Προς το περιεχόμενο

SHG3060 WiFi 6 - Vodafone Station


33Bird33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος αν έπρεπε να ανοίξω καινούριο θέμα ή να γράψω στο Η300.

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/router-guide-vodafone-station-wi-fi-6/

Έκανα καινούρια σύνδεση με τη Vodafone αυτή τη βδομάδα, 100Mbps. (Όχι Fiber) και μου στείλανε το παραπάνω router. 

Έχω μόνο 78/80 στο DL και UL στα 8 με 10. Αρκετά μεγάλο ping... Τεχνικός θα έρθει αύριο να δει τις γραμμές.

Όταν μίλησα την πρώτη μέρα που έγινε η σύνδεση με κάποιον από την vodafone μου είπε πως δε βλέπει πουθενά το serial number του router, και να πω την αλήθεια το serial είναι πολύ μικρό, μόλις στα πρώτα 4ψήφια (από το τέλος), αλλά αυτό μάλλον δεν έχει να κάνει με κάτι. 

Θα κάνω update όσο μου το επιτρέπει ο χρόνος μου. Αν θέλετε να κοιτάξω κάτι, ρωτήστε ελεύθερα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από καμιά φωτογραφία να δούμε εμφανισιακά το ρούτερ
άντε και κανά screen capture από το μενού του να το συγκρίνουμε με το H300S

μπορείς να δεις στο Wi-Fi αν έχει ρύθμιση για WPA3 ;

Και έχει 1 ή 2 USB;

Επεξ/σία από ricky32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2022 στις 2:07 ΜΜ, ricky32 είπε

Εκτός από καμιά φωτογραφία να δούμε εμφανισιακά το ρούτερ
άντε και κανά screen capture από το μενού του να το συγκρίνουμε με το H300S

μπορείς να δεις στο Wi-Fi αν έχει ρύθμιση για WPA3 ;

Και έχει 1 ή 2 USB;

Το ρουτερ εμφανισιακα ειναι ιδιο με το Vodafone Power Station Wifi 6 που δινουν στην Ιταλια

power_station_descrizione.jpg

Και απο το σαιτ της δικιας μας vodafone φαινονται καποιες πληροφοριες για το

UI

βήμα4

και απο καποιο ιταλικο σαιτ

https://www.psline.it/2021/04/28/nuova-vodafone-wi-fi-6-station/

και αποτι διαβαζω υπαρχει και εφαρμογη που το διαχειριζεσαι

Για περισσοτερες πληροφοριες θα μας πει ο @33Bird33 η καποιος αλλος χρηστης αφου το εχει στα χερια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/12/2022 at 13:12, 33Bird33 said:

Δεν είμαι σίγουρος αν έπρεπε να ανοίξω καινούριο θέμα ή να γράψω στο Η300.

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/router-guide-vodafone-station-wi-fi-6/

Έκανα καινούρια σύνδεση με τη Vodafone αυτή τη βδομάδα, 100Mbps. (Όχι Fiber) και μου στείλανε το παραπάνω router. 

Έχω μόνο 78/80 στο DL και UL στα 8 με 10. Αρκετά μεγάλο ping... Τεχνικός θα έρθει αύριο να δει τις γραμμές.

Όταν μίλησα την πρώτη μέρα που έγινε η σύνδεση με κάποιον από την vodafone μου είπε πως δε βλέπει πουθενά το serial number του router, και να πω την αλήθεια το serial είναι πολύ μικρό, μόλις στα πρώτα 4ψήφια (από το τέλος), αλλά αυτό μάλλον δεν έχει να κάνει με κάτι. 

Θα κάνω update όσο μου το επιτρέπει ο χρόνος μου. Αν θέλετε να κοιτάξω κάτι, ρωτήστε ελεύθερα. 

 

check καλωδιωση γισ το θεμα sync

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει και εγώ αίτηση στην vodafone φορητοτητα για 100αρα.

ξέρετε ποιο θα μου δώσουν γιατί ενώ τους έχω πει να σημειώσουν να μου στείλουν το VOX SHG3060

μου λένε ότι το σύστημα επιλέγει μόνο του και κάτι βλακειες.

