Προς το περιεχόμενο

The Whale (2022)


Glikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νέα ταινία δράμα του Darren Aronofsky με πρωταγωνιστή τον Brendan Fraser, παραγωγής Α24. Πήρε διθυραμβικές κριτικές στο Venice Film Festival και νομίζω έρχεται τέλη Δεκέμβρη στην χώρα μας.

Προσωπικά είμαι πολύ hyped για την ταινία, λόγω Aronofsky / Fraser.

https://www.imdb.com/title/tt13833688/

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο τον μαυρο κυκνο εχει μια πτωτικη πορεια ο αρονοφσκι.

Και μενα για oscar bait μου φαινεται το σεναριο αλλα θα την δω για να κρινω καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Μετα απο τον μαυρο κυκνο εχει μια πτωτικη πορεια ο αρονοφσκι.

Και μενα για oscar bait μου φαινεται το σεναριο αλλα θα την δω για να κρινω καλυτερα.

Δύο ταινίες έκανε μόνο μετά τον Κύκνο. Το Νώε που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί καταπιάστηκε και ήταν άθλια και το Mother που δεν ήταν ούτε καλή ούτε κακή ούτε μέτρια απλά αν κάποιος έπιανε την αλληγορία στην οποία βασιζόταν την έβλεπε χωρίς δυσκολία.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Περίεργη περίπτωση ταινίας. Κάδρο 4/3 και κόκκος στην εικόνα που έχω να δω από το '90.

6 ηθοποιοί σε ένα σπίτι εξιστορούν τις τελευταίες μέρες ενός παχύσαρκου ανθρώπου. Ένας μελλοθάνατος που αυτοτιμωρείται για τα πάθη του. Που ήταν άνθρωπος. Όπως αυτοτιμωρούνται και όσοι είναι γύρω του. Δεν είναι μάχη μεταξύ woke-antiwoke, θρήσκων-άθεων. Είναι απλά άνθρωποι.

Είναι έτοιμο θεατρικό. Οι ηθοποιοί δίνουν εκπληκτικές ερμηνείες, ερμηνείες που τους βγάζει ο Αρονόφσκι. Το καδράρισμα είναι μαεστρικό. Η μουσική απαλή και ήρεμη, μέχρι την κορύφωση. Και η κορύφωση από τις καλύτερες που έχω βιώσει.

Δεν ξέρω αν αξίζει όσκαρ, αλλά είναι ταινίαρα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2023 στις 3:47 ΜΜ, totalius είπε

Για πείτε αν την είδατε ;Αξίζει τα λεφτά της για σινεμά ;

Ναι είναι καλό, πήγαινε.

Στις 1/2/2023 στις 7:18 ΜΜ, hurin είπε

Και η κορύφωση από τις καλύτερες που έχω βιώσει.

Πολύ συγκινητικό, τριγύρω έπεφτε κλάμα. Εγώ κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό γιατί προσπαθούσα να κρατηθώ 😁. (Είχε και κάτι από the fountain εκεί στην κορύφωση και στο κλείσιμο, πολύ καλό)

Επεξ/σία από SalemsLot
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ ωραία ταινία.Η αισθητική και η όλη σκηνοθεσία έδινε τη αίσθηση ότι παρακολουθείς θέατρο.Ελπίζω να κερδίσει το Όσκαρ ο Φρέιζερ γιατί το αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και θελω να το παρει, δεν νομιζω να συμβει. η Ακαδημια εχει μια ταση να μην δινει τα βραβεια σε γερασμενους και ξεχασμενους ηθοποιους, που κανουν ενα μεγαλο comeback μετα απο χρονια (Forster,Reynolds,Keaton,Rourke). ως βιομηχανια δεν μπορουν να επενδυουν σε assets που εχουν "ληξει".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...