Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη router Cosmote Speeport Plus 2 vs ZTE H1600


tassos_7
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 11/12/2022 at 12:12, Gatoskylo8 said:

Σε ποιο αναφέρεσαι; Στο ΖΤΕ ή το Plus 2;

Μια χαρά είναι για εσάς αυτά τα ρούτερ, οι γραμμές λόγω του χαλκού είναι σε ελεεινή κατάσταση, δεν φταίει ο εξοπλισμός.

 

δυστυχως τα περισσοτερα ρουτερ που δινουν οι παροχοι ειναι για σκουπιδια., ειναι και ο χαλκος για πεταμα αλλα παρα πολλα ρουτερ ειναι χαλια

ευτυχως τωρα τελευταια ειναι λιγο καλυτερη η κατασταση.

On 07/12/2022 at 18:27, G-pal said:

Για cosmote @poulinos πιο ρούτερ για σταθερότητα fritz!box να πάρω ανεξαρτήτως χρημάτων ? 

 

Δεν με νοιάζει το WiFi, απλά θέλω καλύτερες επιδόσεις. 

Οποιο και να παρεις απο τα 7530 ,7530ax  και τα αντιστοιχα 7590 σε σταθερητοτητα δεν θα δεις διαφορα.απλα η διαφορα ειναι στα χαρακτηριστικα. ως futureproof θα επερνα το 7530ax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 04/12/2022 at 23:57, lak10 said:

ειχα το ZTE 1600 ειχα θεμα πολλες φορες ενω ηταν συνδεμενο δεν με εβγαζε στο ιντερνετ και το ελυνα μονο με απανωτα ρεσταρτ ζητησα αλλαγη με speedport plus 2 ελπιζω να ειναι καλυτερο

σιγουρα θα υπαρξουν θεματα με το zte1600 αφου ειναι νεο μοντελο.καποια στιγμη θα βγουν firmware. με ολα τα ρουτερ αυτο γινεται ειδικα οταν μια εταιρεια βγαζει 100 μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

δυστυχως τα περισσοτερα ρουτερ που δινουν οι παροχοι ειναι για σκουπιδια., ειναι και ο χαλκος για πεταμα αλλα παρα πολλα ρουτερ ειναι χαλια

Επειδή έχεις πολλές γνώσεις και είσαι αξιοσέβαστο μέλος, θα ήθελα να μου πεις τι ακριβώς εννοείς με αυτό;

Προβλήματα στο wifi ή στη γραμμή καθαρά; Διότι αν έχεις σωστή συνδεσμολογία/καλωδίωση και με ρούτερ 10ετίας κάνεις δουλειά.

3 ώρες πριν, poulinos είπε

σιγουρα θα υπαρξουν θεματα με το zte1600 αφου ειναι νεο μοντελο.καποια στιγμη θα βγουν firmware. με ολα τα ρουτερ αυτο γινεται ειδικα οταν μια εταιρεια βγαζει 100 μοντελα.

Έχει πάντως πάνω από 9 μήνες στην κυκλοφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Gatoskylo8 said:

Επειδή έχεις πολλές γνώσεις και είσαι αξιοσέβαστο μέλος, θα ήθελα να μου πεις τι ακριβώς εννοείς με αυτό;

Προβλήματα στο wifi ή στη γραμμή καθαρά; Διότι αν έχεις σωστή συνδεσμολογία/καλωδίωση και με ρούτερ 10ετίας κάνεις δουλειά.

Έχει πάντως πάνω από 9 μήνες στην κυκλοφορία.

παμε ενα ενα.

