Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με AMD drivers γραφικών σε Ryzen 5 3400G (AMD software: Adrenalin Edition)


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. Πρόβλημα πάλι λίγο διαφορετικό:

Έκανα την ρύθμιση στα windows 10: πίνακας ελέγχου>σύστημα>ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους>υλικό>ρυθμίσεις εγκατάστασης συσκευής
και επέλεξα στην ερώτηση: αν θέλω να κάνω αυτόματη λήψη εφαρμογών και προσαρμοσμένων εικονιδίων κατασκευαστή που διατίθενται για τις συσκευές σας? επέλεξα: ΟΧΙ (η συσκευή σας ενδέχεται να μην λειτουργεί όπως αναμένεται).

Για αρκετές ημέρες δούλεψε ρολόι. Ομως σήμερα και ενώ είχα ανοικτό το Autocad βγήκε Bug του AMD software: Adrenalin edition (22.11.2) που έγραφε αν θυμάμαι καλά οτι δεν φορτώθηκε σωστά ή δεν φορτώθηκε το λογισμικό. Στην μπάρα δεξιά δεν φαινόταν το εικονίδιο του Adrenalin και άρχισε να συμπεριφέρεται περίεργα η εικόνα στην οθόνη, εξαφανίστηκε στην αρχή ο κέρσορας και μαύρισε για λίγο η εικόνα του autocad. Μετά έκανα επανεκκίνηση και φόρτωσε κανονικά το Adrenalin. Κατα βάση μου τα έκανε τα τρελά και τις άλλες φορές όταν δούλευα autocad. 

Εχω περάσει την έκδοση Adrenalin 22.11.2 Optional και όχι την  Adrenalin 22.5.1 Recommended (WHQL). Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με αυτό. Πρέπει να βρώ μια μόνιμη λύση και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Εχτέ κάποια άλλη ιδέα? Ευχαριστώ!

edit: αυτό το bug της εικόνας έβγαλε αν θυμάμαι καλά "amd software detected that the display driver has failed to load on your system"

Χωρίς τίτλο.jpg

καθαρισε  τους drivers με το ddu και ρυθμισε  το οπως δειχνω ωστε να μη σου βαζει driver  το win update 

https://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

υστερα στην πρωτη εικονα του ddu προσωπικα διαλεγω  παντα την εξης ρυθμιση να πεταξει τα παντα σαν να  θελω να βαλω νεο υποσυστημα γραφικων  ο  υπολογιστης θα κλεισει  μονος του  επανεκινεις και βαζεις τον τελευταιο  που εχεις κατεβασει ειδη απο amd forum 

 

 

image.jpeg.b3581dc440677e725841dd9277af2cf3.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

καθαρισε  τους drivers με το ddu και ρυθμισε  το οπως δειχνω ωστε να μη σου βαζει driver  το win update 

https://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

υστερα στην πρωτη εικονα του ddu προσωπικα διαλεγω  παντα την εξης ρυθμιση να πεταξει τα παντα σαν να  θελω να βαλω νεο υποσυστημα γραφικων  ο  υπολογιστης θα κλεισει  μονος του  επανεκινεις και βαζεις τον τελευταιο  που εχεις κατεβασει ειδη απο amd forum 

 

 

image.jpeg.b3581dc440677e725841dd9277af2cf3.jpeg

Καλημέρα και σε ευχαριστώ! Θα ήθελα να σε ρωτήσω στις επιλογές δεξιά στο ddu: "select Device type" και "select Device" τι πρέπει να επιλέξω? Έχει κάποια συγκεκριμένη λίστα ή θα μου εμφανισει τα γραφικά μου (σημείωση: Είναι ενσωματωμένα στον επεξεργαστή). Χτες που άνοιξα τον φάκελο c:/AMD βλέπω ότι έχει κρατήσει και φακέλους με στοιχεία από άλλες version παλιότερες του adrenalin. Ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πρέπει την διαδικασία με το ddu να την κάνω σλαφου έχω κάνει boot των Windows 10 σε safe mode ή μπορεί να γίνει και σε κανονικο boot η αφαίρεση των drivers? Υπάρχει περίπτωση μετά να μην έχω εικόνα? Και κάτι τελευταίο: ποια έκδοση του adrenalin λες να περάσω την recommended ή την optional που είναι και νεότερη! Ευχαριστώ πολύ !!

edit: την επιλογή

AMD specific Options 
Remove "C:\AMD" driver folders

να την έχω τσεκαρισμένη να σβήσει τους φακέλους? 

