Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα ασφαλείας με τις κάμερες ασφαλείας "τοπικής αποθήκευσης" της Eufy


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, fytotech είπε

Ή έχεις να πιάσεις καινούργιο κινητό στα χέρια σου από το 2008 ή κάποιος σε δουλεύει. Δεν επιτρέπεται να είναι προεγκατεστημένα αυτά. 

Δεν ξέρω σε ποια εποχή έχεις κολλήσει αλλά όλες ή συσκευές με Android Xiaomi και Samsung έχουν προ εγκατεστημένες εφαρμογές όπως το Google search και Chrome για τον απλούστατο λόγο ότι το Android ανήκει στην Google 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να υπάρχει άμεση αντίδραση από την Ε.Ε. . Έφτιαξες ένα προϊόν τρύπιο δεν τηρεί τους όρους της Ε.Ε. για την ιδιωτικότητα των χρηστών; Άμεση απόσυρση από την αγορά και άμεση αποζημίωση στους καταναλωτές, όχι στα ταμεία της Ε.Ε. και μέχρι να το φτιάξεις σου κατακρατώ το προϊόν στις αποθήκες με προσωρινή κατάσχεση. Αλλά δυστυχώς από ότι φαίνεται οι "παροικούντες την Ιερουσαλήμ" εκεί στις Βρυξέλες τα κονομάνε χοντρά από τις εταιρίες τις οποίες κανονικά πρέπει να ελέγχουν και αναλαμβάνουν δράση μόνον όταν κάποιο θέμα πάρει τεράστια δημοσιότητα και δεν μπορούν να το κουκουλώσουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kyr123 είπε

Φίλε δεν ξέρω ποιες είναι οι γνώσεις σου στο θέμα οπότε θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ.

Κάθε android συσκευή έρχεται με προ εγκαταστημένες εφαρμογές της Google όπως το Google Search,Google Chrome κτλ.Αυτές η εφαρμογές έχουν και την δυνατότητα να χρησιμοποιούν το μικρόφωνο σου χωρίς να χρειάζεται κάποιου είδος συγκατάθεση με κλικ,γιατί με το σκεπτικό τους πάντα,έχεις ήδη αποδεχτεί τους όρους χρήσης της Google από την στιγμή που χρησιμοποιείς την εφαρμογή

Αυτό θέλω να πω.Ότι δεν είναι κάποιο κακόβουλου malware αλλά εφαρμογές που χρησιμοποιούμε κάθε μέρα.Εάν θες να μην σε ακούει το μικρόφωνο θα πρέπει εσύ να επιλέξεις να μην δώσεις συγκατάθεση στην συγκεκριμένη εφαρμογή να χρησιμοποιεί το μικρόφωνο σου.

Το ίδιο έκανε και η Microsoft με τα Windows 10 όταν είχαν βγει.Οι εφαρμογές που ήταν προ εγκαταστημένες στα Windows είχαν σαν default επιλογές "Όλα ανοιχτά" δηλαδή μικρόφωνο,τοποθεσία,κάμερα κτλ έπαιρναν τις πληροφορίες που ήθελαν αυτοί και έπρεπε ο χρήστης να μπει από μόνος του και να τα κάνει disable.

Δεν είχα σκοπό να σχολιάσω, αλλά επειδή έχεις υφάκι και μίλησες υποτιμητικά για άλλο μέλος με έκανες να απαντήσω. Απαντήσεις του τύπου "μάθε αγγλικά" δε θα έπρεπε να της λέει άνθρωπος που δεν ξέρει ελληνικά. Μάθε λοιπόν έσυ ελληνικά που έγραψες ότι ακούει από τα ηχεία. Τα ηχεία παράγουν ήχο. Τα μικρόφωνα γράφουν ήχο. Πάει αυτό.