θα αναφερω καποια cpe και προβληματα που υπηρχαν. ειναι λιγο παλια τα cpe απλα θα καταλαβεις τι εννοω

microcom 2636 -> Μετα απο χ καιρο ολα εβγαζαν το ιδιο θεμα.να μην bootaroun.

crypto f200 -> προβληματα με τους drivers να μην βγαινε το εικονιδιο συνδεσης.

crypto f320 -> ολα καηκαν ακριβως με τον ιδιο τροπο

crypto f330 -> ολα καηκαν ακριβως με τον ιδιο τροπο.

siemens cl 110 -> Εψηνες μπιφτεκια πανω. -> ολα χαλαγαν.

gennet  τα δυο μικρα μοντελα  δεν θυμαμαι μοντελα.οι μπαταριες φουσκωναν.

gennet/Oxygen τα μεγαλα μοντελα 15402,25402,35402,45402 -> προβλημα με fans.προβλημα με θερμοκρασιες,προβλημα με μπαταριες.

και αλλα πολλα κατα καιρους. και θα εξηγησω κατι το απλο που θα καταλαβεις γιατι η κατασταση με τα cpe παει κατα διαολου.

ας παρουμε την tp link. η εταιρεια ειναι απο τις φτηνες καλες κινεζικες. βγαζει ενα router πχ τυχαιο το μοντελο 850re.

βγαζει το 850re v1. βγαζει firmware updates για αυτο

μετα απο ενα χρονο 850re v2. βγαζει firmware updates διαφορετικα απο το V1 γιατι πολυ απλα ειναι αλλο hardware.

μισο χρονο μετα παμε στο v3.Και βλεπεις προιοντα tp link να ειναι σε v8. ολα διαφορετικο hardware με διαφορετικα firmware.

παμε σε μια σοβαρη εταιρεια στην avm. 5 χρονια εγγυηση.οποτε ποιοτικα καταλαβαινεις οτι τα παει καλα.

βγαζει ενα router πχ 7530. βγαζει και ενα δευτερο μοντελο το 7590.

παρατηρηση πρωτη. βγαζει 2-3 μοντελα ανα κατηγορια και οχι σαν την tp link 15 μοντελα ανα κατηγορια.αρα η avm μπορει να τα προσεχει περισσοτερο.

παρατηρηση δυο. δεν βγαζει η avm v1 v2 v3. ειναι ενα version.ακομα και αν βγει αλλο οπως εγινε με το 7590ax το firmware ειναι το ιδιο.δεν παλευουν να φτιαξουν διαφορετικο firmware για το καθενα.

παρατηρηση τρια.δεν ειναι καν firmware.ειναι λειτουργικο.εχουν ενα ενιαιο λειτουργικο fritz!os που ειναι σαν τα windows.το φτιαχνουν και το βελτιωνουν και οταν το βαζουν στο cpe απλα ανοιγει τις επιλογες για το συγκεκριμενο cpe.οποτε δεν χρειαζεται ενα bug να το διορθωσεις σε 230 διαφορετικα router.το διορθωνεις σε ενα λειτουργικο οπως γινεται με τα windows και θα διορθωσει οσα cpe χρειαζονται. και στα windows κατεβαζεις update για ολο το hardware οποτε βελτιωνεις ενα λειτουργικο.τωρα αν το bug ειναι σε σενα ή σε αλλο pc δεν σε νοιαζει.

οποτε η fritz ακομα και για παλια cpe των 5 χρονων συνεχιζει κανονικα να εχει το ιδιο λειτουργικο που υπαρχει και τα νεοτερα. το ειπα λιγο γενικα αλλα U get my point.

παμε στο zte. οι 9 μηνες δεν ειναι πολλοι για να φτιαξουν ολα τα errors. και θα το εξηγησω και αυτο.

η technicolor φτιαχνει Custom firmware για ολους τους Providers. αντι να υπαρχει ενα firmware που να μπορει να παιξει σε χ providers αντιθετα customarei το firmware για τον συγκεκριμενο isp.το αποτελεσμα να βλεπεις για την cosmote να ειναι το firmware πχ 9.2.2.1 για την nova να εχει φτασει στο 9.2.3.2 γιατι βρηκε αλλα bugs κτλ.

η avm σου λεει διαλεξε χωρα.διαλεγεις ελλαδα.ποιοι παροχοι υπρχουν.αυτοι :cosmote,nova,vodafone. οκ αυτες οι ρυθμισεις.οποτε οτι διορθωση γινει για εναν παροχο θα περαστει και στους αλλους.

