Προς το περιεχόμενο

Η AMD συγκρίνει τις νέες της κάρτες γραφικών RDNA 3 με την GeForce RTX 4080


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στους drivers δεν ειναι ολα τελεια, στις επιδοσεις τις πλησιαζουν, το FSR 3 θα ειναι περιπου σαν DLSS 3.0, το Ray Tracing θα ειναι σχεδον ιδιο, για το NVEC εχουμε περιπου το ιδιο, το noice cancellation το πλησιαζει, οι πωλησεις θα πανε καλυτερα κτλ κτλ
Συμβιβασμοι και μετριοτητες για τον χαλιφη που θελει να γινει χαλιφης στη θεση του χαλιφη.

Πως απο αυτο που συζητουσαμε , εγραψες ολα αυτα .. δεν βλεπω καμια συνδεση.. ..Προκατηλημενος θα ελεγα  δειχνεις , και απορω πως ξεπεσες και ανοιξες διαλογο για μια  ποταπη εταιρεια σαν την AMD..

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Πως απο αυτο που συζητουσαμε , εγραψες ολα αυτα .. δεν βλεπω καμια συνδεση.. ..Προκατηλημενος θα ελεγα  δειχνεις , και απορω πως ξεπεσες και ανοιξες διαλογο για μια  ποταπη εταιρεια σαν την AMD..

Mα απο τη μια μου λες μακαρι οι drivers των 7000 να ειναι σαν των 6000 και λιγο μετα γραφεις οτι δεν ειναι ολα τελεια.
Τα υπολοιπα που εγραψα ειναι επισης απο ποστς AMD users απλα τα μαζεψα ολα και προσπαθω να καταλαβω εφοσον ολα ειναι στο περιπου ή πλησιαζουν γιατι ακομα συζηταμε για το VS ενω η απαντηση ειναι ξεκαθαρη.
Ο ενας οδηγει και ο αλλος ακολουθει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Eγω 2 φορες πηρα AMD και οι 2 ηταν Sapphire και οι 2 καηκαν λιγο μετα την εγγυηση.

Το ίδιο και εγώ.

 

Sapphire και εγώ, χαλούσε το ανεμηστηράκι, αγόρασα το ΙΔΙΟ από ebay, ξαναχάλασε μετά από μερικούς μήνες.

 

Η καλύτερη κάρτα που έχω αγοράσει μέχρι τώρα είναι η nvidia 1060 6gb που έχω ακόμα, και είναι μιας ΤΟΣΟ κινέζικης εταιρείας, που όλο την ξεχνάω. Κάτι σαν BFA. Είχα διαβάσει reviews όμως, και ήξερα τι έπαιρνα. Δεδομένου πως είμαι νο.1 φαν της Xiaomi, εμπιστεύθηκα για μια φορά ακόμα Κινέζους και με βγάλαν ασπροπρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Το ίδιο και εγώ.

 

Sapphire και εγώ, χαλούσε το ανεμηστηράκι, αγόρασα το ΙΔΙΟ από ebay, ξαναχάλασε μετά από μερικούς μήνες.

 

Η καλύτερη κάρτα που έχω αγοράσει μέχρι τώρα είναι η nvidia 1060 6gb που έχω ακόμα, και είναι μιας ΤΟΣΟ κινέζικης εταιρείας, που όλο την ξεχνάω. Κάτι σαν BFA. Είχα διαβάσει reviews όμως, και ήξερα τι έπαιρνα. Δεδομένου πως είμαι νο.1 φαν της Xiaomi, εμπιστεύθηκα για μια φορά ακόμα Κινέζους και με βγάλαν ασπροπρόσωπο.

To ανεμιστηρακι δεν ειναι τιποτα το αλλαζεις απο μια αλλη χαλασμενη.
Εμενα καηκαν τελος δεν φτιαχτηκαν ουτε με reballing.
Toτε συνηθως 2/3 τις εσωζες με reballing εστω και για λιγο καιρο ακομα.
Να ειναι καλα η Intel HD μεχρι να παραλαβω τη 1060 δεν εμεινα χωρις pc.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mα απο τη μια μου λες μακαρι οι drivers των 7000 να ειναι σαν των 6000 και λιγο μετα γραφεις οτι δεν ειναι ολα τελεια.
Τα υπολοιπα που εγραψα ειναι επισης απο ποστς AMD users απλα τα μαζεψα ολα και προσπαθω να καταλαβω εφοσον ολα ειναι στο περιπου ή πλησιαζουν γιατι ακομα συζηταμε για το VS ενω η απαντηση ειναι ξεκαθαρη.
Ο ενας οδηγει και ο αλλος ακολουθει.

