Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

https://www.geekbuying.com/item/ANBERNIC-RG505-Handheld-Game-Console-4-128GB-Grey-519029.html

priority line παντα... η διαδικασια σεταρισματος δεν ειναι κατι το δυσκολο με ενα δυο βιντεακια στο you tube και με καποιον καλο οδηγο θα εισαι οκ..

Οταν ερθει με το καλο θα σας ζαλισω μην ανησυχεις!!! 163,01€ βγηκε καλα ειναι ? Κανενα βιντεο με τις δυνατοτητες του κλπ? Οχι payed review τετοια βρηκα αρκετα. 

Επεξ/σία από james9tito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, james9tito είπε

Οταν ερθει με το καλο θα σας ζαλισω μην ανησυχεις!!! 163,01€ βγηκε καλα ειναι ? Κανενα βιντεο με τις δυνατοτητες του κλπ? Οχι payed review τετοια βρηκα αρκετα. 

Καλοριζικο λοιπον, ξεκινα απο εδω για να καταλαβεις πως δουλεουν τετοιες android συσκευες. 

https://retrogamecorps.com/2022/11/19/anbernic-rg505-review-and-guide/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Retroid 3+ που αγόρασα απο τον κ vagosvts7 παντως , παίζει μεχρι και Wii και καποια Switch παιχνίδια , αν σε ενδιαφέρει , τα άλλα δεν μπορούν με τίποτα . Επίσης Ps2 με ρυθμίσεις και Gc ανετα . Το Android είναι και πλεονεκτημα μια που έχεις και  όλες τις γνωστές εφαρμογες . Κατεβάζεις και το Daijisho frondend και έχεις μια καθώς πρεπει εμφάνιση .

Σημερα μου ήρθε και update .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Galaxy είπε

Το Retroid 3+ που αγόρασα απο τον κ vagosvts7 παντως , παίζει μεχρι και Wii και καποια Switch παιχνίδια , αν σε ενδιαφέρει , τα άλλα δεν μπορούν με τίποτα . Επίσης Ps2 με ρυθμίσεις και Gc ανετα . Το Android είναι και πλεονεκτημα μια που έχεις και  όλες τις γνωστές εφαρμογες . Κατεβάζεις και το Daijisho frondend και έχεις μια καθώς πρεπει εμφάνιση .

Σημερα μου ήρθε και update .

Ξέχασες να πεις το σημαντικότερο Κώστα που σου έκανε εντύπωση στη κονσόλα..Εχει και ραδιόφωνο χωρίς internet (εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι) 🤣🤣🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apollonas1994 είπε

Εγινε sold out απο χτες το rg35xx στο geek, θα ξαναβγει τετοια προσφορα? μιας και η anbernic δεν ειναι miyoo που βγαζει λιγα κομματια 

Εχει ένα σωρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Galaxy είπε

Μου στείλαν mail οτι το RG35xx μου το έστειλαν , οπότε περιμένουμε . Προφανώς τους ήρθαν τεμάχια αρκετά .

Μια απο τα ιδια περιμενουμε λοιπον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και κανένα μήνα πήρα για παρέα στο Steam Deck ενα Aya Odin Lite 4gb. Μου ήρθε στα 240 με μεταφορικά και θήκη.

Του έβαλα μία SD κάρτα 512gb και έφαγα ενα πενθήμερο στο να το σετάρω, περάσω ROMs, κλπ.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος αν και θεωρώ ότι σε ποιότητα κατασκευής είναι λίγο χειρότερο από το Retroid Pocket 3 που ειχα πριν. Πάντως σίγουρα είναι κατά πολύ δυνατότερο.

Βρήκα πάρα πολλά παιχνίδια σε PS2, Gamecube & PSP τα οποία είναι full playable. Και όλες τις παλαιότερες κονσόλες τις πάει αεροπορία.

