Προς το περιεχόμενο

Leasing και κοροϊδία


judge_manos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, judge_manos είπε

Θα χρησιμοποιηθεί και για επαγγελματική χρήση. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν σχετίζεται κάπως με το θέμα αυτό

σε τίτλο με την λέξη κοροϊδία, προφανώς και έχει σχέση. Γεμίσαμε Ε.Ε. με κινητά, λάπτοπ και αυτοκίνητα για "επαγγελματική χρήση".

Εκτός αν σκοπεύει να είναι τύπος και υπογραμμός και να περνάει το χρονομίσθωμα με ποσόστωση επαγγελματική/προσωπική χρήση στα επαγγελματικά της έξοδα, η κοροϊδία αλλού είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vs_skg είπε

Γεμίσαμε Ε.Ε. με κινητά, λάπτοπ και αυτοκίνητα για "επαγγελματική χρήση".

Και γιατι αυτο συνιστα κοροϊδια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filipprin είπε

Οσο για να παρουνε τον πελατη που λες χεστ@@νε πισω απο σενα περιμενουν αλλοι 10...........

Διαφωνώ σε αυτό το κομμάτι. Νομίζω ότι οι εταιρίες θα πάρουν και εμένα αλλά και τους άλλους 10, 100, 1000, ακόμα και αν έχουν μόνο 15 αμάξια να παραδώσουν.
 

4 ώρες πριν, Black Demis είπε

ότι τους λέει εισαγωγική η ακομη και εργοστάσιο αυτό λένε σε σένα ασχετα που μετά εργοστάσιο κάνει κολτουπβα λόγο σοβαροτάτων ελλείψεων

το πρόβλημα θα ειναι αν ζητήσεις επιστροφή προκαταβολής και φας άκυρο........ εκεί όντος θα υπάρχει θέμα οτιδιποτε άλλο άκουσα μεχρι τώρα ειναι φυσιολογικό λόγο κατάστασης

Στην ουσία "φαγαμε" άκυρο γιατί είχε ήδη ζητήσει την ακύρωση του συμβολαίου και η απάντηση ήταν "οκ, αλλά χάνετε και την προκαταβολή". Δεν έγινε περαιτέρω συζήτηση μετά από αυτό.
 

2 ώρες πριν, vs_skg είπε

σε τίτλο με την λέξη κοροϊδία, προφανώς και έχει σχέση. Γεμίσαμε Ε.Ε. με κινητά, λάπτοπ και αυτοκίνητα για "επαγγελματική χρήση".

Εκτός αν σκοπεύει να είναι τύπος και υπογραμμός και να περνάει το χρονομίσθωμα με ποσόστωση επαγγελματική/προσωπική χρήση στα επαγγελματικά της έξοδα, η κοροϊδία αλλού είναι

Το τι θα περνάει σαν έξοδο και σε τι ποσοστό το καθορίζει ο λογιστής. Επίσης πάλι δεν βλέπω γιατί είναι αλλού η κοροϊδία αλλά θα χαλάσει το θέμα αν συνεχιστεί αυτή η κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η συναλλαγή έγινε μέσω τραπέζης το αποδεικτικό της κατάθεσης αποτελεί και "απόδειξη" της συναλλαγής και δεν χρειάζεται κάποια άλλα απόδειξη ότι εσείς έχετε δώσει προκαταβολή. Η διαφορά με την κανονική απόδειξη που θα σας δωθεί όταν με το καλό έρθει το αυτοκίνητο είναι άλλη και θα μπει στα έξοδα.

Δεν υπάρχει τρόπος να χάσετε τα χρήματά σας. Τώρα για την άρνηση επιστροφής της προκαταβολής, είναι παράνομο και δυστυχώς θα θέλει κυνήγι... Στέλνετε επίσημα το αίτημα επιστροφής και περιμένετε μερικές ημέρες επίσημη απάντηση. Αν δεν ή δεν σας ικανοποιεί η απάντηση, επισύναψη και ινστιτούτο καταναλώτη κ.α.. (δυστυχώς την διαδικασία δεν την θυμάμαι).

