Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Φωτογραφίες δεν έχεις βάλει όμως ακόμη. 😛

Τι νόημα εχει αφού είναι ίδιο με του vagosvts7 😅

Πέρασα και το Garlic. Για να πω την αλήθεια δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στο emulation πέρα από το τελείως διαφορετικό gui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Τι νόημα εχει αφού είναι ίδιο με του vagosvts7 😅

Πέρασα και το Garlic. Για να πω την αλήθεια δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στο emulation πέρα από το τελείως διαφορετικό gui.

Ναι και το stock firmware τρέχει άνετα μέχρι ps1.. Αλλά δεν έχεις retroarch να παίξεις μπάλα με παραμέτρους και δεν είναι χρονισμένη η cpu , όπως στο GarlicOS και batocera.. Αν και υποψιάζομαι ότι αυτό παίζει να δημιουργεί διαφορά σκάλωματα θεματακια στο rg35xx ή χρονισμένη cpu.. 

Για κάποιον απλό χρήστη που θέλει έτοιμες rom να παίζει κατευθείαν θα του κάνει και το stock os της anbernic.. Για κάποιον που θέλει περισσότερες δυνατότητες θα το αλλάξει κατευθείαν.. @Bourdoulas με μια sd το σεταρες το GarlicOS? 

Μου αρέσεις πάντως που λες ότι έχει καλύτερη οθόνη από το switch.. Μην λες τέτοια δεν θα μπορούμε αύριο μεθαύριο να τα δώσουμε τα Switch 🤣🤣

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Καλοδούλευτο το εργαλείο.. Είναι έρωτας το άτιμο.. Παρατησα το rp3+ για πάρτη του.. 

το ειδα στις αγγελιες και απορρησα.

θα προτιμουσα το  rp3+ , και καλυτερος επεξεργαστης και μεγαλυτερη οθονη και οριζοντιο.

οτι σε βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@stefanos_thΑφού δεν το χρησιμοποιώ το rp3+.. Έστησα τα πάντα το δοκίμασα αυτό ήταν.. Ποιο πολύ με γεμίζει σαν αίσθηση το rg35xx.. Στα Retro Handheld μου αρέσουν αυτά που βασίζονται σε linux Arkos, 351ELEC, Jelos, Batocera κτλ.. Android λογισμικό έχω και στο κινητό 😎.. 

Αλλά προς θεού το rp3+ είναι αστεράκι για retro Handheld console και όχι μόνο και εννοείτε ότι το android λογισμικό έχει απεριόριστες δυνατότητες .. Απλά εγώ είμαι ιδιότροπος, μετά την έλευση του rg35xx δεν ακούμπησα καθόλου το rp3+.. Αν ήταν με batocera ή έστω Dual boot με android θα το κρατούσα, για να κάνω πειράματα .. 

Το μειονέκτημα με εμένα είναι, ότι μπορεί να φάω σκάλωμα να το μετανιώσω και να θέλω να το ξανά πάρω το rp3+ κάποια στιγμή ξανά και δεν είναι εύκολη υπόθεση, 230 ευρώ το βρίσκεις από Κίνα μεριά, συν κίνδυνος τελωνείου.. Τουλάχιστον τα Anbernic τα βρίσκεις σε λογικές τιμές στο aliexpress και στο Geekbuying από Ευρωπαϊκή αποθήκη.

Τα επίσημα site της Retroid και της Anbernic που πουλάνε και στέλνουν μέσο Κίνας έχουν ακριβά μεταφορικά και καπέλο τελωνείο εδώ.. 

Και αν δεν κάνω λάθος Στέφανε είσαι παθών με το odroid go με τελωνείο.. Το έδωσες τελικά? 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Ναι και το stock firmware τρέχει άνετα μέχρι ps1.. Αλλά δεν έχεις retroarch να παίξεις μπάλα με παραμέτρους και δεν είναι χρονισμένη η cpu , όπως στο GarlicOS και batocera.. Αν και υποψιάζομαι ότι αυτό παίζει να δημιουργεί διαφορά σκάλωματα θεματακια στο rg35xx ή χρονισμένη cpu.. 

Για κάποιον απλό χρήστη που θέλει έτοιμες rom να παίζει κατευθείαν θα του κάνει και το stock os της anbernic.. Για κάποιον που θέλει περισσότερες δυνατότητες θα το αλλάξει κατευθείαν.. @Bourdoulas με μια sd το σεταρες το GarlicOS? 

