Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια δοκιμή σε batocera v0.6 σε psp game.. Απορώ πως δεν έχει προσθέσει ακόμα στο GarlicOS cores από dreamcast, psp, ds, n64.. Τόσα update κάνει σε καθημερινή βάση.. 

 

Και εδώ για εμένα το πιο χρήσιμο feature στο GarlicOS 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2023 στις 7:11 ΜΜ, vagosvts7 είπε

Εκεί που ψάχναμε όλοι μας δύναμη στα retro Handheld console, τώρα οι περισσότεροι θα έχουμε από ένα rg35xx στο χέρι και όχι άδικα για αυτά που προσφέρει στα χρήματα του.. Ο ανταγωνιστής του είναι το miyoo mini plus, απορώ αν το έχει κάποιος από Ελλάδα.. Αν βλέπει και το έχει ας ποσταρει να μας πει εντυπώσεις..

Το νέο μου retro handheld rg503 

 

IMG_20230407_191054_edit_604969014476616.jpg


Mόλις παρήγγειλα το Miyoo Mini+. Όταν έρθει θα γράψω εντυπώσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρεα, 

 

Σαν νουμπας στο retrohandheld emulator αλλα κατοχος ενος retroid 2

Θα ηθελα και κατι διαφορετικό μεταξύ rg35xx., όπου o retrododo του εδωσε 5/10 και στο miyoo mini με καλύτερη κριτικη, αναζητω κατι ευκολο διοτι απο περασμα os κλπ ψαχνω κατι που θα ειναι 'ready to go' απο την πρώτη μερα και απο που ειναι ασφαλέστερο για αγορα ωστε να αποφύγω κινδυνο τελωνείου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Apollonas1994 είπε

Καλησπέρα στην παρεα, 

 

Σαν νουμπας στο retrohandheld emulator αλλα κατοχος ενος retroid 2

Θα ηθελα και κατι διαφορετικό μεταξύ rg35xx., όπου o retrododo του εδωσε 5/10 και στο miyoo mini με καλύτερη κριτικη, αναζητω κατι ευκολο διοτι απο περασμα os κλπ ψαχνω κατι που θα ειναι 'ready to go' απο την πρώτη μερα και απο που ειναι ασφαλέστερο για αγορα ωστε να αποφύγω κινδυνο τελωνείου 

To rg35xx έχει το δικό του os, λίγο που το είδα ήταν οκ. Το custom os δεν ήταν τόσο δύσκολο να το περάσω(σε νέα sd), το θέμα ήταν λίγο με τους φακέλους για τα roms. Νομίζω πρέπει να αλλάξεις όνομα στους φακέλους και λίγο το PS να θέλει παραπάνω δουλειά. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Εγώ το πήρα από geekbuying με priority line και δεν πέρασε τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Προσωπικά περιμένω το RG35xx το οποίο λογικά θα παραλάβω στις επόμενες ημέρες.

Διαβάζοντας τα δυο review του retrododo νομίζω πως είναι αρκετά σκληρός και αφαιρεί πόντους από το rg35xx.

Ναι τα shoulder buttons είναι ψιλοτραγικά από ότι λένε, ναι το stock firmware είναι απλά ανεκτό αλλά αναφέρει και το μέγεθος σαν αρνητικό γιατί λέει ότι ήθελε να ανταγωνιστεί τις μίνι αντίστοιχες συσκευές; Ναι οκ.

Τέλος πάντων εγώ κρίνοντας από πολλά άλλα review αλλά και τις απόψεις κατόχων στο παρόν thread επέλεξα το rg35x για το μέγεθος του, την οθόνη του και την υποστήριξη στο θέμα firmware παρότι κυκλοφορεί μόλις 4(;) μήνες στην αγορά.

Το να φλασάρεις σε μια κάρτα το garlicOS και να σβήσεις και να ξαναδημιουργήσεις ένα partition καθώς και να κάνεις αντιγραφή τις ROM είναι υπόθεση 10 λεπτών.

Για αγορά του RG35xx μπορείς να τσεκάρεις το geekbuying όπου με τη χρήση κάποιου κοπονιού θα σου βγεί οριακά στο 60άρι, ίσως και λιγότερο. Αν επιλέξεις priority line περνάει από Ουγγαρία, δεν σταματάει τελωνείο και φτάνει σε περίπου 10 ημέρες. Εναλλακτικά από aliexpress αλλά θα περιμένεις το διπλάσιο χρόνο συνήθως.

Το Miyoo mini/mini plus αν δεν κάνω λάθος μόνο από aliexpress από το official store το οποίο γίνεται γρήγορα soldout. 

