Προς το περιεχόμενο

FTX: «Μη εξουσιοδοτημένες συναλλαγές» απέσυραν εκατοντάδες εκατομμύρια από το ανταλλακτήριο κρυπτονομισμάτων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακούμε συνέχεια για μυθώδη ποσά που κλάπηκαν και επιμένουν κάποιοι να υποστηρίζουν.

Αλήθεια τώρα ποσό συχνά γίνεται ανάλογη κλοπή σε τράπεζες και δεν συλαμβανετε ο καταχραστής;

Επισης τα πραγματικά νομίσματα υποστηρίζονται από χώρες. Δεν μπορεί η τουρκική λίρα να κάνει 1000 ευρώ. Τα κρυπτονομισματα βασίζονται στην εμπιστοσύνη σε κάτι ανύπαρκτο. Μοιάζουν πιο πολύ με μετοχές μόνο που οι μετοχές όσο και φούσκα να είναι έχουν από πίσω και μια πραγματική αξία αυτού που αντιπροσωπεύουν, πχ η Apple δεν θα αξίζει 0 ακόμα και αν πουλήσουν όλοι. Έχει πίσω κεφαλαία και πάγια που κοστίζουν δις, και αν για παράδειγμα πτώχευε θα την υποστήριζε ακόμα και η κυβέρνηση ώστε να διασωθεί.

Παιδιά βάλτε τα κρυπτονομισματα στις πραγματικές τους διαστάσεις. Δεν λέω να τα δαιμονοποιήσουμε αλλά να καταλαβαίνουμε τους κινδύνους που διατρέχουμε. Είναι μια μορφή τζόγου και αν ακόμα κάποιοι μπορούν να προβλέψουν σίγουρα είναι ελάχιστοι σε σχέση με τους παίκτες. Εγώ πχ δεν γνωρίζω τζογαρα για το χαβαλέ. Οι φήμες δεν αποτελούν γνώση….

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και μετα σου λενε διαβασε ιστορια γιατι η ιστορια διδασκει, αμ δε, οι περισσοτεροι ευκολα ξεχνανε, και μετα σε λενε ψεκα, εγω περιμενω τους αψεκαστους να πεσουν απο ταρατσα

Ελλάδα

20 χρόνια από τη χρηματιστηριακή «φούσκα» του 1999

https://www.lifo.gr/now/greece/20-hronia-apo-ti-hrimatistiriaki-foyska-toy-1999

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Doubt είπε

Κάτι μου λέει πως είναι inside job, luna style. Τώρα ποιος τα "παντελόνιασε" μπορεί να μην το μάθουμε και ποτέ.

αν και ηταν ρητορικη η ερωτηση δειχνεις σωστη κατευθυνση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris_ είπε

Πως επιτρέπονται ολα αυτα η μηπως δεν τα ξερουν , που ειναι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί ωεο ???

Freedom, όλα επιτρέπονται, τοκεν όπως στο λούνα παρκ είναι πρακτικά. 

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Πολύ κρίμα πάντως γιατί σαν τεχνολογία ειχε (έχει) πολύ μεγάλο potential...

Για πες, τι potential έχει αυτή η ξεπερασμένη και παρωχημένη τεχνολογία;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thanasis159 είπε

Όταν το νέο που έρχεται για να δώσει "power to the people" κάνει τα ίδια και χειρότερα από αυτό που ήρθε να αντικαταστήσει όμως, καταλαβαίνεις ότι η απογοήτευση είναι μεγαλύτερη. 

η διαφορα ειναι οτι το νεο και καλυτερο το πολεμαει το παλιο, γιατι χανει το μαρουλι. ή λοιπον στηριζεται το νεο για να παμε μπροστα ή κανουμε τις παπιες. αν το χρηματοπιστωτικο συστημα ετρωγε τετοιο πολεμο και τοσες φαπες, δεν θα υπηρχε. οποτε ναι ειναι πολυ καλυτερο και τους χαλαει που δεν μπορουν να το ελενξουν

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου πηρε το αυτι μου οτι ο τυπος την εκανε για τις Μπαχαμες  ...

Τεσπα σε καποιον τροπικο - φορολογικο παραδεισο , ανεξικακο και ανεκτικο 

στις απατες θα αποσυρθει. Εις υγειαν στα κοροιδα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Κάτι μου λέει πως είναι inside job, luna style. Τώρα ποιος τα "παντελόνιασε" μπορεί να μην το μάθουμε και ποτέ.

Όποιος ή όποιοι το κάνανε είχαν αποκτήσει πρόσβαση τύπου admin/ sysop
Πιθανόν να ήταν και υπάλληλος της εταιρίας που εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Τι συζητατε ρε μαγκες φταινε τα κρυπτο επειδη καποιοι ειναι κλεφτες και απατεωνες?Τα κρυπτο και κατα επεκταση τα blockchains μια χαρα τεχνολογια ειναι.Εδω μιλαμε για ανθρωπινο παραγοντα-απατεωνια-αποτυχια.Ουτε χακαριστηκε το chain του btc,eth,bnb,ada, ουτε καν το meme coin doge και συζηταμε αν τα κρυπτο αποτυχαν η οχι επειδη υπαρχουν απατεωνες στο χωρο?Πειτε μου εναν χωρο που δεν υπαρχουν απατεωνες και λαμογια.

Μην μπερδευουμε τον ανθρωπινο παραγοντα και την απληστια με τα κρυπτο.

Ετσι για την ιστορια γιατι τα γραφομενα μενουν αποψη μου ειναι οτι με τετοια ασχημα σκηνικα παροτι πολυς κοσμος χανει τα λεφτα του ο χωρος ξεβρωμιζει απο τετοια λαμογια και το παθημα γινεται μαθημα για οσους παραμεινουν στο χωρο.

