Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονα.


MasxalisTerzis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ερώτηση.... στο σύνολο ποσες θέσεις έχουν "παρει" μια και βγαινει ενας μπαίνει άλλος? (νωμμιμο) η οτι υπαρχει και δεν υπαρχει εκει γυρο

Ρε συ, εννοείται πως είναι νόμιμο. Όχι όμως τίμιο. Το ξεπερνάω όμως αυτό. Με ενοχλεί η κατάσταση. Δεν μπορώ να μένω άπραγος. Δεν μπορώ να σου εξηγήσω πόσες θέσεις πιάνουν. Απλα θα σου πω ότι εκεί που βάζει την σακαράκα πιάνει θέση για δυο αυτοκίνητα ενώ παρκάρουν άνετα τρία. Και αν προλάβεις να παρκάρεις πρώτος σου κάνουν μανούρα και σου λένε να πας άλλου κτλ κτλ. Εγώ δεν έχω έρθει ακόμα σε αντιπαράθεση. Απλα με τρώει να πάω και να τα φερω όλα τούμπα. Και θέλω να είμαι καλά ενημερωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 λεπτά πριν, MasxalisTerzis είπε

Ρε συ, εννοείται πως είναι νόμιμο. Όχι όμως τίμιο. Το ξεπερνάω όμως αυτό. Με ενοχλεί η κατάσταση. Δεν μπορώ να μένω άπραγος. Δεν μπορώ να σου εξηγήσω πόσες θέσεις πιάνουν. Απλα θα σου πω ότι εκεί που βάζει την σακαράκα πιάνει θέση για δυο αυτοκίνητα ενώ παρκάρουν άνετα τρία. Και αν προλάβεις να παρκάρεις πρώτος σου κάνουν μανούρα και σου λένε να πας άλλου κτλ κτλ. Εγώ δεν έχω έρθει ακόμα σε αντιπαράθεση. Απλα με τρώει να πάω και να τα φερω όλα τούμπα. Και θέλω να είμαι καλά ενημερωμένος.

Πάνω σε πεζόδρομο νόμιμο δεν είναι,εκτός αν κάτι δεν μας λες.
Και με ποια δικαιολογία σου λένε να πας άλλου;

Και τη σακαράκα για ποιο λόγο την έβαλαν αφού ούτε αυτοί μπορούν να παρκάρουν εκεί;Δεν την μετακινούν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jmmys είπε

Πάνω σε πεζόδρομο νόμιμο δεν είναι,εκτός αν κάτι δεν μας λες.
Και με ποια δικαιολογία σου λένε να πας άλλου;

Και τη σακαράκα για ποιο λόγο την έβαλαν αφού ούτε αυτοί μπορούν να παρκάρουν εκεί;Δεν την μετακινούν;

 

Αν θες με πιστεύεις. Δεν θέλουν να παρκάρει κανείς μπροστά στο σπίτι τους.Για αυτο και η σακαράκα. Πριν εοχαν άλλο και το σήκωσε π Δήμος. Ήταν από το 2011 εκεί. Μου το είπε η περιπτέρου. Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε. Επίσης για το παράνομο παρκάρισμα ήρθαν Δίας τράβηξαν πέντε φωτογραφίες και φύγανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasxalisTerzis είπε

Αν θες με πιστεύεις. Δεν θέλουν να παρκάρει κανείς μπροστά στο σπίτι τους.Για αυτο και η σακαράκα. Πριν εοχαν άλλο και το σήκωσε π Δήμος. Ήταν από το 2011 εκεί. Μου το είπε η περιπτέρου. Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε. Επίσης για το παράνομο παρκάρισμα ήρθαν Δίας τράβηξαν πέντε φωτογραφίες και φύγανε.

