Προς το περιεχόμενο

ChatGPT και προγραμματισμός


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πόσοι το ακούσατε ή και δοκιμάσατε.

ChatGPT: Optimizing Language Models for Dialogue (openai.com)

Μπορεί να αλληλεπιδράσει με το χρήστη και να τον βοηθήσει σε ότι ρωτάει. Το χειρότερο για τους προγραμματιστές; Βοηθάει και εκεί. Αυτό σημαίνει, κατ' εμέ, ότι ένας μέτριος, ίσως ανέβει σκάλες με αυτό το εργαλείο, που σημειωτέον, δεν τελειοποιήθηκε ακόμα.

Του έθεσα 2 φορές ερώτηση για ένα αλγόριθμο και απάντησε σωστά. Μάλιστα χρησιμοποίησε δύο διαφορετικούς τρόπους, μία με απλό τρόπο και μία με αναδρομή.

Επειδή είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα έναν από αυτούς τους αλγορίθμους, οι μεταβλητές που χρησιμοποιούσε το μποτ, ήταν οι ίδιες που είχα βρει και εγώ στο SO.

Δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση.

Πολλοί θεωρούν ότι θα επηρεαστεί πολύ το επάγγελμα του developer μετά από αυτή την εξέλιξη. Ο χρόνος θα δείξει, αν είναι για καλό ή κακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Δεν ξέρω πόσοι το ακούσατε ή και δοκιμάσατε.

ChatGPT: Optimizing Language Models for Dialogue (openai.com)

Μπορεί να αλληλεπιδράσει με το χρήστη και να τον βοηθήσει σε ότι ρωτάει. Το χειρότερο για τους προγραμματιστές; Βοηθάει και εκεί. Αυτό σημαίνει, κατ' εμέ, ότι ένας μέτριος, ίσως ανέβει σκάλες με αυτό το εργαλείο, που σημειωτέον, δεν τελειοποιήθηκε ακόμα.

Του έθεσα 2 φορές ερώτηση για ένα αλγόριθμο και απάντησε σωστά. Μάλιστα χρησιμοποίησε δύο διαφορετικούς τρόπους, μία με απλό τρόπο και μία με αναδρομή.

Επειδή είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα έναν από αυτούς τους αλγορίθμους, οι μεταβλητές που χρησιμοποιούσε το μποτ, ήταν οι ίδιες που είχα βρει και εγώ στο SO.

Δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση.

Πολλοί θεωρούν ότι θα επηρεαστεί πολύ το επάγγελμα του developer μετά από αυτή την εξέλιξη. Ο χρόνος θα δείξει, αν είναι για καλό ή κακό.

 

Προσωπικά το χρησιμοποίησα για να ξεκινήσω ένα κομμάτι κώδικα σε Python, όπου είχε να κάνει με FastApi, Jinja, HTML & CSS, και πραγματικά μη γνωρίζοντας τίποτα όσον αφορά την βιβλιοθήκη της FastApi και Jinja, κατάφερα να φτιάξω πάνω κάτω αυτό που ήθελα. Είναι ενα εξαιρετικό εργαλείο, καθώς του λες τι χρειάζεσαι και εφόσον έχει γνώση αυτού σου το επιστρέφει. Μηδενίζει, τον χρόνο αναζήτησης σε Stackoverflow και άλλα site, καθώς και αρκετό χρόνο που θα χρειαζόνουν για να αναζητήσεις και να βρείς ακριβώς αυτό που χρειαζόσουν.

Για τα αρνητικά, σίγουρα το πιο σημαντικό είναι ότι πετάει αρκετούς εκτός επαγγέλματος στο κοντινό μέλλον. Στα υπόλοιπα αρνητικά, μερικές φορές βγαίνει εκτός σύνδεσης λόγο μεγάλου όγκου αιτημάτων ή καποιου bug ίσως. Κάποιες φορές επαναλαμβάνεται, οπότε χρείαζεται να παίζεις λίγο με τις ερωτήσεις.