Βάζω ένα βίντεο με κάποια test που έχω κάνει:

Γενικά τα πάει πάρα πολύ καλά. Το δουλευω στο performance με τον ανεμιστηρα στο προφιλ smart. Διάρκεια μπαταρίας με απαιτητικό emulation γύρω στις 9 ώρες.

Η μοναδική αλλαγή που έχω κάνει είναι ότι πλεον χρησιμοποιώ την official version Dolphin και όχι την mmjr2 που είχα στο βίντεο. Σε PS2 χρησιμοποιώ μία παλαιότερη έκδοση του EtherPsx2.

Επισης αν και ειμαι σίγουρος οτι εχει συζητηθει ξανα στο θεμα το Daishijo ειναι μακραν το καλυτερο frontend. Αν θέλει κανένας βοήθεια να το σετάρει εδώ είμαι.

 

Επεξ/σία από vste
  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου αρέσει που όλοι αγοράζουμε έξτρα μηχανάκια για να τρέξουμε games τα οποία ήδη μπορούμε να τα τρέξουμε σε κάποια από τις υπόλοιπες είκοσι συσκευές που ήδη έχουμε στο σπίτι μας.

Λες και έχουμε χρόνο για να παίζουμε. :(

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μου αρέσει που όλοι αγοράζουμε έξτρα μηχανάκια για να τρέξουμε games τα οποία ήδη μπορούμε να τα τρέξουμε σε κάποια από τις υπόλοιπες είκοσι συσκευές που ήδη έχουμε στο σπίτι μας.

Λες και έχουμε χρόνο για να παίζουμε. :(

Τρελά είναι (με αυτά μεγαλώσαμε) , χόμπι για την ακρίβεια.. Εδώ έχω καιρό να ασχοληθώ με το Series X και τις άλλες τωρινές κονσόλες που έχω και ασχολούμαι συνέχεια με τις retro consoles.. Συν ότι με κουράζουν πλέον τα next Gen παιχνίδια.. Γίνομαι ταραντέλας στα δάχτυλα, 100 κουμπιά και πολλές ώρες ασχολίας για να τερματίσεις ένα παιχνίδι.. Ενώ προχθές τερμάτισα το cadillacs and dinosaurs σε λιγότερο από ώρα και με δύο κουμπάκια συν το dpad.. Αραχτός στη βεράντα με καφεδάκι τσιγαράκι και Gaming.. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μου αρέσει που όλοι αγοράζουμε έξτρα μηχανάκια για να τρέξουμε games τα οποία ήδη μπορούμε να τα τρέξουμε σε κάποια από τις υπόλοιπες είκοσι συσκευές που ήδη έχουμε στο σπίτι μας.

Λες και έχουμε χρόνο για να παίζουμε. :(

Κοίτα έχω κάτσει και έχω φτιάξει 2tb Batocera για το PC μου (με προθεση να αυξηθει στα 4tb) το οποίο υποστηρίζει μέχρι Switch και είναι ο καλύτερος τρόπος για retro gaming που έχω.

Επισης ήθελα ένα φορητό που να κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα και να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής μπαταρίας.

Θεωρώ ότι αυτά που ζητάω το Odin Lite είναι η καλύτερη επιλογή. Και μάλιστα σε ένα ταξίδι που πήγα πρόσφατα τα έβγαλε και με το παραπάνω τα λεφτά του μιας και σε τέσσερις ημέρες με αρκετό gaming δεν ζητησε ουτε μία φορά φόρτιση.

Από εκεί και πέρα δεν είμαι οπαδός του να έχω πολλά, είμαι οπαδός του να έχω καλά.

Με το που έφτιαξα το Batocera image έβαλα το Raspberry Pi 400 που ειχα πριν με 1TB Retropie για πώληση μιας και πλέον ειναι obsolete για εμενα. Το ιδιο εκανα και με το φορητο, πουλησα το Retroid Pocket 3 που ειχα πριν.

Γενικά πάντως πολύς κόσμος και όχι μόνο εμείς οι παλαιότεροι έχει κάνει στροφή στο retro gaming. Το σύγχρονο gaming περνάει μία μεγάλη κρίση πιστεύω αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλο topic.

