Προς το περιεχόμενο

Η TSMC ξεκινά μαζική παραγωγή επόμενης γενιάς στα 3nm 


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

0.05nm δε θα υπάρξουν ποτέ by the way, η κλίμακα που αναφέρεις ενδεικτικά είναι μικρότερη από το μήκος των αποστάσεων των ενδομοριακων δεσμών σε κάθε γνωστή περίπτωση και δημιουργεί υψηλή ηλεκτροστατικη άπωση. 

Προφανώς κάθε υλικό είναι φτιαγμένο από άτομα και κάπου στα όρια του nm επιδρά πολύ η δομή της ύλης στο τελικό αποτέλεσμα. 

πριν απο 100 χρονια πεταγαν μονο τα πουλια. Σημερα ο ανθρωπος ταξιδευει σε αλλους πλανητες .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, lneam είπε

πριν απο 100 χρονια πεταγαν μονο τα πουλια. Σημερα ο ανθρωπος ταξιδευει σε αλλους πλανητες .......

δε ξέρω για τα πουλιά, ο χημικός δεσμός είναι στα 0.1-0.25nm πάντως από τη στιγμή του big bang κ εντευθεν, οπότε ας μην έχουμε φρουδες προσδοκίες. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

δε ξέρω για τα πουλιά, ο χημικός δεσμός είναι στα 0.1-0.25nm πάντως από τη στιγμή του big bang κ εντευθεν, οπότε ας μην έχουμε φρουδες προσδοκίες. :)

για χαρη της κουβεντας ....

εγω δεν ειμαι επιστημονας, ομως παρατηρω εκ μερους σου μια επιστημονικη βεβαιoτητα για την μελλοντικη εξελιξη της ανθρωποτητας. Σε βαθμο που να μου θυμιζει τον θρησκευτικο μεσαιωνα, πως η γη ειναι τετραγωνη και πως ο ηλιος γυριζει γυρω απο την γη. Το πως γλυτωσε ο λεοναρντο ντα βιντσι την ζωη του .... το λες και "θαυμα"

wiki
Ως θαύμα χαρακτηρίζεται κάθε συμβάν, που στη βάση μιας ειδικής αντίληψης (κοινωνικής, θρησκευτικής, φιλοσοφικής κ.λπ.) για τη φύση και τους φυσικούς νόμους, είναι δυνατόν να θεωρηθεί "ανεξήγητο", με τα καθιερωμένα, επιστημονικά αποδεκτά, κριτήρια. Το θαύμα κατατάσσεται σε ορισμένη κατηγορία γεγονότων που θεωρούνται ασυνήθιστα ή "απίστευτα", και οι θρησκευόμενοι ισχυρίζονται πως γίνονται αντιληπτά από τις αισθήσεις τους, ως εκδηλώσεις υπερφυσικής ή θείας προέλευσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, anax111 είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες και από αυτά που γράφεις γίνεται φανερό ότι δεν γνωρίζεις πως ακριβώς κατασκευάζονται τα wafers. Η υλοποίηση της λιθογραφίας ηλεκτρονικών απαιτεί πλήθος ειδικών χημικών τα οποία μαζί με τον ακριβή τρόπο χρήσης τους αποτελούν  το επτασφράγιστο μυστικό των εταιριών αυτών. Ξέρεις τα μηχανήματα για να φτιάξεις έναν πύραυλο που θα πάει στο διάστημα πουλιούνται ελεύθερα στην αγορά. Αλλά ελάχιστες εταιρίες το έχουν καταφέρει.  

Τα πράγματα είναι απλά. Κι ο Μασκ δεν είχε ιδέα απο αεροδιαστημική, δεν είχε τεχνογνωσία, δεν είχε ειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό, δεν είχε δεκαετίες ερευνών και δοκιμών, αλλά όταν το αποφάσισε, έριξε χρήμα, βρήκε ανθρώπινο δυναμικό και τεχνογνωσία. έφτιαξε την SpaceX και σε ελάχιστα χρόνια την έφερε στο επίπεδο που είναι σήμερα... Το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και με μια εταιρία κατασκευής επεξεργαστών.