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ! Θα ήθελα να σε ρωτήσω στις επιλογές δεξιά στο ddu: "select Device type" και "select Device" τι πρέπει να επιλέξω? Έχει κάποια συγκεκριμένη λίστα ή θα μου εμφανισει τα γραφικά μου (σημείωση: Είναι ενσωματωμένα στον επεξεργαστή). Χτες που άνοιξα τον φάκελο c:/AMD βλέπω ότι έχει κρατήσει και φακέλους με στοιχεία από άλλες version παλιότερες του adrenalin. Ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πρέπει την διαδικασία με το ddu να την κάνω σλαφου έχω κάνει boot των Windows 10 σε safe mode ή μπορεί να γίνει και σε κανονικο boot η αφαίρεση των drivers? Υπάρχει περίπτωση μετά να μην έχω εικόνα? Και κάτι τελευταίο: ποια έκδοση του adrenalin λες να περάσω την recommended ή την optional που είναι και νεότερη! Ευχαριστώ πολύ !!

edit: την επιλογή

AMD specific Options 
Remove "C:\AMD" driver folders

να την έχω τσεκαρισμένη να σβήσει τους φακέλους? 

Καλημέρα.

1) Σβήσε εσύ, μόνος, απο το φάκελο AMD όλες τις παλιότερες εκδόσεις adrenaline που θα βρεις εκεί.

2) Βγάλε τον υπολογιστή από internet (κλείσε wifi ή βγάλε το καλώδιο ethernet)

3) Τρέξε το DDU με τις επιλογές που προτείνει ο @ultraex2003 Για εκεί που ρωτάς τί να βάλεις, θα επιλέξεις στο πάνω πεδίο graphics/gpu (η άλλη επιλογή είναι audio) και στο κάτω πεδίο AMD.

4) Ξεκίνα τον υπολογιστή, μπες windows, τρέξε (ως admin) τον τελευταίο οδηγό που υπάρχει (δεν χρειάζεται απαραίτητα ο recommended, αλλά δεν θα κερδίσεις και κάτι ιδιαίτερο από τους optional στο σύστημά σου). Θα πρότεινα, στις επιλογές της εγκατάστασης να τσεκάρεις το "επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις" (ή όπως το λέει) και να κάνεις καθαρή εγκατάσταση (θα χρειαστεί μια επανεκκίνηση ακόμα, όπου για λίγα λεπτά μπορεί να μην έχεις εικόνα, αλλά θα λειτουργήσει).

5) Μπες στο adrenaline, απενεργοποίησε πάλι τον αυτόματο έλεγχο για νέες εκδόσεις κλπ, όπως ήδη είχες κάνει.

6) Καλό θα είναι να έχεις κατεβασμένους και τους τελευταίους chipset drivers, επίσης από τη σελίδα της AMD και να τους περάσεις και αυτούς, μετά τους οδηγούς γραφικών.

7) Μετά από αυτά, ενεργοποιείς πάλι το internet στον υπολογιστή σου.

Κατά περιόδους (μετά από μεγάλη αναβάθμιση των win), κάποιες από αυτές τις ρυθμίσεις θα γυρίζουν στη default κατάσταση και μπορεί πάλι να έχεις θέμα σαν αυτό που αναφέρεις. Είναι νταβατζ.λίκι των windows.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Καλημέρα.

1) Σβήσε εσύ, μόνος, απο το φάκελο AMD όλες τις παλιότερες εκδόσεις adrenaline που θα βρεις εκεί.

