Προς το περιεχόμενο

Εγκεφαλικά εμφυτεύματα δίνουν ξανά φωνή σε ασθενείς με παράλυση ομιλίας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, this.is.elia είπε

(μιας και αναφέρθηκα για κοχλιακό εμφύτευμα, μπορείτε να σκεφτείτε και το εξής: πλέον όλα τα CI είναι ουσιαστικά streamers ήχου στον ανθρώπινο κοχλία - έχουν bluetooth, wireless, RGB, τα κάνεις overclocking (λέω τώρα) τα πάντα όλα - χαλαρά στέλνει το εμφύτευμα δεδομένα σε όποιον ενδιαφερόμενο. Εδώ το κάνει ο Chrome, στο εμφύτευμα θα κολλήσουν; Σκέψου να είσαι σε θέση ευθύνης και να έχει CI... Μπορεί κάποιος, κάπου να καταγράφει όλη σου την ζωή - εάν ενδιαφέρεται

Μου ειχαν προτεινει να δοκιμασω κοχλιακα εμφυτευματα αλλα ευτυχως το καλοσκεφτηκα και ειπα ευχαριστω δεν θα παρω. Προτιμω να μην ακουω/να ειμαι μονο με το ακουστικο παρα να ανοιξω το κεφαλακι μου 😄 . Σιγουρα βοηθουν καποιους αλλα πιστευω οτι το ρισκο για 'κατι να παει στραβα/να μην γινει καλα/σωστα/χειροτερα κτλπ' ειναι αρκετα μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Α ευτυχως που δεν είσαι γιατρός τότε! Δεν θα ήθελα ποτέ να μου το περιγράψει έτσι ένας γιατρός στην περίπτωση που χρειαζόμουν επέμβαση στο κεφάλι (που από προσωπική εμπειρία στην οικογένεια ευτυχώς δεν είναι ετσι). 😛 

Spoiler

Και και η δική μου προσωπική εμπειρία στην οικογένεια (και μάλιστα σε μεγάλο άνθρωπο, 80-φευγα χρονών) δεν ήταν καθόλου έτσι. Βέβαια, φαντάζομαι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, corr8 είπε

Μου ειχαν προτεινει να δοκιμασω κοχλιακα εμφυτευματα αλλα ευτυχως το καλοσκεφτηκα και ειπα ευχαριστω δεν θα παρω. Προτιμω να μην ακουω/να ειμαι μονο με το ακουστικο παρα να ανοιξω το κεφαλακι μου 😄 . Σιγουρα βοηθουν καποιους αλλα πιστευω οτι το ρισκο για 'κατι να παει στραβα/να μην γινει καλα/σωστα/χειροτερα κτλπ' ειναι αρκετα μεγαλο.

Κοχλιακό σε εγκέφαλο ο οποίος είναι ήδη ακουστικά εκπαιδευμένος και έχει residual ακοή; Γενικά, κακή ιδέα. Ίσως ανά περίπτωση να βοηθάει. Εν αντιθέσει με παιδιά χωρίς αναπτυγμένη γνωσιακή λειτουργία και μνήμη. Εκεί το κοχλιακό είναι θαυματουργό - αλλά με πολύ κόπο, εκπαίδευση και δέσμευση από όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές.

Το χειρότερο - κατά τη γνώμη μου είναι η καταστροφή του κοχλία από τα ηλεκτρόδια που καρφώνουν μέσα του. Ουσιαστικά ξεκόβεις κάθε πιθανότητα μελλοντικής αντιμετώπισης της κώφωσης με γονιδιακές θεραπείες / γενετική μηχανική / βλαστοκύτταρα. Σαν χειρουργείο είναι ανώδυνο πλέον, αρκετοί γιατροί στην Ευρώπη το κάνουν με μέθη ώστε να το δοκιμάζουν και σε real-time στον ασθενή (νομίζω στο ΜΗΗ στο Ανόνερο το κάνουν σίγουρα). Παλιότερα έβαζαν κομπρεσέρ και έσκαβαν, πλέον μικρή τομή πίσω απ'το αυτί, 2-3 ντρίμπλες του χειρούργου και ... καλά ξεμπερδέματα 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστη ειδηση σιγουρα. Δεν πιστευω ομως οτι η λυση για τετοια πραγματα ειναι να βαζουμε ηλεκτροδια μεσα στον εγκεφαλο. Θελει οργανικο συνδεσμο οπως ειναι ο ιδιος ο εγκεφαλος. Προφανος ακομη δεν ξερουμε πως. Μαλλον η μοναδικη λυση για να το βρουμε ειναι οι δοκιμες με ηλεκτροδια.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2022 στις 12:03 ΠΜ, this.is.elia είπε