Αυτά που λες για τo google search είναι μπαρούφες. Έχουν τη δυνατότητα ναι. Όχι όμως από προεπιλογή. Και στους όρους χρήσης του κινητού δε λέει πουθενά για "ανοιχτα μικρόφωνα". Όταν πας να ενεργοποιήσεις τις αντίστοιχες λειτουργίες σε ενημερώνει για τα "ανοιχτά μικρόφωνα" και φυσικά το αποδέχεσαι αν θες αυτή την υπηρεσία. Ειδικότερα με τις εκδόσεις 12 και 13 του android ανά τακτά χρονικά διαστήματα το android αφαιρεί τα δικαιώματα από εφαρμογές και πρέπει να δώσεις μονος σου δικαιώματα.

Φυσικά και δεν είναι άγγελοι και προσπαθούν να βγάλουν χρήμα από τις πληροφορίες μας γι αυτό μας τα δίνουν δωρεάν ή ακόμα και μας "πληρώνουν" για να τα έχουμε στη ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kyr123 είπε

Δεν ξέρω σε ποια εποχή έχεις κολλήσει αλλά όλες ή συσκευές με Android Xiaomi και Samsung έχουν προ εγκατεστημένες εφαρμογές όπως το Google search και Chrome για τον απλούστατο λόγο ότι το Android ανήκει στην Google 

https://ec.europaq.eu/commission/presscorner/detail/el/IP_18_4581
 

Έχει λυθεί από το 2018 αυτό. Συνέχισε να είσαι σίγουρος για όσα λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgalis είπε

Οι φωτογραφίες αυτές πρέπει να αποθηκευτούν κάπου. Και βλέπω ότι η Eufy χρησιμοποιεί  Amazon S3 για την αποθήκευση. Για να μην σου στείλει μια διεύθυνση της φωτογραφίας που θα μορούσε κάποιος να την μαντέψει εύκολα (πχ https://www.insomnia.gr/resources/insomnia-logo.svg) , χρησιμοποιεί μια τεχνική που λέγεται presigned URL (https://medium.com/@aidan.hallett/securing-aws-s3-uploads-using-presigned-urls-aa821c13ae8d ). 

 

 

 

 

 

Αν όλα είναι πίσω από Authentication και αποκρυπτογραφούνται μόνο από τον χρήστη σου, τότε θα ήταν οκ τα πράγματα. Αυτό όμως δεν συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, MrRush είπε

Αν όλα είναι πίσω από Authentication και αποκρυπτογραφούνται μόνο από τον χρήστη σου, τότε θα ήταν οκ τα πράγματα. Αυτό όμως δεν συμβαίνει.

 

1. Άλλο πράγμα το authentication και άλλο πράγμα η κρυπτογράφηση

2. Δεν χρειάζεται authentication στην περίπτωση pre-signed URLs γιατί είναι πολύ δύσκολο κάποιος να το βρει. 

1 ώρα πριν, anax111 είπε

Αυτό που πρέπει να γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να υπάρχει άμεση αντίδραση από την Ε.Ε. . Έφτιαξες ένα προϊόν τρύπιο δεν τηρεί τους όρους της Ε.Ε. για την ιδιωτικότητα των χρηστών; Άμεση απόσυρση από την αγορά και άμεση αποζημίωση στους καταναλωτές, όχι στα ταμεία της Ε.Ε. και μέχρι να το φτιάξεις σου κατακρατώ το προϊόν στις αποθήκες με προσωρινή κατάσχεση. Αλλά δυστυχώς από ότι φαίνεται οι "παροικούντες την Ιερουσαλήμ" εκεί στις Βρυξέλες τα κονομάνε χοντρά από τις εταιρίες τις οποίες κανονικά πρέπει να ελέγχουν και αναλαμβάνουν δράση μόνον όταν κάποιο θέμα πάρει τεράστια δημοσιότητα και δεν μπορούν να το κουκουλώσουν.  

