Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αναμενόμενα χαμηλά

Δεν είναι χαμηλά, καλό score είναι, τόσο βγάζουν οι 78003d.

Γιατί έχεις κολλήσει ότι το cpu σου δεν είναι καλό; Πολύ καλό είναι.

Οι τιμές του co δεν παίζουν κάποιο ρόλο.

Επιδόσεις σε συνδυασμό με σταθερότητα μόνο να κοιτάς.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Δεν είναι χαμηλά, καλό score είναι, τόσο βγάζουν οι 78003d.

Γιατί έχεις κολλήσει ότι το cpu σου δεν είναι καλό; Πολύ καλό είναι.

Οι τιμές του co δεν παίζουν κάποιο ρόλο.

Επιδόσεις σε συνδυασμό με σταθερότητα μόνο να κοιτάς.
 

Όχι όχι, κανένα θέμα δεν έχω με τον επεξεργαστή.

Απλά για το γμτ το συζητάμε.

Μια χαρά απροβλημάτιστος είμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Απλά για το γμτ το συζητάμε.

Κοίτα κάτι τρελά στο νετ που κάνουν 2233fclk 6600-6800gear1 με καλά cores κτλ

Αυτά συνήθως δεν είναι κωλοφαρδία. Έχουν γυρίσει πίσω 10+ cpu μέχρι να τους κάτσουν.

Πάντως εγώ εδώ στο νήμα το δικό μας, ότι έχω δει είναι μια χαρά, από μο και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα κι εγώ, θα έχω έναν βλαμμένο, άντε δύο.

Αμ δε! Με το εργαλειάκι που μου έσωσε μπόλικο χρόνο (restart/CMR 50''-BIOS-CMR-boot-test, repeat), από -21 όλοι, πήγα τους 0-1-3-4 στο -24, ενώ οι άλλοι έμειναν στο -21 (ο ένας ίσως να σηκώνει -23, οριακά, αλλά δεν αξίζει προς το παρόν).

Με -50MHz max boost αυτά, έτσι?

Τώρα είμαι σε πιο εκτεταμένες δοκιμές real-life, κι αν δεν έχω εκεί εκπλήξεις θα δω μήπως μπορώ να σηκώσω λίγο ακόμα τους ανθεκτικούς κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/04/2024 at 20:37, Πέτρος said:

Έλεγα κι εγώ, θα έχω έναν βλαμμένο, άντε δύο.

Αμ δε! Με το εργαλειάκι που μου έσωσε μπόλικο χρόνο (restart/CMR 50''-BIOS-CMR-boot-test, repeat), από -21 όλοι, πήγα τους 0-1-3-4 στο -24, ενώ οι άλλοι έμειναν στο -21 (ο ένας ίσως να σηκώνει -23, οριακά, αλλά δεν αξίζει προς το παρόν).

Με -50MHz max boost αυτά, έτσι?

Τώρα είμαι σε πιο εκτεταμένες δοκιμές real-life, κι αν δεν έχω εκεί εκπλήξεις θα δω μήπως μπορώ να σηκώσω λίγο ακόμα τους ανθεκτικούς κάποια στιγμή.

Ποιο εργαλειάκι βρε? Αν πάντως με -50 αυτά σου είναι σταθερά δοκίμασε με 0-1--3-4 στο -20 και τους αλλους στο -16 χωρίς το -50 boost. Αυτά που σου λέω είναι "safe" και λογικά δεν θα σου κάνει πρόβλημα

1 hour ago, Xoroxronis said:

Agesa 1.1.7.0 patchA. Τον έχω καμιά 10αριά μέρες. Όλα normal σε μένα.

 spacer.png

Δεν ειναι κάπως λίγο το 10000%? Προσωπικά έχω δεί error να μου σκάει στο 17000. ΄Ολα τα άλλα stress test δεν έβγαζαν τίποτα αλλά το fabric δεν ήταν σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ποιο εργαλειάκι βρε? Αν πάντως με -50 αυτά σου είναι σταθερά δοκίμασε με 0-1--3-4 στο -20 και τους αλλους στο -16 χωρίς το -50 boost. Αυτά που σου λέω είναι "safe" και λογικά δεν θα σου κάνει πρόβλημα

Μπα, δεν έχει τέτοια.

Δεν σηκώνει εκεί, για κάποιο λόγο.

