Προς το περιεχόμενο

Miele Boost CX1 η Rowenta RO4873 και γενικά αξίζουν σκούπες χωρίς σακούλα


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκευτόμουν να έπαιρνα μια σκούπα για την μάνα μου:

  1. https://www.skroutz.gr/s/31606867/Miele-Boost-CX1-PowerLine-Ηλεκτρική-Σκούπα-890W-με-Κάδο-1lt-Μαύρη.html
  2. https://www.skroutz.gr/s/31606867/Miele-Boost-CX1-PowerLine-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A3%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%B1-890W-%CE%BC%CE%B5-%CE%9A%CE%AC%CE%B4%CE%BF-1lt-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7.html

Αλλά μου προτάθηκε να μην πάρω σκούπα χωρίς σακούλα. Αλλά όσες φορές πήρε σκούπα η μάνα είτε δεν είχε να βάλει σακούλα η δεν έβρισκα εύκολα. Άρα είπα να μην πάρω μια μες σακούλα. Όμως αξίζει χωρίς σακούλα;

 

Υπάρχουν σκούπες που μπορείς να βγαλεις, αδειάσεις, πλύνεις, και να την χρησιμοποιήσεις ξανά την σακούλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμάσει πολλες αλλα οσες ειχα δοκιμάσει ειχαν θεμα. Πχ

1. μπουκωναν αμέσως σε 1-2 μερες καθώς δεν υπάρχει σακουλα να λειτουργεί ως φίλτρο και μετα καθαρισε το φιλτρο απο μπιχλα. Αν το πλυνεις μεινε χωρις σκουπα μεχρι να στεγνώσει.

2. Αν μαζεύεις βρωμιες φαγητα, εντομα κτλ ειναι μπιχλα να το αδειασεις ποσο μαλλον  να το καθαρίσεις μετα. 

3. Βαλε βγαλε καποια στιγμή θα πεσει κατω και καθώς ειναι πλαστικό ολο και κατι θα σπασει.

Ισως με υλοποίηση miele κτλ να μην ειναι τοσο άσχημα και πολλοι θα γουστάρουν χωρις σακουλα. Απλα λεω τη προσωπική μου εμπειρία και αποψη.

Με σακούλες ειμαι κυριλε και κρατάει απίστευτα πολυ για οσα μαζεύει.

https://www.skroutz.gr/c/436/hlektrikes-skoupes/m/103/Miele.html?keyphrase=c3

Εχω αυτή και με το σωστο πελμα ειναι οκ. 

Επισης εχει αντέξει απίστευτα πολυ απο τη κακομεταχείριση 5 χρονια απο παιδια, γυναίκα κτλ. ( Πεταμα απο σκαλες απο οροφο, να σκουπίζει με τη σκούπα ανάποδα, τραβηγμα πολυ δυνατο να τουμπαρει συχνα, να χοροπηδάνε πάνω, να βγαζει τη σακούλα παιδί και να σκουπίζει χωρις σακουλα, συνεργείο να ρουφαει νερα με τη σακούλα και πολλα αλλα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν εχω δοκιμάσει πολλες αλλα οσες ειχα δοκιμάσει ειχαν θεμα. Πχ

1. μπουκωναν αμέσως σε 1-2 μερες καθώς δεν υπάρχει σακουλα να λειτουργεί ως φίλτρο και μετα καθαρισε το φιλτρο απο μπιχλα. Αν το πλυνεις μεινε χωρις σκουπα μεχρι να στεγνώσει.

2. Αν μαζεύεις βρωμιες φαγητα, εντομα κτλ ειναι μπιχλα να το αδειασεις ποσο μαλλον  να το καθαρίσεις μετα. 

3. Βαλε βγαλε καποια στιγμή θα πεσει κατω και καθώς ειναι πλαστικό ολο και κατι θα σπασει.

Ισως με υλοποίηση miele κτλ να μην ειναι τοσο άσχημα και πολλοι θα γουστάρουν χωρις σακουλα. Απλα λεω τη προσωπική μου εμπειρία και αποψη.

