Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίζοντας το Φεγγάρι ...και το βραδινό ουρανό


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου "μπήκε η ιδέα" με την αγορά της Bridge Camera και τα μεγάλα ζουμ που είδα να έχουν οι κάμερες αυτές.

Έβγαλα κάποιες φώτο χτες βγήκαν πολύ φωτεινές , μετά την έψαξα (με οδηγούς) στο youtube , βγήκαν σκοτεινές οι φώτο.

Έχω βρει διαφορετικές ρυθμίσεις , τι ισχύει τελικά;

 

Καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φεγγάρι φωτογραφίζεται σχετικά εύκολα με τέτοια μηχανή,ακόμα και χωρίς τρίποδο.Κατεβαζεις το iso όσο πάει,ανεβάζεις το f στο σημείο που η μηχανή σου βγάζει την καλύτερη οξύτητα και μετά παίζεις με την ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην είναι καμμένο το φεγγάρι(όχι πολύ φωτεινό δηλαδή)αλλά να φαίνονται οι λεπτομέρειες όσο γίνεται πάνω του(οι κρατήρες δηλαδή).Πιο εντυπωσιακό είναι το φεγγάρι όταν είναι στα 3/4 της πανσέληνου.Για να βγάλεις τώρα αστέρια τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.Θα πρέπει να βρεις μέρος χωρίς φωτορύπανση αρχικά και να ανοίξεις όσο πάει το διάφραγμα,να ανεβάσεις iso όσο σε παίρνει και να δώσεις ταχύτητα κλείστρου κοντά στα 30sec(εννοείται με τρίποδο).Καλές λήψεις!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2023 στις 11:10 ΠΜ, greekgreek είπε

Μου "μπήκε η ιδέα" με την αγορά της Bridge Camera και τα μεγάλα ζουμ που είδα να έχουν οι κάμερες αυτές.

Έβγαλα κάποιες φώτο χτες βγήκαν πολύ φωτεινές , μετά την έψαξα (με οδηγούς) στο youtube , βγήκαν σκοτεινές οι φώτο.

Έχω βρει διαφορετικές ρυθμίσεις , τι ισχύει τελικά;

 

Καλή χρονιά!

Καλή χρονιά με υγεία!!! Το φεγγάρι όντως φωτογραφίζεται πολύ εύκολα και χωρίς μάλιστα τρίποδο. Αρκεί να έχεις καθαρό ουρανό και το φεγγάρι να είναι ψηλά (και όχι κοντά στη δύση του). Επίσης τα μισά η 3/4 φεγγάρια βγαίνουν καλύτερα από την πανσέληνο.

Ανάλογα με το φακό που έχεις, ρυθμίζεις και την ταχύτητα του κλείστρου. Ένας γενικός κανόνας είναι η ταχύτητα να είναι τουλάχιστον 1/μήκος φακού. Π.χ. αν ο φακός σου φτάνει στα 600mm, η ταχύτητα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1/600. Η αλήθεια είναι ότι έχω πετύχει καλά αποτελέσματα και με χαμηλότερες ταχύτητες, αλλα γενικά ισχύει ο παραπάνω κανόνας.

Ο 2ος βασικός κανόνας είναι να ρυθμίσεις τη μέτρηση του φωτός σε σημειο (συγγνώμη για την μετάφραση), δλδ το metering να το γυρίσεις σε spot. Έτσι δε θα σου βγαίνουν πολυ φωτεινές οι φωτογραφίες και θα φαίνονται οι λεπτομέρειες. Επίσης θα δεις ότι δε θα έχεις και μεγάλες ανάγκες σε ISO.