Επεξ/σία από shodan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Apollonas1994 είπε

Καλησπέρα στην παρεα, 

 

Σαν νουμπας στο retrohandheld emulator αλλα κατοχος ενος retroid 2

Θα ηθελα και κατι διαφορετικό μεταξύ rg35xx., όπου o retrododo του εδωσε 5/10 και στο miyoo mini με καλύτερη κριτικη, αναζητω κατι ευκολο διοτι απο περασμα os κλπ ψαχνω κατι που θα ειναι 'ready to go' απο την πρώτη μερα και απο που ειναι ασφαλέστερο για αγορα ωστε να αποφύγω κινδυνο τελωνείου 

Το rg35xx αξίζει άνετα 9αρακι με GarlicOS και άσε να λέει ο retrododo ότι θέλει.. Τα καλύτερα review τα κάνει τελικά ο retrogamecorps..Και ακόμα καλύτερο review είναι οι προσωπική μας εμπειρία της συσκευής που διαθέτουμε (ο καθένας μας έχει διαφορετικά γούστα) 

Από Aliexpress δεν έχεις πρόβλημα τελωνείου μέχρι 186 ευρώ σύνολο(προϊόν συν μεταφορικά) εγώ από Ali το πήρα το δικό μου.. 

Από Geekbying όπως λένε τα παιδιά μέσο priority line από Κίνα αποστολή αλλιώς από Ευρωπαϊκή αποθήκη αν το έχει(ότι στέλνουν από Ευρώπη δεν περνάει τελωνείο, ανεξαρτήτου τιμής)

Στις 16/4/2023 στις 11:37 ΠΜ, Backpacker είπε


Mόλις παρήγγειλα το Miyoo Mini+. Όταν έρθει θα γράψω εντυπώσεις. 

Ωραίος.. Και εγώ σήμερα έριξα παραγγελία σε grey χρώμα .. Αναμένουμε λοιπόν .. Θα το συγκρίνω και με το rg35xx που έχω.. 

Edit: Εδώ και μερικές μέρες τρέχω GarlicOS 1.4.6 και μπορώ να πω ότι είναι σταθερότατο, δεν ξαναγυρνάω πίσω.. 

Το πέρασα εξαρχής, με image το έκαψα, δεν έκανα update (copy-paste) όπως συνήθιζα.. 

Το κλασικό πρόβλημα που υπήρχε και στα προηγούμενα GarlicOS και δεν έχει διορθωθεί ακόμα είναι  στους FBAlpha και FBNeo cores, με το rotate mode στα Shoot em up games που είναι οριζόντια και δεν γυρνάνε κάθετα με την καμία.. Με τον core mame 2003 extreme είναι κανονικά κάθετα δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί με tate mode σε όλες τις version του GarlicOS .. 

Edit 2 : Τρέχει κανονικά openBor και msx σε 1.4.6(δικό μου λάθος) ..

Και το μεγάλο συν είναι ότι έχει πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας από την 1.3.4 , κρατάει περισσότερο, αρκεί να περάσετε το σωστό kernel.dtb με τα σωστά mΑh μπαταρία που έχετε(2.100-2.600-2.800-3.500).. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα από geekbuiyng με priority line, χωρίς τελωνείο, όπως είπε και ο Βαγγέλης. Η επιλογή του χρώματος πιστεύω είναι αυτονόητη. 

Από το λίγο που έχω προλάβει να ασχοληθώ, μου αρέσει η οθόνη, ενώ τα κουμπιά μου φαίνονται έτσι και έτσι. Η κάρτα με το garlic δεν μου πήρε μπρος, αλλά παίζει να έχω κάνει κάποιο λάθος και θα δοκιμάσω πάλι. 

IMG_20230419_205000.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Παρέλαβα και εγώ σήμερα από geekbuiyng με priority line, χωρίς τελωνείο, όπως είπε και ο Βαγγέλης. Η επιλογή του χρώματος πιστεύω είναι αυτονόητη. 

Από το λίγο που έχω προλάβει να ασχοληθώ, μου αρέσει η οθόνη, ενώ τα κουμπιά μου φαίνονται έτσι και έτσι. Η κάρτα με το garlic δεν μου πήρε μπρος, αλλά παίζει να έχω κάνει κάποιο λάθος και θα δοκιμάσω πάλι. 

IMG_20230419_205000.jpg

Μεγειά.. Κάψε το τελευταίο GarlicOS 1.4.7 σε μια sd card 32gb τουλάχιστον και κάνε επέκταση το partition που περιέχει τους φακέλους roms, cfw, bios κτλ..Την βάζεις στη θύρα ext1 και είσαι έτοιμος από cfw.. 

