Προς το περιεχόμενο

Canon Mirrorless Rp kit στα 999€


peter91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μόλις είδα την Ζ5 με τον 24-50 στα Public στα 1099€

https://www.public.gr/product/fotografia/mirrorless-cameras/mirrorless-nikon-z5-fakos-nikon-z-24-50mm-f4-63--mauro/1553534

Χμμμ...εξίσου καλή προσφορά και σώμα με σταθεροποίηση!

 

Βρε για δες προσφορές! Δεν το περίμενα! 

 

42 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Βρε βρε να'τα τα καλά φέτος...

Όπως και να χει, αν ο φίλος δε θέλει για αγορά φακών να δώσει μετά αρκετά χρήματα πάει σε Canon. 

Όλες έχουν συν και πλην. Πέραν του θετικού της σταθεροποίησης που έχει η Ζ5, έχει και καλύτερη Ποιότητα κατασκευής, καλύτερη μπαταρία και καλύτερο κράτημα από την Rp και δεν τα λέω επειδή αυτήν έχω. Το χρόνο πίσω να γυρνάγα μπορεί να πήγαινα στην Rp αντί για τη Ζ5 λόγω κόστους φακών.


Πράγματι ουσιαστικές προσφορές φέτος και η αλήθεια είναι πως σε μια τόσο ζόρικη χρονιά δεν το περίμενα και γω. Αν υπάρχουν τα +200 πάντως εγώ θα κοιτούσα και την Ζ5 με τον 24-70 f4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pifilos είπε

 


Πράγματι ουσιαστικές προσφορές φέτος και η αλήθεια είναι πως σε μια τόσο ζόρικη χρονιά δεν το περίμενα και γω. Αν υπάρχουν τα +200 πάντως εγώ θα κοιτούσα και την Ζ5 με τον 24-70 f4. 

Αυτό και αν είναι καλή τιμή!

Όσον αφορά το άλλο που λες περί ουσιαστικές προσφορές φέτος, έτσι έπρεπε να γίνει αν θέλουν να πουλήσουν το κάτι παραπάνω σε ένα κόσμο που φοβάται ο άλλος να χαλάσει χρήματα για το χόμπυ του με τέτοιο φόβο για την ενέργεια και τα κόστη. Τώρα όταν δει καλή προσφορά θα το σκεφτεί και μπορεί να κάνει και την καρδιά του πέτρα και να πάρει το ρίσκο και να την αγοράσει. Αν του είχες μια προσφορά μέτρια ίσως να μην έμπαινε στον κόπο και εσύ απλά δε θα πουλούσες που και εσύ που πουλάς επίσης έχεις ανάγκη τα χρήματα σε μια τέτοια περίοδο κρίσης. Μπορεί να τα έγραψα κάπως περίεργα σε θέμα συντακτικού αλλά πιστεύω καταλάβετε τι θέλω να πω.

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Αυτό και αν είναι καλή τιμή!

Όσον αφορά το άλλο που λες περί ουσιαστικές προσφορές φέτος, έτσι έπρεπε να γίνει αν θέλουν να πουλήσουν το κάτι παραπάνω σε ένα κόσμο που φοβάται ο άλλος να χαλάσει χρήματα για το χόμπυ του με τέτοιο φόβο για την ενέργεια και τα κόστη. Τώρα όταν δει καλή προσφορά θα το σκεφτεί και μπορεί να κάνει και την καρδιά του πέτρα και να πάρει το ρίσκο και να την αγοράσει. Αν του είχες μια προσφορά μέτρια ίσως να μην έμπαινε στον κόπο και εσύ απλά δε θα πουλούσες που και εσύ που πουλάς επίσης έχεις ανάγκη τα χρήματα σε μια τέτοια περίοδο κρίσης. Μπορεί να τα έγραψα κάπως περίεργα σε θέμα συντακτικού αλλά πιστεύω καταλάβετε τι θέλω να πω.

