Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωση σε διαφανες χαρτι


Chaos KinG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια,
θα ηθελα να ρωτησω, ενδιαφερομαι για εκτυπωτη που εκτυπώνει σε διαφανες χαρτί. θα πρεπει να προσεξω κατι ? εκτυπώνουν ολοι σε διαφανες χαρτι ? Επισεις ποια εταιρια να προτιμισω οσο αναφορα τα μελανακια (VFM)? πχ εχω σπιτι εναν laser lexmark ειναι φαρμακείο τα toners 70-90€.

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chaos KinG είπε

 θα πρεπει να προσεξω κατι ? εκτυπώνουν ολοι σε διαφανες χαρτι ?

Ολοι εκτυπώνουν ανάλογα το χαρτί.

ΑΛΛΑ.....εάν τυπώνεις ένα χρώμα (πχ τη λέξη ΚΑΛΗΜΕΡΑ με μπλε ή κιτρινο χρώμα πχ) το αποτέλεσμα

θα είναι ικανοποιητικό.

Εάν όμως θές αποτέλεσμα όπως βλέπεις μιά εκτύπωση σε κανονικό χαρτί τότε χρειάζεαι

εκτυπωτή που να τυπώνει και άσπρο χρώμα.....εκεί τα πράγματα ξεφεύγουν σε κόστος

και χρειάζεσαι ειδικά προγράματα και γνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Chaos KinG είπε

Γεια σας παιδια,
θα ηθελα να ρωτησω, ενδιαφερομαι για εκτυπωτη που εκτυπώνει σε διαφανες χαρτί. θα πρεπει να προσεξω κατι ? εκτυπώνουν ολοι σε διαφανες χαρτι ? Επισεις ποια εταιρια να προτιμισω οσο αναφορα τα μελανακια (VFM)? πχ εχω σπιτι εναν laser lexmark ειναι φαρμακείο τα toners 70-90€.

Χωρις να ξερω με βεβαιοτητα ποιο χαρτι ειναι αυτο που εχεις στο νου σου, θα σου προτεινα να προσανατολιστεις προς inkjet ή ecotank και να αποφυγεις τους laser. 

Αληθεια ποιος ειναι αυτος ο lexmark που εχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/12/2022 στις 10:27 ΜΜ, CyanBlue είπε

Διαφανές χαρτί, εννοείς τύπου ριζόχαρτο ή εντελώς διαφανές σαν διαφάνεια?

διαφάνεια. τα θέλω για συγκεκριμενη χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγκεκριμένη χρήση => δες τα συγκεκριμένα προγράμματα αν προτείνουν κάτι

με κάθε επιφύλαξη, δε νομίζω να βολεύει μελάνι, δε θα απορραφάται από τη διαφάνεια το μελάνι

πας σε laser, αλλά ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ , να δεις τα specs πως μπορεί / έχει τη δυνατότητα να τυπώσει σε διαφάνεια. όταν επιλέξεις τύπο χαρτιού = διαφάνεια, ρυθμίζει θερμοκρασία κλπ αυτόματα

οι πολύ απλοί δε γίνεται (δε ρυθμίζουν θερμοκρασία στο φούρνο , οπότε λιώνει η διαφάνεια κ ... bye bye fuser / printer)

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chaos KinG είπε

διαφάνεια. τα θέλω για συγκεκριμενη χρήση 

Δε νομίζω πως θα βρεις φθηνότερη εκτύπωση από laser. Από την άλλη πλευρά, δεν ξέρω πόση διαφάνεια θα αφήνει η εκτύπωση inkjet σε διαφανή μέσα. Πχ αν τυπώνεις μαύρο, πόσο αδιαφανές θα μένει ή θα δείχνει "ξεπλυμένο". Για τα υπόλοιπα χρώματα, θα υπάρχει διαφάνεια. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ με inkjet. Εκτύπωση laser σε διαφάνειες έχω κάνει, δε μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος. Ποτέ δεν πήρα "πλακάτο" μαύρο. Φυσικά θα πρέπει να δεις και το κόστος των διαφανειών για εκτύπωση inkjet σε σχέση με αυτές των laser και όχι μόνο πόσο σου στοιχίζει το μελάνι. Φυσικά δεν ξέρω και για το σκοπό που προορίζονται, οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να φτάσεις σε αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
On 16/12/2022 at 21:30, CyanBlue said:

Δε νομίζω πως θα βρεις φθηνότερη εκτύπωση από laser. Από την άλλη πλευρά, δεν ξέρω πόση διαφάνεια θα αφήνει η εκτύπωση inkjet σε διαφανή μέσα. Πχ αν τυπώνεις μαύρο, πόσο αδιαφανές θα μένει ή θα δείχνει "ξεπλυμένο". Για τα υπόλοιπα χρώματα, θα υπάρχει διαφάνεια. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ με inkjet. Εκτύπωση laser σε διαφάνειες έχω κάνει, δε μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος. Ποτέ δεν πήρα "πλακάτο" μαύρο. Φυσικά θα πρέπει να δεις και το κόστος των διαφανειών για εκτύπωση inkjet σε σχέση με αυτές των laser και όχι μόνο πόσο σου στοιχίζει το μελάνι. Φυσικά δεν ξέρω και για το σκοπό που προορίζονται, οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να φτάσεις σε αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί.