Σε ποια περιοχη αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα επειδή εχω παρκινγκ και δεν εχουμε κανενα αμάξι εξω απο το σπίτι έρχονται συνέχεια άσχετοι και παρκάρουν οπως νανε μπροστα στο παρκινγκ μου και μου σπανε τα @@ γιατι με κλείνουν και δεν μπορω να μπω και να βγω ανετα πολλες φορες και καθολου οποτε εκανα και εγω το ίδιο. Εβαλα μια σακαράκα και τέλος σκαιφτομαι να βάλω και κολονάκια πορτοκαλί απο την άλλη.

Γενικά ο κόσμος έχει μεγάλη αυθάδεια και θρασύτητα, αν τυχον η πόρτα μείνει ανοιχτή μπαίνουν και παρκάρουν μέσα στο ιδιωτικό μου παρκινγκ! Πανε και παρκάρουν συνέχεια εξω απο την πόρτα και καθε φορα ψαχνω να βρω που ειναι ο καθε μλκς να ερθει να πάρει το αμάξι του.

Γενικά μην κάνεις μανούρες γιατι μπορεί ξαφνικά να βρεθείς με ζημιές στο αμάξι ή ποιος ξέρει τι άλλο που ουτε θα καταλάβεις απο που σου ήρθε. Ενός γείτονα που εκανε τετοιες μαλακίες μια νύχτα του το έκαψαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Εμένα επειδή εχω παρκινγκ και δεν εχουμε κανενα αμάξι εξω απο το σπίτι έρχονται συνέχεια άσχετοι και παρκάρουν οπως νανε μπροστα στο παρκινγκ μου και μου σπανε τα @@ γιατι με κλείνουν και δεν μπορω να μπω και να βγω ανετα πολλες φορες και καθολου οποτε εκανα και εγω το ίδιο. Εβαλα μια σακαράκα και τέλος σκαιφτομαι να βάλω και κολονάκια πορτοκαλί απο την άλλη.

Γενικά ο κόσμος έχει μεγάλη αυθάδεια και θρασύτητα, αν τυχον η πόρτα μείνει ανοιχτή μπαίνουν και παρκάρουν μέσα στο ιδιωτικό μου παρκινγκ! Πανε και παρκάρουν συνέχεια εξω απο την πόρτα και καθε φορα ψαχνω να βρω που ειναι ο καθε μλκς να ερθει να πάρει το αμάξι του.

Γενικά μην κάνεις μανούρες γιατι μπορεί ξαφνικά να βρεθείς με ζημιές στο αμάξι ή ποιος ξέρει τι άλλο που ουτε θα καταλάβεις απο που σου ήρθε. Ενός γείτονα που εκανε τετοιες μαλακίες μια νύχτα του το έκαψαν...

Το ιδιωτικό σου πάρκινγκ που είναι δεν κατάλαβα. Εχετε πάρκινγκ σε μονοκατοικία και αν αφήνεις ανοιχτή την πόρτα του γκαραζ έμπαιναν άλλοι μέσα;

Συμφωνώ ότι καλό είναι να αποφύγουμε τις μανούρες. Τώρα αν παρκάρεις έξω από το σπίτι τους και νευριαζουν πες τους να πιουν ξύδι η να πάνε σε νευρολόγος. Ο δρόμος είναι δημόσιος συνεπώς παρκάρει οποίος θέλει αρκεί να μην υπάρχει παραβίαση νόμων και ΚΟΚ. 

1 ώρα πριν, MasxalisTerzis είπε

Αν θες με πιστεύεις. Δεν θέλουν να παρκάρει κανείς μπροστά στο σπίτι τους.Για αυτο και η σακαράκα. Πριν εοχαν άλλο και το σήκωσε π Δήμος. Ήταν από το 2011 εκεί. Μου το είπε η περιπτέρου. Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε. Επίσης για το παράνομο παρκάρισμα ήρθαν Δίας τράβηξαν πέντε φωτογραφίες και φύγανε.

Άστους να λένε τα δικά τους. Θα τους το πάρει και αυτό ο δήμος αφού τους πήρε το προηγούμενο. Ο δρόμος είναι δημοσιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Γενικά ο κόσμος έχει μεγάλη αυθάδεια και θρασύτητα, αν τυχον η πόρτα μείνει ανοιχτή μπαίνουν και παρκάρουν μέσα στο ιδιωτικό μου παρκινγκ!

