Προς το περιεχόμενο

έκπλυση μελάνης


qrstuv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία, χρησιμοποιώ έναν Canon PIXMA G540 για εκτύπωση φωτογραφιών και ξαφνικά σταμάτησε να τυπώνει τα κίτρινα και αμέσως μετά τα magenta.. Κάνω αρκετά nozzle check για να δω τι παίζει και όντως δεν εκτύπωνε καθόλου το κίτρινο και το magenta. Μετά απο επικοινωνία με την Canon με κατατόπησαν, μου είπαν να κάνω καθαρισμό κεφαλής και deep head cleaning και έκπλυση μελάνης.. Τα δύο πρώτα τα είχα κάνει ήδη και το θέμα εξαφανίστηκε μετά το τελευταίο βήμα (την έκπλυση). 

Αν κάποιος ξέρει, η ερώτηση μου είναι τι είναι η έκπλυση μελάνης και γιατί καταναλώνει τόση μελάνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν δέν απατώμαι ο πλήρης όρος είναι δυναμική έκπλυση μελάνης.

Πετάει με περισσότερη δύναμη-πίεση μελάνη από τα ακροφύσια με σκοπό

να τα καθαρίσει.Οντως χρειάζεται αρκετή ποσότητα μελάνης για να το κάνει αυτό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ευχαριστώ, όντως δεν τυπώνω συχνά..

8 ώρες πριν, lector είπε

Εμενα η απορια μου ειναι, πως καταφερες και ηρθες σε επικοινωνια με την canon 😁

..με συνομιλία. Δεν είδα κάποια δυσκολία στην επικοινωνία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λατρεύω όρους όπως "έκπλυση μελάνης" 😀 Ουσιαστικά είναι μεγαλύτερης διάρκεια καθαρισμός της κεφαλής. Πρακτικά, αδειάζουν τα μελανοδοχεία, αφού ή τρόμπα αναρόφησης που υπάρχει κάτω από εκεί που παρκάρουν οι κεφαλές εκτύπωσης, δουλεύει περισσότερο χρόνο ρουφώντας κυριολεκτικά τα μελάνια και στέλνοντάς τα στην αποχέτευση (ένα σφουγγαράκι που καταλήγουν τα μελάνια) σε μια προσπάθεια αποκόλλησης των ξεραμένων μελανιών από τα ακροφύσια. Τυπώνουμε τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, περισσότερες το καλοκαίρι. Δεν αφήνουμε τον εκτυπωτή ανοιχτό, αλλά τον κλείνουμε έτσι ώστε να κάνει ένα μικρό καθαρισμό όταν τον ξανανοίγουμε την επόμενη μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας μιας και με τη canon έχω δυσκολία στην επικοινωνία. Έχω τον εκτυπωτή G640 και έχει σταματήσει να εκτυπώνει παρόλο του ότι είναι γεμάτα τα μελάνια. Έκανα καθαρισμό, βαθυ καθαρισμό και επιχείρησα και έκπλυση μελάνης αλλά μου βγάζει το εξής μήνυμα για να προβώ σε αντικατάσταση φυσιγγίου με κωδικό υποστήριξης 1368. Μπορείτε να με κατατοπισετε στο τι ακριβώς είναι αυτό και γιατι χρειάζεται η αντικατάσταση; Επίσης έχει μεγάλο κόστος;

ευχαριστω παρά πολύ εκ των προτέρων!!

13 λεπτά πριν, mika_25 είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας μιας και με τη canon έχω δυσκολία στην επικοινωνία. Έχω τον εκτυπωτή G640 και έχει σταματήσει να εκτυπώνει παρόλο του ότι είναι γεμάτα τα μελάνια. Έκανα καθαρισμό, βαθυ καθαρισμό και επιχείρησα και έκπλυση μελάνης αλλά μου βγάζει το εξής μήνυμα για να προβώ σε αντικατάσταση φυσιγγίου με κωδικό υποστήριξης 1368. Μπορείτε να με κατατοπισετε στο τι ακριβώς είναι αυτό και γιατι χρειάζεται η αντικατάσταση; Επίσης έχει μεγάλο κόστος;

ευχαριστω παρά πολύ εκ των προτέρων!!

 

IMG_9474.jpeg

Επεξ/σία από mika_25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mika_25 said:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας μιας και με τη canon έχω δυσκολία στην επικοινωνία. Έχω τον εκτυπωτή G640 και έχει σταματήσει να εκτυπώνει παρόλο του ότι είναι γεμάτα τα μελάνια. Έκανα καθαρισμό, βαθυ καθαρισμό και επιχείρησα και έκπλυση μελάνης αλλά μου βγάζει το εξής μήνυμα για να προβώ σε αντικατάσταση φυσιγγίου με κωδικό υποστήριξης 1368. Μπορείτε να με κατατοπισετε στο τι ακριβώς είναι αυτό και γιατι χρειάζεται η αντικατάσταση; Επίσης έχει μεγάλο κόστος;

ευχαριστω παρά πολύ εκ των προτέρων!!

 

IMG_9474.jpeg

https://ij.manual.canon/ij/webmanual/ErrorCode/G3030 series/EL/ERR/1368.html?ref=1368

λογικα αναφερει εκειπου πεφτει το μελανι οταν κανει καθαρισμο.οτι εχει γεμισει.

https://ij.manual.canon/ij/webmanual/Manual/All/G2060 series/EL/UG/ug-235.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

και επισης μην τραβας καθαρισμους χωρις λογο διοτι χαλας αρκετο μελανι.

Ο συγκεκριμένος δεν έχει τεράστιο θέμα, ink tank είναι. Μικρή η ζημιά εν προκειμένω. Καλύτερη είναι η προηγούμενη συμβουλή: Να τυπώνει ΣΥΧΝΑ και ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, georgeole said:

Ο συγκεκριμένος δεν έχει τεράστιο θέμα, ink tank είναι. Μικρή η ζημιά εν προκειμένω. Καλύτερη είναι η προηγούμενη συμβουλή: Να τυπώνει ΣΥΧΝΑ και ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.😉

σωστος.αν οι κεφαλες τα τιναξουν απο μη χρηση τοτε το κοστος μελανιου ειναι το λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 19/09/2023 at 11:17, mika_25 said:

Σας ευχαριστω παρά πολύ όλους για τις απαντήσεις!! Θα κοιταξω να αγορασω το ανταλλακτικό, καλη συνέχεια!:)

ενημερωσε μας αν θες τι εγινε τελικα.αν το αλλαξες και επαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...