Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Windows defender σε Windows 11


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά.εχω Windows 11 καί τό πρόβλημα μου είναι ότι όταν πάω στο Windows defender να το ενεργοποιήσω να δουλεύει σέ πραγματικό χρόνο λέει ότι λειτουργεί κάποιο άλλο πρόγραμμα για ιούς καί δεν το ενεργοποιεί.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω αυτή τη στιγμή εγκατεστημένο κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Η αλήθεια είναι πως παλιότερα δοκίμασα αυτο...

https://pcmanager.microsoft.com/en

Αλλά μετά το απεγκατεστησα.

Και τώρα παρατηρώ αυτό το πρόβλημα πού σας είπα.

Υπάρχει λύση η πρέπει να ξανά κάνω φορμάτ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το pc manager είναι ακόμα σε beta έκδοση. Τι το ήθελες και το έβαλες;

Δοκίμασες να το ξαναεγκαταστήσεις και να το αφαιρέσεις;

Επαναφορά συστήματος μπορείς να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, micos000 είπε

Βασικά το pc manager είναι ακόμα σε beta έκδοση. Τι το ήθελες και το έβαλες;

Δοκίμασες να το ξαναεγκαταστήσεις και να το αφαιρέσεις;

Επαναφορά συστήματος μπορείς να κάνεις;

Το είχα βάλει μία φορά καί τό έβγαλα.

Να ξανά δοκιμάσω να το ξανά βάλω και να το ξανά βγάλω λες;

 

Φίλε μου σκέφτομαι και κάτι άλλο.

Είχα Windows 10 καί έβαλα Windows 11(με καθαρή εγκατάσταση)γιατί είπανε ότι θα πάψει η υποστήριξη στα Windows 10.

Μήπως τα Windows 11 είναι χειρότερα από τα Windows 10;

Με λίγα λόγια μήπως φταίνε τα Windows 11 για αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

Είχα Windows 10 καί έβαλα Windows 11(με καθαρή εγκατάσταση)γιατί είπανε ότι θα πάψει η υποστήριξη στα Windows 10.

Για τα 7άρια έχει πάψει η υποστήριξη εδώ και αρκετά χρόνια. Βλέπεις να σταμάτησε κανέναν αυτό;

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

Μήπως τα Windows 11 είναι χειρότερα από τα Windows 10;

Χειρότερα δεν ξέρω αν είναι. Μπορεί να μην έχουν ολοκληρωθεί ακόμα όπως και τα 10άρια πριν την 1909 που ήταν όλο bugs.

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

Να ξανά δοκιμάσω να το ξανά βάλω και να το ξανά βγάλω λες;

Δοκίμασε το. Δεν χάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, micos000 είπε

Για τα 7άρια έχει πάψει η υποστήριξη εδώ και αρκετά χρόνια. Βλέπεις να σταμάτησε κανέναν αυτό;

Χειρότερα δεν ξέρω αν είναι. Μπορεί να μην έχουν ολοκληρωθεί ακόμα όπως και τα 10άρια πριν την 1909 που ήταν όλο bugs.

Δοκίμασε το. Δεν χάνεις κάτι.

καταλαβα φιλε μου.
βασικα μου αρεσουν περισοτερο οπτικα τα windows 11 αλλα τα windows 10 ειναι ποιο ευχρηστα.ακομα και το μενου του δεξι κλικ στα windows 11 ειναι μπερδεμα.
εσυ τι προτεινεις φιλε μου;;; ποια η γνωμη σου;;;windows 11 η windows 10;;;
 

Μόλις έβαλα και ξανά έβγαλα το pc manager αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο σου φταίει όχι ο PC Manager. Δεν περιλαμβάνει antivirus ώστε να το δει σαν εξτρά, είναι απλά τα εργαλεία των windows σε ένα μέρος. Το έχω σε 3 υπολογιστές με WIN10/11 χωρίς κάποιο πρόβλημα στο Defender.

