Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση παλιού υπολογιστή έως 300€


gagtzer
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bonorov,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

πρόσφατα σταμάτησε να λειτουργεί το desktop που έχω στο σπίτι, μάλλον κάηκε η μητρική, οπότε αποφάσισα να αλλάξω μητρική, επεξεργαστή, μνήμη και ίσως τροφοδοτικό. O υπολογιστής είχε επεξεργαστή AMD Phenom 9600, κάρτα γραφικών ATI Radeon HD 5450 και μνήμη RAM 4GB. Για τη χρήση που έκανα δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να μπορώ να παίζω τα τελευταία παιχνίδια σε 1080p έστω και σε low settings. Δεν παίζω παιχνίδια γενικά αλλά όταν βγει το νέο GTA ή το νέο Far Cry για παράδειγμα θέλω να μπορώ να παίξω λίγο να δω τι παίζει.

Με λίγο ψάξιμο που έκανα νομίζω καλή επιλογή θα ήταν ένας επεξεργαστής AMD 5600G, προτιμώ AMD γενικά, μητρική με B450, 16GB RAM 3200GHz και ίσως ένα απλό αλλά αξιόπιστο τροφοδοτικό, θα ξέρω αν κάηκε το παλιό σε λίγες μέρες. Μια σύνθεση από το eshop που είναι και δίπλα στο σπίτι μου είναι αυτή

Spoiler

image.png.d8b93992e21a253cc04ad1dd4b49c595.png

 

Παρακάτω η φόρμα με τα στοιχεία αναλυτικά:

 

Ποσό που διαθέτουμε : 300€ το πολύ χωρίς το τροφοδοτικό

Χρήση υπολογιστή : Office, Browsing, netflix, πολύ σπάνια λίγο gaming 1080p σε low settings

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: -

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Έχω μια 1080p και δε θα την αλλάξω

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Δε χρειάζεται να είναι από ένα κατάστημα, αν και δε θα ήταν άσχημα να είναι από το eshop που είναι δίπλα στο σπίτι μου

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο? Θα συναρμολογηθεί από μένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Όχι

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νέα GTA και far cry δε νομίζω να παίξεις ούτε με τον 5600g ούτε με την 5450.

Λογικά θα χρειασθείς ανεξάρτητη gpu και κάτω από 6500xt δε γινεται να πέσεις. Ίσως να είναι απαραίτητη και μία 6600xt ή 1660ti.

Για CPU πας σε 5500 ή 5600 ανάλογα το budget.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

 

1 ώρα πριν, simplemind79 είπε

SSD ευτυχώς έχω οπότε είμαι οκ με αυτό

 

48 λεπτά πριν, dchatz είπε

νέα GTA και far cry δε νομίζω να παίξεις ούτε με τον 5600g ούτε με την 5450.

Λογικά θα χρειασθείς ανεξάρτητη gpu και κάτω από 6500xt δε γινεται να πέσεις. Ίσως να είναι απαραίτητη και μία 6600xt ή 1660ti.

Για CPU πας σε 5500 ή 5600 ανάλογα το budget.

λες δηλαδή να μην τρέχουν καν με low settings; 30fps θέλω όχι κάτι τρελό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6500xt για μεχρι 1080 αναλυση και ενα  παραδειγμα μια https://www.skroutz.gr/s/33877722/MSI-Radeon-RX-6500-XT-4GB-GDDR6-Mech-2X-OC-Κάρτα-Γραφικών-V508-003R.html αλλα μην εχεις και τρελες απαιτησεις απλα οπως ειπαν και πιο πανω οι συμφορμιτες ειναι για ικανοποιητικες επιδοσεις μεχρι 1080 για πιο πολυ θες πιο  ακριβες καρτες 6600 κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, gagtzer είπε

λες δηλαδή να μην τρέχουν καν με low settings; 30fps θέλω όχι κάτι τρελό!

να σου πω δε μπορω να ξέρω σιγουρα, ενδεικτικά το far cry 6 έχει min requirements "VIDEO CARD: AMD Radeon RX 460 4GB or Nvidia GeForce GTX 960 4GB ".

Οι κάρτες αυτές είναι αρκετά καλύτερες ακόμα από τις σημερινές APU. Οπότε τι να σου πω. Ενδεχομένως να τα παίξεις αλλά θα είναι μάλλον σπάσιμο νεύρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
7 ώρες πριν, gagtzer είπε

λες δηλαδή να μην τρέχουν καν με low settings; 30fps θέλω όχι κάτι τρελό!

Φτιάξε την συνθεση που έγραψες πιο πανω και βλέπεις μελλοντικά. 

Αν δεν αντέχεις τα fps των ενσωματωμένων αγοράζεις στο μέλλον μία gpu. 

30 average fps στα low λογικά θα τα πιάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2022 στις 10:42 ΜΜ, bonorov είπε

Φτιάξε την συνθεση που έγραψες πιο πανω και βλέπεις μελλοντικά. 

Αν δεν αντέχεις τα fps των ενσωματωμένων αγοράζεις στο μέλλον μία gpu. 

30 average fps στα low λογικά θα τα πιάσει. 

Αυτό θα κάνω, ξεκινάω με τα παραπάνω και βλέπω στην πορεία πως θα πάει

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...