Ισχύει 100% αυτό απλώς μου έκανε εντύπωση για την ελληνική αγορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, pifilos είπε

 


Πράγματι ουσιαστικές προσφορές φέτος και η αλήθεια είναι πως σε μια τόσο ζόρικη χρονιά δεν το περίμενα και γω. Αν υπάρχουν τα +200 πάντως εγώ θα κοιτούσα και την Ζ5 με τον 24-70 f4. 

Εμενα μου κάνει εντύπωση που στο δικό μου σύστημα ούτε η Olympus, ούτε η Panasonic κούνησαν τιμές στις ναυαρχίδες έστω ένα ευρώ!

Μπετόν οι τιμές! 

H Olympus  μάλιστα δεν κουνησε ούτε καν την τιμή της E-m1 ii. Μιας μηχανής που κλείνει αισίως 6 χρόνια στην αγορά και είναι δυο γενιές πίσω! ΕΛΕΟΣ!

 

Κάποιος να τους ενημερώσει πως οι FF τους έπιασαν και σε τιμή και σε βάρος σώματος. 

 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Εμενα μου κάνει εντύπωση που στο δικό μου σύστημα ούτε η Olympus, ούτε η Panasonic κούνησαν τιμές στις ναυαρχίδες έστω ένα ευρώ!

Μπετόν οι τιμές! 

H Olympus  μάλιστα δεν κουνησε ούτε καν την τιμή της E-m1 ii. Μιας μηχανής που κλείνει αισίως 6 χρόνια στην αγορά και είναι δυο γενιές πίσω! ΕΛΕΟΣ!

 

Κάτσε να δούμε..μπορεί να μη βιάζονται και να πέσουν στην πραγματική περίοδο black friday όχι στα pre black Friday που ξεκινήσανε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Εμενα μου κάνει εντύπωση που στο δικό μου σύστημα ούτε η Olympus, ούτε η Panasonic κούνησαν τιμές στις ναυαρχίδες έστω ένα ευρώ!

Μπετόν οι τιμές! 

H Olympus  μάλιστα δεν κουνησε ούτε καν την τιμή της E-m1 ii. Μιας μηχανής που κλείνει αισίως 6 χρόνια στην αγορά και είναι δυο γενιές πίσω! ΕΛΕΟΣ!

 

Κάνουν όμως κατά καιρούς απ΄ όσο έχω δει. Ενώ για fujifilm περιμένουν να πληρώσουμε τις εγχώριες τιμές που είναι έτσι και αλλιώς τσιμπημένες λόγω εταιρείας. Δεν ξέρω τι γινόταν πριν 3 χρόνια γιατί τότε ξεκίνησα να ασχολούμαι αλλά το μόνο που έχω δει σε αυτή την 3ετία είναι κάτι γελοιότητες του στυλ ένας φακός από 1.100 να πηγαίνει στα 1.050. Ρε φίλε οκ αμα έχω να δώσω 1.050 μάλλον θα έχω και 1.110 δεν είναι ότι τα μαζεύω λεπτό λεπτό. Πλέον δε με απασχολεί διότι έχω ό,τι χρειάζομαι απλώς επειδή όλα είναι από e-infinity πάντα υπάρχει στην άκρη του μυαλού μου μη γίνει καμιά μ@λακία και μπλέξω με σερβις εξωτερικού αφού εδώ δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stratigos24 είπε

Κάτσε να δούμε..μπορεί να μη βιάζονται και να πέσουν στην πραγματική περίοδο black friday όχι στα pre black Friday που ξεκινήσανε εδώ.

Μπα, δεν νομίζω. Θυμάμαι και απο πέρσι. Δεν κάνουν εκπτωσεις στις ναυαρχίδες

Εξάλλου τι περιμένουν; Να ξοδέψουν οι αγοραστές τα χρήματα σε Nikon/Canon/Sony και μετά να βγάλουν προσφορές; Πόση αγοραστική δύναμη νομίζουν υπάρχει στην Ελλάδα για ακριβές φωτογραφικές μηχανές;

 

