Προς το περιεχόμενο

Αποριες αρχαριου


gg i carry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

εχω ξεκινησει να μαθαινω javascript περιππου 10 μερες τωρα

η αρχη εγινε λιγο απο περιεργεια(το ειχα σκεφτει κ πιο παλια να ξεκινησω αλλα δν το εκανα), λιγο που πλεον εχω αρκετο ελευθερο χρονο μιας κ εργαζομαι season και μεσα σε ολα αυτα βοηθησε κ μια καλη προσφορα στο udemy για να γινει το ξεκινημα

αν και 10 μερες ειναι πολυ μικρο διαστημα μπορω να πω οτι αρχιζει να μου αρεσει η ολη φαση(εκτος του οτι δν περιμενα να ριχνω τοσο χρονο καθημερινα ,ο χρονος περναει πολυ ευχαριστα) και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα

-αξιζει να ασχοληθω επαγγελματικα στο συγκεκριμενο τομεα ενω ειμαι 29 η ειναι αργα?

- ποσο διαστημα θα μ παρει στο περιππου ετσι ωστε να μπορεσω να  ασχοληθω επαγγελματικα και να βγαζω λεφτα/συντηρουμε απο αυτο?

-αξιζει να ασχοληθω με javascript δλδ να συνεχισω αυτο τον δρομο π εχω ξεκινησει? η να αφησω js και να ξεκινησω react θα ηταν καλυτερη επιλογη?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από gg i carry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν είναι αργά.

2. Σε entry θέση μπορεί να σε πάρουν και με 3 μήνες διάβασμα. Το λογικό είναι 1 χρόνος part time διάβασμα.

3. Ναι. Pure js δεν θα βρεις πουθενά πλέον (και εάν βρεις, φύγε μακριά.) . Μάθε τα βασικά από js (μεταβλητές, πίνακες, functions, Dom manipulation) και ξεκινά react. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, filip123go είπε

1. Δεν είναι αργά.

2. Σε entry θέση μπορεί να σε πάρουν και με 3 μήνες διάβασμα. Το λογικό είναι 1 χρόνος part time διάβασμα.

3. Ναι. Pure js δεν θα βρεις πουθενά πλέον (και εάν βρεις, φύγε μακριά.) . Μάθε τα βασικά από js (μεταβλητές, πίνακες, functions, Dom manipulation) και ξεκινά react. 

Στο 3ο δε συμφωνω ιδιαιτερα, οσο πιο πολυ js ξερεις τοσο το καλυτερο πριν πας σε react (ή οποιαδηποτε αλλο library/framework). Το να παει κατευθειαν στα βαθια μονο προβληματα θα εμφανισει και ισως και απογοητευση. 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Στο 3ο δε συμφωνω ιδιαιτερα, οσο πιο πολυ js ξερεις τοσο το καλυτερο πριν πας σε react (ή οποιαδηποτε αλλο library/framework). Το να παει κατευθειαν στα βαθια μονο προβληματα θα εμφανισει και ισως και απογοητευση. 

Οποτε συνεχιζω να μαθαινω JS κανονικα για την ωρα(για να γραψω κωδικα κ να εξασκηθω στα βασικα πλην απο το tutorial του udemy υπαρχει καποιο site?)

Και ακομα σχετικα με htlm/css ειναι καλυτερα να τα μαθω πριν την JS η μετα? καπως ετσι δλδ  js-->html/css-->react ?

Επεξ/σία από gg i carry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτσε δες τα βασικά σε js, να δεις λίγο και τη φιλοσοφία της γλώσσας, κάνε κάνα projectάκι με vanilla HTML/CSS/JS να μπεις και λίγο στο κλίμα, και μετά πας σιγά σιγά και σε React.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Στο 3ο δε συμφωνω ιδιαιτερα, οσο πιο πολυ js ξερεις τοσο το καλυτερο πριν πας σε react (ή οποιαδηποτε αλλο library/framework). Το να παει κατευθειαν στα βαθια μονο προβληματα θα εμφανισει και ισως και απογοητευση. 