Μου αρέσεις πάντως που λες ότι έχει καλύτερη οθόνη από το switch.. Μην λες τέτοια δεν θα μπορούμε αύριο μεθαύριο να τα δώσουμε τα Switch 🤣🤣

Το σέταρα με δύο SD. Μέχρι στιγμής παίζει απροβληματιστα. 

Καλό χρυσό το switch αλλά τα components του είναι από το κάτω ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 minutes ago, Bourdoulas said:

Το σέταρα με δύο SD. Μέχρι στιγμής παίζει απροβληματιστα. 

Καλό χρυσό το switch αλλά τα components του είναι από το κάτω ράφι.

Για το απλό Switch λες ή για το OLED; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Το σέταρα με δύο SD. Μέχρι στιγμής παίζει απροβληματιστα. 

Καλό χρυσό το switch αλλά τα components του είναι από το κάτω ράφι.

Παιδιά μη συγκρίνουμε την βούρτσα με την ...........

Εντάξει καλά τα retroκουτάκια αλλα μην τα βάζουμνε στην ίδια κατηγορία με το βουνό που ακούει στο όνομα switch.....

(και δεν μιλάω για components αλλα για current gen software)

υγ Μιλαω με χαλαρή διάθεση και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω....μην παραξηγηθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

@stefanos_thΑφού δεν το χρησιμοποιώ το rp3+.. Έστησα τα πάντα το δοκίμασα αυτό ήταν.. Ποιο πολύ με γεμίζει σαν αίσθηση το rg35xx.. Στα Retro Handheld μου αρέσουν αυτά που βασίζονται σε linux Arkos, 351ELEC, Jelos, Batocera κτλ.. Android λογισμικό έχω και στο κινητό 😎.. 

Αλλά προς θεού το rp3+ είναι αστεράκι για retro Handheld console και όχι μόνο και εννοείτε ότι το android λογισμικό έχει απεριόριστες δυνατότητες .. Απλά εγώ είμαι ιδιότροπος, μετά την έλευση του rg35xx δεν ακούμπησα καθόλου το rp3+.. Αν ήταν με batocera ή έστω Dual boot με android θα το κρατούσα, για να κάνω πειράματα .. 

Το μειονέκτημα με εμένα είναι, ότι μπορεί να φάω σκάλωμα να το μετανιώσω και να θέλω να το ξανά πάρω το rp3+ κάποια στιγμή ξανά και δεν είναι εύκολη υπόθεση, 230 ευρώ το βρίσκεις από Κίνα μεριά, συν κίνδυνος τελωνείου.. Τουλάχιστον τα Anbernic τα βρίσκεις σε λογικές τιμές στο aliexpress και στο Geekbuying από Ευρωπαϊκή αποθήκη.

Τα επίσημα site της Retroid και της Anbernic που πουλάνε και στέλνουν μέσο Κίνας έχουν ακριβά μεταφορικά και καπέλο τελωνείο εδώ.. 

Και αν δεν κάνω λάθος Στέφανε είσαι παθών με το odroid go με τελωνείο.. Το έδωσες τελικά? 

το odroi go super ειναι μηχανηματαρα , δουλευει τελεια κ ειναι επισκευασιμο . το χρησιμοποιω .

ο πρωτος διδαξας με R3328.

το τελωνειο το ηξερα αφου ερχεται απο κορεα .

αλλα τωρα βγηκαν αυτα με τ618 κ αντροιντ κ μου τρεχουν τα σαλια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Για το απλό Switch λες ή για το OLED; 

Για το απλό switch λέει για την οθόνη του ότι δεν τον ικανοποιεί.. Δεν είναι και η καλύτερη κακά τα ψέματα.. 

30 λεπτά πριν, gust είπε

Παιδιά μη συγκρίνουμε την βούρτσα με την ...........

Εντάξει καλά τα retroκουτάκια αλλα μην τα βάζουμνε στην ίδια κατηγορία με το βουνό που ακούει στο όνομα switch.....

(και δεν μιλάω για components αλλα για current gen software)

υγ Μιλαω με χαλαρή διάθεση και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω....μην παραξηγηθώ

Επειδή έχω switch και διάφορες Retro Handheld consoles, παράδειγμα το retroid pocket 3 plus στέκεται καλύτερα από το switch σε emulators και έχει και ανώτερη οθόνη από το switch το απλό(μπορεί να παίζει ρόλο και η διαφορά μεγέθους οθόνης που δεν είναι ίδια ,αν είχα switch lite θα είχα πιο τεκμηριωμένη άποψη με το rp3+) .. Δεν λέω ότι είναι για πέταμα η οθόνη του Switch(απλό) αλλά θα μπορούσε και καλύτερα και αυτό φάνηκε με την έλευση του Switch oled.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
41 minutes ago, vagosvts7 said:

Για το απλό switch λέει για την οθόνη του ότι δεν τον ικανοποιεί.. Δεν είναι και η καλύτερη κακά τα ψέματα.. 

