Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι χρήστες εξακολουθούν να πιστεύουν ότι τα έξυπνα ηχεία κατασκοπεύουν τις συζητήσεις τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάλι γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό που περιγράφουν κάποιοι να μιλάνε για κάτι και να τους έρθει διαφήμιση; 

Μάλλον μου ακούγεται σαν τις ιστορίες που λένε κάποιοι καμμένοι ότι είδαν εξωγήινους ή τον Άγιο Χαράλαμπο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Δοκιμάστε ρε παιδιά να κάνετε ηχογράφηση στο κινητό σας και πείτε μου πόση ώρα θα κρατήσει η μπαταρία. Εκτός και αν η ηχογράφηση και αποστολη που κάνει η Χ εφαρμογή είναι λιγότερο ενεργοβόρα και τότε να τους δώσουμε κανένα nobel. 

Στα πιο σοβαρά:

1) Τα μοντέλα έχουν πάει άλλο επίπεδο και μπορούν πλέον να κάνουν τρελούς συσχετισμούς: Τοποθεσία, WiFi, Επαφές κτλπ. Δείτε το Social Dilemma στο Netflix για περισσότερα.
2) Είμαστε πολύ περισσότερο προβλέψιμοι από ότι πιστεύουμε.  Επίσης confirmation bias
3) Δεν θα έπρεπε έστω ένα άτομο (τόσες εταιρίες/εφαρμογές το κάνουν δεν είπαμε;) να έχει ηθικούς φραγμούς και να τους κάνει ρόμπα; Ή τους σταματάει ένα nda μπροστά σε παγκόσμια φήμη κτλπ κτλπ?
4) Λίγο πιο τεχνικά, μπορούμε να κάνουμε αρκετά καλό decompile σε Android τουλάχιστον. Γιατί δεν έχει βρεθεί κάτι;

Επεξ/σία από kaliakman
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2022 στις 11:05 ΠΜ, paredwse είπε

Φυσικά; Πού ακριβώς στηρίζεις αυτή τη βεβαιότητα; Ποια app το κάνουν; Γιατί το γράφουν μόνο μερικοί μυημένοι και μάλιστα έτσι γενικόλογα, χωρίς καμία απολύτως απόδειξη ('κάποια app το κάνουν', 'κάποιο ΑΡΙ το κάνει' κλπ);  

 

Τωρα αυτες οι ερωτησεις ειναι σαν τον αλλο τον φωστηρα που ηθελε ερευνα για να δει εαν η νοσηλεια βαριων περιστατικων σε ΜΕΘ βοηθαει η οχι τον ασθενη.
Σαν να λεμε να ζητας ερευνα για την περιπτωση που πεσεις απο τον 5ο οροφο εαν θα ζησεις η θα σκοτωθεις. Χωρις ερευνα δεν ξερουμε τι εχει συμβει.
Απλα παρε ενα αλεξιπτωτο οταν ερθουν οι ερευνες, γιατι θα πεσεις απο συννεφα και εσυ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 λεπτά πριν, safridia είπε

Τωρα αυτες οι ερωτησεις ειναι σαν τον αλλο τον φωστηρα που ηθελε ερευνα για να δει εαν η νοσηλεια βαριων περιστατικων σε ΜΕΘ βοηθαει η οχι τον ασθενη.
Σαν να λεμε να ζητας ερευνα για την περιπτωση που πεσεις απο τον 5ο οροφο εαν θα ζησεις η θα σκοτωθεις. Χωρις ερευνα δεν ξερουμε τι εχει συμβει.
Απλα παρε ενα αλεξιπτωτο οταν ερθουν οι ερευνες, γιατι θα πεσεις απο συννεφα και εσυ.
 

Ναι ναι και ο άλλος που κολλούσε τα κουτάλια στα μπράτσα του μετά τα μαγνητικά ρινίσματα που του έβαλαν στο σώμα του με μια ένεση…

Α και ο άλλος που αγόραζε αυτοκόλλητα που τα κολλούσε στο ηχείο του κινητού του για να κόψει την ακτινοβολία…

Και ένας άλλος που φορούσε χάλκινα βραχιόλια με νανοτεχνολογία που τον βοηθούσαν στην ισορροπία…

Τι να μας πουν οι επιστημονικές έρευνες! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι ναι και ο άλλος που κολλούσε τα κουτάλια στα μπράτσα του μετά τα μαγνητικά ρινίσματα που του έβαλαν στο σώμα του με μια ένεση…

Α και ο άλλος που αγόραζε αυτοκόλλητα που τα κολλούσε στο ηχείο του κινητού του για να κόψει την ακτινοβολία…

Και ένας άλλος που φορούσε χάλκινα βραχιόλια με νανοτεχνολογία που τον βοηθούσαν στην ισορροπία…

Τι να μας πουν οι επιστημονικές έρευνες! 😛 

Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι τσαρλατανισμοι.
Ναι δεν χρειαζεσαι ερευνα οτι εαν πεσεις απο τον 5ο θα σκοτωθεις σιγουρα.  Ουτε θες ερευνα οτι με το σωστο φαρμακο/αγωγη/φροντιδα/ΜΕΘ εχεις ασυγκριτα υψηλοτερες πιθανοτητα να επιβιωσεις απο μια επιθετικη ασθενεια.
Ουτε θες ερευνα για να καταλαβεις οτι οι εξυπνες συσκευες μας με εφαρμογες που ζητανε αδεια για προσβαση σε καμερα και μικροφωνο οταν αυτες οι εταιριες εχουν εσοδα απο διαφημισεις θα κανουν χρηση του μικροφωνου τουλαχιστον για να στοχευσουν καλυτερα την διαφημιση. Κανεις δεν λεει οτι εχουν ανθρωπους που ακουνε, ενας αλγοριθμος ακουει και αναγνωριζει λεξεις.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ

Εαν θες το βαζουμε και στοιχημα και μου τα δινεις τα χρηματα (με τον νομιμο τοκο) οταν προκυψει η ερευνα που θα λεει ακριβως αυτο. Δεχομαι και ευκολιες πληρωμης, εαν θες ξεκινα να πληρωνεις απο τωρα και γλιτωσε μια δοση :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, safridia said:

Τωρα αυτες οι ερωτησεις ειναι σαν τον αλλο τον φωστηρα που ηθελε ερευνα για να δει εαν η νοσηλεια βαριων περιστατικων σε ΜΕΘ βοηθαει η οχι τον ασθενη.
Σαν να λεμε να ζητας ερευνα για την περιπτωση που πεσεις απο τον 5ο οροφο εαν θα ζησεις η θα σκοτωθεις. Χωρις ερευνα δεν ξερουμε τι εχει συμβει.
Απλα παρε ενα αλεξιπτωτο οταν ερθουν οι ερευνες, γιατι θα πεσεις απο συννεφα και εσυ.
 

Λυπάμαι που δεν σε ικανοποιούν οι ερωτήσεις μου. Έχω, καλώς ή κακώς, μάθει να αναρωτιέμαι για μερικά πράγματα και κυρίως για τα μη αυταπόδεικτα (όπως ο νόμος της βαρύτητας που έφερες ως ατυχές παράδειγμα). 

Περιμένω κάποια σοβαρή απόδειξη κι όχι φληναφήματα περί "φωστήρων" και "αλεξιπτώτων". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...