Τέλος όσον αφορά την εστιάση, ανάλογα με τη μηχανή είχα καλά αποτελέσματα και με SAF και με CAF. Υπάρχουν μερικά ακόμα "τρικ", αλλά ξεκίνα με τα βασικά και βλέπουμε :-)

 

BB132843-Edit-2.jpg

DSCF6572_DxO Improved (Large).jpg

P2104582_DxO.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Καλή χρονιά με υγεία!!! Το φεγγάρι όντως φωτογραφίζεται πολύ εύκολα και χωρίς μάλιστα τρίποδο. Αρκεί να έχεις καθαρό ουρανό και το φεγγάρι να είναι ψηλά (και όχι κοντά στη δύση του). Επίσης τα μισά η 3/4 φεγγάρια βγαίνουν καλύτερα από την πανσέληνο.

Ανάλογα με το φακό που έχεις, ρυθμίζεις και την ταχύτητα του κλείστρου. Ένας γενικός κανόνας είναι η ταχύτητα να είναι τουλάχιστον 1/μήκος φακού. Π.χ. αν ο φακός σου φτάνει στα 600mm, η ταχύτητα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1/600. Η αλήθεια είναι ότι έχω πετύχει καλά αποτελέσματα και με χαμηλότερες ταχύτητες, αλλα γενικά ισχύει ο παραπάνω κανόνας.

Ο 2ος βασικός κανόνας είναι να ρυθμίσεις τη μέτρηση του φωτός σε σημειο (συγγνώμη για την μετάφραση), δλδ το metering να το γυρίσεις σε spot. Έτσι δε θα σου βγαίνουν πολυ φωτεινές οι φωτογραφίες και θα φαίνονται οι λεπτομέρειες. Επίσης θα δεις ότι δε θα έχεις και μεγάλες ανάγκες σε ISO.

Τέλος όσον αφορά την εστιάση, ανάλογα με τη μηχανή είχα καλά αποτελέσματα και με SAF και με CAF. Υπάρχουν μερικά ακόμα "τρικ", αλλά ξεκίνα με τα βασικά και βλέπουμε :-)

 

BB132843-Edit-2.jpg

DSCF6572_DxO Improved (Large).jpg

P2104582_DxO.jpg

Πολύ ωραίες φωτογραφίες ,με τι τις τράβηξες;

Μια μέθοδο που βρήκα έλεγε iso 100 ,διάφραγμα  στη μέση και ταχύτητα κλείστρου το κλάσμα που θα έχει το διπλάσιο του μέγιστου εστιακού μήκους , δηλαδή στα 600mm που είχα το έβαλα στο 1/1200.

Μετά βρήκα για την πανσέληνο τον κανόνα Looney 11

moon-photography-settings-looney-11-rule

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekgreek είπε

Πολύ ωραίες φωτογραφίες ,με τι τις τράβηξες;

Μια μέθοδο που βρήκα έλεγε iso 100 ,διάφραγμα  στη μέση και ταχύτητα κλείστρου το κλάσμα που θα έχει το διπλάσιο του μέγιστου εστιακού μήκους , δηλαδή στα 600mm που είχα το έβαλα στο 1/1200.

Μετά βρήκα για την πανσέληνο τον κανόνα Looney 11

moon-photography-settings-looney-11-rule

 

Καλησπέρα! Τι μηχανή έχεις εσυ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

Καλησπέρα! Τι μηχανή έχεις εσυ?

 

Το φεγγάρι προσπάθησα να το φωτογραφίσω με την panasonic lumix dmc-fz300 ,επειδή φτάνει στα 600mm.

Σήμερα δοκίμασα και με την canon 800d + canon 55-250mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, greekgreek είπε

Το φεγγάρι προσπάθησα να το φωτογραφίσω με την panasonic lumix dmc-fz300 ,επειδή φτάνει στα 600mm.

Σήμερα δοκίμασα και με την canon 800d + canon 55-250mm.

Τη συγκεκριμένη δεν την έχω χρησιμοποίησει αλλά μόνο καλά λόγια έχω ακούσει ειδικά για το φακό της.

