....τάζει..τάζει αλλά αποτέλεσμα λίγο πιο πάνω απο το 0.

Και φυσικά επι του πιεστηρίου....μιας και ο Ελον είναι μάγκας οι άλλοι τι θα είναι .... <--(αυτές οι τελείες θα συμπληρωθούν απο εσάς για να αποφευχθουν χαρακτηρισμοί που μπορεί να οδηγήσουν σε παρανοήσεις)  ..οπότε ο αγαπητός κύριος Facebook ανακοίνωσε και αυτός απολύσεις...και φαντάζομαι έπεται συνέχεια.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Useristyping είπε

Καλό είναι να επιδιώκουμε πάντα το καλύτερο για το εαυτό μας αλλά θα ήταν καλύτερο να σκεφτούμε και την εταιρία και το μέλλον μας. Επίσης, αν και μια εταιρία θέλει ευχαριστημένους/χαρούμενους τους υπαλλήλους της, δεν κάνει "εκπτώσεις" στον τρόπο που λειτουργεί. Άλλωστε ξέρει ότι σε 1-2-3 χρόνια θα έχεις φύγει και θα έρθει άλλος. Άρα λίγο irrelevant.

ΥΓ: Κάνει ένα κρύο τώρα έξω... γενναίος!!!

Καθόλου irrelevant. Για να φύγω θα πρέπει να είναι όλα στάσιμα, βαρετά και χωρίς προοπτική. Μάντεψε πως αλλάζει αυτό...
Οι εταιρείες που κράτησαν την εξ'αποστάσεως εργασία έχουν αυξήσει γενικά τις επιδόσεις τους. Προφανώς χρειάζεται να συναντιούνται τα μέλη, να δένουν οι ομάδες. Με 100% σιγουριά μπορώ να πω πως η εύτυθμη λειτουργία του μοντέλου βασίζεται στους team leaders και managers. Αν είναι βούδια δεν θα προχωρήσει το πράγμα. Αν δεν είναι βούδια και μπορούν να οργανώσουν τα tasks και να κάνουν σωστό delegation η ομάδα θα δουλέψει τέλεια ακόμα και αν είναι στον Άρη.
Προφανώς θα υπάρξουν και τεμπέληδες υπάλληλοι αλλά αυτοί όπου και να δούλευαν θα ήταν ο αδύναμος κρίκος και θα έπρεπε να φύγουν.

Btw...η φωτό δεν ήταν δική μου. Εγώ για την ώρα είμαι στο σπίτι. Αλλά όπου παραλία βάλε, καφέ, δωμάτιο με θέα, η ότι άλλο θες.
Το ζήτημα είναι να παραδίδω στην ώρα μου. Όχι να παραδίδω έχοντας το μπος πάνω από το κεφάλι μου. Όποιος το κατάλαβε αυτό τρίβει τα χέρια του με το αποτέλεσμα που είχε για την επιχείρησή του.

Επεξ/σία από mirrage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα είναι απλά.. όσο στήριζε τον Ομπάμα φανατικά διαβάζαμε άρθρα για το μεγαλείο του ανδρός Μασκ.

Τώρα που στηρίζει την αντιπολίτευση ξαφνικά άρχισαν να αναδύονται καθημερινά άρθρα για το πόσο κακός είναι ο Μάσκ.

12 λεπτά πριν, Ok-jeronimo441 είπε

ΨΕΚ ΑΛΕΡΤ !!1 και το κινητο που κρατας ειναι καπιταλισμος σύντροφε !!

 

κομμουνιστές το έχουν φτιάξει στην Κίνα😛

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...