Τα 2 μου σεντς οπως λενε και οι αμερικανοι.

Δεν είναι θέμα απατεώνων. Είναι θέμα πως δεν υπάρχει κάποια ρυθμιστική αρχή, εποπτευουσα αρχή, τιποτα. Δεν υπάρχει απολύτως καμία εγγύηση για τίποτα. Ο κόσμος τα τελευταία χρονια προσπαθούσε να βγάλει λεφτά ουσιαστικά από τις ισοτιμίες. Ένα τρελό ραλι που φόρτωναν τα κρυπτο σε αυτούς που πίστευαν πως σε δέκα ημέρες θα βγάλουν χρήματα. Έμειναν στους μουτζουρηδες. Τουλάχιστον στις τράπεζες υπάρχει ένα εγγυημενο ποσο καταθέσεων. Χρηματιστήριο κτλ παίζεις με δική σου ευθύνη αλλά πραγματικά ήταν αγαθός αυτός που πίστευε πως μακροπρόθεσμα θα βγει κερδισμένος. Εάν ήσουν τυχερός τότε ευκαιριακα θα έβγαζες χρήματα. Αλλά ήσουν τυχερός... 

2 ώρες πριν, Aris_ είπε

Πως επιτρέπονται ολα αυτα η μηπως δεν τα ξερουν , που ειναι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί ωεο ???

Μα δεν υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί στα κρυπτο. Αυτο ειναι το θεμα.οσοι επένδυαν και έχασαν τώρα μιλάμε για αρχες. Τι να σου κάνουν οι αρχές που όλα αυτά ήταν εντελώς ιδιωτικά και ο καθένας έκανε ότι ήθελε; τώρα έβαλαν και 3 χακερς να κλέψουν ότι είχε μείνει και θα τα εισπραξουν από κάπου αλλού. Και κοίτα να δεις πράγματα, μολις κατέρρευσε μπήκαν οι χακερς. Τους ατιμουτσικους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Μητσο αλανι εισαι σταθερη αξια κραξιματος στα κρυπτο.Δεν βαρεθηκες καθε φορα να γραφεις οτι ειναι μορφη τζογου.Ηρεμα ρωταω.

Δεν βαριέμαι όσο υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν και προσπαθούν να πείσουν ότι είναι επένδυση. Επίσης αποδεχόμαστε τις άπατες σαν κάτι φυσιολογικό. 

Έχω κρυπτο για το χαβαλέ. Το κράξιμο που λες είναι επειδή θέλω να τα βάλω στην σωστή τους βάση. Και δεν είναι μόνο τα κρυπτο που γίνεται λάθος . Έχουμε ζήσει αρκετά σε αυτή την χώρα ώστε να πάρουμε μαθήματα.

Μου θυμίζει τον τζόγο στο χρηματιστήριο το 99. Η προσδοκία είναι να πουλήσεις περισσότερο από όσο αγόρασες και για να γίνει αυτό πρέπει στο τέλος κάποιος να χάσει. Άνθρωποι κατέστρεψαν τις οικογένειες τους.
Επένδυση για μένα είναι κάτι που έχει παραγωγή πλούτου. Μπορεί κι εκεί να χάσεις αλλά έχει μια λογική και σχετικά μετρήσιμες πιθανότητες.

  • Like 7
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Αντικειμενικός είπε

το ιδιο κανουν και οι τραπεζες μαζι με τα χρηματηστηρια. απειρες οι παρομοιες περιπτωσεις. ετσι και με τα χρηματά σου. αν δεν τα εχεις πανω σου, μην εισαι και σιγουρος πως ειναι δικα σου ;) 

Τουλάχιστον στις τράπεζες υπάρχει έστω και ένα αναιμικό regulation, στα crypto ο καθένας στήνει το Ponzi scheme του και μετά βαράει ένα bankruptcy. Προς το παρόν τουλάχιστον. Άντε να δούμε τι δεδικασμένο θα προκύψει από όλες αυτές τις υποθέσεις που έκατσαν φέτος...

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που κατάλαβα το αντίστοιχο με αυτά τα ανταλλακτήρια είναι... σαν να έχει δώσει κάποιος τα χρήματά του, να τα "προσέχει" ένας ιδιώτης, ο οποίος δεν είναι τράπεζα, ούτε έχει ένα ελάχιστο όριο εγγύησης των χρημάτων.

Λίγο αφελές δεν είναι αυτό; (αν ισχύει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Μια αντιστοιχία με τα FIAT θα ήταν πχ η κατάρρευσή μιας ασφαλιστικής εταιρίας ή κραχ μιας μετοχής στο χρηματιστήριο γιατί το αφεντικό πωλούσε μαύρα ή φοροδιέφευγε ή πωλούσε ναρκωτικά κτλ.. 

Τώρα τα αυτοκίνητα της γνωστής Ιταλικής αυτοκνητοβιομηχανίας τι σου έφταιξαν;

Σημ: Η λέξη "FIAT" με όλα τα γράμματα κεφαλαία αναφέρεται αποκλειστικά στη γνωστή Ιταλική αυτοκνητοβιομηχανία ή/και τα αυτοκίνητα που αυτή παράγει. Βασικά ξέρεις ότι κάποιος δεν έχει ιδέα για το τι μιλάει όταν γράφει τη λέξη fiat με κεφαλαία λες και αναφέρεται στο αυτοκίνητο του ή του γείτονα ενώ στην πραγματικότητα εννοεί fiat currencies.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...