βεβαια κανεις παροχος με εξαιρεση την Hol καποτε και τωρα την wind δεν θα δωσει fritz λογω κοστους.οποτε θα παρουν πλεον οτι εταιρεια τα δινει φτηνα.zte,huawei κτλ.

και για να μην λεμε για την avm μονο δες και την draytek.και αυτοι θα βγαλει λιγα μοντελα.δεν ειναι τυχαιο οτι εταιρειες που τα πηγαινουν καλα εχουν ενα εναιο λειτουργικο κατα καποιο τροπο και βγαζουν λιγα μοντελα.

γιατι νομιζεις τα apple τα κινητα πανε τοσο καλα? δεν ειμαι apple fan το λεω απο τωρα. οι τυποι βγαζουν 3 μοντελα καθε χρονο που ειναι σχεδον το ιδιο hardware και ενα εναιο λειτουργικο που θα παιξει απο το iphone 10 μεχρι το 14 για παραδειγμα. θα λυσουν τα bugs σε ενα ενιαιο λειτουργικο και τερμα.ενω παρε την xiaomi που βγαζει 142 μοντελα το μηνα μαζι με την Huawei. το λιγα και καλα ισχυει απολυτα.

και το χειροτερο ειναι οτι βλεπεις τελειως χαζα bugs που δεν τα φτιαχνουν.

παμε σε απλα παραδειγματα παλι.

tp link to 4010 to powerline.εχει πχ την εκδοση 3.3.3.3. στο ιντερνετ σου δινει την 3.3.3.4.την περναω.περναει κανονικα. ομως bug η εκδοση φαινεται 3.3.3.3. δεν το φτιαξαν ποτε γιατι απλα βγηκε αλλη εκδοση hardware.

tp link 4010. χανει το firmware. πουθενα εργαλειο να το επαναφερεις.το βρηκα απο third party ατομο που το ειχε φτιαξει. στην avm υπαρχει τετοιο tool

tp link 4g. χανει το firmware.ψαχνω να βρω οδηγιες να το επαναφερω. οταν το συνδεω για να μπω tftp δοκιμαζω να επαναφερω το αρχικο firmware. hard brick χειροτερα απο πριν. δοκιμαζω να βαλω το τελευταιο firmware .hard brick.

δοκιμαζω να βαλω το firmware που μου ζηταει το οποιο ειναι απο αλλο μοντελο. πχ εχω το 4010 αλλα μου λεει βαλε το firmware απο το 7040.το δοκιμαζω.hard brick.

αλλο προιον.πατας να σου κατεβασει το τελευταιο firmware.σου λεει δεν υπαρχει νεο firmware.μπαινεις μεσα στο site της tp link.βλεπεις κανονικα νεο firmware.το κατεβαζεις το περνας ολα οκ.

ειδικα στην tp link το τι βλακειες εχω δει δεν λεγεται.

με την gennet.oxygen δεν ξερω αν επρεπε να γελαω ή να κλαιω.

μοντελο 35402 -> συγνωμη κατασκευαστικο λαθος.κολλησαμε ενα τσιπακι πανω που πρεπει να αφαιρεθει.

στα πρωτα μοντελα το mac filtering απο default ανοιχτο. τις μισες συσκευες τις εκοβε τις αλλες μισες οχι. δεν ειχε να το κλεισεις.ηταν ειτε deny ειτε permit.

μοντελο 15 25 35χχχ. το πισω φανακι που ειναι εξοδο αερα χαλουσε.πρεπει να ειχα αλλαξει πανω απο 300 φανακια. στο 45αρι καταλαβαινουν οτι ζεσταινονται τα dsl chips.βαζουν ψυκτρα και φανακι.το φανακι κολλημενο στο pcb τα καλωδια του και οχι με βυσμα. χαλαει το φαν.

ακολουθει ο παρακατω διαλογος.

εχει χαλασει το Fan.

δεν γινεται να εχει χαλασει.δεν χαλαει ποτε.