εντιτ

Η διαφωνία μου ξεκίνησε απο την "τεχνολογία που κατέχει η Ταιβάν" στα πρώτα ποστς του θέματος. Ελάχιστα κατέχει η Ταιβάν - αγορασμένα και νοικιασμένα τα έχει όλα απο αλλού - κυρίως απο ΗΠΑ... Δες πχ. τις μητρικές - όλες ταιβανέζικες... ΑΛΛΑ τα πρότυπα και οι τεχνολογίες που αναπτύσονται πάνω σ'αυτές (usb-sata-pcie, atx, κλπ) είναι απο μέρη που δεν έχουν καμμιά σχέση με την Ταιβάν...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, random_dude είπε

Δεν υπάρχει καμία στασιμότητα. Μπορείς να αγοράσεις επεξεργαστή με 128 πυρήνες σήμερα, κάτι που πριν μια δεκαετία ήταν επιστημονική φαντασία. H NVidia βγάζει κάρτες γραφικών για machine learning που έχουν θηριώδη επεξεργαστική ισχύ. Τα δε, 3nm είναι στην πραγματικότητα 48. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για να φτάσουμε στα όρια της τεχνολογίας.

Μια χαρά μπορούσαμε να φανταστούμε επεξεργαστές με 128 πυρήνες. Επίσης, κάποτε φανταζόμασταν επεξεργαστές των 10 και 100GHz. Ειδικά για τα 10GHz υπήρχαν επίσημα σχέδια που απέτυχαν λόγω του τέλους του Dennard Scaling. Θεωρητικά τα όρια της τεχνολογίας έχουν πολλά περιθώρια, αλλά πρακτικά ήδη έχει αρχίσει να γίνεται οικονομικά ασύμφορο το miniaturization. 

1 ώρα πριν, lneam είπε

πριν απο 100 χρονια πεταγαν μονο τα πουλια. Σημερα ο ανθρωπος ταξιδευει σε αλλους πλανητες .......

Πότε ακριβώς πήγε ο άνθρωπος σε άλλους πλανήτες; Επίσης, αερόστατα υπάρχουν από τον 18ο αιώνα. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lneam είπε

για χαρη της κουβεντας ....

εγω δεν ειμαι επιστημονας, ομως παρατηρω εκ μερους σου μια επιστημονικη βεβαιoτητα για την μελλοντικη εξελιξη της ανθρωποτητας. Σε βαθμο που να μου θυμιζει τον θρησκευτικο μεσαιωνα, πως η γη ειναι τετραγωνη και πως ο ηλιος γυριζει γυρω απο την γη. Το πως γλυτωσε ο λεοναρντο ντα βιντσι την ζωη του .... το λες και "θαυμα"

wiki
Ως θαύμα χαρακτηρίζεται κάθε συμβάν, που στη βάση μιας ειδικής αντίληψης (κοινωνικής, θρησκευτικής, φιλοσοφικής κ.λπ.) για τη φύση και τους φυσικούς νόμους, είναι δυνατόν να θεωρηθεί "ανεξήγητο", με τα καθιερωμένα, επιστημονικά αποδεκτά, κριτήρια. Το θαύμα κατατάσσεται σε ορισμένη κατηγορία γεγονότων που θεωρούνται ασυνήθιστα ή "απίστευτα", και οι θρησκευόμενοι ισχυρίζονται πως γίνονται αντιληπτά από τις αισθήσεις τους, ως εκδηλώσεις υπερφυσικής ή θείας προέλευσης.

 

αλλάζεις τα λεγόμενα μου ή ίσως τα νοείς διαφορετικα φίλε μου. 

Η κατασκευή των chip με τεχνολογία όλο και μικρότερων nm, συναντά περιορισμούς που δεν στηρίζονται στη δική μου.... αντίληψη ή πεποίθηση, οι φραγμοι είναι δεδομένοι λόγω βασικών αρχών και προβλημάτων που δημιουργούν στην πολύ μικρή διάσταση που περιέγραψες, τόσο στο ζήτημα της κατασκευής, όσο και της λειτουργία, εφόσον υπάρχουν γνωστά φαινόμενα στην τόσο μικρή κλίμακα που δεν μπορούν να παρακαμφθουν με ένα... πιο καλό υλικό που... ίσως βρεθεί κάποτε κλπ κλπ. 

είναι σαν να συζητάμε θεωρητικά για τα αποτελέσματα της κίνησης με την ταχύτητα του φωτός. Θεωρητικά γίνεται, πρακτικά δεν γίνεται για αντικείμενα του μακροκοσμου. Κάπως έτσι και στην sub-nanometer κλίμακα που ανέφερες ίσως τυχαία και χάριν υπερβολής. Μακάρι να γινόταν, θα είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι σίγουρα. 