Προσωπικά όσο και αν με τρόμαξαν οι σκέψεις για το μέλλον μου, σαν εργαλείο το έχω λατρέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει σε επαναλαμβανόμενες διαδικασίες. Που είναι μεν σημαντικές, αλλά δεν είναι η ουσία του προγραμματισμού. Μπορεί δηλαδή να σου γλυτώσει χρόνο, αλλά δεν θα σε κάνει καλύτερο προγραμματιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ, δε νομίζω ότι πρακτικά υπάρχει φόβος μην ξαφνικά μείνουν όλοι οι προγραμματιστές χωρίς δουλειά.

Καταρχάς, πρέπει να ξέρεις τι να του ζητήσεις. Αν πούμε ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις μη τεχνικούς ανθρώπους να ζητήσουν ακριβώς αυτό που θέλουν (εδώ γελάμε), μένει να ελέγξεις ότι αυτό που σου έδωσε το εργαλείο είναι σωστό, όχι μόνο λειτουργικά αλλά και από θέμα ασφάλειας, συντηρησιμότητας, και αρχιτεκτονικής. Επίσης, πρέπει αυτό που θα σου δώσει κάπως να το κουμπώσεις με όλη την υπόλοιπη εφαρμογή σου.

Πέρα από τα υπόλοιπα, μένει το θέμα της συντήρησης, δεν είναι το έφτιαξα και το ξεχνάω. Εκτός πια αν φτάσει σε τέτοιο σημείο που μπορείς να του δώσεις τα repos της εφαρμογής σου, να του πεις φτιάξε μου και το ΧΥΖ και να στο φτιάχνει, σωστά. Ε εκεί τι να πω, μπράβο στα παιδιά.

Τέλος, χωρίς να ξέρω πώς ακριβώς το εκπαίδευσαν, πρέπει να είναι σε θέση να ακολουθεί και τις εξελίξεις, δηλαδή τα τελευταία features (όλων; ) των τεχνολογιών, και να μη σου δίνει λύσεις 5ετίας.

Πολύ ωραίο και εντυπωσιακό εργαλείο, και πιστεύω θα βοηθήσει σε rapid prototyping και μείωση του πόσο boilerplate πρέπει να γράψεις, αλλά δε νομίζω ότι είναι σε θέση να αντικαταστήσει κανέναν. Ξαναλέω δεν έχω ιδέα από AI, NN, ML και λοιπά αρτικόλεξα οπότε ίσως αυτά που γράφω να έχουν λυθεί ή να λυθούν σύντομα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό εργαλείο αν ξέρεις τι να του ζητήσεις ακριβώς.

Ουσιαστικα είναι η γέννηση του Jarvis όπως τον βλέπουμε στις ταινίες να βοηθάει τον Tony Stark.

Τώρα λέει ακόμα τις πρώτες του λέξεις και μπουσουλάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Jarvis ήταν ΑΙ. Αυτό είναι ένα neural network που καταλαβαίνει μεν context, αλλά σε καμία περίπτωση δεν σκέφτεται μόνο του. Είμαστε δεκαετίες από το να αποκτήσουμε General AI, αν αποκτήσουμε ποτέ. Έχει τραβήξει όλο τον κώδικα από δημόσια repos, stackoverflow, msdn κλπ, καταλαβαίνει τι του ζητάς και σου προτείνει κάτι αντίστοιχο. Το πιο εντυπωσιακό σε όλα αυτά είναι η εξέλιξη που έχει γίνει για την τυποποίηση της γλώσσας και την κατανόηση κειμένου. Αλλά δεν έχει νοημοσύνη και είναι αμφίβολο αν θα περνούσε το Turing test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά βλέπω ότι έχει γίνει πολύς ντόρος.

Στις 15/12/2022 στις 10:52 ΜΜ, Kercyn είπε

Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ, δε νομίζω ότι πρακτικά υπάρχει φόβος μην ξαφνικά μείνουν όλοι οι προγραμματιστές χωρίς δουλειά.

