Προς το περιεχόμενο

corrupted bootloader μετά από bios update


billyg599
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από billyg599,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα update το Bios και μου χάλασε το boot. Είδα τις ρυθμίσεις του BIOS (που γίνονται reset μετά το νέο Install) και δεν μπορώ να δώ το bootable nvme drive. Εχω full disk encryption με LVM.

Αυτό που έκανα είναι να μπουτάρω από ένα live usb και να δοκιμάσω την διαδικασία εδώ https://support.system76.com/articles/bootloader/ για να κάνω chroot. Όμως ενώ μπορώ να κάνω mount το encrypted partition αλλά όταν δίνω vgscan δεν επιστρέφει τίποτα. Δεν μπορεί δλδ να βρεί volume groups. Μάλλον αυτό έγινε corrupt (?)

Αν έχετε κάποια ιδέα θα το εκτιμήσω πολύ. Δεν βρίσκω τίποτα στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bios update τι σχέση έχει με τον bootloader? Το bios update κάνει ενημέρωση του bios της μητρικής και μόνο. Αυτό που πιθανότατα έγινε με την επαναφορά του bios στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι η αλλάγη στη σειρά των δίσκων και της συσκευής από την οποία γίνεται το boot. Εκεί λοιπόν πρέπει να προσανατολιστείς και όχι στην επαναφορά του grub ή οποιουδήποτε bootloader έχεις, ο οποίος δεν έχει πειραχθεί, εκτός και αν εσύ έκανες κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Το bios update τι σχέση έχει με τον bootloader? Το bios update κάνει ενημέρωση του bios της μητρικής και μόνο. Αυτό που πιθανότατα έγινε με την επαναφορά του bios στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι η αλλάγη στη σειρά των δίσκων και της συσκευής από την οποία γίνεται το boot. Εκεί λοιπόν πρέπει να προσανατολιστείς και όχι στην επαναφορά του grub ή οποιουδήποτε bootloader έχεις, ο οποίος δεν έχει πειραχθεί, εκτός και αν εσύ έκανες κάτι άλλο.

Έχεις δίκιο ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ. Έκανα αρχικά ότι είπες: Έχω ενεργοποιημένο το UEFI/Legacy mode (όπως ήταν πρίν) και απενεργοποιημένο το secure boot (επίσης όπως το είχα πρίν). O nvme δισκος φαινεται αλλά όχι ότι είναι bootable. Δεν έχω κάνει τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις τη διαδρομή ως το `.efi` αρχείο του bootloader μέσα από το BIOS; Είχα παρόμοιο πρόβλημα και μπόρεσα να το επαναφέρω με αυτό τον τρόπο (add boot option).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LeBoheme είπε

Έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις τη διαδρομή ως το `.efi` αρχείο του bootloader μέσα από το BIOS; Είχα παρόμοιο πρόβλημα και μπόρεσα να το επαναφέρω με αυτό τον τρόπο (add boot option).

Βρήκα και άλλες ιστορίες στο νετ ότι αυτό συμβαίνει όταν κάνεις update το BIOS. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αυτό που λές. Έχω MSI μητρική btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον οδηγό που παραθέτεις στο αρχικό σου μήνυμα η εντολή που αναφέρει είναι η `lvscan` . Γράφεις ότι δοκίμασες τη `vgscan`, αυτό σημαίνει ότι έτρεξες και τις δύο;

Όσον αφορά τις MSI μητρικές, πράγματι δεν φαίνεται να υποστηρίζουν την χειροκίνητη προσθήκη bootloader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LeBoheme είπε

Στον οδηγό που παραθέτεις στο αρχικό σου μήνυμα η εντολή που αναφέρει είναι η `lvscan` . Γράφεις ότι δοκίμασες τη `vgscan`, αυτό σημαίνει ότι έτρεξες και τις δύο;

Ναι φυσικά. δεν επιτρέφει κάποιο volume group. Οπότε δεν μπορώ να κάνω σωστά chroot.

 

1 ώρα πριν, LeBoheme είπε

Όσον αφορά τις MSI μητρικές, πράγματι δεν φαίνεται να υποστηρίζουν την χειροκίνητη προσθήκη bootloader.

Εντωμεταξύ κάνω mount το fat32 efi partition /boot/efi και τα βλέπω τα .efi αρχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...