Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Gorilla Glass Victus 2 με καλύτερη προστασία από πτώσεις σε τσιμέντο 


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Gorilla Glass της Corning είναι η πιο δημοφιλής λύση προστασίας για smartphones μεσαίας και υψηλής κατηγορίας τα τελευταία χρόνια.

Το Gorilla Glass Victus και το Gorilla Glass Victus Plus είναι οι δύο τελευταίες λύσεις της Corning, τις οποίες βλέπουμε σε πιο ακριβές προτάσεις.

Αυτό το μήνα, η εταιρεία ανακοίνωσε το Gorilla Glass Victus 2, την επόμενη γενιά του ανθεκτικού της γυλιού. Σε τι διαφέρει όμως από τις προηγούμενες εκδόσεις; Η Corning δηλώνει ότι το Victus 2 προσφέρει βελτιωμένη απόδοση πτώσης σε πολύ σκληρές επιφάνειες όπως σε τσιμέντο, διατηρώντας παράλληλα την αντοχή του Gorilla Glass Victus στις γρατσουνιές.

Πιο συγκεκριμένα, η αμερικανική εταιρεία δήλωσε ότι το Victus 2 ήταν σε θέση να επιβιώσει από πτώσεις έως και ενός μέτρου σε μια επιφάνεια που "μοιάζει με το τσιμέντο". Η Corning δήλωσε ακόμα ότι οι ανταγωνιστικές λύσεις γενικά αποτύγχαναν μετά από πτώσεις από μισό μέτρο ή και λιγότερο. Το νέο γυαλί είναι επίσης σε θέση να επιβιώσει από πτώσεις έως και δύο μέτρων σε επιφάνειες που μοιάζουν με άσφαλτο, κάτι που συνάδει με τον αρχικό ισχυρισμό του Victus. Ο αντιπρόεδρος της Corning, David Velasquez, υποστήριξε ότι οι σημερινές συσκευές είναι 15% βαρύτερες και είχαν οθόνες που είναι 10% μεγαλύτερες από ό,τι πριν από τέσσερα χρόνια. Ως εκ τούτου, το νέο γυαλί είναι επίσης σχεδιασμένο με γνώμονα τις βαρύτερες συσκευές και τις μεγαλύτερες οθόνες.

Πότε λοιπόν θα δούμε τα πρώτα τηλέφωνα με Gorilla Glass Victus 2; Η Corning λέει ότι η λύση αξιολογείται από πολλές μάρκες αυτή τη στιγμή, αλλά ότι θα φτάσει στην αγορά τους επόμενους μήνες, και κάτι μας λέει ότι η Samsung θα έχει τον πρώτο λόγο με τη σειρά Galaxy S23 τον προσεχή Φεβρουάριο, όπως ίσχυσε και με την προηγούμενη γενιά.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία αυτα. 
Αλλά, όμως, απέχουμε πολύ από την στιγμή που δεν θα χρειάζεται να βάλουμε τζαμακια στο κινητό μας η και θήκες. 
 

Επεξ/σία από markos9
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone 2G και 3GS ποτε δεν είχαν πρόβλημα. Το 3GS έπρεπε να πεσει σε μαρμάρινη γωνία σκάλας για να μου σπάσει. Το κυριότερο: ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ. 

Έκτοτε νομίζω δουλευόμαστε. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, markos9 είπε

Ωραία αυτα. 
Αλλά, όμως, απέχουμε πολύ από την στιγμή που δεν θα χρειάζεται να βάλουμε τζαμακια στο κινητό μας η και θήκες. 
 

Αυτό.Δεν πα να δείχνουν στα demo πως τα βαράνε με σφυριά τα χαράσσουν με κοπίδι κλπ κλπ 

Σε πραγματικές συνθήκες βάλε βγάλε σε τσέπη θα κάνει γρατζουνιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι προσωπικα για μενα η γρατζουνια αλλα το να σπασει μια που το κοστος ειναι οσο η συσκευη. κατα τα αλλα οτι gorilla glass και να φοραει παλι μια καλη θηκη θα την βαλω ως κατι το εξτρα. χωρις θηκη που ειχα δοκιμασει το κινητο απλα δεν βολευε και γλυστραγε συνεχεια συν και αλλα προβληματα. οποτε μια ωραια ειδηση:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσημο το Gorilla Glass Victus 2 με καλύτερη προστασία από πτώσεις σε τσιμέντο

Σε γρανίτη και μάρμαρο τι αντοχή έχει σκέφτομαι να αναβαθμίσω το δάπεδο στο σπίτι με μάρμαρο Πεντέλης και ρωτάω αν το victus 2 με καλύπτει για να αναβαθμίσω και τις συσκευές μου με victus 2.

Επίσης με παραξένεψε λίγο το όνομα τα λεξικά μου έδωσαν τις εξής μεταφράσεις.

Victus=Νικημένος μάλλον προέρχεται από το λατινικό Victory=Νίκη.

Victual=επισιτίζω, τροφοδοτώ

Victuals=τρόφιμα, προμήθειες

Victualler=επισιτιστής, τροφοδότης

 

 

 

Επεξ/σία από alexpap
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την αντοχή σε χτυπήματα, όσο το γεγονός ότι πλέον σχεδόν όλες οι εταιρίες κατασκευής κινητών τηλεφώνων (με πρώτη και καλύτερη την Apple) κατασκευάζουν τις συσκευές τους με τρόπο τέτοιο που να απαιτείται η αντικατάσταση ολόκληρης της οθόνης καθώς και υποσυστημάτων που εφάπτονται επάνω σε αυτή (πχ. Home button, Touch id, Face id cameras κλπ) με αποτέλεσμα το κόστος να εκτοξεύεται και ουσιαστικά να καθιστά ασύμφορη την επισκευή. Σε διαφορετική περίπτωση η επισκευή με μη γνήσια ανταλλακτικά, οδηγεί πολλές φορές σε δυσλειτουργίες της συσκευής. Σε κάθε περίπτωση πάντως, είναι καλό το ότι η Corning αυξάνει την ανθεκτικότητα και την αντοχή του μπροστινού γυαλιού. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, markos9 είπε

Ωραία αυτα. 
Αλλά, όμως, απέχουμε πολύ από την στιγμή που δεν θα χρειάζεται να βάλουμε τζαμακια στο κινητό μας η και θήκες. 
 