Τα περί ιεράς εξέτασης, μεσαίωνα, αλλαγής αντίληψης, da Vinci κλπ είναι ωραία  μα δεν κολλάνε στο παρόν θέμα. 

Καλή χρονιά αδερφέ με υγεία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ απαντας σημερα με βαση την επιστημονικη γνωση του χθες, ενω εγω σημερα ζω για το αυριο .....

καλη χρονια και απο εμενα

55 λεπτά πριν, michael92 είπε

Πότε ακριβώς πήγε ο άνθρωπος σε άλλους πλανήτες;

πολυ καλο για την πρωταπριλια ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Eloy είπε

ΤSMC και τρίχες... ASML λέγεται η εταιρία που κατασκευάζει τις EUL μηχανές λιθογραφίας όλων των εταιριών κατασκευής επεξεργαστών και είναι ολλανδικών συμφερόντων. Η TSMC παραγγέλνει μηχανές στην ASML, της δίνουν τα σχέδια Nvidia και Αmd και φτιάχνει επεξεργαστές... Ε, τώρα αγόρασε μηχανές για να κατασκευάσει στα 3 nm... Kαι εγώ και ο Ιλον μπορούμε να το κάνουμε αυτό, αν δώσουμε τα λεφτά για τις μηχανές...

Της οποίας ASML o ιδρυτής πέθανε, αφού έχασε το μεγαλύτερο μέρος της (μεγάλης) περιουσίας του επενδύοντας επί 20 χρόνια σε μια νέα τεχνολογία ώστε να φτιάξει τις νέας γενιάς μηχανές για ακόμα μικρότερους ημιαγωγούς. Δεν είναι όλα απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Eloy είπε

Τα πράγματα είναι απλά. Κι ο Μασκ δεν είχε ιδέα απο αεροδιαστημική, δεν είχε τεχνογνωσία, δεν είχε ειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό, δεν είχε δεκαετίες ερευνών και δοκιμών, αλλά όταν το αποφάσισε, έριξε χρήμα, βρήκε ανθρώπινο δυναμικό και τεχνογνωσία. έφτιαξε την SpaceX και σε ελάχιστα χρόνια την έφερε στο επίπεδο που είναι σήμερα... Το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και με μια εταιρία κατασκευής επεξεργαστών.

εντιτ

Η διαφωνία μου ξεκίνησε απο την "τεχνολογία που κατέχει η Ταιβάν" στα πρώτα ποστς του θέματος. Ελάχιστα κατέχει η Ταιβάν - αγορασμένα και νοικιασμένα τα έχει όλα απο αλλού - κυρίως απο ΗΠΑ... Δες πχ. τις μητρικές - όλες ταιβανέζικες... ΑΛΛΑ τα πρότυπα και οι τεχνολογίες που αναπτύσονται πάνω σ'αυτές (usb-sata-pcie, atx, κλπ) είναι απο μέρη που δεν έχουν καμμιά σχέση με την Ταιβάν...

Επίσης το λογισμικό και τις μηχανές για το κόψιμο των ημιαγωγών το κατέχουν μονοπωλιακά 2 αμερικανικές εταιρείες και χωρίς αυτές ούτε 1 τσιπ δεν γίνεται να υπάρξει.

Οι Κινέζοι πληρώνουν όσο όσο μηχανικούς να πάνε στην Κίνα αλλά οι Αμερικάνοι απειλούν ξεκάθαρα με συνέπειες όσους Αμερικανούς πάνε να δώσουν τεχνολογία.

Επεξ/σία από pavlitakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eloy είπε

Τα πράγματα είναι απλά. Κι ο Μασκ δεν είχε ιδέα απο αεροδιαστημική, δεν είχε τεχνογνωσία, δεν είχε ειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό, δεν είχε δεκαετίες ερευνών και δοκιμών, αλλά όταν το αποφάσισε, έριξε χρήμα, βρήκε ανθρώπινο δυναμικό και τεχνογνωσία. έφτιαξε την SpaceX και σε ελάχιστα χρόνια την έφερε στο επίπεδο που είναι σήμερα... Το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και με μια εταιρία κατασκευής επεξεργαστών.