Έγω θα ξεκινούσα χωρίς τρίποδο, με spot metering (πάντα για το φεγγάρι), ταχύτητα στα 1/600 και θα σημάδευα όχι στο κέντρο αλλά λίγο πιο κοντά προς τη σκοτεινή πλευρά (αλλά πάντα πάνω στο φεγγάρι) με όσο γίνεται μικρότερο focus point. Το διάφραγμα δεν θα το πείραζα, θα το άφηνα στα 2.8. Επίσης θα τράβαγα σε burst καμιά 10αριά καρέ σε περίπτωση που κάποιο έβγαινε κουνημένο (στα 10 κάποιο θα σου βγει σωστό). Τέλος θα δούλευα επάνω στο RAW όπου μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά σε σχέση με το jpeg που τραβά η κάμερα από μόνη της.

Οι δικές μου ήταν με Olympus και φακό 100-400 αλλά επεξεργασμένες μετά στα RAW αρχεία (τεράστια διαφορά με το τι δίνει η κάμερα απο μόνη της). Αν τραβήξεις κάποια καλή, στείλε μου το RAW να δεις διαφορά αν θες.

Επεξ/σία από Yannis1976
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, greekgreek είπε

Το φεγγάρι προσπάθησα να το φωτογραφίσω με την panasonic lumix dmc-fz300 ,επειδή φτάνει στα 600mm.

Σήμερα δοκίμασα και με την canon 800d + canon 55-250mm.

Μπορείς να δοκιμάσεις να γυρίσεις σε video mode και να τραβήξεις κανά- δύο λεπτά ή και περισσότερα ανάλογα το εστιακό μήκος θα δεις σε πόσο χρόνο το φεγγάρι θα βγεί από το κάδρο σου. Ύστερα να κατεβάσεις το AutoStakkert! και να στακάρεις τα καλύτερα frames και να πάρεις μία φώτο που η ποιότητα της θα είναι πολύ καλύτερη από μια φωτογραφία. Είναι ο συνηθισμένος τρόπος λήψης για πλανητική, σεληνιακή και ηλιακή φωτογράφιση.

Επεξ/σία από Thechosennone
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thechosennone είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις να γυρίσεις σε video mode και να τραβήξεις κανά- δύο λεπτά ή και περισσότερα ανάλογα το εστιακό μήκος θα δεις σε πόσο χρόνο το φεγγάρι θα βγεί από το κάδρο σου. Ύστερα να κατεβάσεις το AutoStakkert! και να στακάρεις τα καλύτερα frames και να πάρεις μία φώτο που η ποιότητα της θα είναι πολύ καλύτερη από μια φωτογραφία. Είναι ο συνηθισμένος τρόπος λήψης για πλανητική, σεληνιακή και ηλιακή φωτογράφιση.

Έλεγα να μην τον βάλουμε στα βαθιά από την αρχή το φίλο :-) :-) Αλλά ναι πολύ καλή μέθοδος και αυτή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μην το κεντράρεις. Τοποθέτησε το φεγγάρι στην κάτω ή πάνω πλευρά του κάδρου σου ίσως και στις άκρες του (εξαρτάται αν ανατέλλει ή δύει) και χρονομέτρησε σε πόση ώρα θα βγει από το πεδίο σου. Έτσι θα βρείς και τον ακριβή χρόνο έκθεσης για το βίντεο που θα τραβήξεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα τρίποδα σήμερα.

Καλή φάση με το Panasonic Image App, έστησα το τρίποδα ,το στόχευσα και μέσα από το σπίτι (στο πιο κοντινό δωμάτιο στην κάμερα) από το ipad έβγαζα φώτο και τράβηξα βίντεο.

Μπορείς να αλλάξεις σχεδόν όλες τις ρυθμίσεις από την εφαρμογή.

Στα βιντεάκια πήγα να χρησιμοποιήσω το AutoStakkert, το οποίο από ότι κατάλαβα δεν υποστηρίζει mp4.

P1160469.jpg

Στην εφαρμογή με ανώτερο το 600mm μου βγάζει στο τέρμα 648mm.

Βλέπω όμως όταν πάω να αυξήσω το μέγεθος πέφτει αρκετά η ποιότητα.

Νομίζω είναι θέμα πίξελς.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...