ξέρετε ποια δίνουν σε νέες αιτήσεις για Vdsl 100 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, aler45 said:

έχω κάνει και εγώ αίτηση στην vodafone φορητοτητα για 100αρα.

ξέρετε ποιο θα μου δώσουν γιατί ενώ τους έχω πει να σημειώσουν να μου στείλουν το VOX SHG3060

μου λένε ότι το σύστημα επιλέγει μόνο του και κάτι βλακειες.

ξέρετε ποια δίνουν σε νέες αιτήσεις για Vdsl 100 ???

οτι εσυ ζητησες κατι δεν σημαινει οτι θα παρεις αυτο.αναλογως τι δινουν τι συνδεση θα βαλεις,τι διαθεσιμοτητα υπαρχει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά καλή χρονιά 

Ο λόγος που τους ζητάω το συγκεκριμένο είναι γιατί είχα παλιότερα στο ίδιο νούμερο ίδιο σπίτι vodafone vdsl 50 και εχω 3 H267A όπου το Voip δεν δουλεύε σωστά με την γραμμή μου δηλαδή έκανε register αλλά η κλήση δεν γινόταν 

και έχω 5 h300s τα οποία συγχρονιζαν οκ και μετά από καμιά ώρα έπεφτε στα 5mbps και μετά έχανε την γραμμή 

είχε έρθει τότε τεχνικός και καταλήξαμε ότι είναι ασύμβατα με την γραμμή μου και μου είχαν δώσει τότε το TPLINK 100V

γιαυτό τους ζήτησα το VOX shg3060 που ξέρω ότι είναι καλό 

και ξέρω ότι δίνετε κανονικά σε VDSL 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, aler45 said:

αρχικά καλή χρονιά 

Ο λόγος που τους ζητάω το συγκεκριμένο είναι γιατί είχα παλιότερα στο ίδιο νούμερο ίδιο σπίτι vodafone vdsl 50 και εχω 3 H267A όπου το Voip δεν δουλεύε σωστά με την γραμμή μου δηλαδή έκανε register αλλά η κλήση δεν γινόταν 

και έχω 5 h300s τα οποία συγχρονιζαν οκ και μετά από καμιά ώρα έπεφτε στα 5mbps και μετά έχανε την γραμμή 

είχε έρθει τότε τεχνικός και καταλήξαμε ότι είναι ασύμβατα με την γραμμή μου και μου είχαν δώσει τότε το TPLINK 100V

γιαυτό τους ζήτησα το VOX shg3060 που ξέρω ότι είναι καλό 

και ξέρω ότι δίνετε κανονικά σε VDSL 100

εσυ τους το ζητησες.το βασικο ειναι να στο δωσουν. μακαρι δηλαδη. καταντια παντως αυτο με τους εξοπλισμους.αντι να δωσουν κατι καλυτερο στο τελος βλεπεις ο καθε πελατης να εχει μαζεψει 10 ρουτερ στο σπιτι που απορω αν ξερουν και αυτοι ποσα σου εχουν δωσει και αν θα στα ζητησουν πισω.waste of money δηλαδη. πολυ παραξενο αυτο με το voip. οχι οτι το 267 ηταν κανα σοβαρο ρουτερ.απο το 288 και μετα η zte σοβαρευτηκε καπως. το h300 το καλο του ειναι οτι μπορεις να παρεις τα στοιχεια του voip.η αλλη λυση θα ηταν να βαλεις το H300 πανω να παρεις τα στοιχεια του voip και να αγορασεις ενα fritz!box 7530 και να τελειωνεις εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το καλό ότι επειδή έχω πολλά h300 και εχω και 7530 μάλλον αυτό θα κάνω αλλά αν χρειαστεί και μου ζητήσουν να βάλω πάνω στην γραμμή το δικό τους μην έχω την βλακεια το h300

και εχω δοκιμάσει να πάω σε κατάστημα vodafone με τα 8 αυτά ρουτερ και μου λένε τι να κάνουμε κρατήστε στα η πεταχτε τα στην ανακύκλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, aler45 said:

αυτό είναι το καλό ότι επειδή έχω πολλά h300 και εχω και 7530 μάλλον αυτό θα κάνω αλλά αν χρειαστεί και μου ζητήσουν να βάλω πάνω στην γραμμή το δικό τους μην έχω την βλακεια το h300

σωστο και αυτο αν και το h300 για καμια δοκιμη αν το χρειαστεις καποια φορα παρα για κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά όπως σου είπα ότι το H300 δεν συγχρονίζει στην γραμμή μου όποτε τα τεστ δεν θα γίνουν σωστά

και επίσης έχω ήδη 5 τι να το κάνω 6?

