Προς το περιεχόμενο

Ποιον File Manager χρησιμοποιείτε; (ως εναλλακτικό του File Explorer)


9-11
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν ξέρω τι κάνει η πλειονότητα, αλλά η ms προσπαθεί με νύχια και με δόντια να "κλειδώσει" την εγκατάσταση εφαρμογών μόνο από το store και το επιβάλει με την έκδοση S των 10. Ευτυχώς δίνει την δυνατότητα εξόδου από το S mode αλλιώς τα λάπτοπ θα ήθελαν όλα φορμάτ (χαρά σ' εμάς).

Fixed, αν και τα 10 S ειναι πεθαμενα εδω και μερικα χρονια. Βεβαια, πλεον βλεπω 11S σε πολυ καλυτερο hw (πχ ενα r3 5300u με 8gb ram και 256gb m2), αλλα ετσι ειναι η ms, δεν βαζει μυαλο.
Τα N εινια για τους χαζους που πιστευουν πως τα windows χωρις media player, codecs, skype, groove και mtp support θα ειναι ελαφρυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν ξέρω τι κάνει η πλειονότητα, αλλά η ms προσπαθεί με νύχια και με δόντια να "κλειδώσει" την εγκατάσταση εφαρμογών μόνο από το store και το επιβάλει με την έκδοση N των 10. Ευτυχώς δίνει την δυνατότητα εξόδου από το N mode αλλιώς τα λάπτοπ θα ήθελαν όλα φορμάτ (χαρά σ' εμάς).

Μάλιστα.
Και δεν το κάνει για λόγους ασφαλείας όπως οι package managers σε Linux (όπου αν δεν δοκιμαστεί/πιστοποιηθεί ένα binary, ενημέρωση δεν βλέπεις), αλλά μάλλον για να μαντρώσει τα πρόβατα... 😞

Back to main topic:
Έχω κατεβάσει όλους τους δημοφιλείς File Managers χωρίς ωστόσο να τους έχω δοκιμάσει όλους.
Μέχρι στιγμής, τείνω περισσότερο στον XYplorer.
Θα προτιμούσα να ήταν FOSS αλλά από την άλλη ο developer είναι χρόνια στο κουρμπέτι και απ’ ότι φαίνεται έχει αφιερωθεί στην ανάπτυξη του προγράμματος.
To interface είναι καλαίσθητο, υπάρχει ενσωματωμένο dark theme (ΠΟΛΥ σημαντικό - πονάνε τα μάτια μας με την ασπρίλα όλη τη μέρα!) και οι οδηγοί/FAQ είναι καλογραμμένοι.
Βρήκα ό,τι χρειαζόμουν με εξαίρεση το μέγεθος της γραμματοσειράς για τα "File Info Tips" όταν κάνεις hover πάνω από ένα αρχείο (τα fonts είναι μεγάλα, θα ήθελα να τα μικρύνω - γράψτε αν ξέρετε πως ρυθμίζονται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Του λείπει μια Ελληνική μετάφραση :) 

14 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Βρήκα ό,τι χρειαζόμουν με εξαίρεση το μέγεθος της γραμματοσειράς για τα "File Info Tips" όταν κάνεις hover πάνω από ένα αρχείο (τα fonts είναι μεγάλα, θα ήθελα να τα μικρύνω - γράψτε αν ξέρετε πως ρυθμίζονται)

spacer.png

Αυτό είναι στο 125% από προεπιλογή. Άλλαξε το σε 100% (είναι το μικρότερο που δέχεται).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, micos000 είπε

Του λείπει μια Ελληνική μετάφραση :) 

Θα μπορούσε να έχει. Αλλά προσωπικά η ορολογία που αφορά υπολογιστές στην ελληνική, μου χτυπάει άσχημα. Και κάποιες φορές προκαλεί σύγχυση...

Προς  @accipio & @tarantules που δουλεύουν το XYplorer καιρό:
Πως μπορούμε να μειώσουμε το μέγεθος της γραμματοσειράς για το παραθυράκι με τις πληροφορίες (File Info Tips) που αναδύεται όταν κάνουμε hover σε ένα αρχείο;

1622510791_XYplorer(FileInfoTips-Hover).png.b39fe191a4f10fd5eaf360b50d27931e.png

btw, πολύ βολικό το shortcut με το mouse:
Ctrl + mouse wheel → Αυξομείωση μεγέθους γραμματοσειράς
Ctrl + Shift + mouse wheel → Αυξομείωση ύψους γραμμής («άπλωμα», το αντίθετο του condensed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 9-11 είπε

Πως μπορούμε να μειώσουμε το μέγεθος της γραμματοσειράς για το παραθυράκι με τις πληροφορίες (File Info Tips) που αναδύεται όταν κάνουμε hover σε ένα αρχείο;

Το συμπλήρωσα στο προηγούμενο μήνυμα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, micos000 είπε

 

spacer.png

Αυτό είναι στο 125% από προεπιλογή. Άλλαξε το σε 100% (είναι το μικρότερο που δέχεται).

Μπράβο, αυτό ακριβώς έψαχνα. 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περισσότερο εξερευνώ το XYplorer και ανακαλύπτω τις δυνατότητές του, τόσο αναρωτιέμαι γιατί η Microsoft δεν έχει ενσωματώσει τις λειτουργίες του στον Windows Explorer. Αν όχι όλες, τις βασικές.
Εξίσου εύκολα θα μπορούσε να έρθει σε συμφωνία με τον developer και να το πάρει αυτούσιο, όπως έγινε με το Sysinternals.
Θα δοκιμάσω και το Directory Opus αν και κάποια features (π.χ. το FTP) είναι για μένα overkill. Δεν βλέπω όμως πουθενά portable έκδοση - τουλάχιστον επίσημη.