1 λεπτό πριν, pifilos είπε

Κάνουν όμως κατά καιρούς απ΄ όσο έχω δει. Ενώ για fujifilm περιμένουν να πληρώσουμε τις εγχώριες τιμές που είναι έτσι και αλλιώς τσιμπημένες λόγω εταιρείας. Δεν ξέρω τι γινόταν πριν 3 χρόνια γιατί τότε ξεκίνησα να ασχολούμαι αλλά το μόνο που έχω δει σε αυτή την 3ετία είναι κάτι γελοιότητες του στυλ ένας φακός από 1.100 να πηγαίνει στα 1.050. Ρε φίλε οκ αμα έχω να δώσω 1.050 μάλλον θα έχω και 1.110 δεν είναι ότι τα μαζεύω λεπτό λεπτό. Πλέον δε με απασχολεί διότι έχω ό,τι χρειάζομαι απλώς επειδή όλα είναι από e-infinity πάντα υπάρχει στην άκρη του μυαλού μου μη γίνει καμιά μ@λακία και μπλέξω με σερβις εξωτερικού αφού εδώ δεν...

Κι εσείς οι Fujiφιλμίστες τα ίδια τραβάτε με εμάς τους Mikrofourθερντάκηδες!😄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω rp και έχω και το συγκεκριμένο φακό . Σε άλλο θέμα , θα δεις φωτογραφία που έβγαλα στα 105mm με ταχύτητα 1/6 . Και δεν είναι κουνημένη . Έβγαλα πολλές σταθερές φωτογραφίες στα 50mm με 1/15 . Με τη σταθεροποίηση του φακού. Έχει και άλλους φακούς με σταθεροποίηση , όπως τον 100-400 που επίσης δεν είναι τόσο φωτεινός όπως παλιότεροι (πανάκριβοι) με τρελά φωτεινά διαφράγματα, αλλά είναι προσιτός (και κάνει δουλειά)  .  Και έβγαλαν και ζουμ ευρυγώνιο προσιτό με σταθεροποίηση που πάει πολύ ευρυγώνια στα 15mm . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Αυτό και αν είναι καλή τιμή!

Όσον αφορά το άλλο που λες περί ουσιαστικές προσφορές φέτος, έτσι έπρεπε να γίνει αν θέλουν να πουλήσουν το κάτι παραπάνω σε ένα κόσμο που φοβάται ο άλλος να χαλάσει χρήματα για το χόμπυ του με τέτοιο φόβο για την ενέργεια και τα κόστη. Τώρα όταν δει καλή προσφορά θα το σκεφτεί και μπορεί να κάνει και την καρδιά του πέτρα και να πάρει το ρίσκο και να την αγοράσει. Αν του είχες μια προσφορά μέτρια ίσως να μην έμπαινε στον κόπο και εσύ απλά δε θα πουλούσες που και εσύ που πουλάς επίσης έχεις ανάγκη τα χρήματα σε μια τέτοια περίοδο κρίσης. Μπορεί να τα έγραψα κάπως περίεργα σε θέμα συντακτικού αλλά πιστεύω καταλάβετε τι θέλω να πω.

 

 

     Το φακό του θα κάνει πέτρα ...... όχι την καρδιά του ........ 🤣🤣🤣 ...... λειτούργησε το marketing τελικά και πέφτουν τα κάστρα ....... μόνο και μόνο γιατί βγήκε μία RP στο χιλιάρικο ....... 

     Έχουν ακόμη την omd em10 mark ii σε στοκ στα ούτε 5 κατοστάρικα και με τους δύο φακούς κλπ κλπ ...... αλλά ο Black Frider ....... άκου εσύ ..... Black Frider ...... σας πήρε τα μυαλά με την μία ....... 

   

7 ώρες πριν, peter91 είπε

Αυτό με τη σταθεροποίηση στο σώμα το διάβασα και με προβλημάτισε είναι η αλήθεια..

Στην πραξη αυτό πως μεταφράζεται; Μιλώ κυρίως για φωτο έτσι , βίντεο δεν με ενδιαφέρει και τόσο .

