Προς το περιεχόμενο

Με τιμή $799 ανακοινώθηκε η νέα κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως τελικά όμως οι τόσο high end κάρτες που κοστίζουν τόσα λεφτά δεν αξιοποιούνται και στην πραγματικότητα; Δηλαδή ζαχαρώνω μια 4080 αλλά από την άλλη σκέφτομαι μήπως δεν αξίζει, μιας και το monitor μου είναι 1440 και όχι 4k. Καθαρά και μόνο για λόγους εξασφάλισης ότι θα κρατήσει κάποια αρκετά χρόνια.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά βλέπω πχ ότι για να ανέβει η nvidia γενιά gpu οι κάρτες της έγιναν διπλάσιες... Κάπως θα συνετέλεσε και αυτό στην τιμή, εκτός του ότι προφανώς μας αρμέγουν επειδή μπορούν. Πόσο όμως θα μπορέσει αυτό να συνεχιστεί στο μέλλον; Μήπως έχει αρχίσει να μειώνεται η αποδοτικότητα περαιτέρω ανάπτυξης των gpu μέχρι να βγει κάποια εντελώς καινούργια τεχνολογία;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κι η 3070ti των 599$ είναι καλύτερη από την 2080ti των 1199$, δεν λέει κάτι...

Eπιτελους ενας το ειπε.

Παντα η χχ70ti σειρα της Nvidia ματσαρει η  ξεπερναει τις επιδοσεις της κορυφαιας της μονοπυρηνης της προηγουμενς γενιας. Με μια συντομη αναδρομη επιδοσεων εχουμε 3070ti>2080ti,  2070super>=1080ti,  1070ti>980ti κτλ. Οποτε ηταν ανεμενομενο 4070Ti>=3090ti.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, TutaKachun είπε

Ερώτηση. Γράφει οτι ειναι ταχυτερη απο την 3090 Ti. Ακομα και υπερβολές της NVIDIA να ειναι, αν ειναι σχεδον ισάξια με μια 3090 Ti που ειναι το κακο με την τιμη; Ναι ειναι 200 πανω απο την 3070 Ti αλλά αν ισχυουν αυτά μιλάμε για τεράστια αυξηση στην αποδοση

Με αυτην την λογικη σε 2 χρονια και η 5070ti που θα ναι λιγο καλυτερη απο την 4090 θα δικαιολογείται να κανει 1000 msrp ευρω (600 ευρω κατω απο την msrp της 4090 ευκαιρία εε;;) ... 

Επεξ/σία από Plebas86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω κανετε ολοι λαθος που λετε οτι θα μείνουν στα ραφια και σε τιμες msrp, γιατι εκτος απο τους εκατομμύρια Gamers απευθύνεται και σε 110 εκατομμυρια Creators 3D, AI, Real time Video, Game Modders, Designers κτλ. το ειπαν και στην παρουσιαση με 42% αυξηση χρονο με τον χρονο. Οποτε οσοι θελετε GPU παρτε την τωρα η πατε στα μεταχειρισμενα για κατι πιο οικονομικο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι .... Δε πα να.. Μια χαρα ειμαι με την onboard και παιζω clash of clans kai pubg mobile ! :P  Αρα ή αγοραζουμε την 4080 οσο εχει πτωση τιμης στα 1400 ή παμε σε καμια used 3080ti που και παλι στο 8εο τις πουλανε ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Tωρα τα λες καλα. Scalpers καταντησανε και οι 2 εταιριες.Οσοι περιμεναμε οτι η 7 σειρα της amd θα φερει ανταγωνισμο στις τιμες προσγειωθηκαμε ανωμαλα, πρασινη τιμολογιακη πολιτικη μας λανσαρε η κοκκινη με τις εξισου τραγικα τιμολογημενες 7900xt και xtx.