Κοίτα μήπως έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα η κάποιο ιό/malware

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Adrian είπε

Κάτι άλλο σου φταίει όχι ο PC Manager. Δεν περιλαμβάνει antivirus ώστε να το δει σαν εξτρά, είναι απλά τα εργαλεία των windows σε ένα μέρος. Το έχω σε 3 υπολογιστές με WIN10/11 χωρίς κάποιο πρόβλημα στο Defender.

Κοίτα μήπως έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα η κάποιο ιό/malware

ενταξει φιλε μου θα ψαξω για ιους.

και αν δεν διορθωθει θα κανω φορματ.

πες μου και εσυ την γνωμη σου;;;windows 10 η windows 11;;;;
ποια κατα την γνωμη σου ειναι καλυτερα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, blackm76 είπε

..
πες μου και εσυ την γνωμη σου;;;windows 10 η windows 11;;;;
ποια κατα την γνωμη σου ειναι καλυτερα;;;

Προσωπικά προτιμώ τα 11, τα έχω συνηθίσει και με βολεύουν παραπάνω από τα 10. Ούτε από επιδόσεις έχω κάποιο θέμα ούτε μου δημιουργούν προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Adrian είπε

Προσωπικά προτιμώ τα 11, τα έχω συνηθίσει και με βολεύουν παραπάνω από τα 10. Ούτε από επιδόσεις έχω κάποιο θέμα ούτε μου δημιουργούν προβλήματα

μου αρεσουν, απλα μου την σπαει η εναρξη ,το μενου του δεξι κλικ και γενικα ειναι ποιο δυσκολο να βρω κατι στις ρυθμισεις.
αλλα γενικα ειναι ποιο ομορφα.
επισεις ενα προβλημα που βρισκω και ειναι το ποιο σημαντικο απο ολα.....

πολλα drivers απο διαφορα harware λενε παραδειγμα οτι υποστηριζουν windows 11 αλλα τα drivers τους πρακρικα ειναι των windows 10 που απλα δουλευουν στα windows 11.

η σε αλλα hardware δεν εχουν βγει ακομα drivers για windows 11.
αλλα επειδη γενικα παντα θελω να εχω τελευταιες εκδοσεις θα ηθελα windows 11.
θα δωβ αν εχω κανεναν ιο και ελπιζω να εχω για να τον σβησω και να μην κανω φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Adrian είπε

1. Συνήθεια είναι..

2. Δεν είχα ποτέ θέμα

3. Ρίξε μια ματιά και εδώ

Φίλε μου δοκίμασα καί αυτό από το λινκ και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Έχω 2 ssd .στον έναν έχω Windows 11 και στον άλλον manjaro Linux.

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει αυτό;

Υπάρχει άλλη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Φίλε μου δοκίμασα καί αυτό από το λινκ και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Έχω 2 ssd .στον έναν έχω Windows 11 και στον άλλον manjaro Linux.

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει αυτό;

Υπάρχει άλλη λύση;

Όχι

1. chkdsk c: /r

2. sfc /scannow

3. DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth  (ή Repair-WindowsImage -Online -CheckHealth σε Powershell)

    DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth (ή Repair-WindowsImage -Online -ScanHealth σε Powershell)

    DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth (ή Repair-WindowsImage -Online -RestoreHealth σε Powershell)

Απο'κεί και πέρα δεν ξέρω τι έχεις εγκαταστήσει και τι παίζει στον υπολογιστή σου, θα σου έλεγα να κάνεις μια επανεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, blackm76 είπε

πολλα drivers απο διαφορα harware λενε παραδειγμα οτι υποστηριζουν windows 11 αλλα τα drivers τους πρακρικα ειναι των windows 10 που απλα δουλευουν στα windows 11.

η σε αλλα hardware δεν εχουν βγει ακομα drivers για windows 11.