     Η σταθεροποίηση στο σώμα θα σου προσφέρει την δυνατότητα να χρησιμοποιείς Οοοοτι φακούς θες χωρίς την ανάγκη να τους αγοράζεις με αυτό το χαρακτηριστικό επάνω στους ίδιους , όπου θα είναι σαφώς πιο ακριβοί αλλά και πιο ευάλωτοι σε αστοχία του χαρακτηριστικού ........ κάτι όχι απίθανο να συμβεί ........ όπου ο φακός πάει περίπατο διότι δεν συμφέρει η επισκευή του ........ κλπ κλπ κλπ ....... όχι βέβαια πως είναι και το απόλυτο feature ......... αλλά μην το χαλάσω πολύ στους λάτρεις των ηλεκτρονικών ....... 

    Έχω άλλη άποψη φυσικά για το τι μπορεί να πάρεις με το χιλιάρικο ......... για φωτογραφία μιλώντας ....... αλλά θα πέσουν να με φάνε ....... 🤣🤣🤣 ...... οπότε ....... 

6 ώρες πριν, pifilos είπε

Κάνουν όμως κατά καιρούς απ΄ όσο έχω δει. Ενώ για fujifilm περιμένουν να πληρώσουμε τις εγχώριες τιμές που είναι έτσι και αλλιώς τσιμπημένες λόγω εταιρείας. Δεν ξέρω τι γινόταν πριν 3 χρόνια γιατί τότε ξεκίνησα να ασχολούμαι αλλά το μόνο που έχω δει σε αυτή την 3ετία είναι κάτι γελοιότητες του στυλ ένας φακός από 1.100 να πηγαίνει στα 1.050. Ρε φίλε οκ αμα έχω να δώσω 1.050 μάλλον θα έχω και 1.110 δεν είναι ότι τα μαζεύω λεπτό λεπτό. Πλέον δε με απασχολεί διότι έχω ό,τι χρειάζομαι απλώς επειδή όλα είναι από e-infinity πάντα υπάρχει στην άκρη του μυαλού μου μη γίνει καμιά μ@λακία και μπλέξω με σερβις εξωτερικού αφού εδώ δεν...

    Γιατί ....... με την RP τι κάνουνε ...... όπου πρόκειται για ξεστοκάρισμα ενός παλιού μοντέλου με την ευκαιρία της Βλάκ Φράϊντεϊ ........ από 1200 κάτι στα 1000 ...... δεν είναι από 2.000 στα 1.000 ...... δύο με τρία κατοστάρικα είναι η διαφορά ....... σιγά την προσφορά ...... και είναι βέβαιο ότι ακόμη δεν έχουν κατέβει στο πραγματικό κόστος ....... 

  Τα φράγκα σου να ακουμπήσεις , σε μία νεκρή αγοραστικά περίοδο ...... και εν όψει εορτών ....... έχοντας μπροστά σου μία γκάμα ανελαστικών υποχρεώσεων που σε περιμένουν στην γωνία ........ από τέλη κυκλοφορίας , από ότι θές ...... αλλά τον Ιανουάριο εσύ θα έχεις στα χέρια σου την RP ...... και θα βγάζεις φωτογραφίες τους λογαριασμούς ........ 

    Ας βγάλουν την R10 σε προσφορά στα 799 και το συζητάμε ξανά ..... 

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Το φακό του θα κάνει πέτρα ...... όχι την καρδιά του ........ 🤣🤣🤣 ...... λειτούργησε το marketing τελικά και πέφτουν τα κάστρα ....... μόνο και μόνο γιατί βγήκε μία RP στο χιλιάρικο ....... 

     Έχουν ακόμη την omd em10 mark ii σε στοκ στα ούτε 5 κατοστάρικα και με τους δύο φακούς κλπ κλπ ...... αλλά ο Black Frider ....... άκου εσύ ..... Black Frider ...... σας πήρε τα μυαλά με την μία ....... 

   

     Η σταθεροποίηση στο σώμα θα σου προσφέρει την δυνατότητα να χρησιμοποιείς Οοοοτι φακούς θες χωρίς την ανάγκη να τους αγοράζεις με αυτό το χαρακτηριστικό επάνω στους ίδιους , όπου θα είναι σαφώς πιο ακριβοί αλλά και πιο ευάλωτοι σε αστοχία του χαρακτηριστικού ........ κάτι όχι απίθανο να συμβεί ........ όπου ο φακός πάει περίπατο διότι δεν συμφέρει η επισκευή του ........ κλπ κλπ κλπ ....... όχι βέβαια πως είναι και το απόλυτο feature ......... αλλά μην το χαλάσω πολύ στους λάτρεις των ηλεκτρονικών ....... 