Οι μεγάλες εταιρίες δεν μπορούν να "φάνε" λεφτά από πελάτες. Εδώ κάποιες έχουν πάρει έγκριση από τις τράπεζες για να δέχονται πληρωμές χωρίς επιβεβαίωση για την συναλλαγή. 

 

Πάντως καλύτερα να κάνετε υπομονή γιατί δεν υπάρχει αυτοκίνητο ούτε για δείγμα...

 

Υ.Γ. Εγώ είχα κάνει λάθος μεταφορά σε λογαριασμό όχι και τόσο μεγάλης εταιρίας και με έψαχναν να μου επιστρέψουν το ποσό γιατί δεν έκλειναν τα βιβλία τους, για μερικές δεκάδες ευρώ όχι για μερικές χιλιάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

δυστηχως το ιδιο θεμα ειχε και ο γαμπρος μου αλλα τουλαχιστον εκει του ειπαν οτι το ετοιμοπαραδοτο θα αργουσε καποιους μηνες. Μαλιστα αν και ειχε ημερομηνια παραδοσης, δε σεβαστηκαν ουτε αυτη κατα καποιες εβδομαδες.

Διαβασε προσεκτικα το συμβολαιο που υπεγραψες αν εχει ημερομηνια παραδοσης και αν εχει καποια ρητρα για αυτους. Και αυτος ειχε υπογραψει με πασιγνωστη εταιρια. Να γραψω και την αληθεια, οτι με τη παραδοση και μετα η εξυπηρετηση ηταν αψογη οταν και οπου χρειαστηκε

 

Ωραια "ετοιμοπαραδοτα" :)

15 ώρες πριν, filipprin είπε

Σε ολες τις εταιρίες αυτοκίνητων γινεται  χαμός.ΔΕΝ υπαρχουν  πουθενά αυτοκινητα.Αν νομιζεις οτι αδίκησε η οτι μπορεις να το βρεις καπου αλλου ποιο γρηγορα παρε πισω την προκαταβολη και πηγαινε αλλου.Ετσι ειναι η κατασταση και ολα τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.Δεν υπαρχει ημερομηνια  πλεων οποτε ερθει.Οσο για να παρουνε τον πελατη που λες χεστ@@νε πισω απο σενα περιμενουν αλλοι 10...........

 

Ουτε τις καλες εποχες δεν συνέβαινε αυτο ποσο μαλλον τωρα

Μια χαρά συνεβαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σας ειπανε οτι θα παρετε το αμαξι σε ενα μηνα και σας εχουν μεσα ενα 6μηνο και δεν δινουν την προκαταβολη να πατε  αλλου η να τα φατε σε σουβλακια ειναι μεγαλοι καραγκιοζιδες και αν λενε το εργοστασιο φταιει κλπ να μην διαφημιζουν ετοιμοπαραδοτα γιατι ξερουν απο πρωτο χερι οτι ειναι παραπλανηση.. οσοι υποστηριζουν αυτες τις τακτικες δεν εχω λογια.. να σημειωσω οτι ο ανθρωπος μπορει τοσο καιρο να τραβαει ζορι και να χανει χρηματα με τον ενα η τον αλλο τροπο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτους που ζηλευουνε με τα <<εταιρικα>> επειδη δεν μπορουνε να τα εχουνε και αυτοι σας εχω νεα.

Μπορειτε! 

Να γινετε επιχειρηματιες.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, judge_manos είπε

Στην ουσία "φαγαμε" άκυρο γιατί είχε ήδη ζητήσει την ακύρωση του συμβολαίου και η απάντηση ήταν "οκ, αλλά χάνετε και την προκαταβολή". Δεν έγινε περαιτέρω συζήτηση μετά από αυτό.

Αν στη σύμβαση που υπογράψατε αναγράφεται η ημερομηνία παράδοσης του οχήματος , έχεις κάθε δικαίωμα να απαιτήσεις τα χρήματα πίσω ... η αλλαγή ημερομηνίας παράδοσης επί της ουσίας είναι μονομερή παραβίαση του συμβολαίου από την πλευρά της εταιρίας leasing και δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σας πουν πως χάνετε την προκαταβολή. 