Διαφωνω.

Εχω ενα Mi 9 SE με Gorilla Glass 5.

Το εχω σχεδον 4 χρονια και περα απο το πρωτο χρονο που του ειχα τζαμι, το εχω χυμα. Εχει φαει απειρες τουμπες, το εχω βαλει σε τσεπη με οτι θες αν και αποφευγω να του βαζω κλειδια και πραγματικα ειναι σα καινουργιο. Εχει μονο 2 επιφανειακες (οχι βαθιες) μικρες γρατσουνιες που δε τις βλεπεις με ανοιχτη οθονη.

Το πισω τζαμι που δεν ειναι gorilla, ναι εχει πολυ περισσοτερα σημαδια ,αλλα δε με ενοχλει κιολας. Αλλα δειχνει το ποσο πιο ανθεκτικο ειναι το gorilla.

 

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

iPhone 2G και 3GS ποτε δεν είχαν πρόβλημα. Το 3GS έπρεπε να πεσει σε μαρμάρινη γωνία σκάλας για να μου σπάσει. Το κυριότερο: ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ. 

Έκτοτε νομίζω δουλευόμαστε. 

και τα παλια νοκια δεν μασαγαν τιποτα ,

 

1 ώρα πριν, Chef_Alexander είπε

Θεωρώ ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την αντοχή σε χτυπήματα, όσο το γεγονός ότι πλέον σχεδόν όλες οι εταιρίες κατασκευής κινητών τηλεφώνων (με πρώτη και καλύτερη την Apple) κατασκευάζουν τις συσκευές τους με τρόπο τέτοιο που να απαιτείται η αντικατάσταση ολόκληρης της οθόνης καθώς και υποσυστημάτων που εφάπτονται επάνω σε αυτή (πχ. Home button, Touch id, Face id cameras κλπ) με αποτέλεσμα το κόστος να εκτοξεύεται και ουσιαστικά να καθιστά ασύμφορη την επισκευή. Σε διαφορετική περίπτωση η επισκευή με μη γνήσια ανταλλακτικά, οδηγεί πολλές φορές σε δυσλειτουργίες της συσκευής. Σε κάθε περίπτωση πάντως, είναι καλό το ότι η Corning αυξάνει την ανθεκτικότητα και την αντοχή του μπροστινού γυαλιού. 

και συνεχεια του προηγουμενου οτι καπως πρεπει να μεριμνησουν για γρηγορη λλαγη συσκευων μην πατωσουν στις πολησεις

 

και βεβαια μιας και ειπα για νοκια και iphone και λοιπα παλιοτερα να μην ξεχναμε η οθονη ειχε τεραατια κενα γυρω γυρω και σε πολλα οπως νοκια ηταν ποιο μεσα 

τωρα οταν κρατας στην ουσια μια οθονη ε ειναι δυσκολο να μην παθει κατι.

 

παντως το gorilla glass κανει δουλεια μαζι με ενα τζαμακι καθαρισες κατα 95%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί δεν βάζουν Sapphire Glass και να τελειώνει το θέμα.  

24 λεπτά πριν, kinitos είπε

και τα παλια νοκια δεν μασαγαν τιποτα ,

και συνεχεια του προηγουμενου οτι καπως πρεπει να μεριμνησουν για γρηγορη λλαγη συσκευων μην πατωσουν στις πολησεις

και βεβαια μιας και ειπα για νοκια και iphone και λοιπα παλιοτερα να μην ξεχναμε η οθονη ειχε τεραατια κενα γυρω γυρω και σε πολλα οπως νοκια ηταν ποιο μεσα 

τωρα οταν κρατας στην ουσια μια οθονη ε ειναι δυσκολο να μην παθει κατι.

παντως το gorilla glass κανει δουλεια μαζι με ενα τζαμακι καθαρισες κατα 95%

Δεν υπάρχει τζαμακι να μην αλλοιώνεται η χρωματική παλέτα , η φωτεινότητα και επίσης δεν έχω βρει να έχουν anti reflective coating επίσης το 90% είναι μαγνήτης απωτυποματων .Οκ σε ένα κινητό οικονομικό το καταλαβαίνω να χάνεις σε όλα αυτά. Σε ένα ακριβό όμως ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Agony είπε

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί δεν βάζουν Sapphire Glass και να τελειώνει το θέμα.  

Δεν υπάρχει τζαμακι να μην αλλοιώνεται η χρωματική παλέτα , η φωτεινότητα και επίσης δεν έχω βρει να έχουν anti reflective coating επίσης το 90% είναι μαγνήτης απωτυποματων .Οκ σε ένα κινητό οικονομικό το καταλαβαίνω να χάνεις σε όλα αυτά. Σε ένα ακριβό όμως ; 

εγω αναγκαστικα παω σε Whitestone Dome Glass επειδη ειναι κυρτη η οθονη ολα τα αλλα πανε περιπατω.

μικρη αλλιωση σε σχεση με αλλα .

ακριβω αλλα προτιμω τα 40 απο τα 250 αν χρειαστει ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...