Κοχλιακό σε εγκέφαλο ο οποίος είναι ήδη ακουστικά εκπαιδευμένος και έχει residual ακοή; Γενικά, κακή ιδέα. Ίσως ανά περίπτωση να βοηθάει. Εν αντιθέσει με παιδιά χωρίς αναπτυγμένη γνωσιακή λειτουργία και μνήμη. Εκεί το κοχλιακό είναι θαυματουργό - αλλά με πολύ κόπο, εκπαίδευση και δέσμευση από όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές.

Το χειρότερο - κατά τη γνώμη μου είναι η καταστροφή του κοχλία από τα ηλεκτρόδια που καρφώνουν μέσα του. Ουσιαστικά ξεκόβεις κάθε πιθανότητα μελλοντικής αντιμετώπισης της κώφωσης με γονιδιακές θεραπείες / γενετική μηχανική / βλαστοκύτταρα. Σαν χειρουργείο είναι ανώδυνο πλέον, αρκετοί γιατροί στην Ευρώπη το κάνουν με μέθη ώστε να το δοκιμάζουν και σε real-time στον ασθενή (νομίζω στο ΜΗΗ στο Ανόνερο το κάνουν σίγουρα). Παλιότερα έβαζαν κομπρεσέρ και έσκαβαν, πλέον μικρή τομή πίσω απ'το αυτί, 2-3 ντρίμπλες του χειρούργου και ... καλά ξεμπερδέματα 🙂

CI σε ήδη εκπαιδευμένο εγκέφαλο στην ακοή είναι η καλύτερη λύση και καθόλου κακή ιδέα καθότι έχει κ τα καλύτερα αποτελέσματα κ δεν έχει μεγάλη διαφορά το φυσικό από το τεχνητό αποτέλεσμα.

Χιλιάδες Ασθενείς πλέον έχουν 20+ χρόνια εμφύτευμα του τύπου σε όλο τον κόσμο (+Ελλάδα) χωρίς κανένα θέμα. Τα περί streaming που ανέφερε κάποιος παραπάνω κ κλοπής ηχου κλπ είναι ανοησίες συνωμοσιολογικού επιπέδου. 

Το ανάποδο όμως θα μπορούσε να γίνει να streamareis από εξωτερικό δεκτή στο ci υπάρχουν κ επίσημα σχετικά αξεσουάρ.

Θα συμφωνήσω τα περί απλοποίησης της επέμβασης.

Περί γονιδιακών θεραπειών μάλλον θέλουμε δεκαετίες ολόκληρες ακόμα τα ci είναι το παρόν, η συμβουλή μου προς στο φίλο π δεν κάνει την επέμβαση είναι μην το καθυστερείς άλλο.. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην προτείνουμε πράγματα τύπου 'μην το καθυστερείς άλλο'. Είμαστε άσχετοι σχετικά με το ιστορικό κάθε ατόμου. Ακόμα και ένας γιατρός θα εξαντλήσει οποιαδήποτε μέθοδο πριν προτείνει εμφύτευση. Δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό, ούτε θα προσπαθούσα να αναιρέσω τις όποιες θετικές εμπειρίες / γνώσεις έχεις σχετικά με το ζήτημα. Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός. Το κοχλιακό εμφύτευμα είναι απόφαση ζωής.

9 ώρες πριν, DimCho είπε

Το ανάποδο όμως θα μπορούσε να γίνει να streamareis από εξωτερικό δεκτή στο ci υπάρχουν κ επίσημα σχετικά αξεσουάρ.

