Προς το περιεχόμενο

Δεύτερος M2 NVME σε Asus Prime x470 Pro


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Μέχρι στιγμης έχω έναν M2 nvme δίσκο στη συγκεκριμένη μητρική όπου έχω το OS και προγράμματα. Είναι μόνο 250GB, samsung 970 evo. Το έχω τοποθετήσει στη πάνω μεριά ακριβώς πάνω απ' τη κάρτα γραφικών όπου είναι το m2_1 slot.

Επειδή θελω να βάλω ακόμα έναν m2 μιας και η μητρική διαθέτει άλλη μια θύρα στη κάτω μεριά κάτω από τα pci slots, γνωρίζει κανείς αν με δύο τέτοιους drives μοιραστεί κάποια ταχύτητα η πέσει γενικά κάπου η απόδοση; Διάβασα το manual και παραθέτω πιο κάτω την εικόνα τι αναφέρει σε αυτή την περίπτωση και ήθελα τη γνώμη σας γιατί δε το έχω και πολύ με τα αγγλικά. Ευχαριστώ!

IMG_20221207_181530.jpg.216c0fe22c1e2135e7c761fe03e2accb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Γεια σας. Μέχρι στιγμης έχω έναν M2 nvme δίσκο στη συγκεκριμένη μητρική όπου έχω το OS και προγράμματα. Είναι μόνο 250GB, samsung 970 evo. Το έχω τοποθετήσει στη πάνω μεριά ακριβώς πάνω απ' τη κάρτα γραφικών όπου είναι το m2_1 slot.

Επειδή θελω να βάλω ακόμα έναν m2 μιας και η μητρική διαθέτει άλλη μια θύρα στη κάτω μεριά κάτω από τα pci slots, γνωρίζει κανείς αν με δύο τέτοιους drives μοιραστεί κάποια ταχύτητα η πέσει γενικά κάπου η απόδοση; Διάβασα το manual και παραθέτω πιο κάτω την εικόνα τι αναφέρει σε αυτή την περίπτωση και ήθελα τη γνώμη σας γιατί δε το έχω και πολύ με τα αγγλικά. Ευχαριστώ!

-IMG_20221207_181530.jpg.216c0fe22c1e2135e7c761fe03e2accb.jpg

Nvme θα βάλεις στο M.2_2 socket και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν δεν έχεις άλλες κάρτες (PCIe) εκτός από την κάρτα γραφικών δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Nvme θα βάλεις στο M.2_2 socket και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν δεν έχεις άλλες κάρτες (PCIe) εκτός από την κάρτα γραφικών δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Απλά θα τρέχει πιο αργά ο δίσκος στην m.2_2 ?  Γιατί αναφέρει 

Μ.2_1 socket supports PCIe 3.0 x4 mode

M.2_2 socket supports PCIe 3.0 x2 mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Απλά θα τρέχει πιο αργά ο δίσκος στην m.2_2 ?  Γιατί αναφέρει 

Μ.2_1 socket supports PCIe 3.0 x4 mode

M.2_2 socket supports PCIe 3.0 x2 mode

Η θύρα αυτή έχει λιγότερο bandwith ναι , δεν έχεις άλλη θύρα ούτως η άλλως και τέλος σιγά την διαφορά αν βάλεις έναν nvme , μπορείς να κάνεις και bechmarks να το δεις στην πράξη αν έχει διαφορά και πόση.

pci-bandwidth.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Η θύρα αυτή έχει λιγότερο bandwith ναι , δεν έχεις άλλη θύρα ούτως η άλλως και τέλος σιγά την διαφορά αν βάλεις έναν nvme , μπορείς να κάνεις και bechmarks να το δεις στην πράξη αν έχει διαφορά και πόση.

pci-bandwidth.gif

1. Οπότε η κάρτα γραφικών που έχω στη πρώτη πάνω θύρα και ο m2 ακριβώς από πάνω που έχει το λογισμικό , η ταχύτητα τους θα παραμείνει η ίδια όπως ηταν έτσι; Αυτό είναι το πιο σημαντικό να μη χάσω σε αυτά τα δύο απόδοση.

 

2. Ο M.2_2 παρόλο που θα έχει αναγκαστηκά λιγότερο bandwidth στη θύρα αυτή, παρόλαυτα θα είναι και πάλι σε σχέση με έναν SATA SSD πιο γρήγορος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

1. Οπότε η κάρτα γραφικών που έχω στη πρώτη πάνω θύρα και ο m2 ακριβώς από πάνω που έχει το λογισμικό , η ταχύτητα τους θα παραμείνει η ίδια όπως ηταν έτσι; Αυτό είναι το πιο σημαντικό να μη χάσω σε αυτά τα δύο απόδοση.

 

2. Ο M.2_2 παρόλο που θα έχει αναγκαστηκά λιγότερο bandwidth στη θύρα αυτή, παρόλαυτα θα είναι και πάλι σε σχέση με έναν SATA SSD πιο γρήγορος; 

1) Ναι.

2) Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/12/2022 στις 9:23 ΜΜ, Dark_Nightfall είπε

1) Ναι.

2) Ναι.

Βιδωσα τον m2 καταλάθος χωρίς την βάση από κάτω (standoff base) και το πήρα χαμπάρι μόλις είδα ότι δεν ήταν στην ίδια ευθεία με το slot και ακουμπούσε κατω στη motherboard. 

Δεν το έβαλα σε λειτουργία, το λυσα και έβαλα τη βάση και πλέον εγκαταστάθηκε όπως πρέπει να είναι. Μπήκα στα windows και είδα ότι τον "βλέπουν". Δεν είχα χρόνο να κάνω παρεταιρω τεστς αλλά όταν επιστρέψω θα δω data transfer κλπ.  

Απλά μου χει καρφωθεί η ιδέα έτσι όπως το έβαλα στην αρχή "στραβά" εφόσον έλειπε η βάση από κάτω, αν υπάρχει περίπτωση να έπαθε κάτι μέσα το σλοτ, είτε στις επαφές είτε τα pin του δίσκου είτε οτιδηποτε.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Βιδωσα τον m2 καταλάθος χωρίς την βάση από κάτω (standoff base) και το πήρα χαμπάρι μόλις είδα ότι δεν ήταν στην ίδια ευθεία με το slot και ακουμπούσε κατω στη motherboard. 

 

Ο αποστάτης πρέπει να είναι στα παρελκόμενα (αν δεν τα πέταξες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Ο αποστάτης πρέπει να είναι στα παρελκόμενα (αν δεν τα πέταξες).

Ξαναεγραψα το πιο πάνω μηνυμα γιατί ήταν ελειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Ξαναεγραψα το πιο πάνω μηνυμα γιατί ήταν ελειπες

Δεν υπάρχει πρόβλημα από την στιγμή που δουλεύει , έχω δει να τον βάζουν και χωρίς αποστάτη (dont do it) και να δουλεύει παρ'όλα αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...