Αυτό δεν είναι καινούργιο. Πάντα έτσι ήταν και μάλιστα κάποιες συσκευές στα 10άρια μπορεί να δουλεύουν με οδηγούς από 7άρια. Τα 11 δεν τόσο διαφορετικά από τα 10άρια όσο ήταν τα 10 με τα 7 και οι οδηγοί για τα 10 είναι συνήθως συμβατοί και για τα 11. Είναι στην ευχέρεια του κατασκευαστή αν θα κάνει optimise τους οδηγούς του για το κάθε λειτουργικό ή απλά θα το αφήσει να δουλεύει με τους οδηγούς για το προηγούμενο λειτουργικό. Οπότε, ο κάθε χρήστης πριν στήσει τα windows οφείλει να γνωρίζει αν η συσκευή του έχει οδηγούς για το λειτουργικό που επέλεξε.

Επίσης, η ms έβγαλε τα 11 και όρισε κάποιες απαιτήσεις σε hardware. Αν τώρα κάποιος θέλει να τα στήσει σε μη (επίσημα) υποστηριζόμενο hardware τότε θα πρέπει να είναι έτοιμος για να ψαχτεί σε περίπτωση που κάποιες συσκευές του δεν δουλεύουν σωστά στα 11. Αν τώρα το σύστημα σου είναι στα υποστηριζόμενα τότε και οι οδηγοί που θα χρησιμοποιείς θα είναι γραμμένοι για τα 11.

Για τις περιφερειακές συσκευές μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να σου πει αν δουλεύουν στα 11.

Όσο για το αρχικό σου ερώτημα, δες αυτά που έγραψε ο Adrian (στο 3 κάνε μόνο την 3η dism)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Αυτό δεν είναι καινούργιο. Πάντα έτσι ήταν και μάλιστα κάποιες συσκευές στα 10άρια μπορεί να δουλεύουν με οδηγούς από 7άρια. Τα 11 δεν τόσο διαφορετικά από τα 10άρια όσο ήταν τα 10 με τα 7 και οι οδηγοί για τα 10 είναι συνήθως συμβατοί και για τα 11. Είναι στην ευχέρεια του κατασκευαστή αν θα κάνει optimise τους οδηγούς του για το κάθε λειτουργικό ή απλά θα το αφήσει να δουλεύει με τους οδηγούς για το προηγούμενο λειτουργικό. Οπότε, ο κάθε χρήστης πριν στήσει τα windows οφείλει να γνωρίζει αν η συσκευή του έχει οδηγούς για το λειτουργικό που επέλεξε.

Επίσης, η ms έβγαλε τα 11 και όρισε κάποιες απαιτήσεις σε hardware. Αν τώρα κάποιος θέλει να τα στήσει σε μη (επίσημα) υποστηριζόμενο hardware τότε θα πρέπει να είναι έτοιμος για να ψαχτεί σε περίπτωση που κάποιες συσκευές του δεν δουλεύουν σωστά στα 11. Αν τώρα το σύστημα σου είναι στα υποστηριζόμενα τότε και οι οδηγοί που θα χρησιμοποιείς θα είναι γραμμένοι για τα 11.

Για τις περιφερειακές συσκευές μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να σου πει αν δουλεύουν στα 11.

Όσο για το αρχικό σου ερώτημα, δες αυτά που έγραψε ο Adrian (στο 3 κάνε μόνο την 3η dism)

ο υπολογιστης μου ειναι συμβατος με windows 11.

οποτε οταν βλεπω drivers για windows 11 που γραφει windows 10 να μην ανησυχω...σωστα;;
εγω το ειπα για το ryzen master που δεν δουλευει σε windows 11.

 

δοκιμασα τις εντολες και δεν εγινε τιποτα.

εψαξα για ιους δεν εχω.

τωρα τρεχω το προγραμματακι που προτεινε ο btcminer22 παραπανω να δω αν διορθωσει το προβλημα αλλιος με βλεπω για φορματ αυριο...δυστυχως.δεν ξερω τι μπορει να εχει συμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...