Προς το περιεχόμενο

Lg oled καθαρισμος πιξελ.


FromDusk_TillDawn
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Skywalker333,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα επεσαν στο ματι μου καποια αρθρα ψαχνοντας και videos σε youtube οτι οταν έχεις το αυτοματο στο pixel cleaning της c2 πχ κανει την διαδικασια αφοτου κλεισεις την τηλεοραση με διαρκεια 4 ωρες,ολοι λενε οτι δεν πρεπει να βγει απο την πριζα αυτες τις ωρες αρα και απο την αναμονη,γιατι θα αφησει διαφορα σημαδια στο πανελ που ισως μεινουν μερες,σε περίπτωση που κοπει το ρευμα ομως τι γινετε.

Επειδη περιμενω απο μερα σε μερα lg oled θα ηθελα μάθω περισσότερα πανω σε αυτο αλλα και γενικα συμβουλες για αποφυγη burn in.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, FromDusk_TillDawn είπε

Καλησπερα επεσαν στο ματι μου καποια αρθρα ψαχνοντας και videos σε youtube οτι οταν έχεις το αυτοματο στο pixel cleaning της c2 πχ κανει την διαδικασια αφοτου κλεισεις την τηλεοραση με διαρκεια 4 ωρες,ολοι λενε οτι δεν πρεπει να βγει απο την πριζα αυτες τις ωρες αρα και απο την αναμονη,γιατι θα αφησει διαφορα σημαδια στο πανελ που ισως μεινουν μερες,σε περίπτωση που κοπει το ρευμα ομως τι γινετε.

Επειδη περιμενω απο μερα σε μερα lg oled θα ηθελα μάθω περισσότερα πανω σε αυτο αλλα και γενικα συμβουλες για αποφυγη burn in.

 

η τηλεόραση που περιμένεις έχει παρα πολλά συστήματα που τρέχουν στο background για να σε προστατεύουν (τα περισσότερα τα αναφερω στο άρθρο της υπογραφης)  οπότε ειναι καλό να μην τα απενεργοποιήσεις. Από εκεί και περα, εχει να κάνει με λογική χρήση.
Δλδ οπως ειπες, την τηλεόραση την κλεινουμε παντα με το controller για να κανει το refresh της, δεν απενεργοποιούμε εντελώς τα safety features της (αν και πιθανότατα θα ριξεις στο low το logo dimming οταν κανεις gaming), δεν την έχουμε μονιμα σε vivid/sport mode (δλδ δεν την ξεφτυλίζουμε να ειναι μονιμα με υψηλό brightness) και δεν την αφήνουμε να παιζει τη Βουλη των Ελληνων ολη μερα για να μη σου μείνει ο Κούλης με τον Αλέξη στην οθόνη μόνiμα :P 

τα βασικα πραγματα να κανεις, πιστευω θα εισαι μια χαρα. Μεγείες και καλορίζικη!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

η τηλεόραση που περιμένεις έχει παρα πολλά συστήματα που τρέχουν στο background για να σε προστατεύουν (τα περισσότερα τα αναφερω στο άρθρο της υπογραφης)  οπότε ειναι καλό να μην τα απενεργοποιήσεις. Από εκεί και περα, εχει να κάνει με λογική χρήση.
Δλδ οπως ειπες, την τηλεόραση την κλεινουμε παντα με το controller για να κανει το refresh της, δεν απενεργοποιούμε εντελώς τα safety features της (αν και πιθανότατα θα ριξεις στο low το logo dimming οταν κανεις gaming), δεν την έχουμε μονιμα σε vivid/sport mode (δλδ δεν την ξεφτυλίζουμε να ειναι μονιμα με υψηλό brightness) και δεν την αφήνουμε να παιζει τη Βουλη των Ελληνων ολη μερα για να μη σου μείνει ο Κούλης με τον Αλέξη στην οθόνη μόνiμα :P 

τα βασικα πραγματα να κανεις, πιστευω θα εισαι μια χαρα. Μεγείες και καλορίζικη!

Σχετικα με το pixel refresh ομως τι γινετε αν γινει διακοπη η διακοπες ρευματος και δε προλαβει να ολοκληρωση την διαδικασία?

Μηπως πρεπει να προμηθευτω και καποιο ups για να κραταει κανα 10 λεπτο παραπανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
37 λεπτά πριν, FromDusk_TillDawn είπε

Σχετικα με το pixel refresh ομως τι γινετε αν γινει διακοπη η διακοπες ρευματος και δε προλαβει να ολοκληρωση την διαδικασία?