Ναι, στο απλό NSw είναι χρέπι η οθόνη, ισχύει, γι' αυτό ρώτησα. Γιατί θα μου έκανε εντύπωση αν η IPS του RG35xx ήταν καλύτερη από την OLED.

Φαίνεται ωραίο το μηχανάκι πάντως, έχουμε κάπου φωτογραφίες μαζί με άλλα φορητά (Gameboy, Switch, 3DS) ή ακόμα και δίπλα σε smartphones για να το συγκρίνουμε; Σε τσέπη χωράει;

Το βλέπω στα 60 ευρώ στο Aliexpress και με τρώει λίγο το χέρι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι, στο απλό NSw είναι χρέπι η οθόνη, ισχύει, γι' αυτό ρώτησα. Γιατί θα μου έκανε εντύπωση αν η IPS του RG35xx ήταν καλύτερη από την OLED.

Φαίνεται ωραίο το μηχανάκι πάντως, έχουμε κάπου φωτογραφίες μαζί με άλλα φορητά (Gameboy, Switch, 3DS) ή ακόμα και δίπλα σε smartphones για να το συγκρίνουμε; Σε τσέπη χωράει;

Το βλέπω στα 60 ευρώ στο Aliexpress και με τρώει λίγο το χέρι μου.

Κάπου είχα ανεβάσει σε άλλο θέμα φώτο(game room συλλογή) και είχα το switch, το rp3+, honor 10 με gamesir X2 και το 3ds νομίζω, με ανοιχτές οθόνες(δεν τις βρίσκω στο κινητό μου να τις ανεβάσω) .. 60 ευρώ είναι μια χαρά τιμουλα για το rg35xx, δεν θα το μετανιώσεις, αξίζει τα χρήματα του και έχει απίστευτο feeling.. Ααα σε σχέση με το 3ds old το anbernic έχει πολύ καλύτερη οθόνη.. 

IMG_20230405_203650_edit_535933338487586.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Malthador είπε

Για το απλό Switch λες ή για το OLED; 

Για το απλό. Το OLED δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. 

Πάντως η φωτό δεν μπορεί να δείξει πόσο καλύτερη είναι ο οθόνη του rb. Έχει καλύτερα χρώματα και λόγω του μικρότερου μεγέθους καλύτερο density. Γενικά η εικόνα είναι πιο ζωντανή.

6 ώρες πριν, gust είπε

Παιδιά μη συγκρίνουμε την βούρτσα με την ...........

Εντάξει καλά τα retroκουτάκια αλλα μην τα βάζουμνε στην ίδια κατηγορία με το βουνό που ακούει στο όνομα switch.....

(και δεν μιλάω για components αλλα για current gen software)

υγ Μιλαω με χαλαρή διάθεση και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω....μην παραξηγηθώ

Ε ναι. Άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη δουλειά το άλλο. Απλά τυχαίνει και τα δύο να είναι φορητά. 

Πάντως στην συζήτηση μιλάμε συγκεκριμένα για την οθόνη και όχι για κάτι άλλο.

Επεξ/σία από Bourdoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Για το απλό. Το OLED δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. 

Πάντως η φωτό δεν μπορεί να δείξει πόσο καλύτερη είναι ο οθόνη του rb. Έχει καλύτερα χρώματα και λόγω του μικρότερου μεγέθους καλύτερο density. Γενικά η εικόνα είναι πιο ζωντανή.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ε ναι. Άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη δουλειά το άλλο. Απλά τυχαίνει και τα δύο να είναι φορητά. 

Πάντως στην συζήτηση μιλάμε συγκεκριμένα για την οθόνη και όχι για κάτι άλλο.

Βρε ζηλιάρη το ίδιο χρώμα με εμένα πήρες? 😜😜 Του πέρασες προστασία οθόνης? Εγώ όχι ακόμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Βρε ζηλιάρη το ίδιο χρώμα με εμένα πήρες? 😜😜 Του πέρασες προστασία οθόνης? Εγώ όχι ακόμα.. 

Νομίζω ότι η επιλογή και των δύο μας ήταν ξεκάθαρα η νοσταλγία του DMG-01 😅😅

Ναι έβαλα προστασία . Είχε μέσα η συσκευασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...