Προς το περιεχόμενο

Αποκατάσταση Laptop - Σπασμένη Βίδα Heatsink


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,

Δεν ήξερα που να βάλω το θέμα, αρχικά το πόσταρα στα μαστορέματα του Μπλα-Μπλα αλλά δεν υπήρξε ανταπόκριση και ούτε και ταιριάζει εκεί. Στα laptops δεν υφίσταται σχεδόν η έννοια modding οπότε άκυρο και κείνο το section και έτσι το έφερα εδώ.

Στο δια ταύτα, έκανα πειράματα με liquid metal σε ένα καινούριο laptop ΗP Victus και σε ένα άνοιξε-κλείσε μου έσπασε μια από τις βίδες του heatsink μέσα (χάλια ποιότητα - δεν έβαλα υπερβολική δύναμη):

heatsnik.png.acdbd7798df9ccb51b85621314fb7894.png

broken_screw.jpg.348919ae35b18c2e817cca053cef7148.jpg

Μέσα στην τρέλα μου να συνεχίσω το modding μόνος μου παραμονή Χριστουγέννων, τελευταία ώρα με τα μαγαζιά ανοιχτά, πήγα και αγόρασα μύτες για τρύπημα μέταλλου για το οικιακό δράπανο. Θα έπρεπε o βλαξ να περιμένω να το πάω σε κάποιον με κολωνάτο δράπανο. Τέλος πάντων, με τρυπάνι 1.5mm και το σπείρωμα της υποδοχής στα 2mm, κατά το τρύπημα για να αφαιρέσω τη βίδα, τρύπησα έκκεντρα και έφαγα λίγο την περίμετρο, όπως φαίνεται στο περίπου στο σχήμα (η σπασμένη βίδα αφαιρέθηκε):

hole.png.744da7a10265c92ed3ed11ca0c1a3cd0.png

Ευτυχώς δεν έφαγα κάποιο τμήμα κυκλώματος - το έλεγχα όσο προχωρούσα.

Από την πίσω πλευρά του board δεν πήρα φώτο, αλλά έχει brackets κολλημένα στην πλακέτα, με παξιμάδια ενσωματωμένα στις γωνίες για να πιάνουν οι βίδες του heatsink όπως στην παρακάτω εικόνα:

laptop_mobo_bracket.jpg.e87c0fb14b4986d03d6ff76d3bcd28c0.jpg

Tελικά κατάφερα να βιδώσω το heatsink στην εναπομένουσα τρύπα με μια βίδα δικής μου έμπνευσης (έβαλα spacer και τη σούστα της μανίσιας σε μια άλλη ίδια διαμέτρου με της αρχικής), η οποία πιάνει καλά και ρυθμίζεται και η πίεση επαφής.

Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω αν θα συνεχίσει στο μέλλον να πιάνει καλά καθώς υπάρχει πιθανότητα να κάνει snap στα πάσσα η υποδοχή, η οποία έχει χάσει ένα τόξο του κύκλου.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το πως μπορεί να γίνει αποκατάσταση της υποδοχής; Σκέφτομαι σαν ανίδεος κάτι του τύπου να κολληθεί με μέταλλο η τρύπα και να ξαναγίνουν threads. Μια άλλη σκέψη θα ήταν να κολλήσω ένα λεπτό παξιμάδι πάνω στο υπάρχον, με βιδωμένη τη βίδα ώστε να υπάρχει alignment των threads.

Οποιαδήποτε συνεισφορά - κράξιμο - παρατήρηση καλοδεχούμενη.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αυτη η βιδα περναει απο την αλλη πλευρα της μητρικής,θα εβαζα ενα παξιμαδι απο την πισω πλευρα και θα χρησιμοποιουσα μια πιο μακρυα βιδα που να φτανει να περασει απο την άλλη και να πιασει το παξιμαδι.Εαν το φαγωμα ειναι οσο δειχνεις στην φωτογραφία, και εφόσον υπάρχει σπειρωμα στην τρυπα, θα βιδωνα την βιδα και θα γεμιζα με σιλικονη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2022 στις 10:55 ΠΜ, Crybal είπε

Εαν αυτη η βιδα περναει απο την αλλη πλευρα της μητρικής,θα εβαζα ενα παξιμαδι απο την πισω πλευρα και θα χρησιμοποιουσα μια πιο μακρυα βιδα που να φτανει να περασει απο την άλλη και να πιασει το παξιμαδι.Εαν το φαγωμα ειναι οσο δειχνεις στην φωτογραφία, και εφόσον υπάρχει σπειρωμα στην τρυπα, θα βιδωνα την βιδα και θα γεμιζα με σιλικονη

Όσο το σκέφτομαι και γω εκεί καταλήγω. Βίδα μακριά υπάρχει, θα πρέπει να βρω ένα λεπτό παξιμάδι κατάλληλης διατομής για να κάνω το fix αυτό. Βέβαια θα ήταν τελείως αξιόπιστη λύση αν γίνει σωστά.