εντιτ

Η διαφωνία μου ξεκίνησε απο την "τεχνολογία που κατέχει η Ταιβάν" στα πρώτα ποστς του θέματος. Ελάχιστα κατέχει η Ταιβάν - αγορασμένα και νοικιασμένα τα έχει όλα απο αλλού - κυρίως απο ΗΠΑ... Δες πχ. τις μητρικές - όλες ταιβανέζικες... ΑΛΛΑ τα πρότυπα και οι τεχνολογίες που αναπτύσονται πάνω σ'αυτές (usb-sata-pcie, atx, κλπ) είναι απο μέρη που δεν έχουν καμμιά σχέση με την Ταιβάν...

 

Θα συμφωνήσω με την προσέγγισή σου στο παρόν post αλλά αυτό που παραβλέπεις είναι ότι η TSMC ναι μεν πήρε την πρωτότυπη τεχνολογία από ΗΠΑ  και τα μηχανήματα από άλλες χώρες αλλά εξέλιξε με συνέπεια την τεχνολογία αυτή σε βαθμό που μόνο η Samsung μπόρεσε να ακολουθήσει. Αυτό δεν είναι μικρό επίτευγμα. Υπάρχουν πολλές εταιρίες στον χώρο που δεν κατάφεραν να εξελίξουν σε αυτό τον βαθμό την τεχνολογία λιθογραφίας ακραίας υπεριώδους ακτινοβολίας παρόλο που είχαν την ίδια τεχνολογική αφετηρία με την TSMC. Για αυτό εξ άλλου και οι ΗΠΑ την ανάγκασαν να εγκαταστήσει εργοστάσια εντός ΗΠΑ προκειμένου να μεταφέρει εκεί την τεχνογνωσία που ανέπτυξε. 

6 ώρες πριν, lneam είπε

για χαρη της κουβεντας ....

εγω δεν ειμαι επιστημονας, ομως παρατηρω εκ μερους σου μια επιστημονικη βεβαιoτητα για την μελλοντικη εξελιξη της ανθρωποτητας. Σε βαθμο που να μου θυμιζει τον θρησκευτικο μεσαιωνα, πως η γη ειναι τετραγωνη και πως ο ηλιος γυριζει γυρω απο την γη. Το πως γλυτωσε ο λεοναρντο ντα βιντσι την ζωη του .... το λες και "θαυμα"

wiki
Ως θαύμα χαρακτηρίζεται κάθε συμβάν, που στη βάση μιας ειδικής αντίληψης (κοινωνικής, θρησκευτικής, φιλοσοφικής κ.λπ.) για τη φύση και τους φυσικούς νόμους, είναι δυνατόν να θεωρηθεί "ανεξήγητο", με τα καθιερωμένα, επιστημονικά αποδεκτά, κριτήρια. Το θαύμα κατατάσσεται σε ορισμένη κατηγορία γεγονότων που θεωρούνται ασυνήθιστα ή "απίστευτα", και οι θρησκευόμενοι ισχυρίζονται πως γίνονται αντιληπτά από τις αισθήσεις τους, ως εκδηλώσεις υπερφυσικής ή θείας προέλευσης.

 

 

