Προς το περιεχόμενο

bluetooth ανταπτορα για τηλεοραση


so_kriti
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Jiakometi,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας. Θελω τη βοηθεια σας. Εχω ασυρματα ακουστικα bleutooth και θελω να τα συνδεω στην τηλεοραση για να μην ενοχλω την υπολοιπη οικογενεια. Η τηλεροαση αν και ειναι smart δεν εχει bleutooth. μπορειτε να μου προτεινετε εναν τροπο με τον οποιο να μπορω να συνδεσω ακουστικα με tv. σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Εάν η τηλεόραση έχει έξοδο για ακουστικά τότε αυτό.

Εάν έχει οπτική έξοδο τότε αυτό.

Θεωρώ ‘ότι με ένα από δύο θα είσαι καλυμμένος. 
Καλύτερη ποιότητα ήχου έχει το δεύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 8:08 ΠΜ, Jiakometi είπε

Εάν η τηλεόραση έχει έξοδο για ακουστικά τότε αυτό.

Εάν έχει οπτική έξοδο τότε αυτό.

Θεωρώ ‘ότι με ένα από δύο θα είσαι καλυμμένος. 
Καλύτερη ποιότητα ήχου έχει το δεύτερο. 

Το ερώτημα είναι αν υπάρχουν καθυστερήσεις (έστω και ms) σε αυτές τις λύσεις στον ήχο σε σχέση με την εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, -WISE- είπε

Το ερώτημα είναι αν υπάρχουν καθυστερήσεις (έστω και ms) σε αυτές τις λύσεις στον ήχο σε σχέση με την εικόνα.

Ναι μπορεί να έχει latency κάποιων ms αλλά αυτό μπορεί να συμβεί ακόμη και με το Bluetooth της τηλεοράσεως (αν είχε).  Μου έχει συμβεί. 
Στην καλύτερη δεν θα ‘έχει.  Επίσης, αν έχει, μπορεί να είναι τόσο  λίγο που δεν ενοχλεί. 
Στην χειρότερη αν ενοχλεί, θα πρέπει ο TS να δει μια ‘άλλη λύση … (εκτός Bluetooth ). 
Εσύ τι προτείνεις σε ασύρματη λύση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Ναι μπορεί να έχει latency κάποιων ms αλλά αυτό μπορεί να συμβεί ακόμη και με το Bluetooth της τηλεοράσεως (αν είχε).  Μου έχει συμβεί. 
Στην καλύτερη δεν θα ‘έχει.  Επίσης, αν έχει, μπορεί να είναι τόσο  λίγο που δεν ενοχλεί. 
Στην χειρότερη αν ενοχλεί, θα πρέπει ο TS να δει μια ‘άλλη λύση … (εκτός Bluetooth ). 
Εσύ τι προτείνεις σε ασύρματη λύση ? 

Επειδή είμαι στην αναζήτηση και εγώ για αντάπτορα, για αυτό αναρωτιέμαι. Διαβάζω τριγύρω για latency και έλεγα αν υπάρχει τελικά κάποια λύση που να εξαφανίζει την καθυστέριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, -WISE- είπε

Επειδή είμαι στην αναζήτηση και εγώ για αντάπτορα, για αυτό αναρωτιέμαι. Διαβάζω τριγύρω για latency και έλεγα αν υπάρχει τελικά κάποια λύση που να εξαφανίζει την καθυστέριση.

Σε Bluetooth ανταπτορα  όχι. 
Δεν έχω δει κανένα προϊόν στα χαρακτηριστικά του οποίου να γίνεται αναφορά σε latency. 
Ούτε στα Ελληνικά market places ούτε στο Amazon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Σε Bluetooth ανταπτορα  όχι. 
Δεν έχω δει κανένα προϊόν στα χαρακτηριστικά του οποίου να γίνεται αναφορά σε latency. 
Ούτε στα Ελληνικά market places ούτε στο Amazon. 

Ναι, δεν αναγράφεται ποτέ στα χαρακτηριστικά. Μόνο σε αξιολογήσεις ό,τι βρεις.Για παράδειγμα στο Ugreen που πόσταρες, το γράφουν μερικοί στα σχόλια στο skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ugreen Bluetooth Optical έχει και αντίστοιχο Ugreen Bluetooth 3.5mm Jack 

Έχω και τα 2 και δεν έχω παρατηρήσει καθυστέρηση που να είναι αντιληπτή/ενοχλητική. Προφανώς σημαντικό ρόλο παίζουν και τα ακουστικά.

Να σημειωθεί πως αν τα ακουστικά δεν έχουν κουμπιά αυξομείωσης της έντασης τότε το optical δεν είναι λειτουργικό γιατί δίνει σταθερή ένταση στην έξοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...