Προς το περιεχόμενο

Random PC freezes μετά από εγκατάσταση m.2 to pcie adapter.


musictracer
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από musictracer,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,
Πρόσφατα αναβάθμισα το pc μου προσθέτοντας ram και nvme σκληρό, ο οποίος τοποθετήθηκε με m.2 to pcie adapter σε pcie x4 slot.
Ενώ το pc δουλεύει μια χαρά περιστασιακά κάνει hard freeze (χωρίς bsod) και δεν αναβοσβήνει ούτε καν το led του δίσκου στην πρόσοψη του πύργου.
Μόνη λύση είναι το reset που επαναφέρει το σύστημα κανονικά μέχρι το επόμενο hard freeze όταν αυτό συμβεί. Σημειωτέον ότι συμβαίνει χωρίς να στρεσάρεται το σύστημα, πχ κατά τη διάρκεια internet browsing .

Το πρώτο πράγμα που δοκίμασα ήταν drivers update (το bios ήταν ήδη updated) , αναβάθμισα τους περισσότερους αλλά άφησα κάποιους. μεταξύ των οποίων το chipset και αρκετοί pcie γιατί είχαν το παράδοξο να είναι παλιότερο version, παρότι είχαν νεότερο release date (!?!?) (βλ. εικόνα)
Έχει τύχει σε κανέναν? Να προχωρήσω σε update παρ'αυτα?drivers.jpg.d75ecf1516d643753035436a16f4b6f5.jpg
Τα υπόλοιπα updates δεν έλυσαν το πρόβλημα και τώρα είμαι στη φάση που έχω αφαιρέσει τον δίσκο με τον adapter , έχοντας αφήσει όμως επάνω τις ram κανονικά και το pc δεν έχει κολλήσει καθόλου!

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Mobo: Gigabyte z370p
Processor: 8700K
RAM : 32GB (CMK16GX4M2B3000C15 , 2xblack και 2xblue )
OS: Win10 Pro

Adapter: https://www.skroutz.gr/s/27800358/Orico-Κάρτα-PCI-e-x16-σε-NVMe-M-2-M-key-PSM2-X16.html

Nvme: https://www.skroutz.gr/s/37931416/Kingston-NV2-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-SNV2S-1000G.html

Επεξ/σία από musictracer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 24/12/2022 στις 6:45 ΜΜ, komhs είπε

Τα παγώματα σου τα κάνει παντού (πχ όταν παίζεις παιχνίδια) ή μόνο όταν είσαι στο internet;

Καλησπέρα φίλε μου,
Το πρόβλημα λύθηκε!!
Σχετικά με την ερώτησή σου, το έκανε παντού, ακόμα και με το που άνοιγε το pc κάποιες φορές πάγωνε αμέσως.
Έχοντας αφήσει μόνο τις ram το σύστημα δούλευε άψογα. Δοκίμασα να ξαναβάλω τον m.2 adapter και από τότε (εδώ και πάνω από μία εβδομάδα) το σύστημα δουλεύει άψογα. Ίσως ήταν θέμα κάποιου driver που αναβάθμισα, αν και πιστεύω ότι ήταν θέμα εγκατάστασης του adapter πάνω στη mobo. Αν δεις το λινκ που παρέθεσα, ο adapter στερείται του bracket που βιδώνει πάνω στην πίσω μεριά του πύργου. Ουσιαστικά στηρίζεται μόνο στην pcie υποδοχή της mobo. Προφανώς μη έχοντας "κάτσει" σωστά προκαλούσε τα random freezes. Είμαι πεπεισμένος ότι αυτό ήταν η αιτία γιατί έχω πάθει κάτι ανάλογο με ram σε pc 10ετίας που το άνοιξα για να το φυσήξω γιατί έκανε επανεκκινήσεις μόνο του στα καλά καθούμενα. Δεν είχε καθόλου σκόνη, ωστόσο έβγαλα τις ram και το φύσηξα και δούλεψε μια χαρά αφού τις επανατοποθέτησα. Φίλος σε εταιρία δικτύων μου επιβεβαίωσε ότι του έχει συμβεί κι αυτού παρόμοια κατάσταση,  λόγω  ακουσίως μετακινημένης ram, οπότε έχε το κι εσύ  υπόψιν  εαν  ποτέ σου  τύχει .😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλες φορες μου έχει τύχει σε υπολ. που συναρμολογούσα να χρειαστεί να κουμπώσεις ξανά μνήμες ή να τους αλλάξεις θέση για να δουλέψουν σωστά οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο, το θέμα είναι ότι λύθηκε το πρόβλημα! Πάντως γενικά με τους αντάπτορες έχω κακή εμπειρία!

Επεξ/σία από komhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...