Προς το περιεχόμενο

Samsung hw-q990b vs Sonos arc+sub+one sl


agnostos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Samsung.

Εκτός του ότι είναι νεότερο και φθηνότερο, βρίσκω πολύ προβληματικό ότι το sonos συνδέεται μόνο με την τηλεόραση μέσω arc ή earc  και όλα τα υπόλοιπα μηχανήματά σου ( κονσόλες, blueray player, apple tv κτλ) πρέπει να συνδεθούν απευθείας στην tv. 
Αν η τηλεόρασή σου δεν μπορεί να παίξει atmos, δεν μπορεί και το σόνος, ενώ έχει τη δυνατότητα.

Επίσης ό,τι συγκριτικό έχω διαβάσει για αυτά τα 2, όλα βγάζουν τη samsung νικητή. 

Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση. Με τη Samsung παίρνεις περισσότερα με λιγότερα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιότητα ήχου και πιο σωστή απόκριση πιθανότατα την έχει η Sonos Arc.

Το Subwoofer της, αν πάρεις δηλαδή το Sub Gen3 είναι ξεκάθαρα καλύτερο από αυτό της Samsung (αλλά και πολύ ακριβό :D ).

Για μουσική δύσκολα κάνουν δουλειά οι ηχομπάρες, οι Sonos Arc + Beam που έχω δοκιμάσει είναι επιεικώς οκ για μουσική, ενώ πολλές άλλες είναι απαράδεκτες για μουσική.
Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η μουσική, πάρε ένα σετ από 2 ενεργά bookshelf/monitors και συνδύασε τα με ένα DAC (ή πάρε ένα έτοιμο για "TV use" σύνολο όπως π.χ. τα Klipsch The Fives ή προτιμότερα, τα SVS Prime Wireless System ή ακόμα καλύτερα τα SVS Prime Wireless Pro που πρέπει να έρθουν στην αγορά εντός του Δεκέμβρη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sonos ξεκάθαρα και χωρίς δεύτερη σκέψη.

Και για μουσική αντί για τα one , βάζεις τα five.

Ακριβούτσικη λύση αλλά παντρεύεις 2 κόσμους. Αυτόν της μουσικής με αυτόν του hc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο δίλημμα έχω και δεν ξέρω τι να κάνω… νιώθω ότι επειδή το arc κυκλοφορεί αρκετά χρόνια, το q990b είναι καλύτερο. Χωρίς να το βασίζω κάπου καθώς όλα τα reviews παρουσιάζουν και τις δυο επιλογές ισάξιες. Αλλά απ την άλλη sonos είναι sonos!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Sonos ξεκάθαρα και χωρίς δεύτερη σκέψη.

Και για μουσική αντί για τα one , βάζεις τα five.

Ακριβούτσικη λύση αλλά παντρεύεις 2 κόσμους. Αυτόν της μουσικής με αυτόν του hc 

Αν είναι να ξεπεράσεις τα 2500 μήπως η κλασική λύση (ενισχυτής-ηχεία) είναι πιο vfm (εφόσον υπάρχει ο χώρος);

7 ώρες πριν, geor92 είπε

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο δίλημμα έχω και δεν ξέρω τι να κάνω… νιώθω ότι επειδή το arc κυκλοφορεί αρκετά χρόνια, το q990b είναι καλύτερο. Χωρίς να το βασίζω κάπου καθώς όλα τα reviews παρουσιάζουν και τις δυο επιλογές ισάξιες. Αλλά απ την άλλη sonos είναι sonos!

Υπάρχει πάντα η σημαντική πιθανότητα να καταργηθεί η arc από το 2023 και να βγει η νέα γενιά (όπως ακούγεται και για νέα έκδοση των one με up-firing), με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό...

ΥΓ. Το γεγονός οτι η Sonos δεν υποστηρίζει bluetooth και passthrough μπορεί να ξεπεραστεί με κάποιο συμβατό "μηχανάκι" ή είναι χαμένη υπόθεση;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο δίλλημα και εγώ.. αλλά εκεί που η ζυγαριά έγερνε προς Sonos με βλέπω να πηγαίνω προς Samsung.

Η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει Dolby Atmos, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να συνδέσω κάποιο  Media Player, τύπου nVidia Shield που να υποστηρίζει Atmos..