Και γιατί να βγάλει φτηνότερες κάρτες η AMD? 90% έφτασε το μερίδιο της Nvidia σε μια περίοδο όπου οι προτάσεις της AMD κάτω από τα $600 είναι ανώτερες. Η πλειοψηφία λέει "Βγάλε καλές και φτηνές κάρτες AMD για να αγοράσω φτηνότερες Nvidia", οπότε ίσως καλύτερα να το παρατήσει το άθλημα η AMD και ο κόσμος να βρεθεί μπροστά στις τιμές που του αξίζουν. Η τιμολογιακή πολιτική της 4000, είναι απλά το trailer αυτού που έρχεται.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι όπως πάνε οι τιμές και των δύο η επόμενη κάρτα που με βλέπω να παίρνω σε δυο τρία χρόνια θα είναι καμιά nvidia 6030 στα 500€ και θα είμαι και χαρούμενος

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιο πληθωρισμο δεν εχω ξαναδει σε κανενα προιον!!! με 400 ευρω επαιρνες GTX 970 και με 600 ευρω GTX 980...απο τοτε μεχρι τωρα πως καταντησαμε ετσι πραγματικα δεν ξερω....

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

Μήπως τελικά όμως οι τόσο high end κάρτες που κοστίζουν τόσα λεφτά δεν αξιοποιούνται και στην πραγματικότητα; Δηλαδή ζαχαρώνω μια 4080 αλλά από την άλλη σκέφτομαι μήπως δεν αξίζει, μιας και το monitor μου είναι 1440 και όχι 4k. Καθαρά και μόνο για λόγους εξασφάλισης ότι θα κρατήσει κάποια αρκετά χρόνια.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά βλέπω πχ ότι για να ανέβει η nvidia γενιά gpu οι κάρτες της έγιναν διπλάσιες... Κάπως θα συνετέλεσε και αυτό στην τιμή, εκτός του ότι προφανώς μας αρμέγουν επειδή μπορούν. Πόσο όμως θα μπορέσει αυτό να συνεχιστεί στο μέλλον; Μήπως έχει αρχίσει να μειώνεται η αποδοτικότητα περαιτέρω ανάπτυξης των gpu μέχρι να βγει κάποια εντελώς καινούργια τεχνολογία;

Αυτο ακριβως ισχυει ναι. Εφοσον κανεις αψογα τη δουλεια σου με την καρτα που εχεις απλα δεν υπαρχει λογος να πας σε νεα εκτος αν πετυχεις καλη προσφορα και αξιζει. Εφοσον εχεις 80-90fps στα παιχνιδια με την καρτα σου για πιο λογο να πας σε 4080 και να δωσεις 1000 ευρω για να κανεις τα 90fps 150? Για πιο λογο? Δεν υπαρχει νοημα σε single player τιτλους και στα online ηδη καρτες 300 ευρω βγαζουν 200+fps στα περισσοτερα. 

Καπου μας εχουν δημιουργησει εικονικες αναγκες(πχ τα παρα πολλα fps για single player παιχνιδια) που ειναι τεραστια μπαρουφα και εχει χαθει η λογικη σε αρκετους. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NickMMM είπε

Τετοιο πληθωρισμο δεν εχω ξαναδει σε κανενα προιον!!! με 400 ευρω επαιρνες GTX 970 και με 600 ευρω GTX 980...απο τοτε μεχρι τωρα πως καταντησαμε ετσι πραγματικα δεν ξερω....

Το θρασος των εταιριων ειναι. Πριν εβγαζαν 10 δις ας πουμε το χρονο τωρα θελουν 20. Θα τους περασει δεν πειραζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το θρασος των εταιριων ειναι. Πριν εβγαζαν 10 δις ας πουμε το χρονο τωρα θελουν 20. Θα τους περασει δεν πειραζει.

Για να συνεχίσουν να ανεβαίνουν οι τιμές, σημαίνει ότι ο κόσμος αγοράζει ( υψηλή ζήτηση ) ή υπάρχει πρόβλημα παραγωγής (χαμηλή προσφορά).

Νομίζω ότι 2ο το ξεπεράσαμε, καθώς δεν βλέπουμε πλέον προβλήματα με τις διαθεσιμότητες. Το συμπέρασμα είναι ότι η RTX3000 σειρά πέτυχε και με το παραπάνω, οπότε αν αποτύχουν εδώ απλά στην RTX5000 θα πάνε στην πετυχημένη συνταγή των RTX3000.
Σε Black Friday ίσως δούμε πάλι τις RTX4000 να πέφτουν και αυτές στων RTX3000 και έτσι εσύ και γω θα χαιρόμαστε γιατί θα είναι ..... σε προσφορά !

Ριζικές αλλαγές μόνο ο ανταγωνισμός μπορεί να δώσει αλλά απ' ότι φαίνεται η AMD ούτε πάλι έχει κάποιο Άσσο στο μανίκι.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...