 

Ενώ καταγράφουμε ότι δεν πρόκειται τελικά για κανένα "τρύπιο" σύστημα, μένουμε στον τίτλο του άρθρου και καταλήγουμε στις γνωστές συνομωσίες ότι στις Βρυξέλλες κάποιοι λαδώνονται από την Eufy για να πουλάει κάμερες.
Η λέσχη Μπίλντερμπεργκ δεν μπήκε ακόμη στην κουβέντα και απορώ γιατί.

Επεξ/σία από nikosgalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fytotech είπε

https://ec.europaq.eu/commission/presscorner/detail/el/IP_18_4581
 

Έχει λυθεί από το 2018 αυτό. Συνέχισε να είσαι σίγουρος για όσα λες. 

lol

https://www.quora.com/Why-do-most-of-the-Android-phones-come-with-pre-installed-apps-which-cannot-be-uninstalled-either

https://www.quora.com/Why-is-it-that-when-you-buy-a-phone-there-are-apps-already-installed

1 ώρα πριν, alex1_kgr είπε

Δεν είχα σκοπό να σχολιάσω, αλλά επειδή έχεις υφάκι και μίλησες υποτιμητικά για άλλο μέλος με έκανες να απαντήσω. Απαντήσεις του τύπου "μάθε αγγλικά" δε θα έπρεπε να της λέει άνθρωπος που δεν ξέρει ελληνικά. Μάθε λοιπόν έσυ ελληνικά που έγραψες ότι ακούει από τα ηχεία. Τα ηχεία παράγουν ήχο. Τα μικρόφωνα γράφουν ήχο. Πάει αυτό.

Αυτά που λες για τo google search είναι μπαρούφες. Έχουν τη δυνατότητα ναι. Όχι όμως από προεπιλογή. Και στους όρους χρήσης του κινητού δε λέει πουθενά για "ανοιχτα μικρόφωνα". Όταν πας να ενεργοποιήσεις τις αντίστοιχες λειτουργίες σε ενημερώνει για τα "ανοιχτά μικρόφωνα" και φυσικά το αποδέχεσαι αν θες αυτή την υπηρεσία. Ειδικότερα με τις εκδόσεις 12 και 13 του android ανά τακτά χρονικά διαστήματα το android αφαιρεί τα δικαιώματα από εφαρμογές και πρέπει να δώσεις μονος σου δικαιώματα.

Φυσικά και δεν είναι άγγελοι και προσπαθούν να βγάλουν χρήμα από τις πληροφορίες μας γι αυτό μας τα δίνουν δωρεάν ή ακόμα και μας "πληρώνουν" για να τα έχουμε στη ζωή μας.

Ρε φίλε δεν βλέπεις λίγο ειρωνεία σε αυτό που έγραψες?Έχεις κάνει 100 ορθογραφικά σε ένα κείμενο και μου λες εμένα ότι δεν ξέρω Ελληνικά.Πάει αυτό

Όσο για τα υπόλοιπα δεν πρόκειται να κάτσω να πείσω κανέναν.Πρόβλημα δικό σου τι πιστεύεις και τι όχι.Η αλήθεια είναι αυτή και φαίνεται και στα παρακάτω βίντεο.Καλή συνέχεια

 

Επεξ/σία από kyr123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kyr123 είπε

lol

https://www.quora.com/Why-do-most-of-the-Android-phones-come-with-pre-installed-apps-which-cannot-be-uninstalled-either

https://www.quora.com/Why-is-it-that-when-you-buy-a-phone-there-are-apps-already-installed

Αστείο να λες ότι δεν ξέρω Ελληνικά την στιγμή που έχεις κάνει 100 ορθογραφικά σε μία πρόταση.Πάει αυτό

Όσο για τα υπόλοιπα δεν πρόκειται να κάτσω να πείσω κανέναν.Πρόβλημα δικό σου τι πιστεύεις και τι όχι.Η αλήθεια είναι αυτή και φαίνεται και στα παρακάτω βίντεο.Καλή συνέχεια