2) Βγάλε τον υπολογιστή από internet (κλείσε wifi ή βγάλε το καλώδιο ethernet)

3) Τρέξε το DDU με τις επιλογές που προτείνει ο @ultraex2003 Για εκεί που ρωτάς τί να βάλεις, θα επιλέξεις στο πάνω πεδίο graphics/gpu (η άλλη επιλογή είναι audio) και στο κάτω πεδίο AMD.

4) Ξεκίνα τον υπολογιστή, μπες windows, τρέξε (ως admin) τον τελευταίο οδηγό που υπάρχει (δεν χρειάζεται απαραίτητα ο recommended, αλλά δεν θα κερδίσεις και κάτι ιδιαίτερο από τους optional στο σύστημά σου). Θα πρότεινα, στις επιλογές της εγκατάστασης να τσεκάρεις το "επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις" (ή όπως το λέει) και να κάνεις καθαρή εγκατάσταση (θα χρειαστεί μια επανεκκίνηση ακόμα, όπου για λίγα λεπτά μπορεί να μην έχεις εικόνα, αλλά θα λειτουργήσει).

5) Μπες στο adrenaline, απενεργοποίησε πάλι τον αυτόματο έλεγχο για νέες εκδόσεις κλπ, όπως ήδη είχες κάνει.

6) Καλό θα είναι να έχεις κατεβασμένους και τους τελευταίους chipset drivers, επίσης από τη σελίδα της AMD και να τους περάσεις και αυτούς, μετά τους οδηγούς γραφικών.

7) Μετά από αυτά, ενεργοποιείς πάλι το internet στον υπολογιστή σου.

Κατά περιόδους (μετά από μεγάλη αναβάθμιση των win), κάποιες από αυτές τις ρυθμίσεις θα γυρίζουν στη default κατάσταση και μπορεί πάλι να έχεις θέμα σαν αυτό που αναφέρεις. Είναι νταβατζ.λίκι των windows.

Καλημέρα!

Για το 1) Σβήσε εσύ, μόνος, απο το φάκελο AMD όλες τις παλιότερες εκδόσεις adrenaline που θα βρεις εκεί. είναι σωστό να μπώ στον φάκελο AMD και απλά να κάνω διαγραφή τους φακέλους? ξερω οτι τους φακέλους μέσα στον C:\ που περιέχουν προγράμματα δεν πρέπει να τους κάνουμε delete αλλά unistall. Μήπως θα ήταν πιο σωστό να το κάνω μέσα απο το DDU τσεκάροντας την επιλογή AMD specific Options -> Remove "C:\AMD" driver folders?

Αν θυμάμαι καλά, κατα την εγκατάσταση του adrenalin περνάει και chipset drivers.

ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

Καλημέρα!

Για το 1) Σβήσε εσύ, μόνος, απο το φάκελο AMD όλες τις παλιότερες εκδόσεις adrenaline που θα βρεις εκεί. είναι σωστό να μπώ στον φάκελο AMD και απλά να κάνω διαγραφή τους φακέλους? ξερω οτι τους φακέλους μέσα στον C:\ που περιέχουν προγράμματα δεν πρέπει να τους κάνουμε delete αλλά unistall. Μήπως θα ήταν πιο σωστό να το κάνω μέσα απο το DDU τσεκάροντας την επιλογή AMD specific Options -> Remove "C:\AMD" driver folders?

Αν θυμάμαι καλά, κατα την εγκατάσταση του adrenalin περνάει και chipset drivers.

ευχαριστώ!!

Βρε σβήσε εσύ ότι γράφει adrenaline και άσε τη σχετική επιλογή, δεν έχεις κανένα κίνδυνο.Δεν τρέχει από εκεί μέσα τίποτα, αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κάθε φορά.

Όχι, από τους adrenaline δεν περνούν chipset drivers, για αυτό κιόλας υπάρχουν ξεχωριστά οι τελευταίοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Βρε σβήσε εσύ ότι γράφει adrenaline και άσε τη σχετική επιλογή, δεν έχεις κανένα κίνδυνο.Δεν τρέχει από εκεί μέσα τίποτα, αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κάθε φορά.