Καταρχάς, πρέπει να ξέρεις τι να του ζητήσεις. Αν πούμε ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις μη τεχνικούς ανθρώπους να ζητήσουν ακριβώς αυτό που θέλουν (εδώ γελάμε), μένει να ελέγξεις ότι αυτό που σου έδωσε το εργαλείο είναι σωστό, όχι μόνο λειτουργικά αλλά και από θέμα ασφάλειας, συντηρησιμότητας, και αρχιτεκτονικής. Επίσης, πρέπει αυτό που θα σου δώσει κάπως να το κουμπώσεις με όλη την υπόλοιπη εφαρμογή σου.

Πέρα από τα υπόλοιπα, μένει το θέμα της συντήρησης, δεν είναι το έφτιαξα και το ξεχνάω. Εκτός πια αν φτάσει σε τέτοιο σημείο που μπορείς να του δώσεις τα repos της εφαρμογής σου, να του πεις φτιάξε μου και το ΧΥΖ και να στο φτιάχνει, σωστά. Ε εκεί τι να πω, μπράβο στα παιδιά.

Τέλος, χωρίς να ξέρω πώς ακριβώς το εκπαίδευσαν, πρέπει να είναι σε θέση να ακολουθεί και τις εξελίξεις, δηλαδή τα τελευταία features (όλων; ) των τεχνολογιών, και να μη σου δίνει λύσεις 5ετίας.

Πολύ ωραίο και εντυπωσιακό εργαλείο, και πιστεύω θα βοηθήσει σε rapid prototyping και μείωση του πόσο boilerplate πρέπει να γράψεις, αλλά δε νομίζω ότι είναι σε θέση να αντικαταστήσει κανέναν. Ξαναλέω δεν έχω ιδέα από AI, NN, ML και λοιπά αρτικόλεξα οπότε ίσως αυτά που γράφω να έχουν λυθεί ή να λυθούν σύντομα.

Η άποψη μου είναι ότι η υπερβολική αυτοματοποίηση διαδικασιών δεν έχει οφέλη για τους προγραμματιστές.

Συμφωνώ μαζί σου ότι πάλι θα χρειάζεται ένας προγραμματιστής για να ξέρει να το "χειρίζεται" αλλά πλέον θα μπορεί ο καθένας με βασικές γνώσεις να παράξει κώδικα κι άρα εφαρμογές. Εδώ κάποιος θα πει "ναι αλλά θα είναι χαμηλής ποιότητας"... ε και? ήδη τόσοι και τόσοι παράγουν fast-food apps, λέτε να τους απασχολεί κάτι τέτοιο?

Προσωπικά θα με θεωρούσα αφελή αν αποδεχόμουν όλα αυτά τα εργαλεία έτσι απλά. Πρέπει να είμαστε καχύποπτοι έτσι ώστε μην φτάσουμε στο σημείο που εκεί που θα χρειαζόντουσαν 10 προγραμματιστές, θα είναι 5 "χειριστές" τέτοιων εργαλείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι διευκολύνει τους προγραμματιστές και δεν τους αντικαθιστά.

Τι είναι ο προγραμματιστής? Βασικά είναι αυτός που λύνει το πρόβλημα, καθορίζει τα βήματα του αλγορίθμου, ορίζει τα δεδομένα του και τις λειτουργίες σε αυτά.... όχι αυτός που χειρίζεται άριστα μια γλώσσα προγραμματισμού, πληκτρολογεί γρήγορα κλπ.

Πολλοί προγραμματιστές υπερτονίζουν την σημασία των εργαλείων, προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν ότι νέο βγαίνει, υποστηρίζουν με πάθος κάποια εργαλεία... δεν είναι αυτό που σε κάνει καλό, το σημαντικό είναι να λύσεις το πρόβλημα, να μπείς μεσα σε αυτό, να βρείς τρόπους να απλοποιήσεις τα βήματα επίλυσης και τελικά να υλοποιήσεις την λύση σου σε μια γλώσσα προγραμματισμού. Με αυτή την έννοια τέτοια εργαλεία βοηθάνε να κάνουν την βαρετή δουλειά πιο γρήγορα. Τους μόνους που ενοχλεί είναι τους "προγραμματιστές" του "copy-paste" και του "stackoveflow"....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω μακάρι να φτιάξουμε το τέλειο ΑΙ που θα κάνει όλους τους engineers obsolete. Συνειδητοποιείτε τι σημαίνει αυτό;
Τι θες να φτιάξεις; Self-driving cars? Εύκολο.
Θες να κάνεις όλα τα προγράμματα όσο πιο optimized γίνεται; Εύκολο.
Έρευνα σε νεα υλικά; Δώσε μου λίγο χρόνο και θα σου φτιάξω ότι καλύτερο υπάρχει.
κτλπ κτλπ.

