Προς το περιεχόμενο

Sapphire Pulse 6700 349€ και 6800 Nitro 599€ [ΤΕΛΟΣ]


Inler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλια σε Πλαισιο για τα παιχνιδια δε θυμαμα gpu ή cpu με τηλεφωνακι εγινε δουλεια . Μη τους αφηνετε . Και μια φορα ειχα παει καταστημα , πηρε ο υπαλληλος τηλεφωνο στα κεντρικα κ μου εστειλαν το μειλ απευθειας την ιδια στιγμη .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Cuda σε xx60/xx70 για compute workloads (?) ε λίγο niche φάση- τα ίδια πάνω κάτω και για RT cores όπου σε native RT (χωρίς DLSS) αμφότερες είναι ψόφιες. OpenGL πάει μας τελείωσε - Vulcan και ξερό ψωμί. 😄
(μήπως εννοούσες OpenCL?)

Για να μη πιάσουμε το πόσα games υποστηρίζουν RT ή DLSS. Το raster αφορά το 99.9% των PC games. 

Στο native RT οι RDNA2 είναι σαφώς πιο κάτω αλλά μιλάμε για διαφορές σε πραγματικά FPS ασήμαντες. Το FSR 2.1 έχει αποσπάσει πολύ καλές κριτικές και είναι πολύ κοντά σε απόδοση και ποιότητα απεικόνισης με το DLSS2.

Στο streaming η AMD έχει προχωρήσει στην συνεργασία με OBS και full AV1 encoding/decoding στις RDNA3, αλλά και στις RDNA2 με τον AMF έχει κάνει καλή δουλίτσα.

Για να μη μακρυγορώ περισσότερο θέμα mindshare είναι παρά ουσίας (features).

Ναι στις Lovelace θα υπάρχουν αισθητές διαφορές (κυρίως στο RT εικάζω) αλλά αν σου ζητήσει 899€ MSRP για 4070 Ti τι θα πεις? 😎

Όχι open gl εννοούσα - το χρησιμοποιούν παλιά games, emulators και επαγγελματικές εφαρμογές ακόμα και έχω προσωπικό κόλλημα να δουλεύει σωστά.

Το FSR έχει πολλά ψωμιά να πιάσει DLSS όπου σε αυτό έχει γίνει σωστή δουλειά σε τίτλους. Και με την 3ή έκδοση με το frame generation καλά Χριστούγεννα μέχρι να βγει κάτι αντίστοιχο στο FSR και τι IQ θα προσφέρει.

Το AMF δεν είναι κακό αλλά δε πιάνει καλά καλά ούτε τον nvenc των pascal στο OBS. Οι περισσότεροι προτείνουν να στριμάρεις μέσα από το adrenalin για αυτόν τον λόγο. Το AV1 encoding είναι μεγάλη υπόθεση αλλά δεν είναι ανταγωνιστικό πλεονέκτημα - το παρέχει πλέον ακόμα και η intel.🤣 Πάντως για τους επαγγελματίες streamers επιβάλλεται αγορά νέας κάρτας μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο.

Για το mindshare/marketing θα συμφωνήσω μέχρι ένα βαθμό για αυτό και μας χορεύει ο Πέτσινος. Ο ανταγωνιστής του στο gaming market όμως δεν είναι η amd και η intel πλέον, αλλά οι κονσόλες και μέχρι στιγμής δεν έχει βρει οικονομική εναλλακτική.

Οι τιμές θα είναι ΓΤΠΚ το μόνο σίγουρο, Βλέπω πάλι 500-600 την απλή 4060 στο skroutz.😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος με το coil wine μήπως παίζει κανα παλιότερο παιχνίδι και η κάρτα βγάζει πάρα πολλά fps; Σε αυτή την περίπτωση ένα fps cap in game ή fps limiter στο adrenaline θα λύσει το πρόβλημα.

Σε μένα, μια r9 290 στο darksiders 2  πιάνει όταν ξεκινάει το παιχνίδι 3000+ fps και έχει coil wine. Με limiter από adrenaline στα 60fps δεν το κάνει.

