Προς το περιεχόμενο

Skroutz Vanced (extension)


haroldpoi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνφορουμίτες.

Έχουμε φτάσει αισίως στην εκδόση 0.1.3 στον chrome με αρκετές αλλαγές, τις οποίες καλό θα ήταν να εξηγήσω, αν και μου φαίνεται βουνό αυτή τη στιγμή.

Επιγραμματικά, στο καλάθι έχει τρία νέα κουμπιά, ένα για φόρτωση, ένα για αποθήκευση καλαθιών, και ένα (beta) που αδειάζει και ξαναφορτώνει τα προϊόντα που έχετε στο καλάθι κρατώντας το πόσο χρεώνει αντίστοιχα το τάδε κατάστημα για το δέμα. Είναι beta γιατί προσθέτωντας προϊόντα ξανά ενώ έχουν διαγραφεί, τα αλλάζει κατάστημα πολλές φορές (υποθέτω γιατί βγαίνει πιο φτηνά για το μεμονωμένο προϊόν) και επομένως βγάζει λίγο αποτελέσματα περίεργα καμιά φορά.

Επίσης,  τα διαγράμματα τιμών αποθηκεύονται για να φορτώνουν πιο γρήγορα, και υπάρχει επιλογή να εμφανίζονται αυτόματα (σε κάθε λίστα προϊόντων) όταν πας το ποντίκι πάνω σε ένα προϊόν. Υπάρχει επιλογή για αυτόματη ταξινόμηση ανάλογα με το ποσοστό από την ιστορικά ελάχιστη τιμή (σε κάθε λίστα προϊόντων), καθώς και ένα πεδίο που συμπληρώνεις το όριο του ποσοστού πάνω από το οποίο θες να πρασινίζει το κειμενάκι που λέει για το ελάχιστο τιμής.

Προσπάθησα να δώσω αρκετό flexibility στον χρήστη, πειραματιστείτε ελεύθερα, και ελπίζω αυτά τα νέα εργαλεία να είναι χρήσιμα. Χρωστάω και ένα επεξηγηματικό βίντεο, ελπίζω να το τραβήξω σύντομα.

Όσο αναφορά τον firefox, δυστυχώς, επειδή συνάντησα πολλά bugs στην προσπάθεια "μεταγραφής" του κώδικα του chrome, δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει παρόμοια για την ώρα.

Και γενικά, επειδή αυτές τις μέρες ασχολούμαι με μια άλλη μεγάλη ιδέα που έχω, έχω αφήσει λίγο το extension "στον πάγο".  Τώρα χρειάζεται:

- (1) λίγο bug fixing για τα ποσοστά, κάποια ποσοστά αποθηκεύονται λάθος - θα ήθελα να μου κάνετε report ό,τι bug βλέπετε.

- (2) χτίσιμο του front end για τα δύο νέα κουμπιά, τα οποία για την ώρα τυπώνουν στην devoloper κονσόλα

- (3) να ασχοληθώ με την επόμενη μεγάλη ιδέα, δηλ. την εύρεση κοινών μαγαζιών σε αποθηκευμένες κατηγορίες (μπορεί αυτές να είναι τα αγαπημένα, είτε θα το φτιάξουμε manually) και τα αποθηκευμένα καλάθια του χρήστη. 

- (4) υπάρχει και μια άλλη ιδέα, να αποθηκεύονται τα ιστορικά τιμών για κάθε (?) προϊόν, γιατί το σκρουτζ σβήνει το ιστορικό μετά τα 2 χρόνια.

Η εκκρεμότητα (4) σίγουρα, και η (3) ίσως, χρειαστούν έναν εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο / σέρβερ / api που θα επικοινωνεί με το extension, το οποίο μπορεί να γίνει δωρεάν σίγουρα, αλλά με όριο στον αποθηκευτικό χώρο και στην ταχύτητα ανάλογα με το scalability. Και επειδή το να κάθομαι να στήσω κάτι τέτοιο και μετά να βγει άχρηστο το θεωρώ λίγο μάταιο, για την ώρα απλά το ψυχανεμίζομαι. 

Και κάπου εδώ, για πολλούς ευνόητους από τα παραπάνω λόγους, έκανα πριν λίγο το repository στο github public. Μπορείτε να το βρείτε εδώ: https://github.com/angelospk/Skroutz-Vanced

Θα εκτιμήσω δεόντως οποιαδήποτε ιδέα / βοήθεια / συνεισφορά, ειδικά στο front end κομμάτι, γιατί δεν το έχω καθόλου. Θα προσπαθήσω να φτιάξω και το documentation καλύτερα σύντομα. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γράψω και στην κατηγορία του προγραμματισμού. Δεν την έχω τσεκάρει και πολύ είναι η αλήθεια.

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...