Δεν χρειάζεται να ξέρει κάτι άλλο πέρα από αυτά που ανέφερα για να μάθει react. Η pure js είναι πεθαμένη γλώσσα. Στα 10 χρόνια που γράφω και για πελάτες μου και για μεγάλες εταιρείες πουθενά δεν έγραψα pure js. Το πιο κοντινό που έχω γράψει είναι jQuery πριν από 5-6 στο pplus4u.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filip123go είπε

Δεν χρειάζεται να ξέρει κάτι άλλο πέρα από αυτά που ανέφερα για να μάθει react. Η pure js είναι πεθαμένη γλώσσα. Στα 10 χρόνια που γράφω και για πελάτες μου και για μεγάλες εταιρείες πουθενά δεν έγραψα pure js. Το πιο κοντινό που έχω γράψει είναι jQuery πριν από 5-6 στο pplus4u.gr

Δεν εχεις γραψει αλλα ξερεις ηδη περισσοτερα απο αυτα που αναφερεις πως χρειαζονται. Δεν ειναι το ιδιο για καποιον που ξεκιναει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις τη διάθεση να επενδύσεις τόσο σοβαρά στο frontend ώστε να βρεις δουλειά στο αντικείμενο,  νομίζω είναι βασικό να μπορείς να κάνεις "deliver" το προϊόν σου. Όχι απλά να τρέχεις κάτι τοπικά, αλλά να έχεις κάτι που να μπορείς να δείξεις σε κάποιον (με ένα URL), να το δεις σε διάφορες συσκευές κλπ. 

Οπότε η πρότασή μου είναι:

  • κάνε έναν δωρεάν (ή σχεδόν δωρεάν) λογαριασμό σε aws, azure, github pages κλπ.
  • ανέβασε ένα πολύ απλό html (φάση Hello World) ώστε μετά να μπορείς να το δεις από οποιονδήποτε browser. Μην ασχοληθείς να βρεις όμορφο/μικρό url, ένα default μακρυνάρι κάνει τη δουλειά του για αρχή
  • άρχισε να εμπλουτίζεις το html σου ώστε να εκτελεί κάτι χρήσιμο (ToDo list είναι το πιο κλασσικό παράδειγμα ίσως). Στην αρχή κάνε το χωρίς κάποιο framework, απλά html/js/css, ώστε να εξασκηθείς στα πολύ βασικά
  • 1-2 μήνες μετά (ανάλογα πόσο χρόνο έχεις/δίνεις), άρχισε να βλέπεις React/Vue και σιγά σιγά να αντικαθιστάς αυτό που έχεις φτιάξει μέχρι τότε με κάτι φτιαγμένο στο react

Το βασικό νομίζω για να βρεις δουλειά είναι να δείξεις ότι μπορείς μόνος σου να μάθεις και να βρεις λύσεις και να μπορείς να επιδείξεις κάτι σχετικά ολοκληρωμένο. Ότι δηλαδή μπορείς να ενσωματωθείς χωρίς πρόβλημα σε μια ομάδα, και ότι θα έχεις εξαρχής μια σχετική αυτάρκεια ώστε να μην τα περιμένεις όλα έτοιμα στο πιάτο. Κανείς δε περιμένει να τα ξέρεις όλα και μια σωστή εταιρία θα σε διδάξει πολλά, αλλά το πρώτο βήμα πρέπει να μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

Καλή συνέχεια!

Επεξ/σία από ghostaki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα ξανα,ειμαι στην φαση π μαθαινω react,θα ηθελα να σπασω λιγο την μονοτονια καποιες μερες και σκεφτομαι να αρχισω καποιο css framework  , εχετε να προτεινετε καποιο? σκεφτομουν το bootstrap 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις αναλυτικά πως δουλευει η Javascript, εγώ θα προτεινα αυτό το κανάλι στο YouTube

https://youtube.com/@CodeExplained

πριν γράψει τον κώδικα, σου λέει την λογική του Project, για εμένα δες ένα Project, πχ Do do List, προσπάθησε να εστιασεις, μόνο σε αυτό, κάτσε και προσπαθησε να το φτιάξεις μόνος σου,   μη κάθεσαι και βλεπεις, το ένα μετά το άλλο Project γιατί θα χαθείς, έτσι θα μάθεις, δες και αυτό το άρθρο

https://www.linkedin.com/pulse/7-tips-becoming-competent-javascript-developer-michelle-nicole-quinn

Html και Css , θα τα μάθεις μαζί , αφου τα περισσοτερα Projects, δημιουργούνται και από τα 3 , Javascript, Html και Css , ταυτόχρονα.

Υπομονή και καλή συνέχεια 😎




 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...