Το πρωί μίλησα με πλαίσιο και τους είπα για το κουπόνι και τα παιχνίδια. Το κουπόνι της δωροεπιταγης μου ήρθε πριν λίγο. Τα παιχνίδια μου είπαν οτι θα έρθουν τις επόμενες μέρες και αν όχι να τους ξαναπάρω τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  αλλαξα και εγω επιτελους την παναξια 470 που ειχα ...εχω ενα θεματακι ομως οταν απεγκατεστησα τους παλιους drivers kai εβαλα τους καινούργιους αλλαξαν τα χρωματα εγιναν πιο εντονα και θερμα κατι που δεν μου αρεσει πως  διορθώνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sils είπε

Καλησπέρα  αλλαξα και εγω επιτελους την παναξια 470 που ειχα ...εχω ενα θεματακι ομως οταν απεγκατεστησα τους παλιους drivers kai εβαλα τους καινούργιους αλλαξαν τα χρωματα εγιναν πιο εντονα και θερμα κατι που δεν μου αρεσει πως  διορθώνεται 

Για τσεκαρε εδω μηπως αλλαξε κατι και γενικα φτιαξτα οπως θελεις. Βαλε αριστερα full rgb και δεξια ρυθμιζεις τα χρωματα ακριβως οπως θελεις ψυχρο λευκο αντιθεση κτλ κτλ τα φερνεις οπως ακριβως σου αρεσουν. 

Screenshot-2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, apostolispk είπε

τρεχάτε χωριανοί την έβγαλε ξανά διαθέσιμη.

Πρόλαβα και έβαλα μια παραγγελία.

thanks 
προλαβα και εκανα και εγω παραγγελια 2 καρτες μια για μενα και μια για ενα φιλαρακι
ελπιζω να παραλαβουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ πριν 15 λεπτά, αντί για mail επιβεβαίωσης μου ήρθε mail ότι υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας και θα επικοινωνήσουν μαζί μου για νεότερα. Για την rx 6700 pulse.Αν τις παίρνουν 2-2 λογικο είναι 😛

Αλλα ενταξει δεν ήμουν ακόμα και τώρα σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για να ειναι ακομα διαθεσιμη ενω εχουμε τσιμπησει ηδη εμεις μονο εδω μεσα καμια 10αρια παμε για πανηγυρικο ακυρο προχθες ενας υπαλληλος στο Πλαισιο το κοιταξε και καλα στις αποθηκες και μου ειπε δεν εχει μεινει καμια.Σκεφτειτε για nvidia μου είπε οτι ειχαν αποθεμα και εχουν εξαντληθει και αυτες πλεον (αυτες που έιχαν έκπτωση που δεν ηταν και κατι τρομερο) για να δουμε λετε να πήρε καμια παρτιδα ακομα;Δυσκολο, εγω άλλο δεν καταλαβα, θα μας δεσμευσουν πχ 350€ μεχρι να δουν τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stafftw είπε

Έκανα και εγώ πριν 15 λεπτά, αντί για mail επιβεβαίωσης μου ήρθε mail ότι υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας και θα επικοινωνήσουν μαζί μου για νεότερα. Για την rx 6700 pulse.Αν τις παίρνουν 2-2 λογικο είναι 😛

Αλλα ενταξει δεν ήμουν ακόμα και τώρα σίγουρος 

 

16 λεπτά πριν, apostolispk είπε

και σε μενα μου ηρθε αυτο το μειλ, αλλα λεει για καποια υλικα που βαλαμε στην παραγγελια.

Τι εννοει ο ποιητης?

Τι ακριβώς έγραφε το email σε εμένα δεν ήρθε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως γράφουν στην καρτέλα του προϊόντος:
Διαθέσιμο σε 3 έως 4 ημέρες

οπότε λογικά αναμένουν νέα παρτίδα?

Επεξ/σία από TR-909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα να ακυρωσει το plaisio τουλαχιστον σε καρτες γραφικων απο amd. Αν χρειαστει θα φερουν και αλλες να καλυψουν τις παραγγελιες. Εφοσον λεει 3-4 μερες λογικα αναμενουν νεες οπως γραφει ο φιλος στο πιο πανω ποστ. Εξαιρετικη τιμη για μια πολυ καρτα και με 2 παιχνιδια δωρο. Το callisto ηταν απο τα πιο πολυαναμενομενα για φετος βγαινει σε λιγες μερες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...