Αν γίνει αυτό που συζητάμε το λιγότερο από τα προβλήματα μας θα είναι η ανεργία. Είτε ο κόσμος θα φτάσει σε μια φάση αέναης ανάπτυξης είτε θα καταστραφούμε ολοσχερώς.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/12/2022 στις 2:49 ΜΜ, kaliakman είπε

Εγώ λέω μακάρι να φτιάξουμε το τέλειο ΑΙ που θα κάνει όλους τους engineers obsolete. Συνειδητοποιείτε τι σημαίνει αυτό;
Τι θες να φτιάξεις; Self-driving cars? Εύκολο.
Θες να κάνεις όλα τα προγράμματα όσο πιο optimized γίνεται; Εύκολο.
Έρευνα σε νεα υλικά; Δώσε μου λίγο χρόνο και θα σου φτιάξω ότι καλύτερο υπάρχει.
κτλπ κτλπ.

Αν γίνει αυτό που συζητάμε το λιγότερο από τα προβλήματα μας θα είναι η ανεργία. Είτε ο κόσμος θα φτάσει σε μια φάση αέναης ανάπτυξης είτε θα καταστραφούμε ολοσχερώς.

Αυτό είναι το Singularity

https://en.wikipedia.org/wiki/Technological_singularity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να γράψεις ένα block κώδικα για να κάνει κάτι συγκεκριμένο είναι πλέον εύκολη υπόθεση αφού βρίσκεις τα πάντα online.

Το να έχεις αναλυτική σκέψη , να καταλάβεις τι θέλουν οι stakeholders και να το εξάγεις σε υλοποιήσιμες προδιαγραφές , να το παντρέψεις στην εφαρμογή σου , να είναι maintenable και optimized είναι αυτά που σε κάνουν καλό προγραμματιστή θεωρώ και όχι να θυμάσαι απέξω έναν αλγόριθμο ή να τον υλοποίησεις σε μία μέθοδο.

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 2:49 ΜΜ, kaliakman είπε

Εγώ λέω μακάρι να φτιάξουμε το τέλειο ΑΙ που θα κάνει όλους τους engineers obsolete. Συνειδητοποιείτε τι σημαίνει αυτό;
Τι θες να φτιάξεις; Self-driving cars? Εύκολο.
Θες να κάνεις όλα τα προγράμματα όσο πιο optimized γίνεται; Εύκολο.
Έρευνα σε νεα υλικά; Δώσε μου λίγο χρόνο και θα σου φτιάξω ότι καλύτερο υπάρχει.
κτλπ κτλπ.

Αν γίνει αυτό που συζητάμε το λιγότερο από τα προβλήματα μας θα είναι η ανεργία. Είτε ο κόσμος θα φτάσει σε μια φάση αέναης ανάπτυξης είτε θα καταστραφούμε ολοσχερώς.

Ανάπτυξη θα υπάρχει, αλλά δε θα απολαμβάνουν όλοι τα κέρδη της. Κάποιοι σίγουρα θα χάσουν.

Πάντα έτσι γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω θα βοηθησει και οχι θα αντικαταστασήσει την δουλεια του προγραμματιστη.
δεν μπορει να αντικαταστησει ουτε το debugging, το maintenance, την αρχιτεκτονικη , τα logs , τα release και γενικότερα όλο το troubleshooting.
ο κωδικας είναι το "τελευταίο πράγμα" που πρέπει να κάνει ένας προγραμματιστής και μπορεί να το κάνει οποισδήποτε είναι σχετικός με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...