Όχι, από τους adrenaline δεν περνούν chipset drivers, για αυτό κιόλας υπάρχουν ξεχωριστά οι τελευταίοι.

δηλαδή μέσα απο το C:\AMD μπορώ να διαγράψω όλους τους φακέλους με απλό delete? Ακόμα και τον νεότερο φάκελο που έχει την ονομασία του τελευταίου version που πέρασα? Οι drivers γραφικών και το adrenalin software δεν φορτώνουν τίποτα απο εκεί? Αν κάνω αυτή την διαδικασία απο το ddu για ψυχολογικούς λόγους😀 πειράζει?

chipset drivers είναι αυτοί για εμένα για ryzen 5 3400g και asrock 320M. Πρέπει να περαστούς όλοι? https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/a320

-AMD Chipset Drivers
-AMD RAID Installer (SATA, NVMe RAID)
-AMD RAID Driver (SATA, NVMe RAID)

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzitzikas2 είπε

δηλαδή μέσα απο το C:\AMD μπορώ να διαγράψω όλους τους φακέλους με απλό delete? Ακόμα και τον νεότερο φάκελο που έχει την ονομασία του τελευταίου version που πέρασα? Οι drivers γραφικών και το adrenalin software δεν φορτώνουν τίποτα απο εκεί? Αν κάνω αυτή την διαδικασία απο το ddu για ψυχολογικούς λόγους😀 πειράζει?

Όχι, δεν πειράζει καθόλου, δεν θα έχεις το παραμικρό θέμα.

Απλά, αν έσβηνες όλα τα υπόλοιπα και άφηνες μόνο το τελευταίο που σε ενδιαφέρει (11.1/2, πχ), θα μπορούσες απλά να μπεις στο φάκελο αυτό και να τρέξεις το setup από εκεί, να γλιτώσεις την αποσυμπίεση από τον κατεβασμένο οδηγό.

7 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

chipset drivers είναι αυτοί για εμένα για ryzen 5 3400g και asrock 320M. Πρέπει να περαστούς όλοι?

Μόνο τον chipset driver, εκτός κι αν έχεις στήσει raid.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μόνο τον chipset driver, εκτός κι αν έχεις στήσει raid.

πρώτα πρέπει να περάσω τους chipset drivers και μετά το adrenalin ή δεν παίζει ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzitzikas2 είπε

πρώτα πρέπει να περάσω τους chipset drivers και μετά το adrenalin ή δεν παίζει ρόλο?

Όπως και να το κάνεις, μικρή τελικά σημασία έχει.

Τυπικά, πρώτα chipset και μετά adrenaline.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Όπως και να το κάνεις, μικρή τελικά σημασία έχει.

Τυπικά, πρώτα chipset και μετά adrenaline.

υπάρχει κάποια περίπτωση σβήνοντας με το ddu τους drivers γραφικών να μην έχω εικόνα μετά? ακόμα να ρωτήσω, μήπως πρέπει πριν χρησιμοποιήσω το ddu να σβήσω το adrenalin απο τον πίνακα ελέγχου>κατάργηση προγράμματος? Γιατι σκέφτομαι μήπως το ddu σβήνει μόνο τους drivers και όχι ολόκληρο το adrenalin..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

υπάρχει κάποια περίπτωση σβήνοντας με το ddu τους drivers γραφικών να μην έχω εικόνα μετά? ακόμα να ρωτήσω, μήπως πρέπει πριν χρησιμοποιήσω το ddu να σβήσω το adrenalin απο τον πίνακα ελέγχου>κατάργηση προγράμματος? Γιατι σκέφτομαι μήπως το ddu σβήνει μόνο τους drivers και όχι ολόκληρο το adrenalin..

Κάνε ακριβώς ότι γράφει παραπάνω ο ultra με τις επισημάνσεις που έγραψα. Θα έχεις εικόνα, δεν θα υπάρξει θέμα. Το ddu θα τα καθαρίσει όλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...