Μηπως πρεπει να προμηθευτω και καποιο ups για να κραταει κανα 10 λεπτο παραπανω?

 

δεν εγινε κ τιποτα αν μια μερα δεν ολοκληρωθει/δε γινει το pixel refresh. To θεμα εινα απλα να μην εισαι απο τον κοσμο που κλεινει την τηλεόραση απο την μπρίζα. για μια μερα θα εισαι οκ. δλδ δε πολυβλεπω νοημα για UPS. Αλλα σιγουρα να εχεις την τηλεοραση κ τις καλες σου συσκευες πανω σε surge protection πολυμπριζο/ανταπτορακι για καλη προστασια ;) 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, FromDusk_TillDawn είπε

Σχετικα με το pixel refresh ομως τι γινετε αν γινει διακοπη η διακοπες ρευματος και δε προλαβει να ολοκληρωση την διαδικασία?

Μηπως πρεπει να προμηθευτω και καποιο ups για να κραταει κανα 10 λεπτο παραπανω?

 

To pixel refresh δεν γίνεται κάθε μέρα. Γίνεται κάθε χρόνο περίπου και έχει το νόημα να διορθώσει ανομοιογένειες που έχουν προκύψει από την μακροχρόνια χρήση της τι βι. 

Το compensation cycle ,(cc) γίνεται κάθε φορά που κλείνεις την τι βι , ( ιδανικά μετά από 3-4 ώρες λειτουργίας) και πρακτικά υπολογίζει και προσαρμόζει την τάση λειτουργίας των pixel έτσι ώστε να ταιριάζουν όλα ως προς την φωτεινότητα, καταπονημένα και μη , προλαμβάνοντας το burn in. 

Το pixel refresh επ ουδενί δεν το κάνεις εσύ χειροκίνητα , θα το κάνει μόνη της η τι βι όταν πρέπει, συνήθως κάθε χρόνο . Και πρέπει να είναι σε κατάσταση stand by. Αν για οποιονδήποτε λόγο διακοπεί θα ξαναγίνει προσπάθεια την επόμενη φορά. Στη δικιά μου κάθε χρόνο βγαίνει μύνημα που στο λέει. 

Μιλάω για τηλεοράσεις LG, προφανώς ανάλογες λειτουργείες θα έχουν και οι άλλες μάρκες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την c2 και φοβηθηκα ανοιγοντας την τηλεοραση και ειχε το πανελ σε γκρι φοντο (grey 5%) καθετες γραμμες,μετα απο λιγη ωρα εξαφανιστηκαν ισως εγινε αυτο με τον καθαρισμο τον πιξελ και γλυτωσα το καρδιακο.

Θελω να μου εξηγηση καποιος τι σημαινουν οι τρεις επιλογες στο πιξελ reflesh,το τερμα κατω που λεει "γρηγορος ελεγχος" που μαλιστα λεει η lg παραδιπλα (να εκτελειται τακτικα),η αλλη επιλογη καθαρισμος χειροκινητα και η τριτη επιλογη να εκτελειται καθαρισμος αφοτου απενεργοποιηθει η τηλεοραση.

 

Αυτο που λετε με της 4 ωρες δε το βρηκα καπου σαν επιλογη εκτος αν ειναι σε καποιο κρυφο μενου δε ξερω.

Επισης παιζει ρολο σε οτι αφορα τα πιξελ αν εχω την επιλογη "παντα ετοιμη" η αν την απενεργοποιω με τον κλασικο τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2022 στις 2:33 ΠΜ, FromDusk_TillDawn είπε

Σημερα παρελαβα την c2 και φοβηθηκα ανοιγοντας την τηλεοραση και ειχε το πανελ σε γκρι φοντο (grey 5%) καθετες γραμμες,μετα απο λιγη ωρα εξαφανιστηκαν ισως εγινε αυτο με τον καθαρισμο τον πιξελ και γλυτωσα το καρδιακο.

Θελω να μου εξηγηση καποιος τι σημαινουν οι τρεις επιλογες στο πιξελ reflesh,το τερμα κατω που λεει "γρηγορος ελεγχος" που μαλιστα λεει η lg παραδιπλα (να εκτελειται τακτικα),η αλλη επιλογη καθαρισμος χειροκινητα και η τριτη επιλογη να εκτελειται καθαρισμος αφοτου απενεργοποιηθει η τηλεοραση.