μα εχει χαλασει.

οκ μπορεις να μου πεις τι γραφει απο κατω.

του λεω γραφει 0.25a 5 volt

μου λεει:δεν γινεται να ειναι 5 volt πρεπει να ειναι 12

(απομεσα μου) .οκ ειμαι και τυφλος.

στελνει τεχνικο να αλλαξει το φαν.ο τεχνικος ερχεται με 12 volt φαν.βλεπει οτι ειναι 5 (που το ειχα πει).οκ θα τραβηξουμε 12 απο αλλη γραμμη.

gennet /oxygen part 2

οι μπαταριες φουσκωνουν

απαντηση: τις βαζεις αναποδα.

απαντηση:οχι δεν τις βαζω αναποδα διοτι αν την βαλεις αναποδα δεν παιζει,β.καιγεται το cpe, γ. λεει πως μπαινει ο ακροδεκτης. επισης η μπαταρια παιζει κανονικα και απλα μετα απο καιρο φουσκωνει. δεν το φτιαξαν ποτε.

gennet oxygen part 3.

πανω στο pcb γραφεται οτι στο pin 1 μπαινει το κοκκινο ή το κιτρινο καλωδιο της μπαταριας .η μπαταρια ειχε 4 καλωδια.

απαντηση ναι σωστα λεει.

μα εγω εχω ενα batch απο μπαταριες που απο την μια πλευρα το καλωδιο ειναι κιτρινο και απο την αλλη ειναι κοκκινο.που ξερω ποιο ειναι το 1.

απαντηση .οταν γινεται αυτο ειναι το κοκκινο το 1.

απομεσα μου(ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις αλλα χρωματα).

gennet/oxygen part 4

 τεχνικος. ρε πουλινε η μπαταρια δεν κουμπωνει μεσα στην θηκη της. λεω ρε γαμοτο τοσες εχω βαλει ολες μπαινουν. στειλε φωτογραφια.μου στελνει.την βλεπω την φωτογραφια κατεβαινω αρπαζω ενα gennet αρπαζω μια μπαταρια απο το νεο batch. η μπαταρια ειναι ενα κλικ πιο μεγαλη.αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν χωραει.εκει που ειχε τρυπες το pcb της μπαταριας για να κατσει μεσα στο σασι εχουν βαλει ταινια γυρω γυρω και εχουν κλεισει οι τρυπες.επρεπε να τις ανοιξεις για να κατσει.

 

crypto. τα modem σας καιγονται.τα αλλαζουμε πεντε πεντε. (εσκαγε πυκνωτης)

crypto θα λετε στους πελατες να τα φερνουν σε εμας. (μαλλον τους κοροιδευαμε)

 

και αλλα τοσα παραδειγματα.σιγουρα το βασικο ειναι ναεχεις μια καλη γραμμη γιατι αμα δεν εχεις δεν θα παιξει τιποτα σωστα.

και τελευταιο παραδειγμα σε bug.

βαζω ενα Repeater πανω σε ενα zte. σεταρω το Repeater.Ολα μια χαρα.το βγαζω το παω εκει που πρεπε να μπει και ενω συνδεεται δεν βγαινω ιντερνετ.παω να το κανω ping μεσα απο το zte  αλλα τιποτα.με τα πολλα ειναι ενα bug σε συνδυασμο με το zte .το συγκεκριμενο repeater. με αλλο ημουν ενταξει.

εχω δει και αλλα τοσα αλλα ειλικρινα πλεον δεν τα θυμαμαι.

τα προβληματα στα cpe δηλαδη ειναι διαφορα.απο προβληματα wifi απο προβληματα firmware απο προβληματα hardware,απο προβληματα ψυξης.