Κατέβασα και το Double Commander που επιπλέον είναι και cross-platform 👍
Αν υπάρχει κάτι που βρίσκω ανυπόφορο, είναι η απεικόνιση των περιεχομένων (Internal Shared Storage) ενός smartphone συνδεδεμένου σε PC.
Το default view mode (tiles) πολύ απλά ΔΕΝ αντέχεται. Ακόμα και αν επιλέξεις list ή details (εγώ προτιμώ το δεύτερο), οι αλλαγές αφορούν μόνο τον τρέχοντα φάκελο. Είσαι λοιπόν υποχρεωμένος να το ρυθμίζεις εκ νέου για κάθε φάκελο στον οποίο πλοηγείσαι.
Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι όποιες αλλαγές κάνεις χάνονται με την αποσύνδεση του τηλεφώνου (περιορισμός του Android υποθέτω).
Για να μην μιλήσουμε για το thumbnail caching που επιχειρεί αυτόματα όταν πλοηγείσαι σε folders με φωτογραφίες (π.χ. DCIM\OpenCamera).
Ελπίζω να λύνει τα θέματα αυτά.
Αλλά ακόμα και αν δεν τα αντιμετωπίζει, θα το κρατήσω μόνο και μόνο για την δυνατότητα διατήρησης των original timestamps αρχείων που αντιγράφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2022 στις 4:00 ΜΜ, 9-11 είπε

Όσο περισσότερο εξερευνώ το XYplorer και ανακαλύπτω τις δυνατότητές του, τόσο αναρωτιέμαι γιατί η Microsoft δεν έχει ενσωματώσει τις λειτουργίες του στον Windows Explorer. Αν όχι όλες, τις βασικές.
Εξίσου εύκολα θα μπορούσε να έρθει σε συμφωνία με τον developer και να το πάρει αυτούσιο, όπως έγινε με το Sysinternals.
Θα δοκιμάσω και το Directory Opus αν και κάποια features (π.χ. το FTP) είναι για μένα overkill. Δεν βλέπω όμως πουθενά portable έκδοση - τουλάχιστον επίσημη.

Κατέβασα και το Double Commander που επιπλέον είναι και cross-platform 👍
Αν υπάρχει κάτι που βρίσκω ανυπόφορο, είναι η απεικόνιση των περιεχομένων (Internal Shared Storage) ενός smartphone συνδεδεμένου σε PC.
Το default view mode (tiles) πολύ απλά ΔΕΝ αντέχεται. Ακόμα και αν επιλέξεις list ή details (εγώ προτιμώ το δεύτερο), οι αλλαγές αφορούν μόνο τον τρέχοντα φάκελο. Είσαι λοιπόν υποχρεωμένος να το ρυθμίζεις εκ νέου για κάθε φάκελο στον οποίο πλοηγείσαι.
Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι όποιες αλλαγές κάνεις χάνονται με την αποσύνδεση του τηλεφώνου (περιορισμός του Android υποθέτω).
Για να μην μιλήσουμε για το thumbnail caching που επιχειρεί αυτόματα όταν πλοηγείσαι σε folders με φωτογραφίες (π.χ. DCIM\OpenCamera).
Ελπίζω να λύνει τα θέματα αυτά.
Αλλά ακόμα και αν δεν τα αντιμετωπίζει, θα το κρατήσω μόνο και μόνο για την δυνατότητα διατήρησης των original timestamps αρχείων που αντιγράφουμε.

Δεν υπάρχει επίσημη portable version του Directory Opus. 

Μπορείς να βρεις portable version εδώ --> https://thehouseofportable.com/6292/directory-opus-pro-portable/

Κάποια χαρακτηριστικά όπως FTP κ.α. επιλέγεις αν θέλεις να τα έχεις ενεργοποιημένα κατά την εγκατάσταση.

Επεξ/σία από D-Lux
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2023 στις 6:35 ΜΜ, athkatla78 είπε

Total commander, τοσα χρονια που νιωθω ασχημα που δεν το εχω αγορασει.

Κι εγώ ρε φίλε, Ειλικρινά δηλαδή... Κάποια στιγμή θα την κάνω την κίνηση. Ο τύπος έχει ρίξει άπειρη δουλειά μέσα και τόσα χρόνια δεν βρήκα ένα bug, ή να με κρεμάσει σε κάποια λειτουργία... Mass rename με ότι pattern θέλεις, γρήγορο search στα αρχεία, σύγκριση αρχείων bit-by-bit και να σου δείχνει τις διαφορές σε asci και σε 16δικό, Αλλά αυτή η άνεση να έχεις δυό δίσκους (ή περισσότερους)  ανοιχτούς δίπλα-δίπλα όταν κάνεις πολύπλοκες αντιγραφές δεν αντικαθιστάται με τίποτα.  Το έχω σε portable έκδοση.

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς κάποιον file manager που να υποστηρίζει το να βλέπεις τα περιεχόμενα του φακέλου όπως κάνει το Finder στα Mac (συνημμένο, πατώντας τα τριγωνάκια)? Προσωπικά είναι η μόνη λειτουργία που μου λείπει και με είχε βολέψει όταν δούλευα με Mac.

Ευχαριστώ

macos finder expand.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...