 

Αυτο που λετε με της 4 ωρες δε το βρηκα καπου σαν επιλογη εκτος αν ειναι σε καποιο κρυφο μενου δε ξερω.

Επισης παιζει ρολο σε οτι αφορα τα πιξελ αν εχω την επιλογη "παντα ετοιμη" η αν την απενεργοποιω με τον κλασικο τροπο?

Στην C8 που έχω η ανανέωση Ρυθμού pixel πρέπει να γίνεται αυτόματα από την τι βι και ΌΧΙ από τον χρήστη. Όπως έγραψα κάπου , περίπου κάθε χρόνο , κρατάει μισή ώρα χοντρικά με την τι βι σε stand by. 

Μόνο αν διαπιστωθεί ότι το πάνελ έχει πρόβλημα, burn in, vertical banding , ή λεκέδες γίνεται από τον χρήστη μπας και επανέλθει και μόνο για μια φορά. 

Τώρα αν η C2 έχει κάποιο άλλο μενού και άλλη χρήση , ας  πει κάποιος που την έχει. 

Το σβήσιμο κάθε 4 ώρες (cc)  δεν υπάρχει σε κάποιο μενού, συστήνεται από τους ειδικούς για να διατηρηθεί το πάνελ σε καλή κατάσταση . 

Ίσως περισσότερες πληροφορίες να υπάρχουν εδώ.

www.avclub.gr1010740664_PXL_20221201_205054788_MP2.jpg.a5bcf0b7d6a64315a76c3fb498c52113.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγη βοήθεια γιατί δεν ξέρω αν κάνω σωστά ,εγώ πατάω την επιλογη Να λειτουργήσει μια φορά κατά την απενεργοποίηση της τηλεόρασης .Κάνω σωστά? Με τον γρήγορος έλεγχος τι γίνεται? oled c2 

 

IMG_20230427_212519~2.jpg

Τελικά το έψαξα καλύτερα γιατί δεν περνώ και απάντηση από εδω.εκανα μαλάκια ,ο αυτόματος καθαρισμός γίνεται αυτόματα κάθε 3 ,4 ώρες,εγώ νόμιζα για να γίνει αυτόματος καθαρισμός έπρεπε να πατάω αυτή την επιλογή 🤯 ελπίζω να μην έχω κάνει ζήμια στο πάνελ

Επεξ/σία από Arxaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 27/4/2023 στις 9:52 ΜΜ, Arxaiosss είπε

Λίγη βοήθεια γιατί δεν ξέρω αν κάνω σωστά ,εγώ πατάω την επιλογη Να λειτουργήσει μια φορά κατά την απενεργοποίηση της τηλεόρασης .Κάνω σωστά? Με τον γρήγορος έλεγχος τι γίνεται? oled c2 

 

IMG_20230427_212519~2.jpg

Τελικά το έψαξα καλύτερα γιατί δεν περνώ και απάντηση από εδω.εκανα μαλάκια ,ο αυτόματος καθαρισμός γίνεται αυτόματα κάθε 3 ,4 ώρες,εγώ νόμιζα για να γίνει αυτόματος καθαρισμός έπρεπε να πατάω αυτή την επιλογή 🤯 ελπίζω να μην έχω κάνει ζήμια στο πάνελ

Πόσες φορές το έκανες αυτό?

Η τηλεόραση προφανώς και το κάνει αυτόματα μετά από κάποιες ώρες προβολής και όταν την κλείνεις. Αυτό που τη βάζεις να κάνει από το μενού θα το κάνει μόνη της μετά από 2000 περίπου ώρες προβολής. Αν το κάνεις συχνά, θα μειώσεις την απόδοση του panel πριν την ώρα του. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημαρτον ,μη τις πειραζετε αυτες τις επιλογες, πιο πολυ ζημια κανετε.

Αφηστε τα να δουλεψουν οπως τα εχει κανει ο κατασκευαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον αυτό που λένε και τα παιδιά, αφήστε αυτές τις ρυθμίσεις στις default, η τηλεόραση ξέρει να κάνει μόνη της ό,τι χρειάζεται.

Δεύτερον, κοίτα να τη χαρείς τη τηλεόραση και να μην έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου μη πάθει burn in κλπ... Θα πάει άδικα η tv και έδωσες και τόσα λεφτά.

Τρίτον, έχω την LG C1 1.5 χρόνο τώρα, δεν έχω τρέξει ποτέ χειροκίνητα το pixel refresh, και έχω πετύχει τη τηλεόραση να βγάζει μήνυμα ότι θα κάνει pixel refresh μόνη της όταν κλείσει, χωρίς εγώ να πατήσω κάτι, οπότε απλά αφήουμε default τα πάντα και τη χαιρόμαστε.