 

linksys νομιζω ηταν το 354 το μοντελο.οταν το μπουκωνες εκανε disconnect.και γιατι εκανε disconnect.Γιατι ειχαν βαλει κατι σαν routine μεσα οτι αμα χασει καποια pings να θεωρει οτι εχει γινει disconnect.οταν το μπουκωνες με 2mbit γραμμη τις τοτε εποχες ειδικα με τορρεντ επειδη δεν επαιρνε reply απο το ping λογω του φορτου τσουπ σε αποσυνδεε.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

Μπορεις να παιξεις με το καναλι πχ στο ασυρματο.αν και το καλωδιο ειναι η καλυτερη λυση.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έχεις κάποια πιθανά κανάλια να προτείνεις, που φαντάζομαι δεν θα πρέπει να είναι από αυτά που τα πιο πολλά μόντεμ διαλέγουν αυτόματα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως πέρα από τα πιο advanced σενάρια που μπορεί να χρειαστεί κάποιος σε σχέση με το δίκτυο στο σπίτι του, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα με τις "απλές" συσκευές που δίνουν οι providers. Καταλαβαίνω πως τα fritz έχουν ένα advanced και πλήρως παραμετροποιήσιμο λειτουργικό, αλλά για ένα απλό δίκτυο στο σπίτι η δουλειά γίνεται και με πιο απλά σενάρια και εξοπλισμό.

Έχω το speedport plus 2 πάνω στην 300αρα οπτική και συνδέονται πάνω του 3 ethernet συσκευές και περίπου 12 ασύρματες με τις περισσότερες να είναι στα 5Ghz (μια κάμερα και άλλος ένας σένσορας είναι στα 2.4). Όλα λειτουργούν άψογα, η κάλυψη είναι πολύ καλή και δεν χρειάστηκε τελικά να αφήσω συνδεδεμένο και ένα Asus AC2900 που είχα ρυθμίσει σε AP mode, για να καλύπτει συσκευές στην άλλη άκρη του σπιτιού. Το speedport λειτουργεί σταθερά και χωρίς διακοπές και η θερμοκρασία του είναι φυσιολογική. Προφανώς δεν μπορείς να πειράξεις πολλές ρυθμίσεις αλλά στην περίπτωσή μου δεν χρειάζομαι κάτι επιπλέον. Σχετικά με το custom DNS που δεν σε αφήνει για την ώρα να ρυθμίσεις το speedport, τα έχω ορίσει ξεχωριστά σε κάθε μία από τις συσκευές και παίζουν χωρίς θέματα.

Σταθερή τηλεφωνία δεν χρησιμοποιώ καθόλου και έχω ενεργοποιημένη μόνιμη προώθηση προς το κινητό μου.

:) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/12/2022 at 15:44, billdanos said:

Πάντως πέρα από τα πιο advanced σενάρια που μπορεί να χρειαστεί κάποιος σε σχέση με το δίκτυο στο σπίτι του, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα με τις "απλές" συσκευές που δίνουν οι providers. Καταλαβαίνω πως τα fritz έχουν ένα advanced και πλήρως παραμετροποιήσιμο λειτουργικό, αλλά για ένα απλό δίκτυο στο σπίτι η δουλειά γίνεται και με πιο απλά σενάρια και εξοπλισμό.

Έχω το speedport plus 2 πάνω στην 300αρα οπτική και συνδέονται πάνω του 3 ethernet συσκευές και περίπου 12 ασύρματες με τις περισσότερες να είναι στα 5Ghz (μια κάμερα και άλλος ένας σένσορας είναι στα 2.4). Όλα λειτουργούν άψογα, η κάλυψη είναι πολύ καλή και δεν χρειάστηκε τελικά να αφήσω συνδεδεμένο και ένα Asus AC2900 που είχα ρυθμίσει σε AP mode, για να καλύπτει συσκευές στην άλλη άκρη του σπιτιού. Το speedport λειτουργεί σταθερά και χωρίς διακοπές και η θερμοκρασία του είναι φυσιολογική. Προφανώς δεν μπορείς να πειράξεις πολλές ρυθμίσεις αλλά στην περίπτωσή μου δεν χρειάζομαι κάτι επιπλέον. Σχετικά με το custom DNS που δεν σε αφήνει για την ώρα να ρυθμίσεις το speedport, τα έχω ορίσει ξεχωριστά σε κάθε μία από τις συσκευές και παίζουν χωρίς θέματα.