 

Επεξ/σία από vste
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό το μοτίβο. 

1 παραγγέλνεις κονσόλα

2 περιμενεις να έρθει

3 ξοδεύεις άπειρες ωρες να την φέρεις στα μετρα σου

4 παίζεις ελαχιστα

5 επαναλαβανεις 🤣

 

 

  • Like 8
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pollop είπε

Γνωστό το μοτίβο. 

1 παραγγέλνεις κονσόλα

2 περιμενεις να έρθει

3 ξοδεύεις άπειρες ωρες να την φέρεις στα μετρα σου

4 παίζεις ελαχιστα

5 επαναλαβανεις 🤣

 

 

Εγώ είμαι αυτός 🤣🤣

Παρέλαβες τελικά το rg35xx ή ακόμα στο περίμενε? 

@vste Είχες το απλό retroid pocket 3? Το plus με τον Unisoc Tiger T618 τα πάει αρκετά καλά σε emulation(εξαίρεση το 3ds) αν και το odin lite έχει τον Mediatek Dimensity D900 που είναι ακόμα καλύτερος σε emulation.. 

Από που το πήρες χωρίς να περάσει τελωνείο? Amazon? 

Για τον fronted daijisho τα έχουμε πει είναι ο καλύτερος fronted για Android emulators, συν ότι είναι free και έχει καλή παραμετροποίηση, αλλά με χάλαγε ένα πράγμα, τα video preview στα games.. 

Δοκίμασε και τον fronted Titanius Launcher βασίζετε στον emulasonstation fronted (αφού έχεις ασχοληθεί με batocera γνωρίζεις).. 

Αν είχα το rp3+ θα τον δοκίμαζα σίγουρα, το πρότεινα να το κάνει ο @Galaxy αλλά του ήρθαν μπαστούνια (μεγάλος άνθρωπος είναι τον καταλαβαίνω) .. Βλέπεις το βρήκε σεταρισμενο με τα πάντα και τώρα του κακό πέφτει να ασχοληθεί περαιτέρω.. 😜😜

Να σε δω τι θα κάνεις κύριε με το rg35xx.. 

Πέρα από την πλάκα και μικρός που ήμουν πάντα λάτρευα και νοσταλγουσα τα παλιά games (έπαιζα και τότε retro games, mame κτλ, σε ερείπιο pc) συν ότι ήμουν συχνά στα ουφάδικα.. Η σημερινή νεολαία είναι αλλιώς, δεν θα παίξουν mario, sonic κτλ(υπάρχουν και εξαιρέσεις αν έχουν μπαμπά gamer) , που είναι ευρέως γνωστά, αλλά θα ασχοληθούν με fortnite κ.α. Παράδειγμα η βαφτιστήρα μου 10 ετών την έχει τρέλα με το gtaV δεν ξεκολλάει, της έβαλα να παίξει το fall guys και ασχολήθηκε το πολύ μισή ώρα.. 

Και το σημαντικότερο τότε παίζαμε μεταξύ μας βίντεο παιχνίδια από κοντά, παράδειγμα: N64 τετραπλό mario kart σε 14αρα crt και ήμασταν μες την τρελή χαρά) .. Αλλάζουν οι εποχές, τώρα όλα βασίζονται στο online gaming.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες, καινούριος στα handheld. Το geek έχει στα ~79€ το ANBERNIC RG351P, με shipping απο Τσεχία, για 3-4 μέρες ακόμα.

Αξίζει αυτά τα λεφτα? Υπάρχει τίποτα καλύτερο σε αυτό το pricerange (70-80€)? Μ'ενδιαφέρουν κυρίως SNES, Genesis και PSP games.

Απαιτήσεις δεν έχω πολλές, η οθόνη να είναι καλή, ο ήχος όχι τενεκεδένιος, μπαταρία να κρατάει 6-7 ώρες και ποιότητα κατασκευής να μην είναι μιας χρήσης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...