Με σακούλες ειμαι κυριλε και κρατάει απίστευτα πολυ για οσα μαζεύει.

https://www.skroutz.gr/c/436/hlektrikes-skoupes/m/103/Miele.html?keyphrase=c3

Εχω αυτή και με το σωστο πελμα ειναι οκ. 

Επισης εχει αντέξει απίστευτα πολυ απο τη κακομεταχείριση 5 χρονια απο παιδια, γυναίκα κτλ. ( Πεταμα απο σκαλες απο οροφο, να σκουπίζει με τη σκούπα ανάποδα, τραβηγμα πολυ δυνατο να τουμπαρει συχνα, να χοροπηδάνε πάνω, να βγαζει τη σακούλα παιδί και να σκουπίζει χωρις σακουλα, συνεργείο να ρουφαει νερα με τη σακούλα και πολλα αλλα)

 

 

Δηλαδή απλά την σακούλα την ασγοράζω μέσω internet. Υπάρχει δυνατότητα επαναχρησιμοποιημένης σακούλας εννοω την βγάζεις την αδειάζεις την πλένεις και την ξαναβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PC_MAGAS είπε

Δηλαδή απλά την σακούλα την ασγοράζω μέσω internet. Υπάρχει δυνατότητα επαναχρησιμοποιημένης σακούλας εννοω την βγάζεις την αδειάζεις την πλένεις και την ξαναβάζεις.

Δε νομίζω. Γενικα δεν ειναι τοσο μεγαλο εξοδο. Απο ίντερνετ βρίσκεις.  Εμενα βγάζει πολύ καιρο ισως 2 μηνες και σκουπίζω αρκετα τετραγωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε νομίζω. Γενικα δεν ειναι τοσο μεγαλο εξοδο. Απο ίντερνετ βρίσκεις.  Εμενα βγάζει πολύ καιρο ισως 2 μηνες και σκουπίζω αρκετα τετραγωνικά.

Ναι είχα το θέμα το ότι η μάνα μου δεν άλλαζε συχνά σακούλα επειδή δεν έβρισκε (και δεν υπήρχε άτομο εύκαιρο να αγοράσει) έτσι για καιρό ήταν off. Γι αυτό θιέλω χωρίς απλά πλένεις και το ξανα βάζεις με φίλτρο.

 

Απ την άλλη έχει μια Moulinex Super trio αλλά ο σωλήνας κόπηκε και δεν μπορείς να το κοντύνεις εύκολα επειδή έχει ένα σωληνάκι μέσα που δίνει νερό και το ρουφά για πλύσιμο χαλιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Ναι είχα το θέμα το ότι η μάνα μου δεν άλλαζε συχνά σακούλα επειδή δεν έβρισκε (και δεν υπήρχε άτομο εύκαιρο να αγοράσει) έτσι για καιρό ήταν off. Γι αυτό θιέλω χωρίς απλά πλένεις και το ξανα βάζεις με φίλτρο.

 

Απ την άλλη έχει μια Moulinex Super trio αλλά ο σωλήνας κόπηκε και δεν μπορείς να το κοντύνεις εύκολα επειδή έχει ένα σωληνάκι μέσα που δίνει νερό και το ρουφά για πλύσιμο χαλιών.

Απλα δε ξέρω αν θα τη βολεψει και ειναι μανικι το καθαρισμα. Με σακούλες παιρνεις πακετο και βγαζει καιρο. Λογικα μπορεις να αγοράσεις και να πανε εκει με κούριερ πχ εκτος αν ειναι καπου απομονωμένα. 

Η moulinex ισως να εχει ανταλλακτικά 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις σακούλες παίρνεις μια φορά 3-4 πακέτα και έχεις για πάρα πολύ καιρό. 

Τώρα μου φαίνεται πολύ φθηνη η Miele για σκούπα χωρίς κάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πήραμε στο σπίτι πριν 3 χρόνια σκούπα χωρίς κάδο το έχω μετανιώσει, σπίτι 120 τετραγωνικά κάθε σκούπισμα είμαι και άδειασμα κάδου, εκτός αυτού μπουκώνει για την πλάκα, και πρέπει να σταματάς να αδειάζεις κάδο στη μέση του σκούπισματος, πολλές φορές μπορεί να τύχει και πάνω από 1 φορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...