 

Μου βάζεις πηγή το Quora; Που γράφουν γενικά κι όχι για ΕΕ; Και δε σου κάνει κυριολεκτικά το site της ΕΕ με την απόφαση; Αν πείθεις τον εαυτό σου, εμένα μου περισσεύει αλλά και κάπου λίγο ώπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Μου βάζεις πηγή το Quora; Που γράφουν γενικά κι όχι για ΕΕ; Και δε σου κάνει κυριολεκτικά το site της ΕΕ με την απόφαση; Αν πείθεις τον εαυτό σου, εμένα μου περισσεύει αλλά και κάπου λίγο ώπα. 

Όχι φίλε μου δεν το έβαλα σαν πηγή.Να δεις ότι ισχύει αυτό που λέω..Φέτος 3 κινητά έχω αλλάξει λόγο δουλείας.Τα 2 android.Και τα 2 είχαν προ εγκαταστημένες εφαρμογές της Google.Και αγορασμένα από αλυσίδα και όχι παραμάγαζα για να πεις ότι ήταν εκδόσεις για άλλες χώρες.

Την πηγή στην έδωσα ποιο πριν

Επεξ/σία από kyr123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει εντύπωση καθόλου αυτό το άρθρο. Συμβαίνει συνεχώς..
Η βέλτιστη λύση για smarthome σήμερα πιστεύω είναι μόνο το homeassistant με όλες τις συσκευές σε lan mode χωρίς επικοινωνία με το ίντερνετ , και VPN(δικό σου vpn server-client εννοώ).
Οτι μάρκα κάμερας , doorbell , intercomminucation και βασικά οτιδήποτε IOT device και να πάρεις βασίζεσαι στις online υπηρεσίες τους και στην καλή καρδιά της κάθε εταιρίας και του κάθε υποψήφιου hacker για να μην εκτεθείς.
:S
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kyr123 είπε

Φέτος 3 κινητά έχω αλλάξει λόγο δουλείας.

Για τα το ελαφρύνουμε λίγο:

Είναι σίγουρα νόμιμη η δουλειά; 😀😀😀


Κατά τα άλλα, να συνταχθώ με τους προλαλήσαντες. Πρέπει να ξεχωρίσεις στο μυαλό σου την τεχνική δυνατότητα να γίνει κάτι από το αν ελέγχεται κανονιστικά και το αν εν τέλει γίνεται. Π.χ. ένας τεχνικός στην εταιρεία κινητής είναι λογικά τεχνικά εφικτό να διαβάζει τα μηνύματα που ανταλλάσσεις με την κοπελιά σου (αν θες κάνε τα mails και στη θέση του τεχνικού βάλε το διαχειριστή του mail server). Το ότι τεχνικά μπορεί δε σημαίνει ότι το κάνει, και συνήθως υπάρχει κανονιστικός έλεγχος και γι' αυτό δε διανοείται καν να το κάνει.

Επεξ/σία από chdeal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alex1_kgr είπε

Δεν είχα σκοπό να σχολιάσω, αλλά επειδή έχεις υφάκι και μίλησες υποτιμητικά για άλλο μέλος με έκανες να απαντήσω. Απαντήσεις του τύπου "μάθε αγγλικά" δε θα έπρεπε να της λέει άνθρωπος που δεν ξέρει ελληνικά. Μάθε λοιπόν έσυ ελληνικά που έγραψες ότι ακούει από τα ηχεία. Τα ηχεία παράγουν ήχο. Τα μικρόφωνα γράφουν ήχο. Πάει αυτό.

