Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση τρωκτικού.


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεύτερη φορά καμένος από Logitech, μετά το g500 που χαιρέτησαν οι διακόπτες σε αριστερό+δεξί κουμπί στην 4ετία, εδώ και καιρό και το gPro μου την έκανε στο κλικ της ροδέλας.

Λιγότερο σημαντικό και χρήσιμο, μέχρι να το χρειαστώ όπως τον τελευταίο καιρό.

Το mx518 εν τω μεταξύ, συνεχίζει να λειτουργεί εδώ και σχεδόν 20 χρόνια, έχοντας φάει το 5πλάσιο ξύλο από όλα τα επόμενα μαζί...αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία.

Το θέμα (μου) είναι ότι είμαι αριστερόχειρας, οπότε οποιοδήποτε "ανατομικό" ποντίκι είναι εντελώς ακατάλληλο για εμένα, η κλίση του είναι ανάποδη για το χέρι μου.

Δεν με νοιάζουν RGB (μάλλον με νοιάζει να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα/καθόλου), δεν θέλω 48 πλήκτρα, τα βασικά ζητάω: αριστερό/δεξί/ροδέλα-μεσαίο/ρύθμιση ευαισθησίας/βαριά και τα πλαινά μπρος-πίσω.

Η βαριά χρήση γίνεται σε fps, οπότε κάτι που να αντέξει την καταπόνηση εκεί.

Θα έλεγα ενσύρματο, αλλά χωρίς να είμαι απόλυτος σε αυτό.

Αν μπορεί να λειτουργεί και χωρίς συνοδευτικό s/w, ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται, αυξανόμαστε ανά τα χρόνια. Εδώ είναι οι προτάσεις που είχα κάνει σε αντίστοιχο θέμα και είναι ποντίκια που έχω χρησιμοποιήσει ανά τα χρόνια. Το σχήμα είναι εντελώς υποκειμενικό (το καλύτερο που είχα ήταν το Deathadder Left Hand, με το Viper και το Sensei 10 πολύ κοντά), αλλά όλα αυτά τα ποντίκια έχουν αυτά που ψάχνεις.

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι και η Razer φαίνεται να έχει ρίξει την ποιότητα το τελευταίο διάστημα. Αν πάρεις ασύρματο πάντως φρόντισε να είναι όπως το Viper Ultimate ή το G903 και να παίρνουν και καλώδιο, γιατί η μπαταρία δυστυχώς δεν αλλάζει και είναι ένα εξάρτημα που θα χαλάσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τα δω στο χέρι μου, πριν από οτιδήποτε άλλο.

Να πω την αλήθεια μου, η Razer πάντα κάτι φτηνιάρικο μου έβγαζε, κάτι εντελώς φρουφρου (χρωματάκια, φωτάκια, πλαστικούρες που έτριζαν παντού) χωρίς νόημα.

Το Viper πάντως φαίνεται ενδιαφέρον. Για το Adder πάμε για V2?

Έχει κάποια διαφορά αυτό:

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/aksesouar-gaming/gaming-pontikia/gaming-mouse-razer-deathadder-v2/1454783

Από αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/21631569/Razer-DeathAdder-V2-RGB-Gaming-Ποντίκι-20000-DPI-Μαύρο.html?from=sku_color_variations

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ποντίκι είναι, απλώς σε τιμή μεγάλου καταστήματος. Είναι ανάποδο (ή κανονικό, όπως το βλέπει κανείς) πάντως αυτό, έχει κλίση για δεξί χέρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Το ίδιο ποντίκι είναι, απλώς σε τιμή μεγάλου καταστήματος. Είναι ανάποδο (ή κανονικό, όπως το βλέπει κανείς) πάντως αυτό, έχει κλίση για δεξί χέρι.

Αυτό βλέπω στις φωτό, λογικά δεν πρέπει να με βολεύει καθόλου.

Βόλτα από ΜΜ για δοκιμή στο χέρι (το Corsair M55 pro κάπως ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά δεν ξέρω με το φως τί γίνεται χωρίς το icue...δεν τη βάζω τη μπούρδα στο σύστημά μου) και μετά τσιγκούνης...έχουν ξεφύγει στις τιμές οι "μεγάλοι".

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει ποτε της Adesso? Εχω θεμα με τους καρπους (χρονια τενοντιτιδα) και με εχει βοηθησει πολυ το Vertical της Adessο που εχω παρει. Εχει και για αριστεροχειρες.

https://www.adesso.com/product/imouse-e7-taa-left-handed-vertical-ergonomic-mouse/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ashaman είπε

Εχεις δοκιμασει ποτε της Adesso? Εχω θεμα με τους καρπους (χρονια τενοντιτιδα) και με εχει βοηθησει πολυ το Vertical της Adessο που εχω παρει. Εχει και για αριστεροχειρες.

https://www.adesso.com/product/imouse-e7-taa-left-handed-vertical-ergonomic-mouse/

Σαν σκέψη ενδιαφέρον, αλλά αν δεν το πιάσω στο χέρι μου πρώτα δεν μπορώ να ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σαν σκέψη ενδιαφέρον, αλλά αν δεν το πιάσω στο χέρι μου πρώτα δεν μπορώ να ξέρω.

Εχεις δικιο και δυστυχως δε βλεπω να υπαρχει πουθενα στην Ελλαδα για αριστεροχειρες για να το δεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...