Προς το περιεχόμενο

Wake on Lan πρόβλημα


nitrah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους , έχω στήσει στο pc μου wake on Lan κάνοντας όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις σε Bios / Windows / router 

Όταν κλείνω με κανονικό τερματισμό το pc μου και στα επόμενα 5 -10 λεπτά στείλω magic pack για wol μου το ανοίγει κανονικά. 
Αν στείλω μετά από 20 λεπτά απλά δεν νιώθει να ανοίξει ….

ξερει κανείς να βοηθήσει γιατί τρώει αυτό το σκάλωμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι γνωστό παλαιόθεν. Είναι θέμα της συσκευής (ή λογισμικού) που έχει ρόλο DHCP και λογικά είναι ο Router που έχεις.

Κανονικά υπάρχει σχετικός πίνακας εγγραφής ARP της διεύθυνσης MAC (π.χ. του υπολογιστή σου) και η οποία ενημερώνεται τακτικά από τον DHCP, όσον αφορά της συσκευές που είναι συνδεδεμένες (άσχετα αν είναι ενεργές).

Ωστόσο σε πολλά απλά Router του εμπορίου (και των παρόχων) η σχετική εγγραφή διαγράφεται όταν γίνει η επόμενη ανανέωση από τον DHCP και βρει απενεργοποιημένη την συσκευή και αποτέλεσμα αυτού είναι το θέμα που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα .

εγώ το Router που έχω είναι EG8141A5 Huawei

Υπάρχει κάποιο Setting να ψάξω να βρω αν το έχει ώστε να μην κάνει αυτό που περιγράφεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις στο μενού του router να δεις αν υπάρχει κάπου επιλογή για ARP Binding ή Reservation. Μην κοιτάς το αντίστοιχο IP Binding ή Reservation του DHCP που είναι κάτι παρόμοιο αλλά εντελώς άσχετο με αυτό που θέλεις.

Κάποια router της Huawei έχουν δυνατότητα αυτής της ρύθμισης μέσω SSH ή telnet, αλλά δε νομίζω ότι γίνεται στο δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχει σχέση αυτό. Αυτό είναι η λειτουργία του ARP, ενώ εσύ θέλεις μία δυνατότητα αυτής που απουσιάζει στο λογισμικό του δικού σου Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια δεν γίνεται να έχω WOL με αυτό το ρουτερ ; 
υπαρχει κάποιος άλλος τρόπος να παίξει αυτό ; 
κάποιο προγραμμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...