Προς το περιεχόμενο

Λύση μίσθωσης λόγω θανάτου του σπιτονοικοκύρη και επίδομα στέγασης


itsathina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!
Έγινε αναγκαστικά λύση μίσθωσης του συμβολαίου για το σπίτι που νοικιάζω λόγω θανάτου του σπιτονοικοκύρη,
και στη συνέχεια νέο συμβόλαιο από κληρονόμο, το οποίο έκανα αποδοχή.
Ενημερώθηκα από τη λογίστρια ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το δήμο (επικοινώνησα αλλά η υπεύθυνη είναι σε άδεια και δεν γνώριζαν να μου πουν τι δικαιολογητικά χρειάζεται για να κλείσω ραντεβού), ώστε να διακόψω το επίδομα ενοικίου και λογικά να κάνω νέα αίτηση. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά να με κατευθύνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, itsathina είπε

Καλησπέρα σε όλους!
Έγινε αναγκαστικά λύση μίσθωσης του συμβολαίου για το σπίτι που νοικιάζω λόγω θανάτου του σπιτονοικοκύρη,
και στη συνέχεια νέο συμβόλαιο από κληρονόμο, το οποίο έκανα αποδοχή.
Ενημερώθηκα από τη λογίστρια ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το δήμο (επικοινώνησα αλλά η υπεύθυνη είναι σε άδεια και δεν γνώριζαν να μου πουν τι δικαιολογητικά χρειάζεται για να κλείσω ραντεβού), ώστε να διακόψω το επίδομα ενοικίου και λογικά να κάνω νέα αίτηση. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά να με κατευθύνει; 

Δεν γνωρίζω τα περί διακοπής επιδόματος, αυτό που ξέρω στα σίγουρα όμως είναι ότι ο θάνατος του σπιτονοικοκύρη δεν επηρεάζει τη μίσθωση, κακώς μπήκες σε φασαρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

αυτό που ξέρω στα σίγουρα όμως είναι ότι ο θάνατος του σπιτονοικοκύρη δεν επηρεάζει τη μίσθωση,

δηλαδή και στον άλλο κόσμο δεν γλιτώνουμε από τις  δηλώσεις :)  Ο μακαρίτης αν είχε το συμβόλαιο με το μισθωτή στο όνομα του θα κάνει δήλωση από εκεί που πήγε ? Έχει ΑΑΔΕ παντού απ ότι καταλαβαίνω 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

δηλαδή και στον άλλο κόσμο δεν γλιτώνουμε από τις  δηλώσεις :)  Ο μακαρίτης αν είχε το συμβόλαιο με το μισθωτή στο όνομα του θα κάνει δήλωση από εκεί που πήγε ? Έχει ΑΑΔΕ παντού απ ότι καταλαβαίνω 

Μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν είπα κάτι τέτοιο. Σε περίπτωση της ts αν δεν είχε γίνει λύση τότε η παλιά μίσθωση και οι όροι της θα συνέχιζαν να ισχύουν κανονικά, απλά ο εκμισθωτής θα άλλαζε, ο κληρονόμος είναι αυτός που θα κάνει δήλωση μια και πλέον σε αυτόν ανήκει το ακίνητο, αυτός είναι που θα εισπράττει τα ενοίκια.

Ομοίως και αν ένα ακίνητο αλλάξει ιδιοκτήτη για οποιοδήποτε άλλο λόγο (πχ λόγω πώλησης), η μίσθωση και οι όροι της δεν επηρεάζονται, το μόνο που αλλάζει είναι το ποιος εισπράττει το μίσθωμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...