Με απλά λόγια αν σας πούνε πως το όχημα θα έρθει σε 2 χρόνια , εσείς θα έχετε "παρκάρει" τα χρήματα στο λογαριασμό ενός άλλου που τα καρπώνεται-τοκίζει κλπ και όχημα δεν έχετε.
Βάλτε ένα νομικό εκπρόσωπο να δεί τη σύμβαση και κυνηγήστε τους- εκτός και αν συμβιβαστείτε με την λογική πως διαθέσιμα νέα οχήματα δεν υπάρχουν και αφού "φάγατε το γάιδαρο μην κολλήστε στην ουρά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Για αυτους που ζηλευουνε με τα <<εταιρικα>> επειδη δεν μπορουνε να τα εχουνε και αυτοι σας εχω νεα.

Μπορειτε! 

Να γινετε επιχειρηματιες.

εφτιαξες ενα σεναριο στο μυαλο σου,και βαυκαλιζεσαι.

Μπραβο σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nera1 είπε

εφτιαξες ενα σεναριο στο μυαλο σου,και βαυκαλιζεσαι.

Μπραβο σου.

Ναι μωρε, ενταξει. Τραβα παρακατω τωρα.

(φυρι φυρι το παω παλι να μου την πουνε τα μοντερατορια) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BertaJourdan είπε

Για αυτους που ζηλευουνε με τα <<εταιρικα>> επειδη δεν μπορουνε να τα εχουνε και αυτοι σας εχω νεα.

Μπορειτε! 

Να γινετε επιχειρηματιες.

Ρε παιδιά όσες φορές τα έχω βάλει κάτω εγω ποτε δεν βρήκα το λίζινγκ συμφέρον μήπως εγω δεν κάνω κάτι σωστα; οκ έξοδα στην επιχείρηση  το φπα του λίζινγκ κλπ σέρβις λάστιχα τέλη σχεδόν δεν τα υπολογίζω γιατί σε ένα αμάξι θα χρειαστούν λάστιχα μετά από 3 4 χρόνια σέρβις είναι τσ μικρα και τέλη ελάχιστα... για πείτε και εσείς την γνωμη σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

08.11.21 Παραγγελία leasing.

03.01.23 Ημερομηνια πράδοσης άγνωστη ..... 

Στο μιλητό έχουν αλλάξει 5 διαφορετικές ημερομηνίες .... Γραπτώς σπάνια απαντάνε ..... 

Σχετικά με την προκαταβολή ΄νομίζω πως από τη στιγμή που δεν τηρούνται οι ημερομηνίες παράδοσης η επιστροφή γίνεται έυκολα... Το θέμα είναι πως  για νέα παραγγελία θα περιμένεις αρκετά εκτός έαν βρεις όντως κάτι ετοιμοπαράδοτο, και το μεγαλύτερο πρόβλημα έίναι έαν δεν έχεις αυτοκίνητο οπότε εκεί κοστίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, eliask είπε

08.11.21 Παραγγελία leasing.

03.01.23 Ημερομηνια πράδοσης άγνωστη ..... 

Στο μιλητό έχουν αλλάξει 5 διαφορετικές ημερομηνίες .... Γραπτώς σπάνια απαντάνε ..... 

Σχετικά με την προκαταβολή ΄νομίζω πως από τη στιγμή που δεν τηρούνται οι ημερομηνίες παράδοσης η επιστροφή γίνεται έυκολα... Το θέμα είναι πως  για νέα παραγγελία θα περιμένεις αρκετά εκτός έαν βρεις όντως κάτι ετοιμοπαράδοτο, και το μεγαλύτερο πρόβλημα έίναι έαν δεν έχεις αυτοκίνητο οπότε εκεί κοστίζει!

φανταζομαι αναφερεσαι στην ιδια εταιρια χρονοχρεωσης. Ρωτησα σε καποια και πλεον επειδη γνωριζουν περι καθυστερησης, προσφερουν ενα οχημα μεχρι να ερθει αυτο που παρηγγειλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...