...βάλε δηλαδή με νου σου τί μπινελίκι και κατάρες σου ρίχνουν πίσω από την πλάτη σου, κάθε που βρίσκουν την πόρτα κλειστή.....😁

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πού είσαι ακόμα, όσο ο κόσμος αγοράζει αυτοκίνητα και τετραμελής οικογένεια καταλήγει με 4 αυτοκίνητα επειδή έγινε 18 ο μικρός και θέλει κι αυτός το δικό του γιατί δεν τα βρίσκει με τον μεγαλύτερο, έχουμε να δούμε πολλά όμορφα τα επόμενα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αντιστοιχα προβληματα και μετα απο αρκετους διαπληκτισμους με διαφορους που δυσκολευαν την διαβιωση λογω παρκαρισματος και αυθερετης σταθμευσης , ειδα και απο ειδα και μετακομισα. Πουλησα το σπιτι και πηγα σε αλλη περιοχη.

Αναφορικα υπηρχαν νυχτες που επεστρεφα απο τη δουλεια και μετα απο αναμονη 45 λεπτων για ανευρεση σταθμεσης κατεληγα να πηγαινω να κοιμαμαι στο πατρικο μου.

Επισης η λυση του να νοικαζω παρκινγκ με μαυρο μισθωμα 200ευρω που μου ειχε προταθει το θεωρησα κλοπη. Βλεπεις στην εκει συνοικια δεν υπηρχαν νεες κατασκευες ωστε να υπαρχουν διαθεσιμες θεσεις παρκινγκ ωστε να μπορεις να βρεις κατι σε λογική τιμή.

Η ψυχικη μας υγεια προεχει απο τη σταθμευση του καθε αυτοκινητου και απο την θεωρια του καθε απολιτιστου Νεο-Ελληνα.

Αντιλαμβανομαι οτι ζεις σε συνοικια με εντονο προβλημα σταθμευσης και ο οποιο αυθαδης πολιτης καπηλευεται το δρομο και σκεφτεται κυριως τον ευατο του και τον περιβαλλοντα χωρο εξω απο το οικοπεδο της οικιας του. Δεν θα μπορεσεις να τον συνετισεις και συνηθως δεν υπαρχει και συμπνοια απο την πλειοψηφια των γειτονων μιας και ο καθενας εχει το χαβα του και το δικο του προβλημα να λύσει.

Για να στο κανω πιο απλο δες να μετακομισεις ή να νοικιασεις μια θεση σταθμευσης. Τριτη λύση  παροπλιζεις το οχημα σου και χρησιμοποιεις τα ΜΜΕ. Το ατοκινητο το κουνας σε εκτατες αναγκες. (συνηθες για κατοικους κεντρου και περιξ αυτου).

Θα σε στεναχωρησω αλλα να χωνεψεις οτι του γειτονα θα περασει το δικο του και θα φροντιζει να βολευεται αυτος αδιαφορωντας για τους υπολοιπους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από ότι έχω καταλάβει, υπάρχουν περιοχές με περισσότερο καλούς και περισσότερο σκάρτους ελληναρες γείτονες. Εξάρχεια με πρόβλημα στάθμευσης από δεκαετίες και ο απέναντι το 2004-5 έκανε ανακαίνιση το κτίριο που έχει θέση στάθμευσης, με άδεια και τα προβλεπόμενα, στα πρώτα 4-5 χρόνια είχε λίγο πρόβλημα με λίγους μικροδιαπληκτισμους σε όσους του έκλειναν την θέση και έναν μεγάλο τσακωμο με κάποιον που τον έκλεισε και δεν μπορούσε να φύγει με αποτέλεσμα να έρθει η αστυνομία. Από τότε δεν τον κλείνει κανένας. Σε άλλες περιοχές όπως Ν. Σμύρνη εξακολουθούν τα τελευταία 20 χρόνια και χτίζονται πολυκατοικιες 6-7 ορόφων, βάζουν και γκαράζ αλλά η επιφάνεια των οικοπέδων δεν επαρκεί για όλους και η δυσκολία να παρκάρουν / ξεπαρκαρουν είναι τέτοια που μερικοί  προτιμούν να τα έχουν έξω, οι παλαιοί κάτοικοι που παρκάρουν στην ίδια θέση 30-40 χρόνια γκρινιάζουν που βλέπουν άλλους από κτίρια με γκαράζ να σταθμεύουν έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα των 10 και κάτι εκατομμυρίων κατοίκων κυκλοφορούν 5,2 εκατομμύρια ι.χ.,τα 2,5 στην Αθήνα/Πειραιά.