    Έχω άλλη άποψη φυσικά για το τι μπορεί να πάρεις με το χιλιάρικο ......... για φωτογραφία μιλώντας ....... αλλά θα πέσουν να με φάνε ....... 🤣🤣🤣 ...... οπότε ....... 

    Γιατί ....... με την RP τι κάνουνε ...... όπου πρόκειται για ξεστοκάρισμα ενός παλιού μοντέλου με την ευκαιρία της Βλάκ Φράϊντεϊ ........ από 1200 κάτι στα 1000 ...... δεν είναι από 2.000 στα 1.000 ...... δύο με τρία κατοστάρικα είναι η διαφορά ....... σιγά την προσφορά ...... και είναι βέβαιο ότι ακόμη δεν έχουν κατέβει στο πραγματικό κόστος ....... 

  Τα φράγκα σου να ακουμπήσεις , σε μία νεκρή αγοραστικά περίοδο ...... και εν όψει εορτών ....... έχοντας μπροστά σου μία γκάμα ανελαστικών υποχρεώσεων που σε περιμένουν στην γωνία ........ από τέλη κυκλοφορίας , από ότι θές ...... αλλά τον Ιανουάριο εσύ θα έχεις στα χέρια σου την RP ...... και θα βγάζεις φωτογραφίες τους λογαριασμούς ........ 

    Ας βγάλουν την R10 σε προσφορά στα 799 και το συζητάμε ξανά ..... 

  

     Με αναγκάσατε να πάω να δώ τις προσφορές ......... μόνο και μόνο για να ανακαλύψω τα ίδια κι' απαράλλαχτα ....... ακόμη προσπαθούν να ξεστοκάρουν τις D3500 στα παρά λίγο 500 ευρώ ....... τις Sony a7ii με φακό στα 899 ....... ενώ ζητάνε παρά λίγο 1.100 ευρώ για σκέτο σώμα D7500 ......... έλεος δλδ ........ αυτό που βλέπω είναι τον Φεβρουάριο του 23 μπας και βάλουν νερό στο κρασί τους ....... 

   Καλά για την RP , την έχουν όλοι πρώτη μούρη στο χιλιάρικο ........ εδώ η K - 5 έχει στάνταρ image stabilization επάνω στο σώμα , μοδέλο του 2010 χοντρικά κι' αυτοί ζητάνε χίλια ευρωπαϊκά εν έτει 2022 για την RP και χωρίς image stabilization ........ διότι είναι full frame ....... o tempora o mores ....... και δε πάω να στάξω το χιλιάρικο για μία K - 1 με 2 και κάτι ψιλά χιλιάδες κλικ και με WiFi ...... να μην πω για τα υπόλοιπα ....... δε θέλω κλάματα στο ξεκίνημα της εβδομάδας ........ 🤣🤣🤣 ........ που θα πάω να πάρω την παλιατζούρα της Canon γιατί είναι full frame ....... γιατί την έβγαλαν στην Βλάκ Φράϊντεϊ ........ καλά να μην πω ότι με κανά 400αρι τσακώνω K - 3ii ....... καμιά KP ....... 

   Αλήθεια δεν είδα , έχει έστω κάνα WiFi η RP η έπεσε κι' εκεί περικοπή στα features ....... σιγά μην έχει astro tracer ....... τέτοια γλέντια μόνο σε Pentax ........ 🤣🤣🤣 ...... 

  Απίστευτο , η RP έχει κλείστρο 1/4000 ........ τώρα το είδα ........ εντάξει ρε , έχει WiFi ...... πάλι καλά ...... έχει και 4.779 focus points ....... εντάξει τότε ....... ναι ρε ...... είναι και mirrorles ...... εντάξει , εντάξει ........ 🤣🤣🤣 ....... χαλάλι το χιλιάρικο ........ 🤣🤣🤣 ....... πόσο είπαμε βαστάει η μπαταρία ....... καμιά ώρα ....... 🤣🤣🤣 ........ έχει δύο περίπου εβδομάδες η K - 5 στα χέρια μου κι' ακόμη δεν κουνήθηκε από full ...... 🤣🤣🤣 ....... έχει και 27 κόμμα κάτι effective mp ....... να τα λέμε κι' αυτά ....... 