Εδώ αναλυτικές οδηγίες https://retrogamecorps.com/2023/01/03/anbernic-rg35xx-starter-guide/ , κοίτα την μέθοδο με μια sd card πως περνάμε το GarlicOS, δεν χρειάζεται να κάνεις ενημέρωση copy paste που λέει για update, γιατί θα κάψεις το τελευταίο image 1.4.7(το copy-paste θα το κάνεις σε επόμενη αναβάθμιση αν θελήσεις) ..Είναι τα αρχεία MicroSDCardImage.7z 001 και 002..αποσυμπίεση και μετά κάψιμο στην sd.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagosvts7 είπε

Μεγειά.. Κάψε το τελευταίο GarlicOS 1.4.7 σε μια sd card 32gb τουλάχιστον και κάνε επέκταση το partition που περιέχει τους φακέλους roms, cfw, bios κτλ..Την βάζεις στη θύρα ext1 και είσαι έτοιμος από cfw.. 

Εδώ αναλυτικές οδηγίες https://retrogamecorps.com/2023/01/03/anbernic-rg35xx-starter-guide/ , κοίτα την μέθοδο με μια sd card πως περνάμε το GarlicOS, δεν χρειάζεται να κάνεις ενημέρωση copy paste που λέει για update, γιατί θα κάψεις το τελευταίο image 1.4.7(το copy-paste θα το κάνεις σε επόμενη αναβάθμιση αν θελήσεις) ..Είναι τα αρχεία MicroSDCardImage.7z 001 και 002..αποσυμπίεση και μετά κάψιμο στην sd.. 

Κατάλαβα. Άρα τζάμπα είχα βάλει και  την αρχική έκδοση και την 1.4.6 μαζί. Νόμιζα ότι ήθελε και το update από την αρχή. Σε ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει τη διαφορα τιμης το miyoo λογω μεγεθους και δυνατοτητας απο το anbernic? Δυσεύρετο παντως ουτε κουπόνια βλεπω ουτε τίποτα το miyoo. 

Στα διαφανη το anbernic δειχνει ασχημα πισω στην μπαταρια που ειναι κολλημενο το καλύμα ή οχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Apollonas1994 είπε

Αξιζει τη διαφορα τιμης το miyoo λογω μεγεθους και δυνατοτητας απο το anbernic? Δυσεύρετο παντως ουτε κουπόνια βλεπω ουτε τίποτα το miyoo. 

Στα διαφανη το anbernic δειχνει ασχημα πισω στην μπαταρια που ειναι κολλημενο το καλύμα ή οχι? 

Το rg35xx είναι πιο δυνατό σε cpu και έχει περισσότερη ram και θύρα mini hdmi .. Το miyoo mini plus έχει μεγαλύτερη μπαταρία και wifi και είναι ακόμα πιο μικρό σε μέγεθος αλλά αυτό δεν θα το έλεγα και τόσο θετικό, μπορεί να κουράζει στην χρήση.. Και τα δύο έχουν μεγάλη υποστήριξη από την κοινότητα και έχουν δύο παρόμοια cfw GarlicOS και OnionOS .. Από stock λογισμικό το miyoo υπερτερεί.. Αν ήμουν ανάμεσα στα δύο θα έπαιρνα το rg35xx λόγου τιμής είναι ποιο vfm.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η απορία μου είναι γιατί χρειάζεται 2 micro sd κάρτες για το garlic OS εφόσον το στοκ θέλει μόνο μια. 

Και δεύτερο, μπορώ να κρατήσω το στοκ firmware,  περνώντας το σε άλλη καλύτερη κάρτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, δεν είναι απαραίτητο να σετάρεις 2 κάρτες. Η δουλειά γίνετε και με μια, αν δεις το λινκ παραπάνω του vagosvts7  θα καταλάβεις.

Την κάρτα που ήρθε με το μηχάνημα καλύτερα να μην την χρησιμοποιήσεις καν. Άφησε τη στην άκρη, είναι noname πολύ οικονομική και συνήθως εμφανίζει προβλήματα.

Το stock firmware μπορείς να το βρεις online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mihawk88 είπε

Εμένα η απορία μου είναι γιατί χρειάζεται 2 micro sd κάρτες για το garlic OS εφόσον το στοκ θέλει μόνο μια. 

Και δεύτερο, μπορώ να κρατήσω το στοκ firmware,  περνώντας το σε άλλη καλύτερη κάρτα; 

Άσε στην άκρη την κάρτα με το firmware της Anbernic και κάψε σε μια άλλη microSD (επώνυμη) το GarlicOS (τουλάχιστον 32GB , για εμένα ιδανικές είναι με 64GB αποθηκευτικό χώρο σε αυτές τις συσκευές) ..Έτσι οπότε θελήσεις βάζεις την stock κάρτα στην θύρα TF1 και ξεκινάς με το stock firmware και το ίδιο κανείς όταν θέλεις να ξεκινήσεις με το garlicOS ,όπως το ίδιο μπορείς να κανείς και με το batocera firmware! Βγάζεις την μία βάζεις την άλλη και ξεκινάς με το firmware που προτιμάς!!

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...