Οπότε θα πρέπει να συνδέσω το Shield στην ηχομπάρα και την ηχομπάρα στην τηλεόραση μετά, σωστά;

Άρα την Sonos την ξεχνάμε γιατί έχει μόνο ένα HDMI IN..ενώ η Samsung έχει και HDMI Out.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η λύση του HDfury Arcana, αλλά δεν έχει και ασήμαντο κόστος.

Πάντως αν είναι να δώσετε 2500€+ καλύτερα να δείτε την λύση AV Receiver + ηχείων, θα πάρετε σαφώς καλύτερο ήχο, καλύτερο surround envelopment, αληθινό Atmos/DTS:X. Και αν παίζει θέμα με τα καλώδια υπάρχουν λύσεις όπως κρυφά κανάλια στον τοίχο/πάτωμα, ή και το ακραίο, σκάψιμο στον τοίχο, στοκάρισμα και βάψιμο. Υπάρχουν ειδικοί που αναλαμβάνουν τέτοιες υποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τη Sonos έχεις μεγαλύτερη μουσικότητα και την ελευθερία να παίξεις όπως θέλεις. Από 899 έως 3000 ευρώ με δύο sub και τα SL5 plus.

Με τη Samsung την πιο έτοιμη λύση, περισσότερους οδηγούς, χειρότερο θεωρητικά sub (στην πράξη δε θα σου λείψει τίποτα ίσως λίγο punch σε σχέση με αυτό της Sonos) και περιφερειακό ήχο και θα έλεγα πολύ καλύτερη απόδοση σε ταινίες, παιχνίδια. Σε μουσική είναι πολύ καλή αλλά η Sonos προηγείται. Φυσικά δε μπορείς να προσθέσεις αφαιρέσεις ηχεία, sub όπως στη Sonos.

Ξεκάθαρα λόγω τιμής και συνολικής απόδοσης θα πρότεινα Samsung.

Εξαιρετική είναι και η Klipcsh 1200 αλλά της λείπει υποστήριξη για DTS:X και είναι αρκετά ακριβή αν τη βρεις, γύρω στα 1500.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα Samsung, πρώτον γιατί με Sonos πας 600-700 ευρώ παραπάνω και έχεις απλά λίγο καλύτερο ήχο σε μουσική, όταν στην Samsung έχεις καλύτερο ήχο για ταινίες, gaming και καλύτερο atmos. Επίσης αν είναι να φτάσεις 1700 ευρώ φτιάχνεις δικό σου σύστημα με ενισχυτή και ηχεία. Στα 999 ουσιαστικά το λένε όλοι η ηχόμπαρα της Samsung είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, elessar86 είπε

Ξεκάθαρα Samsung, πρώτον γιατί με Sonos πας 600-700 ευρώ παραπάνω και έχεις απλά λίγο καλύτερο ήχο σε μουσική, όταν στην Samsung έχεις καλύτερο ήχο για ταινίες, gaming και καλύτερο atmos. Επίσης αν είναι να φτάσεις 1700 ευρώ φτιάχνεις δικό σου σύστημα με ενισχυτή και ηχεία. Στα 999 ουσιαστικά το λένε όλοι η ηχόμπαρα της Samsung είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. 

Το γνωρίζεις φαντάζομαι πως ο καλός ήχος για μουσική είναι το ίδιο καλός και για ταινίες και gaming, και οτιδήποτε (το "καλό" ηχείο/ηχομπάρα, έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στην απόδοση του, και αυτά είναι τα ίδια για οποιοδήποτε πρός απόδοση ήχο περιεχόμενο υπάρχει, σε αντίθεση με τις βλακείες που έλεγαν χρόνια τα περιοδικά διαφήμιση τύπου hitech και τα site του μπάτσου στυλ whathifi, stereophile, κλπ, δεν υπάρχει "ηχείο που κάνει για ροκ", "ηχείο που κάνει για jazz" και  "ηχείο που κάνει για home cinema".

Όλα αυτά έχουν ερευνηθεί και αποσαφηνιστεί από επιστήμονες του κλάδου όπως ο Floyd Toole, ο Sean Alive, Per Vilhelm Bruel, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...