Αυτά που λες για τo google search είναι μπαρούφες. Έχουν τη δυνατότητα ναι. Όχι όμως από προεπιλογή. Και στους όρους χρήσης του κινητού δε λέει πουθενά για "ανοιχτα μικρόφωνα". Όταν πας να ενεργοποιήσεις τις αντίστοιχες λειτουργίες σε ενημερώνει για τα "ανοιχτά μικρόφωνα" και φυσικά το αποδέχεσαι αν θες αυτή την υπηρεσία. Ειδικότερα με τις εκδόσεις 12 και 13 του android ανά τακτά χρονικά διαστήματα το android αφαιρεί τα δικαιώματα από εφαρμογές και πρέπει να δώσεις μονος σου δικαιώματα.

Φυσικά και δεν είναι άγγελοι και προσπαθούν να βγάλουν χρήμα από τις πληροφορίες μας γι αυτό μας τα δίνουν δωρεάν ή ακόμα και μας "πληρώνουν" για να τα έχουμε στη ζωή μας.

εσυ πρωτη φορα ακους οτι το μικροφωνο και ηχειο εχουν το ιδιο πηνειο ?

εχεις συνδεσει πυκνωτικο μικροφωνο σε προεξοδο ενισχυτη ?

εχεις συνδεσει ηχειο σε εισοδο μικροφωνου ?

οχι κανενα subwoofer 2000W .

0.5 ιντζα ακουστικο κινητου 16ohm μια χαρα ηχο γραφει .

παντως εισαι ο τιμωρος του πληκτρολογειου .

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

εσυ πρωτη φορα ακους οτι το μικροφωνο και ηχειο εχουν το ιδιο πηνειο ?

εχεις συνδεσει πυκνωτικο μικροφωνο σε προεξοδο ενισχυτη ?

εχεις συνδεσει ηχειο σε εισοδο μικροφωνου ?

οχι κανενα subwoofer 2000W .

0.5 ιντζα ακουστικο κινητου 16ohm μια χαρα ηχο γραφει .

παντως εισαι ο τιμωρος του πληκτρολογειου .

 

πήγαινε επισκεύασε κανένα θερμοσίφωνο. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chdeal είπε

Για τα το ελαφρύνουμε λίγο:

Είναι σίγουρα νόμιμη η δουλειά; 😀😀😀


Κατά τα άλλα, να συνταχθώ με τους προλαλήσαντες. Πρέπει να ξεχωρίσεις στο μυαλό σου την τεχνική δυνατότητα να γίνει κάτι από το αν ελέγχεται κανονιστικά και το αν εν τέλει γίνεται. Π.χ. ένας τεχνικός στην εταιρεία κινητής είναι λογικά τεχνικά εφικτό να διαβάζει τα μηνύματα που ανταλλάσσεις με την κοπελιά σου (αν θες κάνε τα mails και στη θέση του τεχνικού βάλε το διαχειριστή του mail server). Το ότι τεχνικά μπορεί δε σημαίνει ότι το κάνει, και συνήθως υπάρχει κανονιστικός έλεγχος και γι' αυτό δε διανοείται καν να το κάνει.

Όχι ακριβώς 🤣🤣 απλά σπάνε και στην τελική επέλεξα να πάρω CAT να ηρεμήσω.

Όσο για το θέμα ανέβασα πριν 2 βίντεο που αποδεικνύουν ότι όντως το τηλέφωνο σε ακούει.Δεν ξέρω γιατί απλά μερικοί αρνούνται να δουν την αλήθεια την στιγμή που την βλέπουν και σε βίντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, RaNd είπε

Ακριβως αυτο, 8 καμερες των 10ε απο Κινα, χωρις Internet, συνδεδεμένες με NVR, καταγραφουν με motion detect και το alerting το κανει το NVR με 1002 (secure )τροπους.

Δεν νομίζω όποιος "καιγεται" για την ασφάλειά του, να έχει μείνει με router του παρόχου, έτσι κ αλλιως ...

Τι κάμερες εχεις δοκιμάσει απο κίινα μαν μου? γιατί ψάχνω μια φθηνή λύση να γεμίσω το εξοχικό 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...