Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή εισόδου ακουστικών σε κουτί.


Atropos28
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vagelis2019,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω κακής χρήσης και βάρβαρου βάλε βγάλε, ο γιος χάλασε τη μπροστινή είσοδο ακουστικών. Ο ήχος ακούγεται μόνο από τη μία πλευρά εκτός αν το πειράξεις πολύ το βύσμα  και πάλι δεν κάνω δουλειά. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω μόνος μου την είσοδο να τη φτιάξω με  κάτι σαν ανταλλακτικό;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ακριβώς πως είναι στο δικό σου κουτί, αλλά συνήθως είναι  σε μια πλακέτα το βύσμα. Λογικά, κάτι τέτοιο σου κάνει. 

https://www.skroutz.gr/s/34958928/3-5mm-Jack-Connector-Female-for-PCB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς.

Πρέπει να πάρεις το βύσμα στα χέρια σου και να πας σε κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα να δεις τι σου ταιριάζει.

Ίσως μπορείς να επισκευάσεις και το υπάρχον αν έχει σηκωθεί ή σπάσει η κόλληση

Φυσικά κάποιες βασικές γνώσεις με ηλεκτρονικά θα τις χρειαστείς.

Για την ώρα, μπορείς να χρησιμοποιείς την πίσω θύρα αν δεν την χρησιμοποιείς κάπου αλλού

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, όταν το φτιάξεις, μπορείς να βάλεις ένα καλώδιο προέκταση αρσενικό - θηλυκό, και να μπαινοβγάζεις εκεί το βύσμα για να μην χαλάσει του κουτιού ή υποδοχή ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή διαφορετικά αγοράζεις μία προέκταση σαν αυτή της εικόνας, την συνδέεις στην πίσω έξοδο και έχεις επάνω μόνιμα ακουστικά και ηχεία.
Βρίσκεις με 2-3 ευρώ.

xlarge_20160204144324_cablexpert_cable_3

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι φτιάχνει ο ήχος όταν το κουνάς μάλλον συμβαίνει επειδή παίρνουν από το ένα κανάλι και τα δύο ηχεία (δεν είναι πια stereo). Το έχω πάθει με παλιότερη μητρική.

Το είχα αντιμετωπίσει κάνοντας remap τα pins εξόδου, δηλαδή ένα από τα 6 (π.χ. rear speakers) το έδωσα ως main speakers. Ήταν ένα κλασσικό realtek chip μητρικής εποχής 2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπροστινή είσοδος ΔΕ θα είναι στο βύσμα απαραίτητα, βγάλε φωτό

μπορεί να είναι καλωδιοταινία που έρχεται από τη μητρική σε jack μπροστά

καλό το καλώδιο που έδειξε ο @dpolal πιο πάνω και αν τ ακουστικά σου ΔΕΝ είναι ακριβά, μπορείς να πας σε usb ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Σίγουρα φταίει η υποδοχή.

Την πίσω θύρα τη χρησιμοποιεί ο γιος για τα ακουστικά προς το παρόν, αλλά επειδή το καλώδιο δεν είναι πολύ μακρύ τον δυσκολεύει, εξ ' ου και η   προέκταση δεν είναι λύση διότι θέλουμε και το μικρόφωνο.

Το κουτί είναι αυτό, ένα sharkoon

IMG-20230104-002649.jpg[

IMG-20230104-002145.jpg

Από εδώ βέβαια δε φαίνεται κάτι, αλλά θα πρέπει να δω πως θα βάλω χέρι στην πράσινη θύρα.

Αν και όταν φτιαχτει , το να έχω μια μικρή προέκταση και να μην έχω βάλε βγάλε είναι μια έξυπνη ιδέα.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
15 λεπτά πριν, Atropos28 είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Σίγουρα φταίει η υποδοχή.

Την πίσω θύρα τη χρησιμοποιεί ο γιος για τα ακουστικά προς το παρόν, αλλά επειδή το καλώδιο δεν είναι πολύ μακρύ τον δυσκολεύει, εξ ' ου και η   προέκταση δεν είναι λύση διότι θέλουμε και το μικρόφωνο.

Το κουτί είναι αυτό, ένα sharkoon

IMG-20230104-002649.jpg[

IMG-20230104-002145.jpg

Από εδώ βέβαια δε φαίνεται κάτι, αλλά θα πρέπει να δω πως θα βάλω χέρι στην πράσινη θύρα.

Αν και όταν φτιαχτει , το να έχω μια μικρή προέκταση και να μην έχω βάλε βγάλε είναι μια έξυπνη ιδέα.

 

 

 

 

 

 

Δεν φενεται κάποια εμφανής ζημιά στην φοτο μπορεί να εχει χαλάσει εσωτερικα η θυρα audio jack ομως.. 

 

Υπάρχει και η λύση με μια οικονομική usb καρτα ήχου https://www.skroutz.gr/c/50/kartes-hxou/f/437650/USB.html

(Υπάρχουν και front panel με audio jack που μπενουν μπροστά σε θυρες 3,5" του κουτιού αλλά το δικο σου κουτι δεν εχει θέσεις αρα δεν το κοιταμε αυτο..) 

Η αλλη λύση είναι να αλλάξεις το audio jack οπως ειπε καποιο παιδί παραπάνω, βγάζεις την πλακέτα ολόκληρη που εχει τα audio jack και τις θυρες usb πανω και την πας σε καποιο ηλεκτρονικό να στην επισκευάσει αλλάζοντας το jack. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...