Μολις παρηγγειλα αυτο για τον laser printer μου

https://www.skroutz.gr/s/40881873/MediaRange-CHarti-Ektyposis-A4-100-fylla-Diafano.html

Αραγε ειναι πιο 'αντοχης' οι εκτυπωσεις σε διαφανειες; Μια εκτυπωση σε χαρτι και μια εκτυπωση σε διαφανεια, αν πουμε πχ οτι λιγες ωρες τη μερα τη χτυπα ο ηλιος, σε διαφανεια η εκτυπωση θα αντεξει περισσοτερο;

On 16/12/2022 at 21:11, Kthulhou said:

συγκεκριμένη χρήση => δες τα συγκεκριμένα προγράμματα αν προτείνουν κάτι

με κάθε επιφύλαξη, δε νομίζω να βολεύει μελάνι, δε θα απορραφάται από τη διαφάνεια το μελάνι

πας σε laser, αλλά ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ , να δεις τα specs πως μπορεί / έχει τη δυνατότητα να τυπώσει σε διαφάνεια. όταν επιλέξεις τύπο χαρτιού = διαφάνεια, ρυθμίζει θερμοκρασία κλπ αυτόματα

οι πολύ απλοί δε γίνεται (δε ρυθμίζουν θερμοκρασία στο φούρνο , οπότε λιώνει η διαφάνεια κ ... bye bye fuser / printer)

Αυτος εδω που εχω,

https://www.amazon.co.uk/Brother-HL-L3230CDW-Wireless-Connected-Printing/dp/B07FY1MNC3/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

τυπωνει σε διαφανεια; Δεν μπορω να βρω κατι σχετικο ή δεν ψαχνω καλα.

---

Την πατησα...

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

 

Αυτος εδω που εχω,

https://www.amazon.co.uk/Brother-HL-L3230CDW-Wireless-Connected-Printing/dp/B07FY1MNC3/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

τυπωνει σε διαφανεια; Δεν μπορω να βρω κατι σχετικο ή δεν ψαχνω καλα.

---

Την πατησα...

spacer.png

Για να είσαι σίγουρος, δες όταν πας να εκτυπώσεις κάτι, αν έχει διαθέσιμο στο είδος χαρτιού την διαφάνεια.

Αν όχι, μπορεί να τα καταφέρεις χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο τύπο χαρτιού, κάποιο γιαλυστερό πχ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, nkarama said:

Για να είσαι σίγουρος, δες όταν πας να εκτυπώσεις κάτι, αν έχει διαθέσιμο στο είδος χαρτιού την διαφάνεια.

Αν όχι, μπορεί να τα καταφέρεις χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο τύπο χαρτιού, κάποιο γιαλυστερό πχ....

 

To τσεκαρα, δυστυχως δεν γραφει πουθενα transparencies.

Δινει αυτες τις επιλογες

spacer.png

Ειναι μαλλον ρισκο, να μπει κατι αλλο απο χαρτι, να καταστρεψει τον εκτυπωτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, lector said:

Βαλε το σε photo glossy paper

Ειναι ομως ασφαλες; Ή θα λιωσει απο τη θερμοκρασια η διαφανεια και θα χαλασει ο εκτυπωτης; Αυτο ειναι το επιμαχο ερωτημα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Ειναι ομως ασφαλες; Ή θα λιωσει απο τη θερμοκρασια η διαφανεια και θα χαλασει ο εκτυπωτης; Αυτο ειναι το επιμαχο ερωτημα.

Κοιτα, εδω βασιζομαστε καθαρα και μονο στο οτι ο κατασκευαστης (mediarange) γραφει στη συσκευασια "for copiers and laser printers". 

Εγω για να ειμαι ειλικρινης θα ειχα μια επιφυλαξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, lector said:

Κοιτα, εδω βασιζομαστε καθαρα και μονο στο οτι ο κατασκευαστης (mediarange) γραφει στη συσκευασια "for copiers and laser printers". 

Εγω για να ειμαι ειλικρινης θα ειχα μια επιφυλαξη.

Να το θεσω αλλιως. Υπαρχουν 'οικιακοι' laser printers που να τυπωνουν διαφανειες;

Γιατι αν οχι, σημαινει οτι η τεχνολογια τους δεν ειναι συμβατη/δεν το επιτρεπει. Εκει τελειωνει το θεμα οριστικα για ολους. Σημαινει οτι δεν ειναι φτιαγμενοι για κατι τετοιο.

Αν ομως ναι-υπαρχουν, τοτε ισως με θεμα ρυθμισεων να μπορει καποιος να τυπωσει και σε μη επισημα υποστηριζομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...