Συγκριτικά στο Βερολίνο των 4 εκατομμυρίων κατοίκων κυκλοφορούν 1,2.

Κάθε χρόνο ο αριθμός των νέων ταξινομήσεων είναι σχεδόν 4πλασιος απο αυτά που αποσύρονται.

Συνεπως σε μερικά χρόνια η κατάσταση με τις θέσεις στάθμευσης σε κεντρικους δρομους θα είναι πολύ χειρότερη απο ότι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jmmys είπε

Στην Ελλάδα των 10 και κάτι εκατομμυρίων κατοίκων κυκλοφορούν 5,2 εκατομμύρια ι.χ.,τα 2,5 στην Αθήνα/Πειραιά.

Συγκριτικά στο Βερολίνο των 4 εκατομμυρίων κατοίκων κυκλοφορούν 1,2.

Κάθε χρόνο ο αριθμός των νέων ταξινομήσεων είναι σχεδόν 4πλασιος απο αυτά που αποσύρονται.

Συνεπως σε μερικά χρόνια η κατάσταση με τις θέσεις στάθμευσης σε κεντρικους δρομους θα είναι πολύ χειρότερη απο ότι σήμερα.

Και μετά κατά τα άλλα, είμαστε φτωχοί, δεν έχουμε λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Και μετά κατά τα άλλα, είμαστε φτωχοί, δεν έχουμε λεφτά. 

μην το λες..... εδώ μπορει ο άλλος να μην έχει λεφτά να φάει αλλά θα δώσει για αυτοκίνητο(και δεν ενωω δεν χει κανένα και θέλει ενα ενωω να εχει ο καθενας στο σπιτι και απο ένα)

μα θα μου πεις γιατι έχουμε μμμ και μαλιστα συχνότητα ειναι παρομια με αυτή πχ της αγγλιας .......
το θέμα δεν ειναι οτι έχουμε...... αλλά το τι κόσμος ειναι μεσα στο μμμ και αν βαρέθηκες να μαλώνεις εκεί μέσα και να μυρίζεις ότι βρομάει...... η ακομη χειρότερο να βρίσκεσαι στα χέρια με ένας θεός ξέρει ποιον (συχνό φαινόμενο πλέον) παιρνεις αυτοκίνητο (κάτι το οποίο και γινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Black Demis είπε

μην το λες..... εδώ μπορει ο άλλος να μην έχει λεφτά να φάει αλλά θα δώσει για αυτοκίνητο(και δεν ενωω δεν χει κανένα και θέλει ενα ενωω να εχει ο καθενας στο σπιτι και απο ένα)

Για αυτό ακριβώς το έγραψα. Αν δεν έχεις να φας να πληρώσεις ρεύμα κτλ δεν ασχολείσαι με αμάξια. Αναγκαστικά ΜΜΜ. Όπως και όσοι δεν έχουν για ιδιωτική ασφάλεια υγείας τρέχουν στα δημόσια νοσοκομεία με τις αναμονες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θελω Ηλιουπολη μαρουσι μιαμιση ωρα παρεα με την σαρα και την μαρα διπλα μου φυσικα και θα παρω αυτοκινητο καταπιεζοντας άλλες αναγκες μου.Τωρα οσο για τον αλλο που συγκρινει τα ΜΜΜ του βερολινου με την Ελλαδα τι να πω.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...