Αυτό με τη σιλικόνη το λες για περισσότερη τριβή; Σπείρωμα υπάρχει και έτσι το έχω βιδωμενο αυτή την στιγμή. Γενικά θα λυθεί ξανά πολλές φορές το heatsink οπότε μάλλον ο ρόλος της σιλικόνης θα είναι άκυρος στο πρώτο ξεβιδωμα, αν το σκέφτομαι σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε πως θα φυγει η βίδα του heatsink αφου έχει πιασει καλά;

Βιδα σε λαπτοπ ειναι,δεν είναι σε καθαρόαιμο μηχανάκι να δέχεται πιεσεις. 

Άστην όπως είναι δεν παει πουθενά.Αν υποθετικα φυγει θα κλείσει το λαπτοπ από θερμοκρασία και θα το καταλάβεις.Μην το πειραζεις άλλο.Απο θερμοκρασία δεν προκειται να πάθει τίποτα,μόνο από ζημιά που θα του κάνεις εσυ μπορεί να πάθει(πχ βραχυκύκλωμα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Δε μου ήρθαν ειδοποιήσεις για τα μηνύματα σας γι' αυτό και άργησα να απαντήσω.

Στις 27/12/2022 στις 9:01 ΜΜ, toyo73 είπε

Ανεβαζε θερμοκρασιες;H liquid metal  δεν ειναι επικινδυνη για βραχυκυκλωμα;

Ναι ανέβαζε 100C στο CPU σε gaming και παράλληλα πέφτανε κόφτες. Κλασσικά φθηνά gaming laptops. Eίναι που είναι λεπτές οι ψύκτρες, έχεις επιπλέον και βαρύ bottleneck στην μεταφορά θερμότητας από τα εκτεθιμένα dies λόγω της εργοστασιακής πάστας.

Είναι επικίνδυνο για βραχυκύκλωμα αλλά μόνωσα με μανό κατάλληλων συστατικών τα πυκνωτάκια γύρω από τα chip, σύμφωνα με πράγματα που είδα από δυνατούς παίχτες όπως tech jesus κ.α.. Eπίσης έκανα δοκιμές με την ποσότητα, ξεκίνησα με λίγη και την ανέβαζα όταν έβλεπα ότι δεν είχε αποτέλεσμα.

Πλέον σε stress test φτάνει 85-90C χωρίς throttle και με 15% πάνω στα ρολόγια. Σε gaming max 83C, με την gpu επίσης στο 100%. Η GPU από 80C+ έπεσε στους 70C.

 

Στις 28/12/2022 στις 12:17 ΠΜ, ice25 είπε

άστο έτσι πριν το κάνεις χειρότερα

 

Στις 28/12/2022 στις 3:57 ΜΜ, bonorov είπε

Ρε φίλε πως θα φυγει η βίδα του heatsink αφου έχει πιασει καλά;

Βιδα σε λαπτοπ ειναι,δεν είναι σε καθαρόαιμο μηχανάκι να δέχεται πιεσεις. 

Άστην όπως είναι δεν παει πουθενά.Αν υποθετικα φυγει θα κλείσει το λαπτοπ από θερμοκρασία και θα το καταλάβεις.Μην το πειραζεις άλλο.Απο θερμοκρασία δεν προκειται να πάθει τίποτα,μόνο από ζημιά που θα του κάνεις εσυ μπορεί να πάθει(πχ βραχυκύκλωμα). 

Προς το παρόν δεν κάνω κάτι, είναι μπόμπα από θερμοκρασίες. Απλά σκέφτομαι τι να ετοιμάσω ως λύση ανάγκης. Είναι στην πλευρά της gpu οπότε, όπως τα λες @bonorov, χρειάζεται μόνο να βλέπω την θερμοκρασίας της.

Έχω ήδη παραγγείλει από Aliexpress ένα set βίδες για laptop και κάποια πολύ λεπτά παξιμάδια σωστής διατομής, ώστε αν χρειαστεί κάποτε, να πιάσει μια μακριά βίδα στο παξιμάδι που θα μπει στην πίσω πλευρά του board, ομόκεντρα με την υφιστάμενη οπή.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...