  

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, καλά τα λες για τις Pentax και τα features τους, και κράζεις την rp, αλλά παραβλέπεις κάτι πολύ σημαντικό.

Κανένας που αγοράζει την πρώτη του σοβαρή μηχανή χιλίων ευρώ, δεν θα πάει να χτίσει σε σύστημα που απο την μια παρατάνε σχεδόν όλες οι εταιρίες σιγά σιγά, αλλά και σε μια εταιρία που φαίνεται να προχωράει με ρυθμούς διάλυσης. Καλή η Pentax, αλλά καθόλου ελκυστική επιλογή για χτίσιμο συστήματος.

Το σίγουρο στοιχημα αυτή την στιγμή για ένα σύστημα που θα εξελιχθεί και στο μέλλον, καλώς η κακώς, το έχει η canon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μπάμπη, καλά τα λες για τις Pentax και τα features τους, και κράζεις την rp, αλλά παραβλέπεις κάτι πολύ σημαντικό.

Κανένας που αγοράζει την πρώτη του σοβαρή μηχανή χιλίων ευρώ, δεν θα πάει να χτίσει σε σύστημα που απο την μια παρατάνε σχεδόν όλες οι εταιρίες σιγά σιγά, αλλά και σε μια εταιρία που φαίνεται να προχωράει με ρυθμούς διάλυσης. Καλή η Pentax, αλλά καθόλου ελκυστική επιλογή για χτίσιμο συστήματος.

Το σίγουρο στοιχημα αυτή την στιγμή για ένα σύστημα που θα εξελιχθεί και στο μέλλον, καλώς η κακώς, το έχει η canon.

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα , η επέμβαση μου είχε καθαρά εθιμοτυπικό χαρακτήρα ώστε να σας επαναφέρω στην τάξη πριν ακουμπήσετε τα όποια ποσά αβασάνιστα ....... να ακουμπήσετε και περισσότερα φυσικά εφόσον γνωρίζετε τι χρειάζεστε πραγματικά ........ άλλωστε είμαι βέβαιος πως κατάλαβες το πνεύμα το οποίο δεν είχε να κάνει με την RP αυτή καθεαυτή αλλά με το σκεπτικό γενικά !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα , η επέμβαση μου είχε καθαρά εθιμοτυπικό χαρακτήρα ώστε να σας επαναφέρω στην τάξη πριν ακουμπήσετε τα όποια ποσά αβασάνιστα ....... να ακουμπήσετε και περισσότερα φυσικά εφόσον γνωρίζετε τι χρειάζεστε πραγματικά ........ άλλωστε είμαι βέβαιος πως κατάλαβες το πνεύμα το οποίο δεν είχε να κάνει με την RP αυτή καθεαυτή αλλά με το σκεπτικό γενικά !

    Για φωτογραφία αυτή καθεαυτή μία RP , όπως και μία a7ii , ώστε να είμαι ακριβοδίκαιος , δεν είναι σημείο έναρξης , ούτε και πρόκειται να γίνουν . 