Ο Ντα Βίτσι πίστευε μια χαρά στα θαύματα. Διάβασε την διαθήκη του. Αυτά που γράφουν για την ζωή του είναι τα περισσότερα μπούρδες. Ήταν πιστός χριστιανός όπως ο και ο Κοπέρνικος όπως και ο Γαλιλαίος, όπως και ο Νεύτωνας, όπως και  ο Πασκάλ και ένα σωρό άλλοι. Απλά οι άνθρωποι σκεφτόντουσαν και πειραματίζονταν. Όσο για την αντίδρασή της Καθολικής Εκκλησίας είναι απόλυτα φυσική αν σκεφτείς τα άλματα που έκαναν όλοι αυτοί σε σχέση με το τι πιστευόταν έως τότε. Την ίδια ακριβώς αντίδραση σε πληροφορώ ότι την έχουμε δει δεκάδες φορές στην ιστορία από επιστήμονες που αρνούνταν να πιστέψουν συναδέλφους τους που είχαν ανακαλύψει κάτι που πήγαινε αντίθετα σε αυτό που θεωρούνταν επιστημονικά αποδεκτό στην εποχή τους. Υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα. Τον Λυκούδη που ανακάλυψε το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού 40 χρόνια πριν από αυτούς που βραβεύτηκαν με νόμπελ η επιστημονική κοινότητα τον αντιμετώπισε σαν απατεώνα. Τον είπαν τσαρλατάνο και μάλιστα του ασκήθηκαν και ποινικές διώξεις! Από καταξιωμένους επιστήμονες! Και μιλάμε για 20ο αιώνα φίλε όχι για μεσαίωνα με τον Λυκούδη να έχει αποδείξεις με φωτογραφίες από μικροσκόπιο!  Τι ακριβώς περίμενες να κάνουν οι αμόρφωτοι κληρικοί του 16ου αιώνα με κάποιον που ανέτρεπε την θεώρησή τους για το σύμπαν; Ακόμα και σήμερα γίνεται το ίδιο. Πρόσφατα διάβαζα για ένα πείραμα στον χώρο της κβαντικής φυσικής που επειδή "ενοχλεί" με τα αποτελέσματά του η επιστημονική κοινότητα δεν το αναγνωρίζει παρόλο που αυτός που το έκανε έχει ανεβάσει όλα τα δεδομένα ελεύθερα στο διαδίκτυο για έλεγχο και ανέθεσε σε τρίτους  επιστήμονες την επιβεβαίωση των αποτελεσμάτων.  Πάντα μια ανακάλυψη που αλλάζει αυτό που θεωρείται αποδεκτό και ανατρέπει αυτό που πιστεύουμε θα προξενεί αντιδράσεις από τους κρατούντες. Είτε αυτοί είναι η Εκκλησία, είτε η Πολιτεία, είτε το οικονομικό κατεστημένο είτε οι ίδιοι οι επιστήμονες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, rodosf1 said:

αλλάζεις τα λεγόμενα μου ή ίσως τα νοείς διαφορετικα φίλε μου. 

Η κατασκευή των chip με τεχνολογία όλο και μικρότερων nm, συναντά περιορισμούς που δεν στηρίζονται στη δική μου.... αντίληψη ή πεποίθηση, οι φραγμοι είναι δεδομένοι λόγω βασικών αρχών και προβλημάτων που δημιουργούν στην πολύ μικρή διάσταση που περιέγραψες, τόσο στο ζήτημα της κατασκευής, όσο και της λειτουργία, εφόσον υπάρχουν γνωστά φαινόμενα στην τόσο μικρή κλίμακα που δεν μπορούν να παρακαμφθουν με ένα... πιο καλό υλικό που... ίσως βρεθεί κάποτε κλπ κλπ. 

είναι σαν να συζητάμε θεωρητικά για τα αποτελέσματα της κίνησης με την ταχύτητα του φωτός. Θεωρητικά γίνεται, πρακτικά δεν γίνεται για αντικείμενα του μακροκοσμου. Κάπως έτσι και στην sub-nanometer κλίμακα που ανέφερες ίσως τυχαία και χάριν υπερβολής. Μακάρι να γινόταν, θα είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι σίγουρα. 

Τα περί ιεράς εξέτασης, μεσαίωνα, αλλαγής αντίληψης, da Vinci κλπ είναι ωραία  μα δεν κολλάνε στο παρόν θέμα. 

Καλή χρονιά αδερφέ με υγεία. 

αφου είπε ο ανθρωπας,ζει στο σήμερα,και με ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ θα φτιαξουμε υποατομικα τσιπ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να αυξάνουμε τις επιδόσεις των επεξεργαστών για δεκαετίες, απλά δεν είναι ο εύκολος δρόμος αυτή την στιγμή.

Ας αφήσουμε στην άκρη οπτικά και κβαντικά πειράματα, αυτά είναι δεκαετίες μακριά απο κάτι χειροπιαστό.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι βελτιστοποίηση και καλύτερος σχεδιασμός. Αυτή την στιγμή, οι επεξεργαστές σχεδιάζονται περίπου σαν τα lego, παίρνουν έτοιμα μπλοκ λειτουργικότητας και τα συνθέτουν μεταξύ τους για να κάνουν έναν επεξεργαστή. Είναι η εξυπνότερη και γρηγορότερη λύση.

Όταν πλέον φτάσουμε σε ένα σημείο στασιμότητας, υπάρχουν πάρα πολλά που μπορούν να κάνουμε για να βελτιστοποιήσουμε τα σχέδια που έχουμε, απλά είναι ακριβότερο και πιο χρονοβόρο.

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...