Για να κλεισει εδω.. οτι δεν ειναι τελεια , σημαινει οτι υπαρχουν ακομα  μικροπροβληματα που λυνωνται .. Ωπ οτι ακριβως και με την Nvdia..   οπαδισμος σε εταιρειες που κοιτανε να μας πουλανε ολο και πιο ακριβα δεν ειναι για μενα   ειδικα στις καρτες γραφικων και αυτο παει και για την Amd .. Οποτε ο καθενας οτι θελει  επιλεγει και προχωραμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Arkin είπε

Αμαν βρε συ γκαντεμια πως εγινε αυτο? 2019 5700xt reference sapphire στα 369 την κρατησα 2 χρονια αψογη καρτα δεν εκανε κιχ και την εδωσα πηρα 6700xt merc 1 χρονο παλι κομπλε κανενα θεμα και τωρα δινω πονο με 6800xt red dragon. Aτυχος ησουν να ξερεις. Παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις προφανως οπως και τωρα με 4090 και τα καμμενα καλωδια. Ειναι να μην σου βγει το ονομα που λεμε και στην amd κατι κακοι drivers σε καποια ατομα οπως και αυτο που ειπες μολις κανουν τον κοσμο να την αποφευγει κακως για μενα εννοειται. 

Δεν ειναι οχι τουλαχιστον σε 1080p αναλυση το dlss ειναι καλυτερο. Σε μεγαλυτερες αναλογα. Cyberpunk 2077 στο dlss θολωνει αρκετα δυστυχως με fsr ειναι αρκετα πιο καθαρη η εικονα. Και στο RDR 2 ιδια κατασταση. Μπορεις να τα τσεκαρεις να τα δεις ο ιδιος. 

Ειναι προφανές ότι του καήκανε οι κάρτες γιατί δεν άλλαξε σε καμία την πάστα. Δεν χρειάζετε μεγάλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Για να κλεισει εδω.. οτι δεν ειναι τελεια , σημαινει οτι υπαρχουν ακομα  μικροπροβληματα που λυνωνται .. Ωπ οτι ακριβως και με την Nvdia..   οπαδισμος σε εταιρειες που κοιτανε να μας πουλανε ολο και πιο ακριβα δεν ειναι για μενα   ειδικα στις καρτες γραφικων και αυτο παει και για την Amd .. Οποτε ο καθενας οτι θελει  επιλεγει και προχωραμε..

Αρα θεωρεις οτι AMD και Nvidia ειναι στο ιδιο επιπεδο οσον αφορα τους Drivers;
Tελειος δεν ειναι κανενας απο τους 2 το θεμα ειναι ποσα προβληματα εχει ο ενας και ποσα ο αλλος και ποσο γρηγορα λυνονται.
Αν  ο ενας εχει 10 και ο αλλος εχει 1 αυτος με τα 10 κανει 6 μηνες να τα λυσει και αυτος με το 1 κανει 3 μερες να το λυσει τοτε μονο ιδιοι δεν ειναι.

Οπαδισμος υπαρχει και απο τις 2 πλευρες οπως και οι 2 πλευρες κοιτανε να βγαλουν περισσοτερα χρηματα καθε φορα.
Εταιριες ειναι δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα.
Ο σκοπος μιας εταιριας ειναι να βγαλει περισσοτερα χρηματα, να επεκταθει και να γινει νο1 προιον της αγορας.
Απο εκει και περα σαν καταναλωτης εχεις δικαιωμα να μην αγορασεις τιποτα ή να αγορασεις αυτο που σου αρεσει και σου κανει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgios Pappas είπε

Ειναι προφανές ότι του καήκανε οι κάρτες γιατί δεν άλλαξε σε καμία την πάστα. Δεν χρειάζετε μεγάλη συζήτηση.

Το κατάλαβα το προφανές από τα επόμενα ποστ. Απλά μεγάλωσα για αντιπαραθεσεις. Ο κόσμος έχει μάτια και κριτική σκέψη ελπίζω να κρίνει ποιος μιλάει με εμπειρία και ποιος όχι. Το πολύ πολύ να μας πέσουν τα μαλλιά με αυτά που διαβάζουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Georgios Pappas είπε

Ειναι προφανές ότι του καήκανε οι κάρτες γιατί δεν άλλαξε σε καμία την πάστα. Δεν χρειάζετε μεγάλη συζήτηση.

Εσυ στα 2 χρονια αλλαζεις παστα;
Ειδικα η 290x δεν εκλεισε καν 2 χρονια στον 1,5 εφυγε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το κατάλαβα το προφανές από τα επόμενα ποστ. Απλά μεγάλωσα για αντιπαραθεσεις. Ο κόσμος έχει μάτια και κριτική σκέψη ελπίζω να κρίνει ποιος μιλάει με εμπειρία και ποιος όχι. Το πολύ πολύ να μας πέσουν τα μαλλιά με αυτά που διαβάζουμε. 

Ισχύει. Τα μαλιά μου πέφτουνε ήδη.

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εσυ στα 2 χρονια αλλαζεις παστα;
Ειδικα η 290x δεν εκλεισε καν 2 χρονια στον 1,5 εφυγε.

Αμα χρειαστεί αλάζω ναι. και σε 1080τι που είχα τις msi ηθελε αλαγή πάστας κάθε ένα έτος. Ανάλογα την κάρτα και την χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Georgios Pappas είπε

Ισχύει. Τα μαλιά μου πέφτουνε ήδη.