τους έχω πρήξει και αυτό που μου λένε είναι ότι

έχουμε σημειώσει την προτίμηση σας στο VOX αλλά το σύστημα επιλέγει μόνο του τον εξοπλισμό 

και τους λέω να κάνουν μια εξαίρεση γιατί έχω ήδη 8 ρουτερ VODAFONE και μου λέει 

ότι σας καταλαβαίνω αλλά το σύστημα αποφασίζει 

ΔΕΝ βγάζεις άκρη 

 

απλά όπως σου είπα ότι το H300 δεν συγχρονίζει στην γραμμή μου όποτε τα τεστ δεν θα γίνουν σωστά

και επίσης έχω ήδη 5 τι να το κάνω 6?

τους έχω πρήξει και αυτό που μου λένε είναι ότι

έχουμε σημειώσει την προτίμηση σας στο VOX αλλά το σύστημα επιλέγει μόνο του τον εξοπλισμό 

και τους λέω να κάνουν μια εξαίρεση γιατί έχω ήδη 8 ρουτερ VODAFONE και μου λέει 

ότι σας καταλαβαίνω αλλά το σύστημα αποφασίζει 

ΔΕΝ βγάζεις άκρη 

 

Νταξει άκου εδώ τι είπαν μόλις 

Ανάλογα την διαθεσιμότητα , δεν μπορεί να γίνει ενημέρωση για τον εξοπλισμό , εφόσον το επιθυμείτε μπορείτε να λάβετε δικό σας , θα λειτουργήσει κανονικά και σε VOIP και σε PPP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι λοιπόν μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω ότι θέλω αλλά αν έχω fritzbox μου είπαν να το συνδέσω και να επιλεξω προφίλ vodafone και να περιμένω 10 λεπτά αν δεν πάρει το voip θα τους καλέσω και θα το στείλουν μέσω TR-069

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έκανα νέα σύνδεση στη vodafone πριν από 2 εβδομάδες και έλαβα κι εγώ το συγκεκριμένο router (SHG3060) το οποίο απ ότι βλέπω είναι καινούριο και δεν έχει δοθεί σε πολύ κόσμο ακόμα. 
Έχω 100άρα γραμμή (όχι fiber) και αντιμετωπίζω το εξής θέμα. 
Παίζοντας League of Legends, ενώ το ping μου είναι στα 47-48ms σταθερά, μου κάνει κάποια spikes στα 200-300-400ms για 2 δευτερόλεπτα και ξαναπέφτει πάλι στα 47-48. Όταν συμβαίνει αυτό, συμβαίνει κάθε 30 δευτερόλεπτα μέσα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω. Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει όταν ταυτόχρονα λειτουργεί και ένα tv box που έχω, στο οποίο μπορεί να βλέπω έναν αγώνα πχ (stream), χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος ότι φταίει αυτό, γιατί υπάρχουν και φορές που δεν ανεβαίνει το ping. Το θέμα μου είναι ότι δεν είναι λογικό να τραβάει όλο το bandwidth το tv box όπως και να χει. Μιλάμε για 100άρα γραμμή.

Έψαξα για QoS στο router, δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή στο GUI. Έχει κανείς καμιά ιδέα; 

Επιπλέον, το memory usage του router είναι ΜΟΝΙΜΑ 75% και πάνω. Ακόμα και μετά από hard reset, με το που έκανε boot ήταν στο 75%. Δε πέφτει παρακάτω. 
Τέλος, κάθε φορά που το κάνω επανεκκίνηση, όταν συγχρονίσει, κάνει άλλη μια επανεκκίνηση μόνο του. 
Έχετε κι εσείς αντίστοιχα προβλήματα με το συγκεκριμένο router; 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...