"Εργαλειάκι", λέω το Ryzen SDT που είναι στην προηγούμενη σελίδα, οπότε κάνω τις αλλαγές μέσα από τα win και γλιτώνω τα ενδιάμεσα training στο μπες/βγες στο BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devastor είπε

Δεν ειναι κάπως λίγο το 10000%?

Αν δεν έχεις διακυμάνσεις στα temps (το πιο σημαντικό), και δεν έχεις σετάρει οριακά voltages/cpu/μνήμες/fclk είναι λιγάκι χλωμό να βγάλει error τόσο αργά.

Αν όμως είσαι με new setup που δε ξέρεις τα όρια του και τα ψάχνεις, τότε ναι.

πχ η fclk μου στα 2200 μπορεί εύκολα να κοροϊδέψει ότι είναι σταθερή. Έχει ελάχιστο throttle που δε γίνεται εύκολα αντιληπτό. Στο karhu όμως μετά τα 6K συνήθως τo speed αρχίζει και παίζει λίγο και μετά θα καταλήξει σε error.

Αν θέλεις πάντως το αφήνω όλη νύχτα, δεν έχω θέμα, αλλά δε θα αλλάξει κάτι, κοιμάται στα daily.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Xoroxronis said:

Αν δεν έχεις διακυμάνσεις στα temps (το πιο σημαντικό), και δεν έχεις σετάρει οριακά voltages/cpu/μνήμες/fclk είναι λιγάκι χλωμό να βγάλει error τόσο αργά.

Αν όμως είσαι με new setup που δε ξέρεις τα όρια του και τα ψάχνεις, τότε ναι.

πχ η fclk μου στα 2200 μπορεί εύκολα να κοροϊδέψει ότι είναι σταθερή. Έχει ελάχιστο throttle που δε γίνεται εύκολα αντιληπτό. Στο karhu όμως μετά τα 6K συνήθως τo speed αρχίζει και παίζει λίγο και μετά θα καταλήξει σε error.

Αν θέλεις πάντως το αφήνω όλη νύχτα, δεν έχω θέμα, αλλά δε θα αλλάξει κάτι, κοιμάται στα daily.

Οχι ρε σύ δεν ειναι ανάγκη. 

Στο λέω γιατί το ελάχιστο που ασχολήθηκα με DDR5 αντιμετώπισα προβλήματα που ούτε καν είχα δει ποτέ στην ζωή μου (μιλάω για errors στο 6ωρο+). Απο την στιγμή που το έχεις για daily τόσο καιρό μια χαρά

Ναι δυστυχώς για κάποιο λόγο αντί να πετάξει errors απλά κάνει throttle. Είναι κάτι που παρατήρησα και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2024 στις 8:37 ΜΜ, Πέτρος είπε

Έλεγα κι εγώ, θα έχω έναν βλαμμένο, άντε δύο.

Αμ δε! Με το εργαλειάκι που μου έσωσε μπόλικο χρόνο (restart/CMR 50''-BIOS-CMR-boot-test, repeat), από -21 όλοι, πήγα τους 0-1-3-4 στο -24, ενώ οι άλλοι έμειναν στο -21 (ο ένας ίσως να σηκώνει -23, οριακά, αλλά δεν αξίζει προς το παρόν).

Με -50MHz max boost αυτά, έτσι?

Τώρα είμαι σε πιο εκτεταμένες δοκιμές real-life, κι αν δεν έχω εκεί εκπλήξεις θα δω μήπως μπορώ να σηκώσω λίγο ακόμα τους ανθεκτικούς κάποια στιγμή.

Σταθερότατο αποδείχτηκε, αλλά για παραπέρα δεν.

Στο -26 οι "καλοί" είχα και πτώση επιδόσεων και με λίγο παραπάνω ψάξιμο με απανωτές δοκιμές, restart.

Ξανά -24 οι 4 και -21 οι άλλοι. Ίσως να δω για -22, αν και δεν νομίζω.

Στις μνήμες, 6400 (από 6200/28) με αλλαγή μόνο στο tRFC και 1.48v (από 1.47), το πήρε με τη μία, είχα πολύ ωραία νούμερα σε b/w+lat, αλλά δυστυχώς full errors στο ΤΜ5. Δεν ξέρω αν μπορεί κάπως να μαζευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...