Σταθερή τηλεφωνία δεν χρησιμοποιώ καθόλου και έχω ενεργοποιημένη μόνιμη προώθηση προς το κινητό μου.

:) 

γενικως το καλο ειναι οτι τα router που δινουν οι παροχοι πλεον ειδικα στα vdsl εχουν βελτιωθει αρκετα συγκριτικα με παλια. για Normal χρηση δηλαδη ειναι αρκετα καλα.βλεπε zte 288,zyxel κτλ.

σιγουρα για advanced πραγματα δεν ειναι αλλα για τον περισσοτερο κοσμο ειναι αρκετα μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς πως βάζω DNS στο speedport plus 2 ?

Βρήκα την σχετική επιλογή αλλα ζητάει να βάλω και WAN IP μαζί με τις DNS... Τι βάζουμε στο WAN ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2022 at 14:33, ethnik471 said:

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς πως βάζω DNS στο speedport plus 2 ?

Βρήκα την σχετική επιλογή αλλα ζητάει να βάλω και WAN IP μαζί με τις DNS... Τι βάζουμε στο WAN ?

μπορεις να σηκωσεις print screen?προσεχε.μην μπερδεψεις τους dns που πρεπει να ειναι στο lan και στον dhcp με το ddns (dyndns)που ειναι τελειως αλλο πραγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2022 στις 10:42 ΜΜ, poulinos είπε

μπορεις να σηκωσεις print screen?προσεχε.μην μπερδεψεις τους dns που πρεπει να ειναι στο lan και στον dhcp με το ddns (dyndns)που ειναι τελειως αλλο πραγμα

 

Χρόνια πολλά σε όλους, καλά Χριστούγεννα! 
Ορίστε και το σκριν, είναι στο πεδίο internet>Wan μόλις επιλέξω use fixed ip μου ανοίγει αυτό το πεδίο αλλά αν δεν βάλω κάτι στο WAN IP βγάζει invalid όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.

Στον dhcp δεν υπάρχει δυνατότητα για dns, παρα μόνο εδώ στο wan που έχει και τα στοιχεία "internet" για να συνδεθεί...
 

ds.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ethnik471 said:

 

Χρόνια πολλά σε όλους, καλά Χριστούγεννα! 
Ορίστε και το σκριν, είναι στο πεδίο internet>Wan μόλις επιλέξω use fixed ip μου ανοίγει αυτό το πεδίο αλλά αν δεν βάλω κάτι στο WAN IP βγάζει invalid όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.

Στον dhcp δεν υπάρχει δυνατότητα για dns, παρα μόνο εδώ στο wan που έχει και τα στοιχεία "internet" για να συνδεθεί...
 

ds.jpg

dokimase 0.0.0.0 να δουμε αν θα παιξει ετσι.αν βγαλες το Fixed ip address σε αφηνει να δωσεις Dns?

Η αλλη λυση απλα να αλλαξεις dns στην καρτα δικτυου πχ του pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

dokimase 0.0.0.0 να δουμε αν θα παιξει ετσι.αν βγαλες το Fixed ip address σε αφηνει να δωσεις Dns?

Η αλλη λυση απλα να αλλαξεις dns στην καρτα δικτυου πχ του pc.

Το δοκίμασα και νόμιζα πως δεν λειτουργεί...αλλά κάτι πολύ παράξενο συνέβει ^^

Οι πιο πολλές σελίδες δεν ανοίγουν...όμως κάποιες λειτουργούν κανονικότατα παραδόξως... 

Αν κλείσω το fixed ip , όχι δεν έχει κάπου αλλού κάτι σχετικό, ούτε στον dchp.