Γενικά το pixel refresh είναι επίπονη διαδικασία για το panel, και της ρίχνει στην ουσία τη διάρκεια της ζωής (όσο περνάει ο καιρός, θα γίνεται πιο "σκοτεινή"), οπότε μόνο αν δεις εύ ο ίδιος burn in, τότε και μόνο τότε να τρέχεις χειροκίνητα το pixel refresh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι αργά το έκανα αρκετές φορές ,6 με 7 φορές ..η lg έπρεπε να είναι πιο σαφής και να εξηγεί ότι αυτή η επιλογή είναι για τάδε λειτουργία ,και όχι να λέει πραγματοποιείται συχνά καθαρισμός πίξελ ,και από τι διάβασα και σε ξένα φόρουμ πολλοί την πάτησαν.το περίεργο είναι ότι το χειροκίνητο στα 5 λεπτά τελείωνε  ενω διάβασα ότι στις 2000 ώρες ότι διαρκεί κοντά μια ώρα ,άρα μήπως τελικά δεν γίνεται τόσο ζημιά για να τελειώνει τόσο γρήγορα .. κρίμα άμα έχω κάνει ζήμια το πάνελ 

15 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Γενικά το pixel refresh είναι επίπονη διαδικασία για το panel, και της ρίχνει στην ουσία τη διάρκεια της ζωής (όσο περνάει ο καιρός, θα γίνεται πιο "σκοτεινή"), οπότε μόνο αν δεις εύ ο ίδιος burn in, τότε και μόνο τότε να τρέχεις χειροκίνητα το pixel refresh.

Άρα την χάλασα την tv😔

Στις 2/5/2023 στις 1:09 ΜΜ, Dantε είπε

Ημαρτον ,μη τις πειραζετε αυτες τις επιλογες, πιο πολυ ζημια κανετε.

Αφηστε τα να δουλεψουν οπως τα εχει κανει ο κατασκευαστης.

Λες να το ήθελα ,το μενού της lg φταίει που λέει εκτελείτε καθαρισμός πίξελ τακτικά 

Στις 2/5/2023 στις 9:54 ΠΜ, billdanos είπε

Πόσες φορές το έκανες αυτό?

Η τηλεόραση προφανώς και το κάνει αυτόματα μετά από κάποιες ώρες προβολής και όταν την κλείνεις. Αυτό που τη βάζεις να κάνει από το μενού θα το κάνει μόνη της μετά από 2000 περίπου ώρες προβολής. Αν το κάνεις συχνά, θα μειώσεις την απόδοση του panel πριν την ώρα του. :) 

Ναι τώρα την έμαθα την tv , κάθε 4 ωρε την κλείνω και ακούω τα κλικ και καταλαβαίνω..αλλά λίγο αργά .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Arxaiosss είπε

Τώρα είναι αργά το έκανα αρκετές φορές ,6 με 7 φορές ..η lg έπρεπε να είναι πιο σαφής και να εξηγεί ότι αυτή η επιλογή είναι για τάδε λειτουργία ,και όχι να λέει πραγματοποιείται συχνά καθαρισμός πίξελ ,και από τι διάβασα και σε ξένα φόρουμ πολλοί την πάτησαν.το περίεργο είναι ότι το χειροκίνητο στα 5 λεπτά τελείωνε  ενω διάβασα ότι στις 2000 ώρες ότι διαρκεί κοντά μια ώρα ,άρα μήπως τελικά δεν γίνεται τόσο ζημιά για να τελειώνει τόσο γρήγορα .. κρίμα άμα έχω κάνει ζήμια το πάνελ 

Άρα την χάλασα την tv😔

Λες να το ήθελα ,το μενού της lg φταίει που λέει εκτελείτε καθαρισμός πίξελ τακτικά 

Ναι τώρα την έμαθα την tv , κάθε 4 ωρε την κλείνω και ακούω τα κλικ και καταλαβαίνω..αλλά λίγο αργά .....