Ναι, όλοι οι επεξεργαστές ήχου των καινούργιων CI υποστηρίζουν κανονικά streaming μέσω bluetooth κατευθείαν στον κοχλία. Π.χ το Nucleus 7 της Cochlear έχει απίστευτες δυνατότητες, είναι σχεδόν smartphone. Με κάνα firmware upgrade + μια sim θα παίζει και netflix στο αυτί χαλαρά :)

Nομίζω ότι ούτε οι επιστήμονες μπορούν να καταλάβουν τις απίστευτες εφαρμογές που μπορεί να έχει αυτή η τεχνολογία. Π.χ σε απολύτως κλινήρη άτομα με συνεχή ίλιγγο (νόσος Meniere για παράδειγμα), ένα κοχλιακό εμφύτευμα θα μπορούσε να στέλνει δεδομένα από το accelerometer του κινητού απευθείας στο κοχλιακό νεύρο (που ουσιαστικά είναι το νεύρο που ελέγχει τη φυσική ισορροπία του σώματος). Ή ο ακουστικός επεξεργαστής θα μπορούσε να ενσωματωθεί στο πηνίο εντός του δέρματος και να φορτίζεται ασύρματα. Να έχει και μερικά GB με flash μνήμη και αποθηκευμένες όλες τις συνομιλίες που έχει κάνει το άτομο στην ζωή του. Δεν είναι επιστημονική φαντασία πια, είναι απλά θέμα να ασχοληθεί κάποιος.

9 ώρες πριν, DimCho είπε

Περί γονιδιακών θεραπειών μάλλον θέλουμε δεκαετίες ολόκληρες ακόμα τα ci είναι το παρόν, η συμβουλή μου προς στο φίλο π δεν κάνει την επέμβαση είναι μην το καθυστερείς άλλο.. 

Οι γονιδιακές θεραπείες είναι εδώ και δεκαετίες έτοιμες από άποψη έρευνας, όπως και τα βλαστοκύτταρα.

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι η μέθοδος της εξιδεικευμένης στόχευσης.

Είναι γεγονός ότι τα βλαστοκύτταρα αναδημιουργούν τον κοχλία και τα τριχοειδή αγγεία. Αλλά δεν υπάρχει τρόπος να 'σημαδέψουν' τα βλαστοκύτταρα αποκλειστικά τον κοχλία. Ή το οπτικό νεύρο, ή κάποιον σπόνδυλο. Εκεί είναι το θέμα. Μιλάω για πλήρη ανάρρωση από αναπηρία.

Συνεπώς, τα κάνουν ενδοφλέβια και με ενδοτυμπανικές (στην περίπτωση του αυτιού), με αποτέλεσμα τα βλαστοκύτταρα να κάθονται όπου να'ναι = υψηλή πιθανότητα δημιουργίας κακοήθειας.

Στην Κορέα και στην Ταϋλάνδη χρησιμοποιούν ήδη μεθόδους βελονισμού ώστε να γίνουν οι ενέσεις σε σημεία του δέρματος με σαφή νευρική σύνδεση. Οι κλινικές τους είναι σε επίπεδο Star Trek. Έχω προσωπική εμπειρία, μιας και όταν ήμουν στην Κορέα, το ξενοδοχείο ήταν δίπλα σε τέτοια κλινική. Lamborghini και Ferrari ήταν μονίμως παρκαρισμένες απ'έξω, νόμιζα ότι ήταν parking αντιπροσωπείας αυτοκινήτων. Απ'ότι έχω ερευνήσει, τα αποτελέσματά τους είναι hit and miss. Και το κόστος είναι τεράστιο - πάνω από 50-60 χιλιάρικα για 'απλά' πακέτα 100 εκ. βλαστοκυττάρων, χώρια τα έξοδα μετακίνησης, νοσηλείας, ταξιδιού, ξενοδοχείου. Και μετά από ένα χρόνο πρέπει να πας για επιπλέον πακέτο. Κανονική εκμετάλλευση. Τα 'λουξ' πακέτα είναι για πολυ-εκατομμυριούχους (περιπτώσεις Dana White / Kobe Bryant για παράδειγμα) - οι οποίοι μπορούν να κάμψουν μέχρι και τους σφιχτούς Ευρωπαϊκούς κανονισμούς σε ότι έχει να κάνει με αυτές τις θεραπείες. Και δεν υπάρχει εγγυημένο αποτέλεσμα (περίπτωση Σουμάχερ). Πολύς κόσμος πάει στη Ρωσία και στην Κίνα όπου το κόστος είναι πολύ μικρότερο, όπως και οι παρεχόμενες υπηρεσίες. Δεν μιλάω για θεραπείες για ορθοπεδικούς λόγους, εκεί είναι αποδεδειγμένη η αποτελεσματικότητα. Πλέον έχουμε να κάνουμε με legit ανάπλαση νεύρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...