Στην κάρτα δικτύου το έχω ήδη κάνει, απλώς σε σχέση με το ZTE H1600 σε στάνταρτ σέρβερς μου δίνει απο 2 έως και 10ms μεγαλύτερα Pings και είχα την περιέργεια αν ευθύνεται αυτό με τους dns στο ρούτερ, καθώς είναι η μόνη αλλαγή στην ουσία με το ΖΤΕ Η1600 και το ping δεν είναι γενικός 1-2ms και ως εκει που λες τυχαίνει και είναι και ανάλογα την ώρα και και... Σε κάποιους σέρβερς φτάνει +10ms κατι που το θεωρώ πολύ... 

Παράξενο σε κάθε περίπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2022 at 14:40, ethnik471 said:

Το δοκίμασα και νόμιζα πως δεν λειτουργεί...αλλά κάτι πολύ παράξενο συνέβει ^^

Οι πιο πολλές σελίδες δεν ανοίγουν...όμως κάποιες λειτουργούν κανονικότατα παραδόξως... 

Αν κλείσω το fixed ip , όχι δεν έχει κάπου αλλού κάτι σχετικό, ούτε στον dchp.

Στην κάρτα δικτύου το έχω ήδη κάνει, απλώς σε σχέση με το ZTE H1600 σε στάνταρτ σέρβερς μου δίνει απο 2 έως και 10ms μεγαλύτερα Pings και είχα την περιέργεια αν ευθύνεται αυτό με τους dns στο ρούτερ, καθώς είναι η μόνη αλλαγή στην ουσία με το ΖΤΕ Η1600 και το ping δεν είναι γενικός 1-2ms και ως εκει που λες τυχαίνει και είναι και ανάλογα την ώρα και και... Σε κάποιους σέρβερς φτάνει +10ms κατι που το θεωρώ πολύ... 

Παράξενο σε κάθε περίπτωση 

δεν ξερω αν αλλαξε και κατι στο Fast path κτλ ή σε κατι αλλο.αν εχεις βαλει εσυ dns στο pc σου και εχεις παλι 1-2 5-10 ms παραπανω τοτε δεν φταινε οι dns αφου τους εχει αλλαξει στο Pc.δεν νομιζω οτι εχει στην ουσια καμια διαφορα αμα τους αλλαξεις στο Pc ή στο Router.βεβαια στο ρουτερ μπορει να υπαρχουν και Ipv6 dns. επισης δεν ξερω αν βγαινει απο cgnat ή οχι και αν αυτο επηρεαζει το Ping σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/12/2022 στις 11:12 ΠΜ, nick_souvlaki είπε

Έχω και εγώ το zte h1600 και ενώ είμαι πολύ χαρούμενος από ταχύτητα και σήμα, έχω ένα θέμα... όταν είχα το PS5 συνδεδεμένο ασύραρματα, χωρίς να πέφτει το σήμα ή να είχα αποσύνδεση, έιχα τυχάια lag spikes όταν έπαιζα online. Πολύ μικρά, του δευτερολέπτου, και όχι συνεχώμενα αλλά σπαστικά. Αυτό δεν το είχα με το SpeedPort...μέχρι να τα παίξει και να κάνει αποσυνδεσεις.

Στη αρχή πίστευα ότι φταίει κάτι στον ΟΤΕ ή στο PS network, αλλά μετά από σύνδεση με καλώδιο, εδώ και κάνα μήνα, όλα είναι τέλεια. Αξίζει να δοκιμάσω να πάρω τον ΟΤΕ λέτε να μου δώσει το SpeedPort plus 2 πιστεύετε;  Παίζει κάποιος από εσάς online με WIFI σύνδεση για να δει εάν έχει τέτοια με το SpeedPort 2;

Πληροφοριακά έχω Fiber To The Home 100, άρα και με βάση τις παρατηρήσεις όταν το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο δεν φαίνεται να φταίει κάτι σε γραμμή-συνδεσμολογία.

Έιχα και εγώ ακριβώς τα ίδια lag spikes με το Speedport 1 μετά από πολλά τηλ. στην Cosmote και επίσκεψη των τεχνικών μου είπαν να αλλάξω router και πήγα στο zte h1600 και είναι μια χαρά τώρα.

 Για δοκίμασε μπας και τους πείσεις να σου αλλάξουν router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...