Καλά μην τρελαίνεσαι, δεν πρόλαβες να κάνεις ζημιά μιας και κάθε φορά σκανάρει το panel ώστε να εντοπίσει προβληματικά pixels κλπ και γι αυτό λογικά δεν διαρκούσε και πολύ ώρα. Απλά μην το ξανακάνεις! 😛 

Επίσης ούτε το άγχος για τις 4 ώρες πρέπει να έχεις και να τρέχεις να την κλείσεις κάθε φορά. Απλά οι 4 ώρες είναι το όριο από το οποίο και μετά η τηλεόραση θα το κάνει αυτόματα με το που την κλείσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Καλά μην τρελαίνεσαι, δεν πρόλαβες να κάνεις ζημιά μιας και κάθε φορά σκανάρει το panel ώστε να εντοπίσει προβληματικά pixels κλπ και γι αυτό λογικά δεν διαρκούσε και πολύ ώρα. Απλά μην το ξανακάνεις! 😛 

Επίσης ούτε το άγχος για τις 4 ώρες πρέπει να έχεις και να τρέχεις να την κλείσεις κάθε φορά. Απλά οι 4 ώρες είναι το όριο από το οποίο και μετά η τηλεόραση θα το κάνει αυτόματα με το που την κλείσεις. 

Ωραία χάρηκα !😉

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Επίσης ούτε το άγχος για τις 4 ώρες πρέπει να έχεις και να τρέχεις να την κλείσεις κάθε φορά. Απλά οι 4 ώρες είναι το όριο από το οποίο και μετά η τηλεόραση θα το κάνει αυτόματα με το που την κλείσεις. 

Οκ👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους καινούργιους στον κόσμο των Oled TVs θα σας πω αυτά τα λίγα που ξέρω. 3 είναι οι επιλογές όσο αφορά την λειτουργία των oled pixels το  Pixel Refresher  το Screen Shift και το Logo Luminance Adjustment.

Το πρώτο έχει 2 λειτουργίες το γνωστό κλείσιμο από 2,4,8 ώρες το οποίο δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις αμάν κάθε φορά.Αν κλείσεις την τηλεόραση στις 2 ώρες ο έλεγχος γίνεται γρήγορα σχετικά.Στις 4 ώρες κάνει περίπου 7 με 8 λεπτά.Πως καταλαβαίνεις ότι τελειώνει ο έλεγχος?Μόνο ακουστικά.Δηλαδή ακους ένα τσακ όπως όταν την ανοίγεις.Είναι ένας τυπικός έλεγχος και δεν χρειάζεται να κάνετε απολύτως τίποτα.Η δεύτερη επιλογή υπάρχει να κάνετε εκείνη την στιγμή  Pixel Refresher.Αυτό κάνει reset όλα τα oled pixel και τα αναδομεί και κρατά 2 ώρες.Αυτό το κάνει και αυτόματα όταν η τηλεόραση δουλέψει πολλές ώρες.Στην δική μου το μεγάλο έχει γίνει αυτόματα 2 φορές μέσα σε 2 ακριβώς χρόνια.Την τηλεόραση την έχω ανοιχτή σε PC mode 12 ώρες την ημέρα και έχω γράψει 7.543 ώρες   314 Μέρες λειτουργίας.

Το δεύτερο είναι το screen shift.Είναι πάντα on και χαμηλώνει αυτόματα τον φωτισμό όταν δεν υπάρχει δράση και κίνηση στην οθόνη.

Τέλος το Logo Luminance Adjustment ειναι μια πανέξυπνη λειτουργία που δημιουργεί σκιά γύρω από κάποιο στατικό logo για όταν μένει ακίνητο αρκετή ώρα...

Τίποτα από τα παραπάνω δεν μπορείτε να αντιληφθείτε..Μόνο σε λειτουργία PC Mode θα παρατηρήσετε αυτές τις λειτουργίες.

Η δική μου τηλεόραση δουλεύει ασταμάτητα 2 χρόνια τώρα και 3 μήνες και είναι όπως όταν την αγόρασα.Άψογη εικόνα και φωτεινότητα.κανένα burn in και πράσινα άλογα.

Αλλά την προσέχω όσο αφορά τις ρυθμίσεις.

Βάλτε χαμηλές φωτεινότητες σε καθημερινή χρήση.Όπως σε περιβάλλοντα windows η σειρές και ειδήσεις στην τηλεόραση.Ρύθμιση στο OLED 30% και όταν βλέπετε καμιά καλή ταινία χτυπήστε άφοβα και 80% αλλά για εμένα ποτέ 100%

Οι oled δεν παθαίνουν τίποτα..το burn in συμβαινει σε κακή χρήση.Λίγο προσοχή και θα την έχετε για πολλά χρόνια.

 

Επεξ/σία από akmakas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...