   Ούτε και ευκαιρίες είναι την συγκεκριμένη περίοδο , μαρκετίστικα τρικ είναι και τίποτε περισσότερο . Ούτε η μία ούτε η άλλη λύση θα προσφέρουν στον χρήστη την διαφορετική ματιά ώστε να δικαιολογήσει την αγορά τους η οποία ελέω τεχνολογίας έχει μεταφερθεί από τα 600 ταβάνι μιας αξιοπρεπούς DSLR σε χιλιάρικο και βάλε χάριν έλλειψης καθρέφτη ....... 600 είχε κομπλέ με φακό η D7200 σε πριν δύο χρόνια αντίστοιχες προσφορές ........ αυτός που νομίζει ότι θα βγάλει καλύτερες φωτογραφίες επειδή κρατάει mirrorles ........ OK ...... θα πάρει περισσότερα καρέ το δευτερόλεπτο ....... αν τα χρειάζεται όντως ....... 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα , η επέμβαση μου είχε καθαρά εθιμοτυπικό χαρακτήρα ώστε να σας επαναφέρω στην τάξη πριν ακουμπήσετε τα όποια ποσά αβασάνιστα ....... να ακουμπήσετε και περισσότερα φυσικά εφόσον γνωρίζετε τι χρειάζεστε πραγματικά ........ άλλωστε είμαι βέβαιος πως κατάλαβες το πνεύμα το οποίο δεν είχε να κάνει με την RP αυτή καθεαυτή αλλά με το σκεπτικό γενικά !

Εγώ δεν θα ακουμπήσω τίποτα σε φακούς και μηχανές για φέτος, εκτός και αν το απαιτήσουν ή παρουσιαστούν κάποιες πολύ συγκεκριμένες συνθηκες.

Το ενδιαφέρον μου έχει μετατοπιστεί σε περιφερειακά της φωτογραφίας, κι εκει δεν υπάρχει καμία προσφορά, δυστυχώς.

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Για φωτογραφία αυτή καθεαυτή μία RP , όπως και μία a7ii , ώστε να είμαι ακριβοδίκαιος , δεν είναι σημείο έναρξης , ούτε και πρόκειται να γίνουν . 

   Ούτε και ευκαιρίες είναι την συγκεκριμένη περίοδο , μαρκετίστικα τρικ είναι και τίποτε περισσότερο . Ούτε η μία ούτε η άλλη λύση θα προσφέρουν στον χρήστη την διαφορετική ματιά ώστε να δικαιολογήσει την αγορά τους η οποία ελέω τεχνολογίας έχει μεταφερθεί από τα 600 ταβάνι μιας αξιοπρεπούς DSLR σε χιλιάρικο και βάλε χάριν έλλειψης καθρέφτη ....... 600 είχε κομπλέ με φακό η D7200 σε πριν δύο χρόνια αντίστοιχες προσφορές ........ αυτός που νομίζει ότι θα βγάλει καλύτερες φωτογραφίες επειδή κρατάει mirrorles ........ OK ...... θα πάρει περισσότερα καρέ το δευτερόλεπτο ....... αν τα χρειάζεται όντως ....... 

  

Περισσότερο ενδιαφέρον για τις προσφορές πάντως, βλέπω σε όσους προέρχονται απο κινητό ή compact μηχανη και ξεκινάνε τώρα στον χώρο των ICL camera.

Οι παλαιότεροι και πιο έμπειροι χρήστες, ξέρουν ακριβώς τι χρειάζονται και ποια μηχανή το έχει και περιμένουν μήπως βγει σε προσφορά. Επειδή όμως συνηθως είναι high end μοντέλο...τζάμπα περιμένουν!😄

Αν δει κανείς καμια προσφορά D850 σώμα εκει κοντά στο χιλιάρικο, ας σφυρίξει! Αντε και καμιά 5DS R!...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Εγώ δεν θα ακουμπήσω τίποτα σε φακούς και μηχανές για φέτος, εκτός και αν το απαιτήσουν ή παρουσιαστούν κάποιες πολύ συγκεκριμένες συνθηκες.

Το ενδιαφέρον μου έχει μετατοπιστεί σε περιφερειακά της φωτογραφίας, κι εκει δεν υπάρχει καμία προσφορά, δυστυχώς.

    Τα ίδια πράγματα λέμε ........ εκτός και παρουσιαστούν συγκεκριμένες ανάγκες λόγω συνθηκών ........ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ........ σιγά μην δημιουργηθεί ανάγκη για RP ........ που έβγαλε και απαγορευτικό σε φακούς η εταιρεία ........ σιγά μην τρέχανε δλδ οι χρήστες για φακούς 2 και 3 χιλιάδων ευρώ ........ για να τους κοτσάρουν επάνω στην RP ......... τους έκοψε τα γόνατα ........ 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...