Αμα χρειαστεί αλάζω ναι. και σε 1080τι που είχα τις msi ηθελε αλαγή πάστας κάθε ένα έτος. Ανάλογα την κάρτα και την χρήση.

Eχεις καταλαβει οτι βαραγε αυτες τις θερμοκρασιες απο τη πρωτη μερα η νομιζεις οτι ετσι κατεληξε στον 1,5 χρονο και εγω δεν εδωσα σημασια;
Παστα θα αλλαξεις οταν δει σημαντικη αλλαγη στις θερμοκρασιες,οταν εχεις τις ιδιες θερμοκρασιες δεν εχεις κανενα λογο να αλλαξεις παστα στο χρονο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, basilis_k6 said:

βγάλε μαρή Λίζα μια RX 7800 στα ισα της 4070 (πρωην 4080 πλέμπα edition) στα 400 να χαρούμε και εμεις τα φτωχαδάκια που ειμαστε ακομα με καρτες απο την bf του 2019.

Του 2017 εννοείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το μονοπώλιο της nVidia δεν βλέπω να σπάει ούτε σε αυτή τη γενιά. Καλά τα DP 2.1 και τα USB-C, καλές οι μικρότερες διαστάσεις και γενικά η "τεχνολογία", αλλά όταν το λόγο παίρνουν τα benchmarks και το performance -ξανατονίζω δυστυχώς- η AMD δεν μπορεί να κοντράρει την nVidia. Όταν ως εταιρία πλασάρεις το flagship μοντέλο σου να κοντραριστεί με το δεύτερο καλύτερο της αντιπάλου σου (και εν προκειμένω δεν έχεις να παρουσιάσεις κάτι έστω παραπλήσιο στην 4090), τότε έχεις φάει σκόνη και απλά παλεύεις με μαρκετίστικα τεχνάσματα να πείσεις κάποιους "ρομαντικούς". Και είναι μαρκετίστικα τεχνάσματα το παραπάνω άρθρο, απλά γιατί ενώ σε όλο το άρθρο συγκρίνει τις RX 7900 με την RTX 4080, ξαφνικά στο τέλος που έρχονται τα benchmarks σε παιχνίδια η σύγκριση γίνεται με την RX 6950 XT.

Για να προλάβω κάποιους που τα βλέπουν με "οπαδικά γυαλιά", δεν είμαι fanboy καμίας εταιρίας, τα έχω ξεπεράσει αυτά τα "κολλήματα" τουλάχιστον 20 χρόνια τώρα. Κατάπτυστη η nvidia για την τιμολογιακή πολιτική της, ναι, αλλά δυστυχώς έτσι είναι το μονοπώλιο. Βρίσκει και τα κάνει. Ελπίζω μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή να έχει να παρουσιάσει κάτι αντίστοιχο τόσο η AMD όσο και η Intel, μπας και δούμε καμία άσπρη μέρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, atom7 είπε

Δυστυχώς το μονοπώλιο της nVidia δεν βλέπω να σπάει ούτε σε αυτή τη γενιά. Καλά τα DP 2.1 και τα USB-C, καλές οι μικρότερες διαστάσεις και γενικά η "τεχνολογία", αλλά όταν το λόγο παίρνουν τα benchmarks και το performance -ξανατονίζω δυστυχώς- η AMD δεν μπορεί να κοντράρει την nVidia. Όταν ως εταιρία πλασάρεις το flagship μοντέλο σου να κοντραριστεί με το δεύτερο καλύτερο της αντιπάλου σου (και εν προκειμένω δεν έχεις να παρουσιάσεις κάτι έστω παραπλήσιο στην 4090), τότε έχεις φάει σκόνη και απλά παλεύεις με μαρκετίστικα τεχνάσματα να πείσεις κάποιους "ρομαντικούς". Και είναι μαρκετίστικα τεχνάσματα το παραπάνω άρθρο, απλά γιατί ενώ σε όλο το άρθρο συγκρίνει τις RX 7900 με την RTX 4080, ξαφνικά στο τέλος που έρχονται τα benchmarks σε παιχνίδια η σύγκριση γίνεται με την RX 6950 XT.

Για να προλάβω κάποιους που τα βλέπουν με "οπαδικά γυαλιά", δεν είμαι fanboy καμίας εταιρίας, τα έχω ξεπεράσει αυτά τα "κολλήματα" τουλάχιστον 20 χρόνια τώρα. Κατάπτυστη η nvidia για την τιμολογιακή πολιτική της, ναι, αλλά δυστυχώς έτσι είναι το μονοπώλιο. Βρίσκει και τα κάνει. Ελπίζω μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή να έχει να παρουσιάσει κάτι αντίστοιχο τόσο η AMD όσο και η Intel, μπας και δούμε καμία άσπρη μέρα...

Εξαιρετικά δύσκολο να παρουσιάσει μελλοντικά κάτι άμεσα ανταγωνιστικό η amd. Το budget που διαθέτει η NVIDIA για έρευνα και ανάπτυξη είναι αστρονομικό σε σχέση με τους άλλους. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...